Chrysler Sebring 2,0 CRD - Americký bojovník

Chrysler Sebring 2,0 CRD - Americký bojovník

 
 

Žhavá novinka letošního roku kombinuje v Evropě rozšířený motor 2,0 TDI s moderním americkým pojetím vozu střední třídy. Co na to evropský zákazník?

Úspěch amerických sedanů v Evropě ztroskotával v posledních letech na několika faktorech. Jedním z těch koncepčních byla nepřítomnost kvalitního vznětového motoru. Nyní je věc, zdá se, napravena. Pod kapotu nového Sebringu se dostal osvědčený a velmi rozšířený čtyřválec z produkce VW Group. Jaký tedy Sebring je?

Americký mix moderny a retra

První pohled na nový sedan mířící v Evropě do segmentu Passatů a Mondeí je poněkud rozporuplný. Dlouhé převisy, mohutná stavba karoserie, obrovský přední nárazník, veliká koncová světla – to vše by designéři na starém kontinentě namíchali v poněkud odlišném složení. Detaily přitom nejsou ani zdaleka tak diskutabilní. Utvrdil nás v tom pohled na krásnou kapotu inspirovanou ne právě úspěšným Crossfirem, světlomety připomínající styl posledních vozů Volkswagenů nebo sebevědomou masku, která nemůže patřit ničemu jinému než Chrysleru. Sebring je zkrátka jiný, má svůj styl, který možná nebude odpovídat většinovému názoru evropských zákazníků, ale průměrných aut je tady přece mnoho…

Vysoký ponton tříprostorové karoserie a nadprůměrně velká kola způsobují to, že na obrázcích je možné skutečné rozměry auta jen obtížně určit. V technických datech tohoto Chrysleru stojí vnější délkové míry 4850 x 1843 x 1497 mm a rozvor 2765 mm, a to jsou hodnoty spíše na pomezí střední a vyšší střední třídy.

Odhlédneme-li od estetické kritiky, jsou tvary Sebringu navrženy v duchu amerického přístupu „dávat zákazníkovi maximální hodnotu za vynaložené prostředky“. Hodnotou se v americkém pojetí rozumí především prostor a výbava, na rozdíl od evropského pojetí, kde mnohem častěji vítězí úroveň použitých materiálů v interiéru…

Vnitřní hodnoty

obrázek [300 x 397] Značně klenutá střecha vytváří dlouhou a vysokou kabinu jejíž šířka ve výši loktů je velkorysá (1490 mm vpředu, 1450 mm vzadu), ale reálně ji omezují níže umístěné loketní opěry ve dveřích. Výška nad sedáky patří v obou řadách sedadel mezi nadprůměrné, cenná je v této souvislosti hlavně vzpřímenější poloha sezení, která umožňuje podepření stehen cestujících ve druhé řadě, i když 480 mm dlouhé sedáky nepatří svými rozměry k těm nejdelším. Jejich tvarování není kdovíjak složité, což může lidem zvyklým na vysoký standard sedadel německých vozů připadat jako nedostatek. V případě předních sedadel je třeba vyzdvihnout konstrukci hlavové opěrky, která je příkladně blízko hlavě za každé situace.

Velkou variabilitu od sedanu asi čeká málokdo, a tak Sebring překvapí možností sklopit opěradlo předního spolujezdce a přepravovat pohodlně třeba dlouhé lyže nebo kratší koberec uvnitř vozu. Sklápí se také opěradla zadních sedadel, aby tak rozšířila přepravní možnosti průměrného zavazadlového prostoru (441 l). Počítat je vždy třeba s tím, že průchozí otvor je nevelký, podobně jako vstupní otvor v zádi. Využít šířku mezi podběhy 1000 mm a délku zavazadlového prostoru u dna 1070 mm tak bude v případě jediného předmětu nemožné, protože jej zkrátka do auta nenaložíte. Teď už konec teoretickým a poněkud nereálným úvahám českého chalupáře. Jde se jezdit.

obrázek [545 x 315]

 


Příliš hlučná Amerika

Chrysler vybral pro své modely dovážené do Evropy motor VW Group o objemu 1968 cm3, který znají uživatelé Octavií , Passatů, ale i řady menších Audi nebo terénních a velkoprostorových Mitsubishi. Agregát s vysokotlakým přímým vstřikováním využívající stále ještě systému čerpadlo-tryska vyniká velmi nízkou spotřebou paliva, ale také vysokým hlukem a slabou kulturou projevu. V luxusních vozech VW Group se tento motor podařilo konstruktérům dostatečně oddělit od posádky, ale to bohužel není případ ani Mitsubishi Grandis, ani Chrysleru Sebring. Hluk provází posádku neustále v nízkých a středních rychlostech, na dálnici naštěstí obvykle ustupuje díky aerodynamickému hluku. Nekultivovaný chod provází zejména řidiče díky vibracím přenášeným do volantu.

K objektivním přednostem motoru, který Chrysler označuje jako 2,0 CRD, lze počítat velmi nízkou spotřebu. I když aerodynamika nepatří vzhledem k délce karoserie mezi ukázková řešení (cx=0,33), Sebring obouvá velká a široká kola (215/70 R17) a má pohotovostní hmotnost bezmála 1,7 t, dokáže se svižným evropským stylem dálniční jízdy na hranici předpisů odebírat jen necelých 6 l nafty na 100 km. Ve městě pak budete dolévat asi o litr více, minimální spotřeba klesá teoreticky i reálně až k 5 l/100 km.

Dynamika jízdy je díky vysokému točivému momentu v nízkých a středních otáčkách velmi dobrá, i když absolutní hodnoty maxima výkonu neoslňují tolik jako v případě zážehových čtyřválců (115 kW, 125 kW) a šestiválce 2,7 l (138 kW). Na český trh se dováží jako alternativa k převažujícímu turbodieselu jen základní benzinový čtyřválec 2,0 l (115 kW, 190 Nm).

Přes výše uvedené přednosti věříme, že úvaha nad volbou konstrukčně staršího systému čerpadlo-tryska nebo moderního common-railu z motorářských dílen Mercedesu, nebyla snadná. Rozhodla vysoká nákupní cena motoru Mercedes-Benz nebo konstrukční složitost zástavby pohonné jednotky sesterské automobilky?

Více řidičských zážitků

K americkému autu neodmyslitelně patří pohodlí. Sebring vyniká nejen prostorem uvnitř, ale také na české poměry vhodně dimenzovaným podvozkem a odpružením. Vysoký profil pneumatik a velký průměr kol jsou faktory, které mají při překonávání terénních nerovností a děr na českých silnicích zásadní význam. Kombinací se středně tuhými tlumiči a pružinami bylo dosaženo kompromisu, který vyhoví i průměrnému evropskému řidiči. Sebring dokáže nabídnout i překvapivou dávku dobrého pocitu z řízení. Kontakt s vozovkou zprostředkovává volant s tlustým věncem obšitým kůží, převod řízení je strmý a posilovač pomáhá řidiči přiměřeně. Transfer hnacího ústrojí z nabídky VW Group se zřejmě zasloužil o velmi kvalitně vymezené dráhy šestistupňové ručně řazené převodovky. Za jízdy ale překvapí přetáčivost Sebringu, která se ozývá i při razantnější změně směru na dálnici. V samých počátcích ji koriguje standardní stabilizační systém.

obrázek [545 x 290]

Bohatá výbava, neevropský interiér

Prostor uvnitř vozu je příjemným rysem nového sedanu, ale velkým zklamáním pro řadu zákazníků bude asi design a provedení interiéru. V automobilu za 749 tisíc korun, který by však směle mohl konkurovat řadou parametrů autům za milion, najdete jen šedivě ponurý interiér s přemírou plastů a plastových imitací hliníku. Hlavní díl přístrojové desky je sice potažen měkčenou vrstvou (nářek nad absencí měkčených plastů se tedy nekoná), ale celkově neodpovídá kvalita interiérových materiálů současnému evropskému standardu v této cenové kategorii. Přitom by stačilo, kdyby se inženýři Chrysleru nechali inspirovat novým Mercedesem třídy C. Ten totiž cenově začíná tam, kde Sebring s plnou výbavou končí.

obrázek [300 x 249] Sedadla jsou potažena hrubším materiálem, který má podle výrobce antistatické vlastnosti, a tak je v případě polití nápojem riziko trvalých následků minimální. A propos nápoje! V americkém autě nesmí chybět držáky a prolisy na kelímky s nápoji, ale Sebring posunuje komfort dodržování pitného režimu za jízdy ještě dál. Za 3.400,- Kč dostanete u Chrysleru unikátní elektricky vyhřívaný/chlazený držák nápoje ve středové konzole mezi sedadly. Zařízení dokáže udržet teplotu nápoje na 60°C v režimu vyhřívání a klesnout může až ke 2°C v režimu chlazení.

Neobvyklá koncentrace ovládacích tlačítek na středovou konzole (včetně přepínače palubního počítače a nastavení sklonu světlometů) má pravděpodobně příčinu ve snižování nákladů, protože vlevo od volantu je jen jediné tlačítko pro dálkové otevírání víka zavazadlového prostoru. Decentně ukrytá tlačítka multifunkčního volantu jsou na horních ramenech na vnitřní straně volantu – je to efektní a efektivní detail. Testovaný automobil byl vybaven navigačním systémem s pevným diskem (kapacita 20 GB), který je využitelný také jako úložiště MP3 souborů. DVD mechanika bohužel je ale plně kompatibilní jen s vybranými DVD formáty. Dotyková obrazovka s úhlopříčkou 165 mm dokáže při stojícím vozidle přehrávat i filmy a promítat JPG obrázky. Nechybí vstup pro externí audiozařízení a možnost zasunout datový nosič s MP3 soubory přes standardní USB konektor. Celý systém za 73.500,-Kč má velké výkonové rezervy a patří jednoznačně svými vlastnostmi k přednostem Sebringu.

Sebring pro Evropu

obrázek [300 x 218] Americká odnož uskupení DaimlerChrysler by nutně potřebovala zaujmout zákazníky i mimo domácí trh. Sebring asi nebude tím modelem, který Chrysler zachrání, ale to neznamená, že by šlo o špatné auto. Spořiví Evropané zvyklí na vlastnosti turbodieselů (nízká spotřeba, specifický projev) dostávají další alternativu k tradičním německým, francouzským a italským sedanům. Zatímco za mořem se se Sebringem počítá jako s masově prodávaným vozem, v Evropě bude opět patřit k exotice. V aktuálním provedení však už nemusí příznivci amerických vozů dělat kompromisy díky dobré ovladatelnosti, tradičně bohaté výbavě a velkému prostoru. I nadále se musí přenést přes neevropské provedení interiéru…

První cena vozu699.900,-Kč (Sebring Touring, 2,0 (115 kW))
První cena vozu s testovanou motorizací749.900,-Kč (Sebring Touring, 2,0 CRD (103 kW))
Základní cena testovaného vozu749.900,-Kč (Sebring Touring, 2,0 CRD (103 kW))
Cena testovaného vozu vč. příplatků873.400,-Kč (Sebring Touring, 2,0 CRD (103 kW))

Plusy

 • prostorný interiér
 • bohatá výbava
 • úsporný motor
 • odpovídající cena
 • kvalitní multimediální systém
 • jízdní komfort
 • dobrá ovladatelnost

Minusy

 • kvalita materiálů použitých v interiéru
 • hlučný motor, přenos vibrací do interiéru
 • průměrný objem a horší přístupnost zavazadlového prostoru.
Spolupracujeme s TipCars.com

Chrysler Sebring

Cena v základní výbavě: 749 900 Kč Cena v testované výbavě: 873 400 Kč

Základní výbava:17" x 6.5" disky kol z lehkých slitin, ABS, ESP, TCS, BAS, airbagy řidiče a spolujezdce nové generace - vícestupňové, hlavové airbagy v první a druhé řadě, boční airbagy v sedadle řidiče a spolujezdce, akustický signál varování otevřených dveří, automatické přední světlomety, bezpečností dětské zámky zadních dveří, bezpečnostní alarm se systémem Snetry Key, imobilizér, bezpečnostní úchyty dětské sedačky ISOFIX, indikátory sledování tlaku pneumatik, kompaktní dojezdové rezervní kolo, třetí brzdové světlo, tříbodové bezpečnostní pásy s předepínači, analogové hodiny, automatické tlumení zpětného zrcátka řidiče, cestovní počítač, centrální zamykání zámků s dálkovým ovládáním, elektricky ovládaná okna - u řidiče systém "One Touch Up & Down", hlavové bezpečnostní opěrky u všech sedadel - nastavitelné, Interiér - látkové čalounění premium YES ESSENTIALS, intervalově nastavitelné vypínaní předních světlometů, klimatizace s automatickým ovládáním teploty, kuřácká výbava - zapalovač a vyjímatelný popelník, kůží potažená řadicí páka, otevírání víka zavazadlového prosoru - z místa řidiče a dálkovým ovladačem, progresivní posilovač řízení, rádio AM/FM CD MP3 (REL), vyhřívané zadní okno, sedadla zadní řady děleně sklopná 60/40 s loketní opěrkou, sedadlo řidiče el. nastavitelné 8mi směry, sedadlo řidiče manuálně nastavitelné v bederní části, sedadlo spolujezdce horizontálně sklopné vpřed, středová loketní opěrka s odkládacím prostorem, středový panel s ovladači - stříbrný, tempomat, tónovaná skla oken Solar Control, volant teleskopicky nastavitelný všemi směry, volant potažený kůží s ovládáním audia, mlhová světla

Výbava testovaného vozu:Luxury Paket (Touring) = vyhřívané sedadlo řidiče a spolujezdce + vyhřívání/chlazení držáku nápoje ve středové konzole (+10.000,-Kč), elektricky ovládané střešní okno (+24.900,-Kč), Metalický lak (+13.400,-Kč), tlakové ostřikovače předních světlometů (+7.600,-Kč), elektricky vyhřívaný/chlazený držák nápoje ve středové konsoli (+3.400,- Kč), elektricky vyhřívané sedadlo řidiče a spolujezdce (+8.400,- Kč), látkové koberce přední a druhé řady Premium (+1.700,-Kč), Rádio AM/FM CD MP3 DVD Navigace, LCD Touch Screen (20GB Hard Disc) (+73.500,-Kč)

Myslím, že nejsem zas až tak špatný, jak někteří tvrdí, říká Mynář Myslím, že nejsem zas až tak špatný, jak někteří tvrdí, říká Mynář

Příchod prezidenta Miloše Zemana na Pražský hrad znamenal…

Komunisté mají výhrady ke třem až čtyřem nynějším ministrům, řekl Filip Komunisté mají výhrady ke třem až čtyřem nynějším ministrům, řekl Filip

KSČM má vážné výhrady ke třem až čtyřem ministrům nynější…

Hudba má v Africe sílu měnit režimy, říká švédský režisér Lars Lovén Hudba má v Africe sílu měnit režimy, říká švédský režisér Lars Lovén

V Africe probíhají celospolečenské kulturní změny, které…

 
Technické údaje
Motor Chrysler Sebring
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1968
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 103 / 4000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 310 / 1750 - 2500
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 203
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 8.2 / 5.1 / 6.2
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 441 / -
Objem nádrže (l):64
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1650 / 390
Rozměr pneu:215/70 R16
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4850
b) šířka (mm): 1843
c) výška (mm): 1497
d) rozvor (mm): 2765
e) rozchod vpředu (mm): 1570
f) rozchod vzadu (mm): 1570
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 810 / 1060
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 690 / 930
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 960
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):930
k) šířka vpředu (mm): 1490
l) šířka vzadu (mm): 1450
délka sedáku vpředu (mm): 490
délka sedáku vzadu (mm): 480
výška opěradla vpředu (mm): 570
výška opěradla vzadu (mm): 600
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Chrysler Sebring
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 7
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 7
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 9
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 9
Odkládací plochy: 9
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 7
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 6
Tah v nižších otáčkách: 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 7
Hlučnost v nižších otáčkách: 6
Hlučnost v vyšších otáčkách: 6
Spotřeba: 10
Odstupňování převodovky: 10
Snadnost řazení: 0
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 9
Jízdní vlastnosti v extrému: 7
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 7
Přenos hnací síly na vozovku: 9
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 7
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 7
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,76
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Nejlepší ojetá auta podle Consumer Reports: Drtivé vítězství pro Japonsko Nejlepší ojetá auta podle Consumer Reports: Drtivé vítězství pro Japonsko

Organizace Consumer Reports publikovala novou studii.…

Toyota konečně odhalila nový Auris do detailu. Včetně interiéru Toyota konečně odhalila nový Auris do detailu. Včetně interiéru

Nový Auris přichází s odvážnějším designem, než kdy…

 Neúspěšné modely: Chrysler Sebring (2007-2010) Neúspěšné modely: Chrysler Sebring (2007-2010)

Príchod novej generácie Chrysleru Sebring v roku 2007 bol…

Chrysler Sebring Cabriolet na českém trhu za 1 milion korun Chrysler Sebring Cabriolet na českém trhu za 1 milion korun

Nová generace kabrioletu Chrysler Sebring se v Evropě…

  
Jak zbavit auto zápachu? Náročná, ale ne nemožná práce

Jak zbavit auto zápachu? Náročná, ale ne nemožná práce

Dnes 15:18

Dostal se k vám vůz po náruživém kuřákovi? Zbavit se odéru po cigaretovém dýmu bude náročné, ale nikoliv nemožné. Poradíme, jak na to.
Blesk.cz

Další americké město zakázalo těžbu kryptoměn, skokově zvyšovala odběr a tím i cenu energie

Další americké město zakázalo těžbu kryptoměn,…

Nízké ceny elektřiny v některých regionech světa lákaly tolik těžařů, že začalo docházet k postupné regionální…

Jaderná mina v Brdech! Při výbuchu by srovnala se zemí Železnou Rudu i Plzeň

Jaderná mina v Brdech! Při výbuchu by srovnala se…

Při výbuchu by vytvořila kráter o průměru 382 metrů, hloubce až 91 metrů a se zemí by srovnala třeba celou…

 

iSport.cz

Pešán: Není možné se nechat takhle vyloučit. V Hradci se nemáme čeho bát

Pešán: Není možné se nechat takhle vyloučit. V…

Hradecký Mountfield dokázal Liberci sebrat postup a vyrovnal sérii na 3:3. Rozhodující branku zápasu si připsal…

Hollweg umí víc, než jen kladiva. Málem přišel o nohu, v Plzni ho milují

Hollweg umí víc, než jen kladiva. Málem přišel o…

Je ho zase plný led. Přišlo play off a Ryan Hollweg připomíná probuzenou sopku. Je zpátky a v nejlepší formě.…

 

Reflex.cz

Nizozemci končí s referendy. Proč vzorová západní demokracie zavrhla experiment s přímou demokracií?

Nizozemci končí s referendy. Proč vzorová západní…

Zatímco u nás se krok za krokem blížíme k zavedení referend, jedna zavedená západoevropská demokracie právě svůj…

Twitter jako všemocný detektiv: Žena spustila pátrání po záhadné Afroameričance a svět ji vypátral

Twitter jako všemocný detektiv: Žena spustila…

Ilustrátorka Candace Jean Andersenová prohledávala staré časopisy. Zrovna pracovala na ilustracích dětské knížky…