28.6. 2016 Auto Tip

Dovolená na Slovensku: Aktivní dovolená

Dovolená na Slovensku: Aktivní dovolená

Slovensko nabízí spoustu míst pro strávení aktivní dovolené.

Dravá divoká voda

Areál Dravá voda u Bratislavy hostil i mistrovství světa na divoké vodě, ovšem „park zábavy oddychu i vrcholového sportu“ u Čunova (20 km od Bratislavy) je přístupný též veřejnosti. Můžete přijet na zvolený sport patřičně vybaveni, ale stačí i plavky, tenisky a ručník. Podle zvoleného sportu dostanete k dispozici kompletní výstroj a s kamarády, sourozenci nebo třeba společně s dalšími individualisty zvládnete pod vedením a dohledem zkušených instruktorů 350 m divoké vody na raftu. V korytě teče až 17.000 litrů vody za sekundu. Kdo miluje klidnější tok, ten si může zapádlovat ve stoje (Stand Up Paddle), případně zasurfovat na uměle vytvářené vlně. Oblíbený je třímetrový vodopád Niagara, nezájmem netrpí ani atrakce hydrospeed, wakeboarding, vodní lyžování, akvazorbing či vodní skútry. Je tu také možnost plavby po starém korytě Dunaje, vždy o víkendu až po Bodická ramena. Zvolit můžete kajak, kanoi, raft a z nich obdivovat krásu lužních lesů a barevný svět vodního ptactva. Najdou se tu i aktivity pro suchozemce - jízda na čtyřkolkách, paintball nebo plážový volejbal.

Praktické informace
Vzdálenost z Prahy 342 km
Vzdálenost z Brna 143 km
Ubytování (eur/noc) dvoulůžkový pokoj od 59, bungalov pro 4 osoby 40
Stravování (eur) snídaně od 5, polévka od 2, hlavní jídlo od 6
Aktivity Biobazén v Kamenné Mlýně, skálolezení na Pajštúně, školy vodních sportů (víkendová škola kajaku s ubytováním – 125 eur, kanoistika slalom 60 minut/5 eur).

 [600×370]

Etapy se světicí

Barborská cesta je mezi cyklostezkami Slovenska výjimečná nejen svou délkou (186,2 km) a počtem zastávek, ale i motivem a tvarem. Spojuje historická hornická města a její trasa vytváří dokonce siluetu světice. Se sv. Barborou, patronkou horníků, ji spojuje i počet zastávek. Je jich 29, což odpovídá věku, v němž zemřela.

Barborská cesta je rozdělena do devíti etap. Ačkoliv je primárně určena cyklistům, lze ji absolvovat i pěšky. Střídají se kratší a delší etapy a na webu www.barborskacesta.com ke každé najdete profi l trati, bilanci stoupání i klesání (celkem 6814/6800 m) a další údaje. Etapy mají od 12 do 28 km, ke každé „bedekr“ doporučí také místa noclehů a dá tipy na posílení, zejména specialitami lokální kuchyně.

Místem startu bývá Banská Bystrica (od dubna do října), ale začít lze kdekoliv a není třeba jet všechny etapy najednou a za sebou. Devět razítek v bedekru dává nárok na odznak, osmnáct již na diplom a možnost si zakoupit pamětní minci.

Praktické informace
Vzdálenost z Prahy 539 km
Vzdálenost z Brna 340 km
Ubytování (eur/noc) dvoulůžkový pokoj 35, penzion 15
Stravování (eur) polévka od 1,20, hlavní jídlo od 5, menu od 3,50
Aktivity Geografický střed Evropy/Kremnická Baňa, Propadliště Šturc/po zemětřesení, Lázně Sliač
Poznámka Náklady na den při turistickém pojetí 25 eur, po získání 18 razítek právo koupit pamětní medaili (17 eur)

 [600×325]

Po svých po Tatrách

Nejtradičnější způsob pohybu po Vysokých Tatrách, tedy oblasti národního parku, je chůze. Celé jižní úbočí Vysokých Tater protíná Tatranská magistrála, jejíž východní (vysokohorská, 46,5 km) trasa vede od Podbanského (963 m n. m.) až po Velké Bílé Pleso (1616 m n. m.). Nejnáročnější výstup čeká turistu mezi Popradským a Batizovským plesem, kde se nachází i nejvyšší bod trasy (2037 m n. m.). Celkové převýšení je 4800 metrů, 2800 stoupání, 2000 m sestup). Méně náročná je západní část magistrály (22,5 km, převýšení 1000 m, stoupání 600 m). Výhodou je možnost přerušit pochod na řadě míst a sestoupit k dopravním prostředkům. Návrat do místa startu je možný například proslulou Tatranskou električkou. Na trase se nachází řada pozoruhodných přírodních lokalit (rašeliniště, plesa, vodopády, rozhledy) i zajímavostí (symbolický hřbitov u Popradského plesa).

Najdete tady ale i jiné trasy. Rodinám s dětmi doporučujeme cestu ze Štrbského plesa na Popradské pleso, která je až do tohoto místa přístupná i pro hendikepované turisty.

Praktické informace
Vzdálenost z Prahy 559 km
Vzdálenost z Brna 356 km
Ubytování (eur/noc) dvoulůžkový pokoj od 35, penzion 25
Stravování (eur) snídaně od 5, hlavní jídlo od 5, menu od 5
Aktivity Mini Tatralandia park (děti), Galéria Encian, Hriebenok – Summer Tubing.
Poznámka Tatra Card – pro ubytovane 3 eura, cenu vyznamně ovlivňuje misto ubytovani

 [600×316]

Dobrodružný Liptov

Oblast Liptova je něco jako velká přírodní (sportovní) aréna pro celou rodinu. Nemají tu sice moře, ale čtyři akvaparky, kde nabídnou i „mořské vlny“. Liptov je pravým regionem pro aktivní dovolenou: 1125 km pěších turistických tras, od jednoduchých až po náročné, 700 km značených cyklostezek vedoucích do pohoří Velké Fatry, Nízkých a Západních Tater. Je tu i možnost vyvézt se nejmodernější slovenskou kabinkovou lanovkou na Chopok (2024 m n. m.), odkud není jen úžasný rozhled, ale lze tu začít i jedinečný sjezd na kole.

Milovníci divoké vody, zpravidla na raftech, se s oblibou vydávají na vodnatou říčku Belá. Ale na přehradě Liptovská Mara si můžete vyzkoušet wakeboarding či wakeskate na lyžařském vleku, případně si zaskákat jako delfín (flyboard). Řeku Váh lze také splouvat na pltích. Můžete si dopřát i pohled na Liptov z ptačí perspektivy (paragliding) nebo zkusit aerodynamický tunel Superfly s rychlostí větru od 150 do 250 km/h. Najdete tu strmou bobovou dráhu, lanový park Tarzania a bikepark s osmi tratěmi v délce 25 km.

Praktické informace
Vzdálenost z Prahy 500 km
Vzdálenost z Brna 297 km
Ubytování (eur/noc) dvoulůžkový pokoj od 40, penzion 30
Stravování (eur) snídaně cca 5, hlavní jídlo cca 5, menu od 4
Aktivity 400 km cyklotras, dva bikeparky, skálolezeni se slaňováním, adrenalinový park v Liptovském Mikuláši/ různé sporty, sjezd na koloběžce Žiarskou dolinou (i děti).

 [600×369]

Návrat vodáků na Hornád

Po 30 letech mohou vodáci opět proplouvat „prielomom“ Hornádu. Nejdelší říční kaňon Slovenska se nachází ve Slovenském ráji a umožňuje 11,75 km dlouhou plavbu v jedné z nejatraktivnějších častí tohoto národního parku. Řeka Hornád se tu prodírá hlubokým kaňonem s vysokými strmými stěnami a vytváří tak úsek, který nemá obdobu - vodácky ani krajinářsky - na Slovensku i v blízkých okolních zemích. Nástup na vodu je v Hrabušicích (Mýto) a končí se v turistickém středisku Čingov, pod chatou Ihla. Plavba je možná od 1. května do 31. října, maximální počet plavidel na den je stanoven na 70 – přičemž je jedno, zda je loď jednomístná nebo dvoumístná. Plavbu mají povoleny jen kajaky a kánoe, vícemístné lodě a nafukovací čluny jsou zakázány. Za plavbu se platí správě Národního parku Slovenský ráj na místě začátku plavby, kde je i omezený počet parkovacích míst. Stav registrací lze sledovat na internetu (začátkem června nebyl žádný den „vyprodán“, takže je možné risknout i příjezd „na blind“). Sledujte i aktuální informace o stavu vody v Hornádu (www.shmu.sk).

Praktické informace
Vzdálenost z Prahy 573 km
Vzdálenost z Brna 370 km
Ubytování (eur/noc) v soukromí od 10 do 15, dvoulůžkový pokoj od 35, apartmán od 18
Stravování (eur) snídaně od 3,50, polévka od 1,20, hlavní jídlo cca 5,50
Aktivity Prielom Hornadu (12 km), Lanový park Spišská Nová Ves, Dobšinská ledová jeskyně.
Poznámka Karta do raja 9,90 eura, druhá v rodině 4 eura.

 [600×354]

Na kole za krásami Slovenska

Letní dovolená nemusí být jen o opalování a koupání. Škoda, dlouholetý partner Tour de France a dalších věhlasných cyklistických akcí, proto nabízí pestrou škálu cyklistického oblečení jako je dámský dres za 416 Kč (proti běžné částce ušetříte přes 620 korun), pánské cyklistické kraťasy s cenou 620 Kč (o 932 korun levnější) či dětský trikot pro chlapce i dívky za 505 Kč. V e-shopu najdete též řadu praktických doplňků v podobě taštiček na drobné předměty (od 526 Kč), respektive lahve s cenou 72 Kč a batohu o objemu 10 l s třílitrovým rezervoárem na vodu za 484 korun. V sortimentu domácí automobilky nechybějí ani jízdní kola. Pro děti Škodovka připravila bicykl Kid 16 za 6193 Kč. Odrostlejší potomci mohou sáhnout po modelu Racing 20 za 5999 korun. Pro dospělé jsou určeny typy MTB 29+ a MTB Lady 27 s jednotnou cenou 18.939 Kč. Kola můžete převézt například na zadním nosiči pro dvojici bicyklů (7675 Kč), umístěném na tažném zařízení s cenou od 3632 korun.


Na kole za krásami Slovenska
 
Spolupracujeme s TipCars.com
Jedná se o aroganci moci. Pražské zastupitele pobouřil bojkot mimořádného jednání Jedná se o aroganci moci. Pražské zastupitele pobouřil bojkot mimořádného jednání

Kvůli nepřítomnosti většiny zastupitelů pražského…

Piráti berou na magistrátu peníze navíc Piráti berou na magistrátu peníze navíc

Piráti jsou podle informací deníku Blesk jediným pražským…

Slovanská epopej patří Praze, soud potvrdil původní verdikt Slovanská epopej patří Praze, soud potvrdil původní verdikt

Kulturní památka Slovanská epopej patří Praze, nikoliv…

Řetězec obchodů s drogistickým zbožím dm drogerie markt zvýšila tržby o osm procent Řetězec obchodů s drogistickým zbožím dm drogerie markt zvýšila tržby o osm procent

Tržby drogistického řetězce dm drogerie markt v Česko…

 
 Blesk.cz

Bezvládné tělo v parku v Praze 8: Žena se chtěla upít k smrti. Neunesla smrt blízkého

Bezvládné tělo v parku v Praze 8: Žena se chtěla…

Strážníci ve středu zachránili život ženě, která bezvládně ležela v Praze 8. Ta se zřejmě nedokázala vyrovnat se…

Uložte zahrádku k zimnímu spánku: 5 tipů, co byste měli nyní udělat

Uložte zahrádku k zimnímu spánku: 5 tipů, co byste…

Říjen je měsíc, kdy ukládáme zahrádku k zimnímu spánku. Je potřeba udělat mnoho prací, než můžete z chat a…

 

iSport.cz

Legendární Vémola přednášel vysokoškolákům. Řešil i alkohol a sex

Legendární Vémola přednášel vysokoškolákům. Řešil i…

Je bezesporu nejslavnějším jménem českého MMA. Karlos Vémola se jako první Čech dostal do nejprestižnější ligy…

Hloupé vyloučení! Piqué dal gól rukou a slavil, sudí mu fintu nespolkl

Hloupé vyloučení! Piqué dal gól rukou a slavil, sudí…

Gerard Piqué se opět dostal do centra dění. Tentokrát nebyly na vině jeho výkony, výroky na adresu hlavního…

 

Reflex.cz

Nespolupracovat s ANO je extrémní postoj. Jít do vlády s Babišem je v zájmu vlasti, říká Švejnar

Nespolupracovat s ANO je extrémní postoj. Jít do…

Prakticky všechny přední strany vylučují povolební spolupráci s Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO. Podle…

Britské historické seriály jedou. Stejně jako herečka Jenna Colemanová jako královna Viktorie

Britské historické seriály jedou. Stejně jako…

Britská královská rodina a seriály: obojí se momentálně hřeje na výsluní přízně publika. Když se ty dvě…