Dakar: Kaštan stále bojuje, překvapil Vatanen

Tomáš Votruba
Diskuze (2)
Včerejší etapu etapu s přehledem zvítězil čtyřnásobný vítěz Dakaru Ari Vatanen s nissanem. Ačkoli v úvodu soutěže měl finský jezdec potíže, včera si vybojoval náskok přes devět minut. Ivo Kaštan dojel na 44. místě, celkově mu patří 38. pozice.

Vítězství finského veteráno ovšem do celkových výsledků nijak výrazně nepromluvilo. V průběžném pořadí je Vatanen až na začátku čtvrté desítky se ztrátou 35 hodin. Dosavadní lídr v kategorii automobilů Stephane Peterhansel dojel sedmý, celkově si udržel asi půlhodinový náskok před Francouzem Aplhandem. Třetí Juttu Kleinschmidtovou z Německa (volkswagen) přibrzdil defekt, ale bronzovou pozici si zatím drží.

Etapový vítěz v kategorii motocyklů slavil rovněž premiéru na stupni vítězů, byl jím Brazilec Jean De Azevedo na motorce KTM. Zatím vedoucí jezdec Cyril Despres z Francie dnes dojel sedmý. V celkovém pořadí vede Despres s náskokem 3 minuty 16 sekund před Španělem Comou (taky na KTM). Na třetím místě je Jihoafričan Alfie Cox (KTM) se ztrátou 5 minut 13 sekund. Ivo Kaštan dokončil etapu z maliského Kayes do senegalské Tambacoundy jako 44. a celkově mu patří 38. místo.

Mezi kamiony byl opět nejrychlejší Nizozemec Gerard de Rooij s vozem DAF, ovšem v celkovém pořadí je mu to málo platné, když ztrácí těžko smazatelných 7 hodin 43 minut na vedoucího jezdce Kabirova z Ruska. Ten už může jet v klidu a nemusí riskovat, druhý Bekx z Holandska ztrácí skoro tři hodiny. V průběhu dnešního dne čeká závodníky předposlední etapa s měřenou zkouškou o délce 225 kilometrů (569 kilometrů). Konvoj se dostane do Dakaru, kde soutěž vyvrcholí.

Výsledky - 14. etapa:

Automobily: 1. Vatanen (Fin./Nissan) 4:50:08, 2. Saby (Fr./Volkswagen) -9:16, 3. De Villiers (JAR/Volkswagen) -11:45, 4. Roma (Šp./Mitsubishi) -14:47, 5. Magnaldi (Fr./Honda) -15:52, 6. Kolberg (Braz./Mitsubishi) -17:59.

Motocykly: 1. De Azevedo (Braz./KTM) 5:10:56, 2. Frétigne (Fr./Yamaha) -10, 3. Blais (USA/KTM) -23, 4. Cox (JAR/KTM) -34, 5. Coma (Šp./KTM) -3:10, 6. Esteve Pujol (Šp./KTM) -6:11, ...42. Kaštan (ČR/KTM) -1:23:48.

Kamiony: 1. G. De Rooij (Niz./DAF) 6:32:14, 2. J. Sugawara (Jap./Hino) -24:38, 3. Kabirov (Rus./Kamaz) -31:09, 4. Darazsi (Maď./MAN) -40:57, 5. J. De Rooij (Niz./DAF) -41:33, 6. Alen (Fin./IVECO) -44:09.

Průběžné pořadí:

Automobily: 1. Peterhansel (Fr./Mitsubishi) 49:46:23, 2. Alphand (Fr./Mitsubishi) -26:41, 3. Kleinschmidtová (Něm./Volkswagen) -3:16:17, 4. De Villiers -4:06:22, 5. Saby -8:48:18, 6. Roma -9:09:03.

Motocykly: 1. Despres (Fr./KTM) 44:39:59, 2. Coma -3:16, 3. Cox -5:13, 4. Esteve Pujol -11:17, 5. Frétigne -30:45, 6. Caldecott (Austr./KTM) -45:27, ...38. Kaštan -15:18:11.

Kamiony: 1. Kabirov 67:35:58, 2. Bekx (Niz./DAF) -2:55:21, 3. J. Sugawara -5:56:12, 4. Vismara (It./Mercedes) -6:43:51, 5. J. De Rooij (Niz./DAF) -7:42:56, 6. G. De Rooij -9:40:06.