Chevrolet Epica 2,5 L6 - švihák korejský

Chevrolet Epica 2,5 L6 - švihák korejský

 
 

Nepříliš úspěšný model Chevrolet Evanda nahrazuje právě v těchto dnech na většině evropských trhů zcela nový model s novým názvem.

Značku Chevrolet předurčil management koncernu General Motors k tomu, aby se stala celosvětovým představitelem aut dostupných pro každého. V Evropě jsme zatím na Chevyho hleděli s podezíravým pohledem, protože kompletní řadu korejských vozů Daewoo výrobce před časem jednoduše převlékl do staronového kabátu s logy Chevroletu, ale vozy se přitom nedočkaly výraznějších technických ani stylistických změn. V roce 2006 se na trh dostávají zcela nové modely, které již vznikaly s cílem reprezentovat GM s veškerou pýchou. Tím největším z nich je sedan střední třídy – Chevrolet Epica.

S bohem Evando

Nepříliš úspěšný model značky Daewoo a později Chevrolet - velká Evanda - nahrazuje právě v těchto dnech nový model s novým názvem. Epica je vozem na rozhraní evropské střední a vyšší střední třídy s velkorysými vnějšími rozměry. Hodnoty 4805 x 1810 x 1450 mm, rozvor 2700 mm a rozchody kol 1550 resp. 1545 mm (vzadu) mohou směle konkurovat oblíbenému Superbu, ale i mnoha dražším vozům. Design nového Chevroletu je vyvážený a zejména s černým odstínem karoserie nadmíru reprezentativní. Široká karoserie je opticky dále rozšiřována velkými a dobře svítícími světlomety vytaženými daleko do stran. Jejich takřka bumerangový tvar připomíná koncernové Saaby 9-5 po faceliftu, ale také aktuální provedení Citroënu C5. Aplikace leštěných detailů na masce je decentní a v kombinaci s nestříbrnými laky vhodně oživuje celkový dojem z tvarů karoserie. Díly s efektem chromování najdeme také na lištách kolem bočních oken a na zadním víku zavazadlového prostoru. Ani v Koreji, která je rodištěm Epiky, nechtějí „být out“, takže směrovky jsou elegantně zapracovány do velkých vnějších zpětných zrcátek. Sympatický dojem v nás zanechal i evropský design sedmnáctipalcových kol dobře vyplňujících prostor jim vymezený v karoserii. Po prvním statickém seznámení s novým vozem vrcholí naše napětí. Bude nás čekat uvnitř interiér stejně vysoké úrovně?

Velký prostor a přiměřený luxus

obrázek [300 x 227] Po otevření velkých dveří se pohodlně nastupuje na obě řady sedadel. Nejdražší sedan značky Chevrolet na českém trhu je mimo základní model standardně dodáván s kůží čalouněnými sedadly. Ta jsou současně dobře dimenzovaná, aby poskytovala dostatek pohodlí i vzrostlým jedincům. Dobře navržené hlavové opěrky kopírují zakřivení krční páteře a tak je hlava pořád velmi blízko jejímu povrchu. Boční vedení není příliš výrazné, ale tuto volbu chápeme vzhledem k tomu, že konstruktéři jednoznačně upřednostnili cestovní komfort na dlouhých tratích před sportovním nastavením podvozku.

Přístrojová deska z tmavě šedého až černého měkčeného plastu je stylisticky čistě navržena, dobře vyrobena a pečlivě slícována. V našem provedení interiéru byla černá barva plastových dílů a čalounění doplněna stříbrně lakovanými plastovými dekoračními doplňky a na několika místech se opakovala také povrchová úprava připomínající chromování. Příslušnost k ostatním Chevroletům připomíná přístrojový štít a autorádio s poměrně špatně čitelným displejem. Stejný problém má řidič i s displejem digitálních hodin, který je umístěn na odvrácené straně jinak efektně navržené středové konzoly. Funkční a intuitivní je tlačítko elektrického vyhřívání sedadel umístěné na dveřích.

Detaily rozhodují

V moderním autě nesmí scházet dostatek odkládacích prostor a Epica je z tohoto hlediska konkurenceschopným vozem. Drobnosti lze odkládat do dveřních kapes, do klasické schránky před spolujezdcem, do další uzavíratelné schránky na vrcholu středové konzoly. Mezi sedadla lze bezpečně umístit dva pohárky s nápoji, v loketní opěrce je hluboká schránka s dvojitým dnem. Brýle najdou své místo v připravené stropní schránce.

Pozornost výrobce věnovaná detailům je vidět na mnoha místech. Za všechny uveďme sluneční clony s vysouvatelnou částí, stínící v prostoru za zpětným zrcátkem. Příjemná je také loketní opěrka s úložnými prostory pro zadní řadu sedadel nebo multifunkční kůží obšitý volant (pro všechny verze bez příplatku). Pozastavili jsme se nad smysluplností kompasu, který zabírá místo využitelné pro jiné údaje na displeji palubního počítače.

K dokonalosti schází interiéru mj. péče věnovaná silám vynaloženým ke stlačení tlačítek, změně polohy ovladačů a všemožným nastavením. Že jde o malichernost? Právě těmito detaily se ti nejlepší dostávají mezi tzv. prémiové produkty.

Klasická silueta tříprostorového sedanu je příslibem velkorysé nabídky prostoru pro zavazadla. Ten má objem 480 litrů, což lze označit ze obvyklou hodnotu této třídy. Prostor lze zvětšovat sklopením opěradel zadních sedadel, vzniká však nerovná plocha a navíc je průchod značně omezen lichoběžníkovým tvarem tvořeným výztuhami karoserie.

Víko kufru je možné ovládat dálkově z místa řidiče, tlačítkem na klíči nebo mechanicky klíčem v zámku. Otevírání víka je vyřešeno tak aby úchyty nezasahovaly do zavazadlového prostoru, ale při otevírání brání charakteristika hydraulické vzpěry rychlému zpřístupnění. A propos vzpěry... jednu najdeme i vpředu, kde pomáhá při zvedání přední kapoty.

Takhle jedou páni…

obrázek [300 x 223] …říkám si při prvním rozjezdu a k myšlence se vracím několikrát během testu. Sametově běžící napříč uložený řadový šestiválec pohánějící přední kola je nadstandardním řešením, se kterým má dnes bohaté zkušenosti snad jen švédské Volvo, a to je jak sami jistě uznáte, velká lichotka pro nový Chevrolet. Z hlediska vyvážení je uspořádání šesti válců v řadě optimální. A toto je prosím – až do příchodu nového vznětového čtyřválce - dokonce standard této modelové řady. Menší dvoulitrový motor má totiž podobnou šestiválcovou konstrukci. Náš vůz je vrcholným provedením 2,5 L6 DOHC s pětistupňovou automatickou převodovkou. Výkon 115 kW při 5800 ot./min není v této objemové třídě ohromující, ale základní motor 2,0 l má již standardních 105 kW při 6400 ot./min. Tušíme však, že záměrem tvůrce nebylo přivést pod kapotu špičkové výkony, ale spíše optimálně pracující agregáty v nízkých a středních otáčkách, spojených s klidnou, pohodlnou, ale současně rychlou jízdou.

Automatické převodovka s klasickým hydrodynamickým měničem všemi hlasy podporuje komfortní zaměření vozu. Pět stupňů je dnes dobrým standardem a Chevymu to naprosto dostačuje. Převodovka řadí měkce, rozjezdy jsou hladké a při brzdění se s hnacím ústrojím brzdy přetahují jen výjimečně. K dispozici je také možnost volby převodu voličem na středové konzole. Na vyloženě sportovní jízdu s bleskovým podřazováním před zatáčkou ale zapomeňte.

Dobrých výsledků dosáhl ještě syrový motor při měření spotřeby paliva. Na dálnici s ním lze při cestovních rychlostech kolem 120 km/h jezdit za 8 litrů na 100 km, ve městě jsme se dostali na 13 l/100 km, ačkoli výrobce udává ve městě spotřebu dokonce 13,8 l/100 km.

obrázek [300 x 192] Chevrolet již není jen chudým příbuzným, který tlačí náklady dolů za každou cenu. To je zřejmé jak z neobvyklé konstrukce hnacího ústrojí, tak z víceprvková konstrukce zadní nápravy. Ne každému bude vyhovovat poněkud problematické naladění posilovače řízení, jehož účinek má být závislý na rychlosti jízdy, ale paradoxně se s volantem při otáčení v malých rychlostech musíte dost prát. Řízení je přesné, ale k hrátkám na vlásenkách řidiče nevybízí. Táhlé zatáčky zvládá podvozek i ve vysokých rychlostech bravurně. I když charakteristika odpružení a tlumení není typicky americká/rozhoupaná, jisté geny zůstaly v případě Epiky zachovány. Kombinace podvozku s nízkoprofilovými sedmnáctipalcovými pneumatikami 215/50 R17 posunula vyloženě komfortní vůz do středu naší subjektivní stupnice. Těžká příď s řadovým šestiválcem a automatem vládne celému vozu, takže s trakcí problém zaznamenáte jen výjimečně, zato s nedotáčivostí se při sportovní jízdě budete potkávat velmi často. Při rozjezdu a brzdění se auto mírně naklápí kolem příčné osy, v zatáčkách pak počítejte s výraznými náklony, ale přejezd nerovností přitom bývá často provázen tupými údery směřujícími do karoserie. Většinu vad na kráse českých silnic utlumí velký rozvor, velká kola a dlouhé dráhy zdvihů kol, takže celkový výsledek je pro komfortně orientovaný automobil příznivý. Čtyři kotoučové brzdy nemají se zpomalením 1575 kg těžkého vozu problém, údiv vzbuzuje u tak vyspělého vozu absence stabilizačního systému, který není možné vůbec objednat.

Korea jde kupředu!

obrázek [300 x 204] … a je jedno jestli hovoříme o automobilce Hyundai, Kia, Ssangyong nebo Chevrolet. Všechny tyto značky jsou s každým novým modelem o mílový krok dále, což by měly evropské značky pro široké vrstvy zákazníků bedlivě sledovat. Právě do této cílové skupiny totiž všichni korejští bojovníci míří.

Epica je nejlepším Chevroletem, který jsme v posledních měsících testovali. Nabízí opět „hodně auta“ za relativně málo peněz. Má jeden z největších interiérů, který je ve většině nabízených modelů špičkově vybaven, je komfortní a přitom vás jeho provoz příjde na přiměřené peníze. Seznam slabých míst se povážlivě zkrátil a tak již nacházíme jen detaily, které se ale i během životního cyklu Epiky dají vylepšovat. Patří k nim nedokonale nastavený posilovač řízení, absence stabilizačního systému, drobné prohřešky v interiéru a harmoničtější sladění odpružení s charakterem vozu.

První cena vozu569.000,-Kč (2.0 L6 DOHC)
První cena vozu s testovanou motorizací768.000,-Kč (2.5 L6 DOHC)
Základní cena testovaného vozu768.000,-Kč (2.5 L6 DOHC)
Cena testovaného vozu vč. příplatků781.000,-Kč (2.5 L6 DOHC)

Plusy

  • prostorný a luxusní interiér
  • tichý motor s přiměřenou spotřebou paliva
  • dílenské zpracování
  • bohatá výbava
  • poměr výkon/cena

Minusy

  • absence stabilizačního systému
  • obtížně čitelné displeje rádia a hodin
  • problematické naladění posilovače řízení
  • příliš silný účinek plynové vzpěry na víku zavazadlového prostoru
  • vzhledem k objemu malý výkon motoru
Spolupracujeme s TipCars.com

Chevrolet Epica 2,5 L6

Cena v základní výbavě: 768 000 Kč Cena v testované výbavě: 781 000 Kč

Základní výbava:ABS, protiprokluzový systém TCS, čelní, boční a okenní airbagy, elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, přední mlhová světla, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, alarm, elektronický imobilizér, kůží potažený volant nastavitelný ve dvou směrech, AUX vstup pro připojení externího zdroje hudby, automatická klimatizace s vnitřní recirkulací, elektrické ovládání předních a zadních oken, elektricky nastavitelné sedadlo řidiče s bederní opěrkou, palubní počítač, tempomat, vnější zpětná zrcátka v barvě vozu, ovládání audiosystému a tempomatu na volantu, elektricky sklopná vnější zpětná zrcátka, kožené čalounění, vyhřívaná přední sedadla, rádio, přehrávač CD/MP3, měnič na 6 CD, 8 reproduktorů, vnitřní zpětné zrcátko s automatickou změnou odrazivosti, dešťový senzor, kola z lehkých slitin 17" (215/50 R 17), parkovací asistent

Výbava testovaného vozu:metalický lak (13.000,- Kč)

Ukrajinci nestačí, dovezme i Srby, navrhuje Hospodářská komora Ukrajinci nestačí, dovezme i Srby, navrhuje Hospodářská komora

Rok od spuštění vládního pilotního projektu na získání…

V Česku jezdí 130 tisíc nepojištěných aut V Česku jezdí 130 tisíc nepojištěných aut

V prvním pololetí 2017 v Česku přibylo 136 tisíc vozidel…

Do průmyslové zóny v Mošnově se zřejmě chystají investoři z USA a Koreje Do průmyslové zóny v Mošnově se zřejmě chystají investoři z USA a Koreje

Investici v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku…

Sázka na zvýšení platu? Pětina Čechů chce změnit práci, ukazuje průzkum Sázka na zvýšení platu? Pětina Čechů chce změnit práci, ukazuje průzkum

Změnit práci chce nyní nejvíc lidí v Česku za posledních…

 
Technické údaje
Motor Chevrolet Epica 2,5 L6
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 6 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2492
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 115 / 5800
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 237 / 4000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 208
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 9.9
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 13.8 / 6.6 / 9.3
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 480 / -
Objem nádrže (l):63
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1575 / 410
Rozměr pneu:215/50 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4805
b) šířka (mm): 1810
c) výška (mm): 1450
d) rozvor (mm): 2700
e) rozchod vpředu (mm): 1550
f) rozchod vzadu (mm): 1545
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 880 / 1080
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 680 / 920
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1000
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):800
k) šířka vpředu (mm): 1500
l) šířka vzadu (mm): 1490
délka sedáku vpředu (mm): 480
délka sedáku vzadu (mm): 480
výška opěradla vpředu (mm): 580
výška opěradla vzadu (mm): 650
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Chevrolet Epica 2,5 L6
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 10
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8
Odkládací plochy: 9
Dojem z řízení: 7
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 7
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 7
Odstupňování převodovky: 8
Snadnost řazení: 0
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 7
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 9
Přenos hnací síly na vozovku: 9
Účinnost brzd: 7
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 7
Variabilita zavazadlového prostoru: 7
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 9
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,08
 Doporučujeme
Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta? Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta?

Policista řídící provoz na křižovatce mnohé řidiče mate.…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Škoda již vyrábí octavie také v Africe. Mají silnější klaksony Škoda již vyrábí octavie také v Africe. Mají silnější klaksony

Byli jsme u slavnostního otevření továrny Škody v…

Za měsíc a půl začne autosalon ve Frankfurtu. Přehled odtajněných vozů Za měsíc a půl začne autosalon ve Frankfurtu. Přehled odtajněných vozů

Na výstavišti ve Frankfurtu ad Mohanem budou letos chybět…

 Video: Chevrolet Epica – pohodlné cestování Video: Chevrolet Epica – pohodlné cestování

Nástupce modelu Evanda uvedl Chevrolet na český trh již v…

Chevrolet Epica: sportovní paket pro sedan střední třídy Chevrolet Epica: sportovní paket pro sedan střední třídy

Chevrolet si pro svého evropského zástupce střední třídy,…

  
Bazar: Je stará Škoda Rapid výhodnou investicí? Žádaná kdysi, žádaná dnes!

Bazar: Je stará Škoda Rapid výhodnou investicí? Žádaná kdysi, žádaná dnes!

Včera

Kdo za socialismu toužil po voze sportovního střihu, neměl prakticky jinou možnost, než zvolit „kupátko” Škoda Garde, později pak Rapid.
Blesk.cz

Boháče Gatese trumfl zakladatel Amazonu: Má majetek za dva biliony. A čtyři děti

Boháče Gatese trumfl zakladatel Amazonu: Má majetek…

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se stal nejbohatším člověkem světa. Na tomto postu vystřídal…

Microsoft na podzim pročistí Windows 10. Rozlučte se s původním Outlookem nebo spořiči obrazovky

Microsoft na podzim pročistí Windows 10. Rozlučte se…

Microsoft zveřejnil seznam funkcí, které z Windows 10 zmizí či přestanou být vyvíjeny s příchodem podzimní…

 

iSport.cz

PÁTEČNÍ MAGAZÍN: velký průvodce ke startu HET ligy. Plus dárek PEXESO

PÁTEČNÍ MAGAZÍN: velký průvodce ke startu HET ligy.…

Fotbalová horečka je tady a deník Sport pro vás připravil celkem 84 stran průvodce novou sezonou HET ligy.…

CZ Bělehrad – Sparta 2:0. Bídný výkon, Stramaccioniho tým v problémech

CZ Bělehrad – Sparta 2:0. Bídný výkon,…

Tohle přesně nechtěli dopustit. Jenže nic jiného si za špatný výkon nezasloužili. Fotbalisté Sparty prohráli…

 

Reflex.cz

Ekonom Vladimír Pikora: Česko zase zaspává šanci. Mohli jsme být lithiovou velmocí, ale nejsme...

Ekonom Vladimír Pikora: Česko zase zaspává šanci.…

Už už se zdálo, že dieselgate je sice neblaze proslulá, nicméně přeci jen stará kauza, která jak náhle začala,…

Za první půlrok požádalo o azyl v Česku 713 lidí, z toho bylo 254 Ukrajinců. Udělen byl jen 23 osobám

Za první půlrok požádalo o azyl v Česku 713 lidí, z…

Evropská komise odeslala ve středu do Česka, Polska a Maďarská svá stanoviska ohledně nedodržování takzvaných…