GP Malajsie – Pešek po boji šestý

Miroslav Kudělka
Diskuze (1)
Předposlední závod letošní sezóny MotoGP se jel v Sepangu a rozhodl o dalším titulu. Ve 250 jej získal Jorge Lorenzo. Ve 125 se z vítězství radoval Gábor Talmacsi, ve 250 Hiroshi Aoyama, v MotoGP Casey Stoner

125 – Pešek po špatném startu dojel šestý

Startovní manévr do závodu nejslabší třídy zvládl nejlépe Pol Espargaro (Aprilia), ale v první zatáčce byl příliš dlouhý a propadl se na osmé místo. Vedení se tak ujala dvojice Gábor Talmacsi a Hector Faubel (oba Aprilia). Naprostou katastrofou skončil start našeho Lukáše Peška (Derbi). Ze sedmého místa na startu dokončil první kolo jako 15. a na konci druhého kola dokonce 17. Od třetího kola se však začal vracet zpět, nicméně ztráta 10 sekund na vedoucího jezdce byla příliš velká. Od třetího kola se také začal výrazně prosazovat Talmacsi na čele. Postupně se mu podařilo budovat náskok, který v cíli činil přes šest sekund. Za jeho zády se vytvořila skupina sedmi jezdců, kde v první půli závodu udávali tempo Mattia Pasini (Aprilia) a Faubel, ale poté iniciativu převzali Simone Corsi (Aprilia) a v samotném závěru Tomoyoshi Koyama (KTM). Pešek se do poloviny závodu posunul na 10. příčku za Espargara, kde strávil dlouhou dobu. Oba dva se dokázali dotáhnout k hlavní skupině bojující o druhé místo. Espargaro Peškovi ulehčil situaci, protože tři kola před cílem upadl. Jakmile se Lukáš dokázal dotáhnout do skupiny, začal se ihned posouvat vzhůru. V posledním kole již jel jako sedmý, ale výpadek Sandra Corteseho (Aprilia) dvě zatáčky před koncem mu pomohl k posunu ještě o příčku výše.

Dnešním vítězstvím si Talmacsi výrazně vylepšil vyhlídky na titul. Druhý dojel Koyama, který si zase pojistil celkové třetí místo. Třetí v cíli byl Faubel, který bude mít co dělat, aby strhl titul na svou stranu. Čtvrtý dojel Joan Olive, pátý Sergio Gadea (oba Aprilia), šestý Pešek, sedmý Corsi a osmý Pasini.

Celkově vede Talmacsi s 262 body. Druhý Faubel jich nasbíral 252. Třetí Koyama má na kontě 186 bodů. Čtvrtý je náš Pešek se 171 body a má v posledním závodě hodně co dělat, aby se dokázal posunout na třetí příčku. Pátý je Corsi se 164 body.

250 – Aoyama vítězí, Lorenzo má titul

Vnikající start ve třídě 250 předvedli oba jezdci KTM Hiroshi Aoyama a Mika Kallio i Jorge Lorenzo (Aprilia), ale rybník jim vypálil Andrea Dovizioso (Honda). V průběhu první a druhé zatáčky se dokázal protáhnout do vedení. Ihned si začal budovat náskok a po prvním kole měl k dobru již více než sekundu. Na druhém místě jedoucí Kallio nebyl schopen držet jeho tempo, ale třetímu Lorenzovi se nedařilo přes něj dostat. Trvalo mu to až do třetího kola a to již Dovizioso jel s náskokem 2,5 sekundy. Jakmile se Lorenzo dostal na druhé místo, ihned výrazně zrychlil a začal Doviziosa dojíždět. Dvojice KTM v této fázi závodu přestala stačit tempu špičky, do které se tlačili Alvaro Bautista a Thomas Luthi (oba Aprilia). Tito mladíci se hnali za vedoucí dvojicí a blížili se jim velmi rychle až do okamžiku, kdy Bautistovi odmítla poslušnost jeho motorka. Luthi zůstal v honu sám a už se mu tolik nedařilo. Zrychlování těchto dravců ještě popohnalo Lorenza, kterému se v polovině závodu podařilo posunout do vedení. Jakkoli to vypadalo, že Lorenzo je rychlejší, Dovizioso dokázal udržet kontakt a pět kol před cílem se dostat zpět do vedení.

V této části závodu se změnily síly a obě KTM se staly nejrychlejšími stroji na okruhu. Oranžové stroje se rychle blížily dvojici Dovizioso – Lorenzo a táhly za sebou i Luthiho a Hectora Barberu (Aprilia). V závěrečných kolech se celá skupina sjela a byli jsme svědky tuhých bojů, jejichž hlavními aktéry byli Kallio, Aoyama a Dovizioso. Především Kallio útočil kde to jen šlo a výsledkem byl bezhlavý útok do poslední zatáčky předposledního kola znamenal jeho náraz do vedoucího Doviziosa. Zatímco viník Kallio náraz ustál, Dovizioso upadl. Stroj sice zvedl a do cíle dojel, ale 11.místo po vynikajícím výkonu bylo velkým zklamáním. Kallio po kolizi také zpomalil a vedení převzal jeho kolega Aoyama. Lorenzo v tech chvílích jezdil poněkud defenzivně na chvostu vedoucí skupiny. Aoyama se vedoucí příčky již nepustil a poslední kolo dovedl do cíle bez ohrožení kýmkoli ze soupeřů. Na druhé místo se protlačil Barbera a třetí místo v cíli si nakonec zajistil Lorenzo. Čtvrtý dojel hříšník Kallio a pátý Luthi. Náš Karel Abrahám (Aprilia) sepo celý závod držel na 12. až 14. místě a cílem projel jako 12.

Celkově si titul vyjel Lorenzo s 303 body. Druhý je Dovizioso s 247 body. Třetí místo drží Alex de Angelis (Aprilia) s 215 body. Čtvrtý Bautista má 181 a pátý Barbera 166 bodů. Abrahám má 31 bodů a drží 16. místo.

MotoGP – Stoner získal desáté vítězství

Ze druhé startovní pozice do závodu třídy MotoGP nejlépe odstartoval novopečený mistr světa Casey Stoner (Ducati) a ujal se vedení. Za něj se zařadili Dani Pedrosa (Honda), Randy de Puniet (Kawasaki), Marco Melandri, Toni Elias (oba Honda) a Anthony West (Kawasaki). Elias v úvodu prvního kola neodolal náporu Westa a ani Chrise Vermuelena s Johnem Hopkinsem (oba Suzuki) a po vydařeném startu se poněkud propadl. Vermuelen však v čelní skupině dlouho nepobyl, protože ve druhém kole v souboji s Haydenem vyjel vedle trati a musel zpomalit. Start se vůbec nepodařil Valentinovi Rossimu (Yamaha) a cílem prvního kola projížděl na 10. příčce. Rychle se však vzpamatoval a ve třetím kole už okupoval páté místo. V těch okamžicích již vedoucí čtyřčlenná skupinka měla náskok přes dvě sekundy. Ve čtvrtém kole musel vedoucí skupinu opustit West, protože byl potrestán průjezdem boxy za ulitý start. Zatímco vedoucí Stoner viditelně jel jen to co potřeboval, za jeho zády to vřelo. Melandri se ve třetím kole dostal před de Punieta a mohutně tlačil na druhého Pedrosu. Výsledkem jeho snahy bylo i zrychlení Pedrosy, což přineslo i zrychlení Stonera. Ten ve vedení na tři kola zatáhl a rychle si vytvořil náskok kolem 1,5 sekundy. Melandrimu se nicméně v 9. kole podařilo Pedrosu předjet. V dalším průběhu závodu dělal co mohl, ale ke Stonerovi se dotáhnout nedokázal.

Muziku tvrdil také Rossi na pátém místě. Zajížděl vynikající časy na úrovni vedoucího jezdce, ale nedokázal to dělat kolo co kolo. To v praxi znamenalo, že jedno kolo pár desetin na de Punieta stáhl a v dalším o ně zase přišel. V konečném důsledku to vedlo k situaci, že byl stále v kontaktu s vedoucí čtveřicí, ale nemohl je dotáhnout a zaútočit. V dalším průběhu závodu až do jeho konce se vedoucí čtveřice držela pohromadě, ale rozestupy činily více než půl sekundy a nedovolovaly přímé souboje. Zpestřením byl v polovině závodu výkon Nickyho Haydena (Honda). Ten jel v tu chvíli nejrychleji ze všech jezdců a posunul se na sedmé místo. Svou snahu o další postup však ve 12. kole přehnal a nedobrzdil nájezd do poslední zatáčky. To jej stálo více než 10 sekund a pokles na 10. místo. Do konce závodu se ještě dokázal posunout na deváté místo, když předjel Colina Edwardse (Yamaha).

Jediný přímý souboj v poslední třetině závodu předváděli jezdci Suzuki Vermuelen a Hopkins, když si nedarovali ani metr trati v boji o sedmé místo. Všichni ostatní jezdci v top 10 jeli s bezpečnými odstupy nedovolujícími jakékoli souboje. Z desátého letošního vítězství se zaslouženě radoval Stoner a potvrdil letošní převahu. Výborným druhým místem se blýskl Melandri. Tomu se letos nedaří nalézt vyrovnanost ve výkonech, ale rychlost mu stále nechybí. Třetí Pedrosa nezklamal, ale stále mu kousek chybí, aby byla splněna očekávání do něj vkládaná. Výborný výkon předvedl čtvrtý de Puniet i jeho stroj. V posledních třech závodech o sobě dává výrazně vědět a zdá se, že zelené stroje jsou stále lepší. Pátá příčka Rossiho je rozporuplná. Nevydařený úvod závodu jej připravil o možnost boje o stupně vítězů. Mimo první dvě kola, kdy nabral rozhodující ztrátu dokázal jezdit srovnatelným tempem jako vedoucí trojice, ale na její dotažení už neměl síly. Šestý Elias trpí velkými výkyvy formy, kdy je schopen jet na bednu a nebo se trápit kolem 10. příčky. Žádné zlepšení proti loňsku. Sedmé místo Vermuelena a osmé Hopkinse je jednoznačným ústupem ze slávy po vynikajícím středu sezóny. U Suzuki by se měli hodně rychle zamýšlet nad vylepšením strojů. Deváté místo Haydena je více výsledkem jeho přehnané snahy čehokoli jiného. Desátý dojel Edwards což je jeho smutný standard letošního roku. Penalizovaný West dojel nakonec na 15. místě. V posledních dvou závodech skvěle jedoucí Loris Capirossi (Ducati) dnes neměl svůj den a skončil 11.

Celkově je na čele již jistý šampión Stoner s 347 body. Druhé místo s 241 body drží Rossi a již jen velká smůla by jej o něj mohla připravit. Třetí Pedrosa má 217 bodů a musel by v posledním závodě vyhrát a Rossi nebodovat, aby jej předstihl. Na čtvrté místo se dnes vyhoupl Melndri se 174 body a o bod předstihl pátého Hopkinse se 173.