Cíl Argentinské rallye 2017: Vyhrál Neuville

Diskuze (1)
Belgičan Thierry Neuville (Hyundai i20 Coupe WRC) vyhrál nevídanou bitvu o vítězství v Argentinské rallye, pátém podniku mistrovství světa v automobilových soutěžích.

V cíli byl rychlejší o pouhých 0,7 sekundy před Britem Elffynem Evansem, (Ford Fiesta WRC ´17), který vedl od druhé do předposlední zkoušky.

V historii světového šampionátu se jednalo o třetí nejtěsnější rozdíl mezi prvními dvěma jezdci. Na Novém Zélandu 2007 byl vítězný Fin Marcus Grönholm rychlejší o 0,3 než Francouz Sebastien Loeb. V Jordánsku 2011 porazil Francouz Sebastien Ogier o 0,2 Fina Jariho-Matti Latvalu.

Rozhodl můstek o výhře?

K bitvě, kterou jsme predikovali, opravdu došlo. Do posledních třech rychlostních zkoušek o celkové délce 55,28 kilometru nastupoval Evans s náskokem 11,5 sekundy před Neuvillem. Na RZ16 ztratil 2,5 sekundy, když si stěžoval na problémy s brzdovým pedálem. Na další zkoušce byl pomalejší než Belgičan o 8,4 sekundy a do závěrečné Power Stage (speciálně bodovaná rychlostní zkouška) nastupoval Evans s převahou už jen 0,7 sekundy a nakonec mu to nestačilo.

O své první vítězství v mistrovství světa přišel o necelou sekundu. Neuville se stal naopak prvním pilotem, který vyhrál letos podruhé soutěž světového šampionátu a počtvrté v kariéře. „Dal jsem do toho všechno. Neměl jsem už dobré gumy, protože v těch předchozích dvou zkouškách jsem do toho šel opravdu naplno. I kdybych nevyhrál, udělal jsem maximum,“ prohlásil v cíli osmadvacetiletý Neuville.

O půl roku mladší Evans byl v cíli poslední zkoušky hodně zklamaný. Po prvním dnu vedl téměř o minutu, ale vinou upadlého difuzoru v závěru druhého dne však o značnou část náskoku přišel. Nakonec prohrál v bitvě, která vejde do historie světové rallye. „Jsem hotový z toho malinkého rozdílu. Teď je to těžké přijmout, ale jsem si jistý, že mě to posílí. Udělal jsem drobnou chybu a trefil zadní částí auta můstek. To byl možná ten rozdíl, který mě stál výhru. Po tak jasném vedení po pátku to hodně zamrzí. Musím se z toho poučit,“ řekl Evans, jenž si druhým místem vyrovnal maximum z předloňské Francouzské rallye. V této sezoně byl dosud nejlépe šestý ve Švédsku.

Ogier musí čekat

Ze třetího místa se v Argentině radoval Estonec Ott Tänak, který navzdory své sobotní předpovědi nezaútočil na vítězství.

Začátek soutěže nám vyšel a jsem pyšný, jaké jsme ukázali tempo. Včera jsme neměli štěstí a poslední den auto úplně nefunguje. Chce to ještě doladit pár věcí a budeme moci bojovat po celou dobu rallye,“ uvedl Ostberg. Pojede samozřejmě také další podnik v Portugalsku. Zde se objeví také Prokop, který ovšem pojede se starší generací Fordu Fiesta WRC.

Konečné pořadí Argentinské rallye: 1. Neuville, Gilsoul (Bel./Hyundai i20 Coupe WRC) 3:38:10,6; 2. Evans, Barrit (Brit./Ford Fiesta WRC´17) +0,7; 3. Tänak, Järveoja (Est./Ford Fiesta R5) +29,9; 4. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta WRC´17) +1:24,7; 5. Latvala, Anttila (Fin./Toyota Yaris WRC) +1:48,1; 6. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20 Coupe WRC) +7:42,7; 7. Hänninen, Lindström (Fin./Toyota Yaris WRC) +11:16,9; 8. Sordo, Martí (Šp./Hyundai I20 Coupe WRC) +14:44,1; 9. Ostberg, Floene (Nor./Fprd Fiesta WRC ´17) +15:11,3; 10. Tidemand, Andersson (Švéd./Škoda Fabia R5) +17:32,1; … 15. Breen, Martin (Irl.,Brit./Citroën C3 WRC) +1:22:01,5.

Průběžné pořadí (po 4 ze 13 soutěží): 1. Ogier 102; 2. Latvala 86; 3. Neuville 84; 4. Tänak 66; 5. Sordo 51; 6. Evans 42; 7. Paddon 33; 8. Breen 33; 9. Meeke (Brit./Citroën C3 WRC) 27; 10. Hänninen 15; 11. Mikkelsen (Nor./Škoda Fabia R5) 12. Lefebvre (Fr./Citroën C3 WRC) 10; 13. Suninen (Fin./Ford Fiesta R5) 5; 14. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5) 4; 15. Tidemnad 4; 16. Ostberg 2; 17. Sarrazin (Fr./Škoda Fabia R5) 2; 18. Boufier (Fr./Ford Fiesta R5) 1; 19. Rossel (Fr./Citroën DS3 R5) 1.

Pohár konstruktérů: 1. M-Sport (Ford) 163; 2. Hyundai 143; 3. Toyota 96; 4. Citroën 73.

Statistika sezony – vítězství v rychlostních zkouškách (RZ): Neuville 25; Evans 13; Ogier 9; Meeke 9; Tänak 9; Latvala 7; Sordo 4; Paddon 2; Hänninen 1; Lefebvre 1. Vedení v soutěži: Neuville 28; Meeke 22; Evans 16; Latvala 6, Ogier 6; Hänninen 4. Stupně vítězů: Ogier 4; Latvala 2; Neuville 3; Tänak 3; Meeke 1; Sordo 1; Evans 1.

Dalším podnikem mistrovství světa je Portugalská rallye (19.-21. května).