Ford a jeho evropská střední i těžká nákladní vozidla

 

Ford je dnes v souvislosti s užitkovými vozidly spojován především s dodávkami a pick-upy, ale může se pochlubit i bohatou historií středních a těžkých nákladních vozidel. Připomeňme si vybrané zástupce pro evropské trhy.

Ford Model TT, který byl uveden v létě roku 1917 a vycházel z osobního typu Model T, od nějž se odlišoval především delším rozvorem náprav a robustnějším rámem, je dnes samotnou automobilkou uváděn jako první v dlouhé linii jejích užitkových vozidel a rovněž jako přímý předek jejích pick-upů.

Ford Model TT se stal prvním vozem značky s nosností do jedné tuny. Na základní podvozek si zákazníci mohli přiobjednat korbu a vozit tak nejrůznější zboží od dopisů až po pohonné hmoty. Model TT byl nejprve uveden na americký trh, ale mnoho se jich vyrobilo i v Evropě, v britském Manchesteru, kde výroba tohoto modelu skončila v roce 1927.

Následně se vývoj užitkových vozidel značky Ford na evropské půdě vydal podobným směrem jako ve Spojených státech amerických. Ve Velké Británii i Německu se nejprve jednalo o vozy, které vycházely z techniky osobních vozů a během třicátých a čtyřicátých let u obou divizí vznikly i jejich vlastní střední a těžké nákladní vozy. V případě Velké Británie byly užitkové vozy nabízeny i pod značkou Fordson, produkující především traktory.

Ford Model TT: Co byla zač zapomenutá Plechová Líza?

Ford Thames Trader

Ve druhé polovině padesátých let byla ve Velké Británii na zdejší trh uvedena modelová řada Thames Trader, zahrnující dvounápravová nákladní vozidla s nosností od dvou do sedmi tun, k jejichž pohonu byly využívány zážehové i vznětové čtyřválce a šestiválce.

Ford Thames Trader vyráběný v letech 1957 až 1965 byl výsledkem vlastního vývoje britské divize Ford Motor Company. Pro verze s nižší nosností byl určen rozvor náprav 2997 mm a 3505 mm, zatímco vozidla s vyšší nosností byla k dispozici s rozvory náprav 3861 mm, 4064 mm a 2704 mm. K dispozici byla i provedení se sníženým rámem pro montáže speciálních nástaveb.

Charakteristickým rysem modelové řady Thames Trader byla kabina s velmi krátkou přídí a prostorem pro posádku umístěným přímo nad přední nápravou, což bylo ve druhé polovině padesátých let pro evropské nákladní vozy netradiční řešení.

V roce 1962 se i proto v rámci modernizace vedle vozidel s touto kabinou objevila i provedení Thames Trader NC s klasickým řešením kabiny za přední nápravou a dlouhou kapotou motoru, převzatým z německých užitkových vozidel Ford FK. Ta se pak po ukončení výroby modelové řady Thames Trader v roce 1965 transformovala do K-Series a její výroba probíhala vedle produkce nové bezkapotové D-Series.

Ford a jeho severoamerická střední i těžká nákladní vozidla ve velké galerii


Ford Thames Trader
 

Ford D-Series

Ford ve Velké Británii pokračoval ve vývoji vlastní modelové řady středně těžkých nákladních vozidel. Výsledkem tohoto vývoje se staly modely D-Series, které byly uvedeny na trh v roce 1965 a v nabídce značky přímo nahradily řadu vozidel Thames Trader, zatímco německá modelová řada FK skončila na počátku šedesátých let bez přímého nástupce.

Ford D-Series vstoupil na trh s podobně širokou paletou provedení dvounápravových podvozků jako jeho předchůdce a v následujících letech se nabídka dále rozšiřovala. Vedle dvounápravových podvozků byly díky tomu k dispozici i třínápravové s vyšší nosností.

Paleta pohonných jednotek D-Series nabízela přímo pro tuto modelovou řadu vyvinuté vznětové motory v podobě čtyřválce o objemu 3,97 l a šestiválců s objemy 5,42 l a 5,95 l, disponující výkony od 61 do 94 kW. Vedle vlastních motorů značky Ford byly v nabídce i vznětové motory značky Cummins a pro mimoevropské trhy byly k dispozici i zážehové motory s výkony do 110 kW.

Ford v případě modelové řady D-Series, nabízené v letech 1965 až 1981, vsadil na moderní koncepci bezkapotové kabiny, usazené před a nad přední nápravou a pohonnou jednotkou. Přes svou nepříliš velkou výšku byla podlaha v interiéru téměř rovná, za což D-Series vděčí motoru nakloněnému v úhlu 45 stupňů od podélné osy vozu. Přístup k motoru byl umožněn po odklopení celé kabiny směrem vpřed.

Ford slaví 100 let svých pick-upů. Prohlédněte si obří galerii


Ford D-Series
 

Ford Transcontinental

Vlajkovou lodí v podobě největších a nejtěžších užitkových vozidel značky Ford pro evropský trh se stala v polovině sedmdesátých let dvacátého století modelové řada Transcontinental, která byla vyvinuta v Essexu ve Velké Británii.

Ford Transcontinental je dnes odborníky označován za mistrovské spojení prvků z vlastního vývoje s komponenty od externích dodavatelů. Rám vozidla byl usazen na nápravách Rockwell a v jeho přídí byl uložen motor z nabídky značky Cummins, který spolupracoval s převodovkou Fuller a nad tím byla usazena kabina, jejíž skelet pocházel od francouzského výrobce nákladních automobilů Berliet.

Modelová řada Transcontinental vynikala robustní stavbou a pozitivně hodnoceny byly i její prostorné kabiny nebo pohonné jednotky v podobě 14litrových vznětových šestiválců Cummins s výkony do 258 kW, vynikající hospodárnosti provozu. Negativem byla naopak hmotnost vozidel, snižující jejich nosnost.

Ford Transcontinental s charakteristicky hranatou a vysokou kabinou byl vyráběn v letech 1975 až 1984 v Holandsku, Anglii a posléze v Belgii. Celkem mělo vzniknout 8735 exemplářů těchto těžkých nákladních vozidel, určených především pro silniční dopravu.

Prohlédněte si Teslu Semi, Nikolu One a další futuristické tahače!


Ford Transcontinental
 

Ford Cargo

Ford si pro osmdesátá léta dvacátého století připravil novou modelovou řadu středně těžká vozidla v roce 1981 ji představil pod jménem Cargo. Zcela nově vyvinutá vozidla zaujala i mimo užitkových vozidel a to především díky designu své kabiny, za jehož návrhem stál Patrick Le Quément, který je podepsán i pod vzhledem modelové řady Sierra a také první generací modelu Renault Twingo.

Ford Cargo uspěl i u odborníků a byl oceněn titulem International Truck of the Year 1982. Mezi charakteristické prvky první generace této modelové řady, patřil mimo jiné i skleněný pás v přední části dveří, umožňující lepší výhled řidiči do stran. Kabina byla nabízena ve dvou délkách jako krátká denní a prodloužená s lůžkem pro odpočinek řidiče.

ZÁZRAK! Ledecká má ZLATO ze Super-G a na ZOH šokovala lyžařský svět

Původně byl Ford Cargo nabízen s tonáží 28 t a 32 t, ale po ukončení výroby modelové řady Transcontinental byla k dispozici i 38tunová verze. K pohonu byly využívány vznětové motory Perkins nebo Deutz a pro nejtěžší verze byly určeny pohonné jednotky značky Cummins.

Ford ve druhé polovině osmdesátých let ukončil v Evropě své aktivity v oblasti vývoje a výroby nákladních automobilů. Výrobu převzalo Iveco, které původní Cargo nabízelo následně pod značkou Iveco-Ford a nakonec jej nahradilo v první polovině devadesátých let svou modelovou řadou Eurocargo.

Víte, že Ford vyrábí nákladní auta? Nyní je začíná prodávat také u nás!

Ford Cargo ve své původní podobě sice Evropu opustil, ale nadále byl vyráběn v Turecku, Brazílii, Argentině a Venezuele. Na počátku jednadvacátého století se v Turecku dočkalo Cargo kompletního přepracování a v roce 2003 se představilo s novým designem. K dispozici pak bylo v široké řadě provedení.

Nejnovější generace modelové řady Cargo pak byla uvedena v roce 2011 a v současnosti je opět nabízena i na evropském trhu, kam míří vozidla z turecké výroby. Na českém trhu jsou aktuálně k dispozici silniční tahače, rozvážková vozidla a stavební řada, zahrnující sklápěče a domíchávače.

Ford Cargo ve své současné podobě nabízí široký výběr kabin i podvozků s konfiguracemi 4x2, 6x2, 6x4, 8x2 a 8x4. Nabízená vozidla jsou osazena 12,7litrovým vznětovým motorem Ecotorq s výkonem 309 a 353 kW, případně devítilitrovým naftovým šestiválcem s výkonem 243 kW. Splňují emisní normu Euro 6 a spárovány jsou s automatizovanými nebo manuálními převodovkami ZF.


Ford Cargo
 

Foto: Ford Motor Company, Autowp.ru, Wheelsage.org, Auto.cz

ZOH 2018: Kompletní přehled o zimních olympijských hrách v Koreji najdete ve speciálu isport.cz >>

Spolupracujeme s TipCars.com
Akciové indexy ve Spojených státech oslabil pád Facebooku Akciové indexy ve Spojených státech oslabil pád Facebooku

Akcie ve Spojených státech v začátku týdne výrazně…

Terčem podvodného jednání je téměř třetina českých firem, ukázal průzkum Terčem podvodného jednání je téměř třetina českých firem, ukázal průzkum

Nedostatek zakázek není jedinou hrozbou, které mohou…

Langer: Babiš jde po šéfovi GIBS účelově, zlu ale otevřel dveře už Sobotka Langer: Babiš jde po šéfovi GIBS účelově, zlu ale otevřel dveře už Sobotka

Andrej Babiš (ANO) stupňuje tlak na ředitele Generální…

Operátoři chystají rychlou inovaci sítí. Hodlají investovat miliardy korun Operátoři chystají rychlou inovaci sítí. Hodlají investovat miliardy korun

Celkový objem investic do komunikačních sítí…

 

Štítky Ford Profi Nákladní

 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Ford se zaměří na SUV. Do jejich vývoje vrazí balík, přijede i Bronco Ford se zaměří na SUV. Do jejich vývoje vrazí balík, přijede i Bronco

Americká automobilka připravuje velkou expanzi svého…

BMW srovnává minulou generaci X4 s tou novou. Je to šílený rozdíl BMW srovnává minulou generaci X4 s tou novou. Je to šílený rozdíl

Koncem loňského roku vydalo BMW video, v němž srovnávalo…

 

 
Pontiac Series 26 Deluxe Six Rohm & Haas (1939-1940): Znáte auto z plexiskla?

Pontiac Series 26 Deluxe Six Rohm & Haas (1939-1940): Znáte auto z plexiskla?

Včera

Pro světovou výstavu v roce 1940 byl postaven průsvitný pontiac.
Blesk.cz

3 rady, jak správně pečovat o pleť: Chce to vodu a dobré krémy

3 rady, jak správně pečovat o pleť: Chce to vodu a…

O pleť je důležité se řádně starat, jestli nechcete v padesáti vypadat jako indiánská babička. Poradíme, co pro…

Lada, Škoda 100 nebo Ferrari: Mototechna nabízí veterány, má i unikát od Havla

Lada, Škoda 100 nebo Ferrari: Mototechna nabízí…

Skupina autobazarů AAA Auto bude nově nabízet veterány a auta na investici pod novou značkou Mototechna Classic.…

 

iSport.cz

Kvapil zničil Hradec. On je stejný jako všichni, není výjimečný, tvrdí Pavlík

Kvapil zničil Hradec. On je stejný jako všichni,…

Po dvou výhrách doma se musel Mountfield dívat na to, jak Liberec spokojeně objímá svého brankáře Romana Willa.…

Petržela o gólu: Hrubá chyba černocha. Král rasismu, napsal hráč Opavy

Petržela o gólu: Hrubá chyba černocha. Král rasismu,…

Jeho další pozápasová slova zase vzbudila rozruch. Trenér fotbalistů Zlína Vlastimil Petržela si zavařil v…

 

Reflex.cz

Skandální dohra olympiády: Nenávist veřejnosti dohnala jihokorejskou medailistku do blázince

Skandální dohra olympiády: Nenávist veřejnosti…

Jižní Korea mohutně slavila na nedávno skončené olympiádě každou získanou medaili. Hry se konaly na domácí půdě…

Legendární pantografy vymírají, v Praze dosluhují poslední tři vlaky. Navštivte jejich hřbitov

Legendární pantografy vymírají, v Praze dosluhují…

Emilka, pantograf, panťák či žabotlam. Nejstarší typ československých elektrických souprav pro příměstskou…