Diskuse

Bodový systém 2011: Více trestných bodů za méně přestupků

18.3.2011

Snížení počtu bodovaných přestupků o třetinu – ze 44 na 27. Nejvíce přestupků je v sedmibodové sazbě.

 

 • 00 Reagovat !

  foto Nicco

  Nicco 18.03.2011  17:31

  Kc

  Tak body uz zname a jak je to po financni strance?
 • 00 Reagovat !

  foto

  "-- skrytý --" 18.03.2011  18:07

  Chyba?

  "Překročení nejvyšší dovolené rychlosti stanovené zákonem nebo dopravní značkou o více než 5 km/h a méně než 20 km/h v obci, resp. mimo obec"

  Nechybí tam "resp. o více než "10 km/h a méně než 30 km/h mimo obec"?
 • 00 Reagovat !

  foto Blue-Sun

  Blue Sun 18.03.2011  19:40

  Pomoc

  Zajímalo by mě, kdo objektivně posoudí, co je to "účinná pomoc", zmíněná v sedmibodových trestech. Z mého pohledu (znalosti o provádění první pomoci, jakkoli bohaté jsem je měl, postupně vyprchávají) naprostého laika bych za účinnou pomoc považoval maximálně přivolání lékařské pomoci; to ostatně často doporučují i sami zdravotníci a záchranáři. Pak stačí, aby se posuzující orgán špatně vyspal a já dostanu sedm bodů jen tak?
  Znám pár lidí, kteří omdlí při pohledu na krev. I takových, u nichž by provádění první pomoci spíš způsobilo mnohem větší škody.
  • 00 Reagovat !

   foto zip2016

   zip2016 19.03.2011  16:53

   « Re: Pomoc

   Zajímavá otázka, ale odpověď bude podle mě více než jednoduchá. Jakákoli pomoc je účinná, pokud jí zachránce provede, takže účinnou pomocí bude i přivolání lékaře. Nikdo nemůže lidi nutit, aby obvazovali někomu hlavu, když ty lidi nemůžou vidět krev. Navíc záchranář bude radši, když se bude muset starat jen o zraněného a né i o zachránce.
 • 00 Reagovat !

  foto S8

  S8 18.03.2011  19:49

  Technicky stav

  Může mi někdo prosím upřesnit, jak si mám vysvětlit toto:

  "Řízení vozidla, které je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích"

  To znamená, že pokud budu řídit vozidlo, které sice není způsobilé, ale neohrožuje ostatní účastníky, tak je to bez bodů? Žádnou jinou zmínku o technickém stavu jsem totiž nenašel.

  Jde mi o konkrétní situaci kdy občas potřebuju přejet se závodním autem z garáže do dílny (pár km), jedu dle předpisů, jen v něm mám rám, závodní sedačky atd., jak se to potom bude posuzovat?

  Díky za reakce.
  • 00 Reagovat !

   foto Blue-Sun

   Blue Sun 18.03.2011  20:16

   « Re: Technicky stav

   Tohle je dost sporné. Pokud narazíš na aktivního Pomáhače nebo Chrániče, tak tě budou schopni opálkovat i za tohle.
   Tím stavem bych viděl spíš něco, co je opravdu nebezpečné - nebrzdící auto a podobné "extrémy".
   • 00 Reagovat !

    foto Nerez

    Nerez 18.03.2011  23:35

    « Re: Re: Technicky stav

    Pokud máš propadlou technickou, dá se to vyřešit 2ma způsoby. Buď na místě v blokovém řízení což sice není úplně tak jak by dle zákona mělo být, ale je to jednodušší a levnější pro tebe a jednodušší pro policistu. a pokud by se mělo striktně držet toho jak se to má dělat, policista tě oznámí příslušnému správnímu úřadu, který si tě vyřeší sám. Ale to bude o dost dražší a budeš mít lítání po úřadech. Technická jako taková je tuším bez bodu.
    Jinak závady které bezprostředně ohrožují jsou např. nefunkční světla na straně přivrácené ke středu vozovky; pokud nelze přepnout dálková světla na potkávací; únik kapalin; ostré hrany na karoserii vozidla; pneumatiky sjeté pod minimální hodnotu atd.
    • 00 Reagovat !

     foto zip2016

     zip2016 19.03.2011  16:47

     « Re: Re: Re: Technicky stav

     Tak úplně takhle jednoznačný to není. Zákon 361 o provozu na pozemních komunikacích má i svoje prováděcí vyhlášky a v nich se došteš co je to závada, která přímop ohrožuje bezpečnost silničního provozu. Je to např. prasklé čelní sklo (tím způsobem, že přez některou jeho část není vůbec nic vidět, není tim myšleno, že má jednu prasklinu např. v pravém vrchním rohu, která zasahuje do výhledu spoljezdci), nesvítící světlo přivrácené ke středu vozovky, nefunkční, nebo poškozená brzdová soustava, únik provozních kapalin (tím se myslí, že auto postavíš na 10 minut na parkoviště a po odjezdu po tobě zůstane flek o průměru 30 cm) atd. Pokud máš závodní auto, které nepodléhá registraci, tak s ním nesmíš na silnici. Pokud je opatřené RZV, tak s ním musíš pravidelně na STK a pokud TK nemáš, tak s tím opět nesmíš na silnici. Ale v případě závodního auta bych viděl problém spíše v tom, že auto nemá zákonné pojištění, tudíš je dost nebezpečné toto auto vůbec na silnici provozovat. Představ si, že s ním trefíš Merecedes za 5 milionů. A seš druhej.
  • 00 Reagovat !

   foto Ji-Ri

   Ji/Ri 19.03.2011  23:14

   « Re: Technicky stav

   To je jednoduché...... máš technickou? Je vozidlo způsobilé pro provoz na pozemních komunikacích? ..jak čtu, tak není. Risknout to můžeš, ale když se něco vys.er.e tak to odskáčeš....a to tak, že to bude hraničit nebo i bude trestný čin.... myslím následek např. dn.
   • 00 Reagovat !

    foto VDC

    VDC 19.03.2011  23:51

    « Re: Re: Technicky stav

    Jde taky o to, jestli někdo má 4 roky a týden starýho (nově koupenýho) bavoráka (nebo cokoli jinýho) ve špičkovým stavu. Ano, nemá technickou, ale srovnávat to se způsobilostí žigula, kterej měl STK naposledy před 10 lety a odpadávají z něj části, mi přijde krapet mimo. Oba snad ohrožují stejně? Navíc to čtyři roky starý, tedy prakticky zánovní a pravidelně servisovaný auto, kterému chybí "jen" ta nálepka, je míň nebezpečný než čadící favorit, kterej ji má (a bůhvíjak ji získal,ale to už je na jinou debatu).
 • 00 Reagovat !

  foto P4WLYK

  P4WLYK 19.03.2011  00:02

  pásy

  moc nechápu body z to, že nejsem připoutanej pásama... nijak tim provoz neohrožuju ani neomezuju, nepadá mi tim pozornost jak při telefonováni, jde jen o moje bezpeči, ktery muže byt každymu ukradeny, jestli se chci poutat a nebo nechci... :-/
  • 00 Reagovat !

   foto Nerez

   Nerez 19.03.2011  00:31

   « Re: pásy

   Jedná se i o to, že když tě někdo naboří, ty nejseš připoutanej a zraníš se, tak on bude obviněn z trestného činu ublížení z nedbalosti. Přitom kdybys byl přivazanej tak by zranění nebylo nebo bylo menší. Nejde jen o tebe, ale i o ostatní...
  • 00 Reagovat !

   foto Katikakus

   Katikakus 19.03.2011  07:40

   « Re: pásy

   V pripade nehody nepripoutany pasazer ohrozuje sve spolucestujici, takze proto.
  • 00 Reagovat !

   foto mbrzda

   mbrzda 19.03.2011  11:11

   « Re: pásy

   A taky proto, že když nejsi připoutaný a narazíš třeba do stromu (není v tom nikdo jiný), je většinou tvé zranění větší - to je nepopiratelné. A stát musí vynakládat vyšší prostředky na tvou záchranu, případně léčení.....
 • 00 Reagovat !

  foto Giorgio

  Giorgio 19.03.2011  07:08

  Autorovi

  "Méně závažné přestupky nebudou znamenat ztrátu bodů, takže například za překročení povolené rychlosti v obci o 5 km/h a mimo obec o 10 km/h zůstane vaše bodová sbírka kompletní." - Protože se v ČR dávají body trestné, tak slušný řidič nemá bodovou sbírku žádnou, ani o ni nestojí (má tedy "čisté konto").

  A kromě toho bych ke článku pustil na Vašem místě v redakci ješte korektora, aspoň kvůli interpunkci.
 • 00 Reagovat !

  foto VDC

  VDC 19.03.2011  23:48

  body + pokuta

  Mě udivuje kumulacu trestů. Příklad (pozor, nezastávám se toho): někdo jede nalitej nad promili. Přijde na 2 roky o papíry, když mu je vrátěj, už tam má 7 bodů, dostane podmínku nebo trst natvrdo, má zápis v trestním rejstříku, takže si nemůže ani po x letech udělat živnostenskej list na autodopravu. Pokuty bych ostatně zrušil za bodované přestupky úplně - to je ostatně smysl bodového systému, ne? Proč se řeší socialistická výše platu a z toho odvozená pokuta (pomíjím čekou vyčůranost, že podnikatel vykáže zisk 0,- a dostane stejnou jako trabantista)? Pán či kmán, body jsou pro všechny stejný. Body a pokuta je podle mě protiprávní. Ale to samotřejmě tždnej soud neuzná, páč to by byl výpadek státního rozpočtu. :-)
  • 00 Reagovat !

   foto kotrix

   kotrix 31.03.2011  01:06

   « Re: body + pokuta

   podle mě je celkem logický, že za vážnější přestupky jsi trestán dvojtě(a vícenásobně) čím horší přestupek, tím více by jsi měl být potrestán. Obdržení bodů není úplně trest jako takový, ale spíše napomenutí a upozornění, že by ses měl v budoucnu dvakrát rozmyslet, než uděláš zase nějaký přestupek, pokud necheš přijít o papíry... bych to přirovnal k fotbalové žluté kartě :-P a i dvojitý trest se dá přirovnat k hokeji, kdy hráč třeba dostane 5minut, kdy tým hraje ve čtyřech, a ještě trest do konce utkání, kdy on sám už nesmí vůbec nastoupit :-P
 • 00 Reagovat !

  foto

  "-- skrytý --" 02.10.2011  20:50

  otázka

  Dobrý večer .Chtěl bych se zeptat jak je to braný. Když pojedu ve městě normálně 50km/h víc ani mín.Prostě 50 km/h a budu se blížit k semaforům a před nima nějakých 3 metry.Tam začne skákat oranžová barva. A vjedu do křižovatky s předkem auta když se rozsvítí červená. Tak jak je to braný v zákoně.I když bych začal festově brzdit a šel bych do smyku třeba .Tak to auto se zastaví stejnak až v pulce křižovatky.Přece ? Nevím že by existovalo auto ,který by zastavilo na necelým 1 metru při rychlosti 50 km/h .Děkuji předemza odpověd
Přihlásit se Zaregistrovat Pro přispívání do této diskuse musíte být přihlášeným registrovaným uživatelem!Blesk.cz

Steam bude štědřejší, úspěšným vývojářům ponechá více peněz

Steam bude štědřejší, úspěšným vývojářům ponechá více peněz

Nové změny ve vybírání poplatků od vývojářů oznámil o víkendu největší online obchod s hrami Steam. Ze zisku z…

Tereza jde v Pákistánu na dračku: Další žádost o ruku!

Tereza jde v Pákistánu na dračku: Další žádost o ruku!

Soudní jednání v pákistánském Láhauru spěje do finále a Tereza (22) se usmívá. Stalo se snad něco, co jí dělá…

 

iSport.cz

Kovář nevěděl, co čekat. Pak rozhodl: Neupravený led? Překvapilo mě to

Kovář nevěděl, co čekat. Pak rozhodl: Neupravený…

Hokejisté Plzně slaví poprvé postup do semifinále Ligy mistrů. Rozhodujícím nájezdem o tom rozhodla čerstvá…

V Olomouci nehraje, Irák ho chce do boje o MS! Yunis už vyřizuje pas

V Olomouci nehraje, Irák ho chce do boje o MS! Yunis…

Velmi zajímavý příběh se rýsuje na Hané. Jakub Yunis, útočník Olomouce a někdejší český mládežnický…

 

Reflex.cz

OSN: O migrantech se bude psát jen dobře!

OSN: O migrantech se bude psát jen dobře!

Přes 150 zemí sdružených v OSN - světového uskupení, kde většinu tvoří reprezentanti nedemokratických režimů -…

Je libo krvavý nebo mandarinkový stromeček? Jak šel čas s Vánocemi v Bílém domě

Je libo krvavý nebo mandarinkový stromeček? Jak šel…

Od roku 1929 je v USA tradice, že o výzdobu vánočního stromečku se stará první dáma. A od roku 1961 každá první…