Diskuse

EU: Jednání o limitech CO2 ještě nekončí (aktuální situace)

3.9.2008

Europoslanci z výboru pro průmysl chtějí, aby Evropská unie zmírnila navrhované limity pro vypouštění emisí oxidu uhličitého (CO2) u automobilů.

 

 • 00 Reagovat !

  foto ZocelenyDrapalik

  ZocelenyDrapalik 03.09.2008  12:29

  Koncernova uderka zapracovala

  Je az legracni, jak se poslanci snazi usit limit na telo velkym koncernum. Nejdrive se stanovilo, ze limit nebude na auto, ale na cele portfolio koncernu. A ted se jde jeste o krok dal - nikoliv na cele portfolio, ale jen na 60%. Male nezavisle automobilky maji smulu. Dovoluji si tvrdit, ze ustanoveni o 60ti %tech znamena, ze emisni limit nemusime ani prijimat. Velka auta u vetsiny koncernu nepredstavuji vice nez 40% produkce, a 60% tech mensich aut splnuje emisni limit 130g v podtate jiz dnes, a za 4 roky tim spis. Jinymi slovy by se prijmul limit, ktery nikoho (krome malych automobilek) nelimituje. Nikoho nenuti neco delat, jenom kopiruje prirozeny, neprilis usilovny, posun v technologiich mastodontu, jak ho maji naplanovany. V podstate by jen velkym koncernum poskytl konkurencni vyhodu oproti malym automobilkam.
  • 00 Reagovat !

   foto Atomas

   Atomas 03.09.2008  12:40

   « Re: Koncernova uderka zapracovala

   A co by jsi od EU chtěl? Snad ne podporu volného trhu a rovné příležitosti pro všechny?
  • 00 Reagovat !

   foto Bart

   Bárt 03.09.2008  12:49

   « Re: Koncernova uderka zapracovala

   A ty jsi opravdu ocekaval, ze si EU podrizne hodne silnou vetev (automobilovy prumysl), na ktery sedi? Vzdyt by tim skodila jen sobe, ziv. prostredi je to stejne jedno, protoze vetsina spiny nepochazi z vyfuku aut z EU...
  • 00 Reagovat !

   foto Me-Myself-and-I

   "-- skrytý --" 03.09.2008  14:03

   « Re: Koncernova uderka zapracovala

   Zapracovalo niekolko koncernov, ale zapracovala aj dieselova lobby. Inak sa totiz neda vysvetlit, preco sa cele rokovania koncentruju na CO. Diesle maju ovela vyssie emisie NO a pevnych castic a ich dopad na lokalne znecistenie je vyrazne vyssi. Vysledkom opatreni bude, ze o 60% portofolia sa postaraju diesle, ktore su rovnako neekologicke ako benzinove motory, a zvysok budu tvorit vysokovykonne ego-masiny....
   A este jedna vec, najviac CO sa uvolni pri vyrobe auta, nie pri jeho prevadzke. Co takto vyrabat auta, ktore vydrzia bez akychkolvek poruch viac ako 2-3 roky?
   • 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 03.09.2008  15:13

    « Re: Re: Koncernova uderka zapracovala

    a co takhle, kdybys jenom nosil benzín v kanystru v ruce >:D ale nesmíš u toho prdět
   • 00 Reagovat !

    foto ZocelenyDrapalik

    ZocelenyDrapalik 03.09.2008  15:25

    « Re: Re: Koncernova uderka zapracovala

    Na CO2 se to soustredi proto, ze ostatni emise jiz maji sve limity nastaveny v normach EURO a jejich budouci zprisnovani ma jiz dnes odsouhlaseny harmonogram. CO2, jako povsechny ukazatel spotreby, v techto normach neni, proto se dnes zavadi samostatne.
    • 00 Reagovat !

     foto Ricardo

     Ricardo 03.09.2008  15:58

     « Re: Re: Re: Koncernova uderka zapracovala

     Protože spotřeba na ujetý kilometr je každýho osobní věc.
     • 00 Reagovat !

      foto ZocelenyDrapalik

      ZocelenyDrapalik 03.09.2008  22:37

      « Re: Re: Re: Re: Koncernova uderka zapracovala

      Uz neni. A to ani v "zemi svobody" USA. Tak dokonce plati primo cislo maximalni spotreby v litrech. Protoze ma primy vliv na energetickou bezpecnost celeho statu.
      • 00 Reagovat !

       foto Ricardo

       Ricardo 04.09.2008  01:07

       « Re: Re: Re: Re: Re: Koncernova uderka zapracovala

       Je to orwellovský nástroj. Až půjde do tuhýho tak ať se teda stanoví osobní příděl. Toto popírá principy svobody - nehledě k tomu že tabulková hodnota emisí neodpovídá reálné spotřebě která může být někde úplně jinde (oběma směry ale hlavně nahoru).
  • 00 Reagovat !

   foto BaracudaJ

   BaracudaJ 03.09.2008  18:40

   « Re: Koncernova uderka zapracovala

   A co vlastně po autech požaduješ ty? Je sice hezký, že myslíš taky na ekologii, ale to mají kvůli tobě BMW či M-B bouchat čtyřválce? Díky různým nařízením nevznikají slušný motorizace, ale přiškrcený zmetky.
   • 00 Reagovat !

    foto

    "-- skrytý --" 05.09.2008  21:06

    « Re: Re: Koncernova uderka zapracovala

    :yes:
 • 00 Reagovat !

  foto Stephen

  Stephen 03.09.2008  13:43

  Ekologie?!

  Já osobně považuji celý nápad o emisních limitech CO2 za hovadinu. Silniční doprava vytváří totiž všeho všudy cca 5% veškerých emisí. Jenže sahat na elektrárny, chemičky a dopravu leteckou a lodní je politicky o ústa. Právě odsud totiž pochází většina "sponzorských" peněz pro politiky celého světa. Když pozoruji výroky Greenpeace a jiných zelených, tak mě napadá něco o hysterii, hlouposti a neinformovanosti. Jejich akce nejsou nic jiného než ekoterorismus. A ze všeho nejvíc se mi líbí teorie o zvednutí hladiny moří, pokud roztají ledovce. Stačí si jen do skleničky hodit kostku ledu, naplnit ji po okraj a nechat led roztát. Přeteče? Podle Archiméda nikoli. Doporučuji vyzkoušet, názor na ekologické aktivisty se pak vytříbí >:D .
  • 00 Reagovat !

   foto

   "-- skrytý --" 03.09.2008  13:48

   « Re: Ekologie?!

   nemluvě o tom, že tmi stejně nic nezměněj, klauni
  • 00 Reagovat !

   foto Ricardo

   Ricardo 03.09.2008  15:57

   « Re: Ekologie?!

   Greenpeace původně vznikla jako organizace proti atomové energii. Vlády nechtěly přistoupit na požadavky uhleného průmyslu a odborů s tím že je nepotřebují - místo uhelných elektráren se postaví jaderné. To bylo samozřejmě špatně, takže bylo nutné vyvolat protijadernou náladu. Pokrytectví co stálo na začátku tohoto hnutí se táhne celou jeho historií. Tahle forma ekologie je stejně jako všechny "aktivismy" selektivní a hrozně zjednodušující - vždycky se najde jeden konkrétní problém, ten se oseká a zveličí a pak se určí jeho jasná a nezpochybnitelná příčina 8-s
 • 00 Reagovat !

  foto Pjenkava

  Pjenkava 03.09.2008  14:37

  Emise

  Ať jdou do háje, vždyť i těch 130 g/km je dost! Svět je zamoženej, není místné jakékoliv zmírňování, sakra! Co nejpřísněji proti emisím. Lobby za ropu je opravdu odporné...
  • 00 Reagovat !

   foto Ricardo

   Ricardo 03.09.2008  15:49

   « Re: Emise

   Kolik že procent emisí CO2 tvoří provoz automobilů? Pět? Deset? Proč není tak radikání tlak i v jiných odvětvích?
   • 00 Reagovat !

    foto BaracudaJ

    BaracudaJ 03.09.2008  19:10

    « Re: Re: Emise

    Nemáš pravdu Ricardo. Automobilový průmysl rozhodně není největším producentem CO2, ale přes veškeré snahy o snížení spotřeby automobilů, jejich počet stále roste. S tím roste celková produkce CO2. A možná se budeš divit, ale doprava v USA vyprodukuje jen o něco méně CO2 než průmysl. Je to okolo 30% (tohle jsem našel v rychlosti [odkaz] ). Těch 5-10% to opravdu není. Jako další zajímavost, jaký typ dopravního prostředku je výhodný pro danou vzdálenost [odkaz] . Čili vlaky stále patří mezi nejekologičtější d.prostředky a také letadla na tom nejsou vůbec špatně. Auta zcela propadnou, pokud se produkce CO2 přepočte na osobu. Stačí se podívat v Praze, kolik aut je vlastně plně obsazených. Nejlepší jsou bloncky co vyrazí na nákupy v přítelovo SUV, nejlépe ML ;-)
    • 00 Reagovat !

     foto Ricardo

     Ricardo 03.09.2008  19:51

     « Re: Re: Re: Emise

     OK, ale proč se to řeší restriktivně? Proč se radši nezvýší spotřebná daň z benzínu aby se omezily zbytečné jízdy? - já vím proč, to by způsobilo nespokojenost voličů, takhle se naopak někteří můžou ztotožnit s tím jak ty automobilky dostaly na frak a že soused se bude muset zbavit té své popelnice, navíc dojde k omezení SUV. A proč se o snižování emisí neusiluje pozitivně? Stavět obchvaty, omezovat vjezd do center měst, rušit stavební prvky co narušují plynulost provozu - zúžení, kruháče, retardéry. Jenže to by chtělo přemýšlet a jednat konstruktivně. Takhle se to vyřeší ekopoliticky. Problém: emise, řešení: restrikce nových aut, zákaz starých, zákaz SUV. Na nic víc se neptat a nic nezpochybňovat, vždyť nám tají ledovce před očima (nikdo ještě nedokázal že to odporuje přirozenému vývoji). Nakonec na to dojedou zase normální lidi, včetně těch kdo se dneska škodolibě těší na konec SUV.
 • 00 Reagovat !

  foto Ricardo

  Ricardo 03.09.2008  15:36

  Emise

  Je to jen skrytá forma jak nás donutit jezdit za tři litry kombinovaně. Samozřejmě určitá regulace musí být ale snažit se za každou cenu měnit vývoj je pitomost :no: :no: :no:
 • 00 Reagovat !

  foto Duri17

  Duri17 03.09.2008  22:29

  Ja s tlakom na CO2 súhlasím

  Samozrejme, nie z dôvodu ekológie, tej ďaleko viac škodia iné veci.
  Súhlasím s tlakom na znižovanie spotreby áut. Tento tlak totiž pomáha napredovať alternatívnym palivám, čo je len a len dobre. Je len otázkou času, kedy cena ropy opäť začne stúpať. Niekedy je zaujímavé sledovať, ako si ľudia v diskusiách protirečia. Na jednej strane nadávajú, ako veľmi sme na rope závislí a že sa s tým nič nerobí a že Rusko nás nepekne vydiera, hneď nato však plačú, že nebudú môcť jazdiť na osem, alebo aspoň 6-valcoch. Štvorvalcový hybrid bude mať určite dobrý ťah, elektromobily(či už batériové alebo s palivovými článkami) ešte lepší. A to od NULA otáčok/min. Záťah tažkého trolejbusu je impozantný, o lokomotíve ani nehovorím :).
  Doba ide dopredu, veci sa menia a pokrok sa zastaviť nedá...
 • 00 Reagovat !

  foto

  "-- skrytý --" 04.09.2008  19:30

  GREENPEACE

  ted nedavno jsem videl dokument o puvodnich obyvatelich zijicich za severnim polarnim kruhem ... jeden z nich rikal, ze maj strach z Greenpeace, protoze jim chce zakazat lov zvirat coz je pro ne tradicni druh obzivy, delaji to desitky ba mozna stovky let, vedi kdy a jak co lovit atp. ... a najednou prisla nejaka organizace z jihu zemekoule (Greenpeace) a chce jim radit, jak maji zit ve sve zemi ... hnus 8-s :no:
  • 00 Reagovat !

   foto

   "-- skrytý --" 05.09.2008  21:05

   « Re: TUPPEACE

   :yes:
   Ano, musím súhlasiť. Nenávidím ich. To sú tupci čo nič nevedia. Postrielal by som ich.
Přihlásit se Zaregistrovat Pro přispívání do této diskuse musíte být přihlášeným registrovaným uživatelem!Blesk.cz

Rytmusova Jasmina promluvila o jménech pro miminko! Kdy bude veselka?

Rytmusova Jasmina promluvila o jménech pro miminko!…

Moderátorka Jasmina Alagičová (29), kterou si rapper Rytmus odvezl na pár dní na luxusní dovolenou na Maledivy,…

Počasí na víkend: Na horách bude až -15 °C, pozor na mrznoucí mlhy

Počasí na víkend: Na horách bude až -15 °C, pozor na…

O víkendu přijde po vydatném sněžení ochlazení. I v nížinách bude teplota po ránu ojediněle klesat až k -10 °C,…

 

iSport.cz

Slováci otevřeli národní stadion. Nahlédněte do útrob Tehelného pole!

Slováci otevřeli národní stadion. Nahlédněte do…

Konečně se dočkali. Od roku 2010 museli fotbalisté Slovanu Bratislava hrát své domácí zápasy v azylu na…

Změny ve Spartě: Kaya na cestě do Turecka, přestup Vukadinoviče padl

Změny ve Spartě: Kaya na cestě do Turecka, přestup…

Nejen posilování kádru, ale i jeho redukce o nechtěné hráče je proces, kterým se napříč lednem usilovně zabývá…

 

Reflex.cz

Audit dotací Agrofertu nemusí skončit potrestáním. Výsledky kontroly mu mohou paradoxně pomoci

Audit dotací Agrofertu nemusí skončit potrestáním.…

Na to, s jakým závěrem skončí kontrola dotací, které čerpaly v předchozích letech firmy holdingu Agrofert, si…

Přestane už Česká televize budovat kult moderátorské osobnosti Václava Moravce?

Přestane už Česká televize budovat kult moderátorské…

Asi není v Česku člověka, který by neznal diskuzní televizní pořad Otázky Václava Moravce. Víte, jak dlouho se…