Finská Rally 2011 – Loeb vyprášil kožich všem Skandinávcům (fotogalerie)

Finská Rally 2011 – Loeb vyprášil kožich všem Skandinávcům (fotogalerie)

 
 

Jeden z mála neskandinávců, kteří dokázali vyhrát na finské šotolině, je “ufon“ Loeb. Dokázal to již podruhé. Domácí Hirvonen se blýsknul famózní stíhací jízdou.

Závěrečná etapa, která se jela netradičně již v sobotu, byla nejdelší – měřila 140,1 km, které byly rozděleny do jedenácti rychlostních zkoušek (dva průjezdy pěticí testů + divácká speciálka jetá jako Power Stage).

I když se včera opět taktizovalo a v největší nevýhodě by měl být první startující na trati – v tomto případě Loeb – díky vlhké šotolině tomu tak nebylo. Zkušený Seb první dvě zkoušky vyhrál a nadělil druhému Ogierovi rovných osm sekund. Pak se probudil Hirvonen, navázal na své včerejší výkony a zbylé tři dopolední vložky projel nejrychleji. Díky tomu se přiblížil pátému Ostbergovi na dostřel (+6,1) a zcela jistě bude útočit na jeho pozici. Mladý Ogier dokázal svého staršího jmenovce porazit pouze jednou o 0,7 sekundy, takže v sobotu v poledne před ním celkově vedl Loeb o 10,8 sekundy. Třetí Latvala nijak bláznivě neútočil a svůj sekundový odstup ztratil až na hodnotu +9,2.

Henning Solberg s přenastavenou Fiestou WRC spolu s Raikkonenem předstihli Meeka, který přece jenom není ve WRC šampionátu tak ostřílený a odsunuli jej na desátou příčku. Zároveň z elitní desítky vytlačili Hänninena na atmosférické Fábii S2000, který vede pořadí SWRC. Sordo na Mini WRC drží sedmé místo, což je vzhledem k „testování v reálné soutěži,“ které tým Mini letos praktikuje, velmi slušný výsledek. Následuje polední servis.

Také odpoledne patřilo jezdcům modrého oválu, kteří dílčí vítězství nikomu nepustili – ovládli všech pět testů. Navíc na čtyřech z nich vybojovali i druhé místo a vzhledem k tomu, že na první odpolední erzetě měl druhý Ogier defekt (stejně tak Meeke), předstihnul jej výborně jedoucí Latvala. A dokázal si do závěrečné Power Stage vybudovat malý náskok 4,4 sekundy. Hirvonen si dokázal polepšit až na čtvrtou pozici (+1:09,7), když pojel Ostberga i Pettera Solberga – Fordy v neděli jednoduše neměli konkurenci. Vedoucí Loeb kontroloval svůj hubený náskok, jež však měl před poslední vložkou (4,2 km) dostatečnou hodnotu v podobě 8,4 sekundy.

Hned po obědě odstoupil pro technickou závadu Rus Novikov, Kuiper zase nezvládnul svou Fiestu WRC a na posledním skoku sedmnácté erzety ji poslal přes střechu. Meekeho Mini dostihly technické problémy a musel odstoupit.

Power Stage

Závěrečnou rychlostní zkoušku před TV kamerami a před jásajícími finskými fandy ovládlo opět duo továrního Fordu, přičemž Latvala byl pomalejší o 0,3 sekundy než Hirvonen. Někteří také spekulovali, že Jarri-Matti úmyslně zpomalil, aby zbytečně neobral parťáka o jeden bod – podle splitů byl totiž mimo cíl rychlejší. Třetí místo a jeden bod vybojoval Ogier, kterému však ke konci nedržely pořádně zadní gumy.

Video

Z celkového vítězství se však ve Finsku raduje francouzský démon Sebastien Loeb, kterému se již podruhé podařilo dobít baštu skandinávských jezdců, ve které ostatní národnosti prostě nemají místo. To jenom ukazuje jaký je Seb starší fenomenální jezdec, který i na zvláštní rychlé finské šotolině dokáže pokořit místní matadory, kteří na ní vyrůstají a jezdí od malička. Navíc startoval jako první, což je na šotolině nevýhoda, která se zde kvůli dešti tolik neprojevila jako za sucha. Loeb se tak stal prvním neskandinávcem na světě, který vyhrál ve Finsku dvakrát (poprvé v roce 2008).

Stříbro si připisuje Jari-Matti Latvala, který v závěru soutěže našel optimální nastavení podvozku své Fiesty WRC a dokázal být rychlejší než dvojka Citroënu Ogier. Ten i kvůli defektu skončil “až“ třetí a po taktizování a pomýšlení na vítězství na něj zbyl pouze bronz.

Bramborovou medaili získal Mikko Hirvonen, který po čtvrteční chybě nasadil k neuvěřitelné stíhací jízdě a stal se ozdobou této soutěže. Z šestatřicátého místa se ztrátou 2:02,7 to dnes jednatřicetiletý Fin dokázal díky třinácti vyhraným erzetám vytáhnout až na čtvrté místo a ztrátu na vítěze snížit na 1:09,1. Klobouk dolů před tímto výkonem.

Mini Coopery WRC si po celou soutěž nevedly vůbec špatně, Sordo se držel sedmého místa a to by jistě byl cenný výsledek. Ovšem oba tovární exempláře postihla technická závada, která je vyřadila ze hry. Tak snad příště uvidí i cíl…

Celkové výsledky Neste Oil Rally Finland 2011:

PořadíPosádkaVůzČas (ztráta na 1.)
1.Sébastien Loeb / Daniel ElenaCitroën DS3 WRC2:39:37,0
2.Jari-Matti Latvala / Mikko AnttilaFord Fiesta RS WRC+8,1
3.Sébastien Ogier / Julien IngrassiaCitroën DS3 WRC+12,8
4.Mikko Hirvonen / Jarmo LehtinenFord Fiesta RS WRC+1:09,1
5.Petter Solberg / Chris PattersonCitroën DS3 WRC+1:16,2
6.Mads Ostberg / Jonas AnderssonFord Fiesta RS WRC+1:27,8
7.Henning Solberg / Ilka Minor-PetraskoFord Fiesta RS WRC+3:25,5
8.Matthew Wilson / Scott MartinFord Fiesta RS WRC+3:53,2
9.Kimi Raikkonen / Kai LindströmCitroën DS3 WRC+3:59,8
10.Juho Hänninen / Mikka AnttilaŠkoda Fabia S2000+5:13,7

„Bylo to velmi dobré, velmi těžká soutěž. Tři dny jsme čistili trať jako první a ve finále jsme na konci stále nejrychlejší. Opravdu jsme museli bojovat až do samotného konce, takže je to velkolepé vítězství,“ radoval se z dalšího triumfu v kariéře vítězný Sebastien Loeb.

„Do soutěže jsem se vzbudil poněkud trošku pozdě. Byla to však skvělá rally, opravdu jsem si ji užil. Samozřejmě je tu trošku zklamání, protože jsem chtěl vyhrát a nedosáhnul jsem na to,“ komentuje své stříbro domácí Jari-Matti Latvala.

Celkové pořadí šampionátu WRC 2011:

PořadíJezdecBody
1.Sébastien Loeb (FRA)171
2.Mikko Hirvonen (FIN)144
3.Sébastien Ogier (FRA)140
4.Jari-Matti Latvala (FIN)96
5.Petter Solberg (NOR)83
6.Mads Ostberg (NOR)56
7.Matthew Wilson (GBR)40
8.Kimi Räikkönen (FIN)26
9.Henning Solberg (NOR)26
10.Federico Villagra (ARG)20
11.Juho Hänninen (FIN)13
12.Dani Sordo (ESP)8
13.Martin Prokop (CZE)7
14.Ott Tänak (EST)7

Celkové pořadí v šampionátu týmů WRC 2011:

PořadíTýmBody
1.Citroën Total World Rally Team290
2.Ford Abu Dhabi World Rally Team225
3.M-Sport Stobart Ford Rally Team101
4.Petter Solberg World Rally Team71
5.Ice 1 Racing38
6.Munchi’s Ford World Rally Team 32
7.Team Abu Dhabi20
8.FERM Power Tools World Rally Team16
9.Monster World Rally Team8
10.Brazil World Rally Team1
11.Van Merksteijn Motorsport0

SWRC

Vítězství v pěti dopoledních testech si rozdělili Hanninen a Tanak v poměru 3:2. Vzhledem k tomu, že druhý Martin Prokop (+1:59,7) si jede svoje tempo, Hanninen navyšuje svůj náskok v čele. Třetí Tanak (+3:44,8) sice mírně stahuje Prokopův náskok, ale jihlavský jezdec se nemá čeho obávat a pokud nepřijde technická závada, tak by mohl na stříbrné pozici být i v cíli. Uvidíme co předvede odpoledne.

Odpoledne byl nejrychlejší na trati Estonec Tanak, který lehce stáhnul Prokopa, ale nešlo o nic dramatického. Všichni si hlídali své rozestupy před sebou i za sebou, takže se z vítězství raduje Hänninen před Prokopem a Tanakem. Škoda chyby, kterou mladý Estonec vyrobil v osmé erzetě…

Juho byl v cíli nesmírně šťastný: „Strašně moc jsem toužil po tomto vítězství – a dokázali jsme to! Cítím neskutečné vzrušení, když letím plnou rychlostí zdejšími lesními cestami. Toto je ryzí rally a jsem celému týmu vděčný za skvěle připravené auto. Jeli jsme pořád konstantně rychle a bez zbytečného rizika, dávali jsme pozor na kameny a drželi správnou stopu. Získané body jsou moc důležité do hodnocení šampionátu.“

Celkové výsledky Neste Oil Rally Finland 2011 v kategorii SWRC:

PořadíPosádkaVůzČas (ztráta na 1.)
1.Juho Hänninen / Mikko Markkula Škoda Fabia S20002:44:50,719,0
2.Martin Prokop / Jan TománekFord Fiesta S2000+2:37,7
3.Ott Tänak / Kuldar Sikk Ford Fiesta S2000 +3:38,3
4.Hermann Gassner jr. / Kathi Wüstenhagen Škoda Fabia S2000+5:52,6
5.Frigyes Turán / Gábor Zsiros Ford Fiesta S2000 +6:11,2
6.Bernardo Soussa / Paulo Babo Ford Fiesta S2000 +8:39,4
7.Karl Kruuda / Martin Järveoja Škoda Fabia S2000+10:40,1

Spokojený byl také šéf týmu Raimund Baumschlager: „Velký kompliment pro celý tým. Když dojedeš do cíle s oběma vozy, k tomu bez problémů a ještě na prvním a čtvrtém místě, pak je ve světě rally pro nás vše v pořádku. Juho udělal další důležitý krok směrem k titulu mistra světa."

Celkově pořadí v šampionátu SWRC 2011:

PořadíJezdecBody
1.Juho Hänninen (FIN)86
2.Martin Prokop (CZE)68
3.Ott Tänak (EST)55
4.Bernardo Sousa (POR)51
5.Hermann Gassner jr. (GER)49
6.Karl Kruuda (EST)48
7.Frigyes Turán (HUN)31
8.Nasser Al-Attiyah (KAT)20
9.Eyvind Brynildsen (NOR)16
10.Albert Llovera (AND)14

PWRC

V produkční třídě dopoledne řádil domácí Jarkko Nikara, který všech pět testů bezpečně vyhrál. Svou konkurenci doslova deklasoval, např. na první erzetě dlouhé 21,4 km nadělil druhému Flodinovi 22,1 sekundy, což představuje ztrátu 1,04 s/km! A o tom, že Švéd Flodin není žádné ořezávátko netřeba pochybovat. Nikara se tak posunuje z páté rovnou na třetí pozici.

Skvěle jedoucí Nikara pokračoval ve svých výkonech i odpoledne, chvíli se přetahoval o třetí příčku s Katomakim, následně si vyšlápnul i na Švéda Flodina, který posléze kapituloval. Vedoucího Paddona však ohrozit nedokázal a tak se musel finský mladík spokojit se stříbrem, což je pro něj obrovský úspěch. Český jezdec po havárii odjíždí s Finska bez bodu, vítězný Paddon se mu v celkovém hodnocení šampionátu vzdaluje o 25 bodů.

Celkové výsledky Neste Oil Rally Finland 2011 v kategorii PWRC:

PořadíPosádkaVůzČas (ztráta na 1.)
1.Hayden Paddon / John KennardSubaru Impreza STi2:51:57,2
2.Jarkko Nikara / Petri NikaraMitsubishi Lancer Evo IX+40,2
3.Partik Flodin / Goran BerqstenSubaru Impreza STi+1:07,7
4.Jukka Ketomaki./ Kai Risberg Mitsubishi Lancer Evo X + 1:13,2
5.Michal Kosciuszko./ Marcel Szcepaniak Mitsubishi Lancer Evo X + 2:12,6
6.Valeriy Gorban./ Vadim Chernega Mitsubishi Lancer Evo IX + 13:08,8
7.Alexey Kikireshko./ Sergey Larens Mitsubishi Lancer Evo IX + 22:05,8
8.Dmytriy Tagirov / Anna ZavershinskayaSubaru Impreza STi+22:34,2

Celkově pořadí v šampionátu PWRC 2011:

PořadíJezdecBody
1.Hayden Paddon (NZE)75
2.Martin Semerád (CZE)50
3.Patrik Flodin (SWE)34
4.Jukko Ketomaki (FIN)30
5.Valeriy Gorban (UKR)28
6.Nicolas Fuchs (RAK)27
7.Dmitriy Tagirov (RUS)25
8.Benito Guerra (MEX)20
9.Jarkko Nikara (FIN)18
10.Michal Kosciuszko (POL)17
11.Gianluca Linari (ITA)14
12.Alexander Salyuk jr.(UKR)14
13.Majed Al-Shamsi (SAE)8

FIA Academy

V akademii mezi sebou třetí etapu zápolili dva jezdci – Craig Breen a Egon Kaur – kteří jeli svoji ligu. Vítězství nakonec ukořistil Estonec Kaur o 2,6 sekundy před Brčeném. Třetí van der Marel měl manko již 4:36,5 minuty. Český jezdec Jan Černý si při svém prvním startu ve Finsku odváží body za páté místo, když na vítěze ztratil téměř 5:58,5.

„Chtěli jsme v poslední etapě zkusit zrychlit, což se nám povedlo. Rozpis dnešních rychlostních zkoušek už jsme měli lepší a to byl základ. I samotné rychlostní zkoušky se mi dnes líbily svým charakterem asi nejvíc ze všech tří etap. Potřebovali jsme si vyzkoušet, jestli s rozumnou dávkou rizika můžeme jet s těmi nejrychlejšími a to se nám potvrdilo. Zajeli jsme dva třetí nejrychlejší časy a z toho máme radost. Ke konci jsme ještě zkoušeli stáhnout náskok Reevese, abychom se dostali na čtvrté místo, ale nakonec zůstalo 5,3 vteřin ztráty. S výsledkem jsem celkem spokojený, protože začátek soutěže jsme skutečně neměli dobrý. Dařilo se nám ale zrychlovat, najeli jsme kilometry a nasbírali hodně zkušeností, které nám stále ještě chybí. Až pojedeme ve Finsku příště, tak už to bude lepší,“ říká s úsměvem spokojený Jan Černý.

Celkově pořadí v šampionátu WRC FIA Academy 2011:

PořadíJezdecBody
1.Egon Kaur (EST)88
2.Brendan Reeves (AUS)36
3.Craig Breen (IRL)36
4.Miguel Baldoni (ARG)26
5.Jan Černý (CZE)22
6.Christian Ridemann (GER)21
7.Victor Henrikkson (SWE)20
8.Frederik Ahlin (SWE)17
9.Andrea Grugnola (ITA)16
10.Alastair Fisher (POL)16

Vše o WRC na Auto.cz

Rallye Dakar 2018
Spolupracujeme s TipCars.com
Ruský parlament legalizuje armády žoldáků Ruský parlament legalizuje armády žoldáků

Ruský parlament začne v únoru projednávat návrh zákona o…

OBRAZEM: Nejstarší metro na světě jezdí už přes 155 let OBRAZEM: Nejstarší metro na světě jezdí už přes 155 let

Londýnské metro je nejstarší podzemní dráha na světě.…

Ukrajina zase začne nakupovat plyn z Ruska Ukrajina zase začne nakupovat plyn z Ruska

Ukrajina letos v důsledku rozhodnutí švédského…

U Rittigových advokátů v MSB Legal zasahuje policie U Rittigových advokátů v MSB Legal zasahuje policie

V právní kanceláři MSB Legal, která zastupuje…

 

Štítky Citroën Ford Mini WRC

 

Přidat názorDiskuse: Finská Rally 2011 – Loeb vyprášil kožich…Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Test ojetiny Ford Kuga I: Rozumná volba v nesmyslné kategorii do 200.000 Kč Test ojetiny Ford Kuga I: Rozumná volba v nesmyslné kategorii do 200.000 Kč

Vstup Fordu do kategorie SUV se po stránce spolehlivosti…

Hyundai mění ceník crossoveru Kona. Nejsilnější motor nyní v nižší výbavě Hyundai mění ceník crossoveru Kona. Nejsilnější motor nyní v nižší výbavě

Hyundai Kona je nyní se silnějším motorem levnější. Na…

 Ojetý Citroën DS3: Když nechcete Mini Ojetý Citroën DS3: Když nechcete Mini

Auta ve stylu retro mají v prvé řadě navázat na úspěch…

Citroën ve Francii vyrobil již 300.000 vozů DS3 Citroën ve Francii vyrobil již 300.000 vozů DS3

Z výrobní linky ve francouzském Poissy sjelo od roku 2010…

  
Odchod Fordu z Evropy? Zatím v plánu není. Jeden klíčový model ale patrně skončí...

Odchod Fordu z Evropy? Zatím v plánu není. Jeden klíčový model ale patrně skončí...

Dnes 12:56

Americká značka Ford evropskému trhu nadále věří, přestože to v posledních letech mohlo vypadat jinak. Jednoho tradičního modelu se ale patrně zbaví.
Blesk.cz

Ovál, čtverec nebo trojúhelník? 6 rad, jak tvarovat obočí podle typu obličeje

Ovál, čtverec nebo trojúhelník? 6 rad, jak tvarovat…

Změní váš obličej, pokud víte, jak ho správně natvarovat. Hranatý obličej zjemní, kulatý zeštíhlí, sníží příliš…

Papež „žehlí“ v Chile zneužívání kněžími. Setkal se proto s oběťmi

Papež „žehlí“ v Chile zneužívání kněžími. Setkal se…

Papež František se v úterý v Chile setkal s oběťmi sexuálního zneužívání, kterého se v minulosti dopustili…

 

iSport.cz

Hokej na ZOH 2018: Kdy hrají Češi, Kanada a další favorité?

Hokej na ZOH 2018: Kdy hrají Češi, Kanada a další favorité?

Hokej na olympijských hrách v Pchjongčchangu bude jednou z nejsledovanějších disciplín, i když na ZOH 2018 po…

Útěk kvůli dopingu? Ruští atleti se masově odhlašovali z mítinku

Útěk kvůli dopingu? Ruští atleti se masově…

Ruská atletická federace začala prověřovat podezřelé množství odhlášených účastníků halového mítinku v Irkutsku…

 

Reflex.cz

Tohle je důvod, proč se kurz bitcoinu propadl o polovinu. Nová revoluční technologie ho ale brzy vzkřísí

Tohle je důvod, proč se kurz bitcoinu propadl o…

Cena bitcoinu spadla za posledních šest týdnů skoro o polovinu. Z téměř 20 tisíc dolarů na méně než 11 tisíc. Po…

Česko riskuje pověst extrémně důvěryhodné země. Letos musí splatit obří dluh, hlavně kvůli Sobotkově vládě

Česko riskuje pověst extrémně důvěryhodné země.…

Stát musí letos od ledna do prosince vrátit věřitelům přes 300 miliard korun, tedy takřka o třetinu více peněz…