Diskuse

Hyundai v ČR a Kia si prohodily modely kvůli změněné poptávce

21.6.2011

Prohození výroby Hyundai ix35 do Nošovic a Kie Vengy do Žiliny trvalo několik měsíců.

 

 • 00 Reagovat !

  foto Bubaq

  Bubáq 21.06.2011  09:59

  ?

  I přes srozumitelnost sdělení mi připadají důvody pro přehození výrob poněkud nedostatečné... dovedete si představit s tím spojené náklady? To rozhodnutí musí být podložené ještě nějakým dalším, mnohem důležitějším důvodem, jenom nevím, jakým. Jinak hyundai a Kia opravdu jedou, prodeje jim v Evropě stoupají tak, že ostatní mohou jen tiše závidět. Jak už jsem se jednou zmínil, škodovka má v obou značkách hodně velkého konkurenta, a to nečekaně brzy po zahájení jejich výroby v Slovensko-Česku... Možná, že přehození výroby modelů vytváří prostor pro nějaký další model, který by se mohl vyrábět tam či tu?!
  • 00 Reagovat !

   foto

   "-- skrytý --" 21.06.2011  10:11

   « Re: ?

   je to tak...a docela váli i chevy s cruzem a aveem...ono není divu...zvláštní design a technika subpremiového opelu za velmi příznivé ceny...proč ne... :-)
  • 00 Reagovat !

   foto -patrik

   _patrik 21.06.2011  10:40

   « Re: ?

   HKAG se v tomhle chová hluboce pragmaticky, jako vlastně ve všem. Podobný model "dvou fabrik" používá v USA, kde je závod Hyundaie v Montgomery (Alabama) nějakých 100 mil od závodu Kie ve West Pointu (Georgia). A loni přesunuli výrobu Sante Fe do závodu Kie s odůvodněním, že Montgomery kapacitně nestíhá růst poptávky (protože mydlí ostošest Sonaty a Elantry). U nás zase může hrát podobnou roli výrazný růst poptávky po SUV. Čili - nehledal bych za tím žádné hluboké tajnosti, ale čistě ekonomickou/logistickou úvahu na základě faktických zkušeností z výroby. Ona je i pravda to, že ačkoli jsou ix35/Sportage a ix20/Venga sesterské modely, údajně se např. liší subdodavateli interiérů a možná i jinými, nehledě na odchylností dílů, takže jejich soustředění na jednom místě nemusí imho nutně znamenat nějaké zásadní usnadnění logistiky, unifikaci montážních postupů a snížení nákladů - prostě to není žádný holý rebadging. Ty náklady na přenesení výroby nemusí být zas tak obří - výrobní linky jsou flexibilně nastavitelné (na souběžnou výrobu až čtyř různých modelů zároveň) a díly se dopravují/skladují víceméně pořád v okruhu 80 km. Jestli se ale dobře pamatuju, verze SW a HB znamená pro linku dva různé modely, čili včetně ix20 a ix35 už jsou do 4, žádný prostor pro další - pátý - model. Podobně v Žilině. Kdyby se snad nad očekávání v Evropě chytila třeba i40/Optima, je tu jednak úvaha o možnostech závodu v Sankt Petersburgu (i když...), jednak o dostavbě kapacit v Nošovicích/Žilině - tu nedávno připustil jako "představitelnou dokonce i před rokem 2015" jeden z nejvyšších šéfů Hyundai Europe Werner Frey.
   • 00 Reagovat !

    foto andy333

    andy333 21.06.2011  13:11

    « Re: Re: ?

    Sťahovanie je z jedineho dovodu, ktory automobilka pochopitelne az tak rada nekomunikuje a tym je neutichajuci dopyt po ix35. Len v Nemecku sa mesacne preda 1500 ix35 a Zilina bola schopna vyrobit "len" 6500 kusov mesacne. Nedavno vysiel v Autobilde rebricek vozidiel podla toho kolko s ńan caka a pri ix35 svietil udaj 9 mesiacov.

    Nosovice pravdepodobne najblizsie 1-2 roky budu mat co robit s 3 modelmi i30/i30CW, ix20 a ix35. Ocakava sa dalsi narast predaja po predstaveni druhej generacie i30 od zaciatku 2012.
    • 00 Reagovat !

     foto -patrik

     _patrik 21.06.2011  13:31

     « Re: Re: Re: ?

     Díky, Andy :yes: To potvrzuje můj předpoklad, že důvodem je poptávka po SUV. Je jasné, že když převážná část kapacity Žiliny je vázaná cee'dem, těžko mohou výrazně navyšovat výrobu hned dvou SUV (protože roste taky poptávka po Sportage).
    • 00 Reagovat !

     foto Katikakus

     Katikakus 22.06.2011  07:43

     « Re: Re: Re: ?

     Je to tak. U Sportage jsou ty cekaci doby podobne - 6-8 mesicu.
 • 00 Reagovat !

  foto Guttalax

  Guttalax 21.06.2011  10:20

  Prohození

  Já v tom vidím orientaci prodeje Hyundai hlavně na západní trhy a Kiu směřovat na trhy východní.Tím vypadne z Nošovic neprůbojná Venga,uvolní výrobu pro IX 35 A potvrdí ,že KIA je věčná dvojka .Prodejnost tímto tahem povýší a Hyundai začne usilovat o vyšší příčky.Tento článek chválím .Má logiku a kus pravdy. :-!Žilina začne vyrábět víc Sportáží pro Sověty a Nošovice víc ix 35 pro západní Evropu.
  • 00 Reagovat !

   foto Bubaq

   Bubáq 21.06.2011  10:40

   « Re: Prohození

   V tom moc nesedí skutečnost, že Hyundai už vyrábí v Rusku (největší východní trh!), zatímco Kiu koncern chystá v Rusku až na začátek 2013. Ale jinak by to logiku mělo, to ano.
   • 00 Reagovat !

    foto Banjo

    Banjo 21.06.2011  12:16

    « Re: Re: Prohození

    Mně to logické připadá. Když Hyundai už v Rusku mají, nemusejí tam Hundy dovážet.
    Ale KIA tam zatím nestojí, takže následujících pár let (než tam nějakou KIA fabriku dají) se na jejich trh musí trochu přeorientovat Žilina...
    Až tam postaví a rozjedou, budou v Žilině zase dělat něco dalšího, co bude zrovna třeba. To už ale bude většina stávajících modelů dávno nejmíň po faceliftu...
  • 00 Reagovat !

   foto -patrik

   _patrik 21.06.2011  13:55

   « Re: Prohození

   Já bych tímhle směrem moc neuvažoval. Hyundai v ruské fabrice vyrábí speciální lacinou variantu Accentu pojmenovanou Solaris pro ruský/SNS trh. Kapacita fabriky je něco přes 100 000 kusů (s rozšířením na 150 000 v r.2012) , předpokládaný prodej Solarisu kolem 85 000 s nárůstem. Určitě to není obrázek nějaké přednostní orientace Hyundaie na západoevropské trhy, jedině že by chtěli podrazit nohy Dacii. ;-) Stejně tak jejich indická produkce (i10, i20 a chystaná 800cc) nejsou primárně žádné modely pro vykrmené zbohatlíky na Západě, ale naopak pro bosonohé postrkovače rikš nebo v blízké budoucnosti pro Afričany. Naopak poslední kreace Kie - nové Picanto a Rio vypadají mnohem víc určené pro západoevropské trhy, než pro nějaký chudý Východ a Jih. A speciálně Sportage má velkou poptávku ze západoevropské zóny, takže ani to nesedí. atd. HKAG se prostě chová mnohem flexibilněji.
   • 00 Reagovat !

    foto Guttalax

    Guttalax 21.06.2011  14:43

    « Re: Re: Prohození

    Kvůli zvýšené poptávce po modelu Hyundai ix35 se jeho výroba přesune ze slovenského závodu Kia do nošovického závodu Hyundai O Sportáži tam není ani slovo :-!Takže ikdyž se IX 35 vyrobilo v Žilině víc než Sportáží,Nestačili vyrábět.Z toho vyplývá ,že je zájem o Hyundaie. :yes:Kia bude prodávat i v západní Evropě,ale v tomto regionu nedosáhne nějak výrazného prodeje.Hyundai je v podvědomí zákazníků zapsán líp.Tím nechci říct,že si kia své zákazníky nenajde-jen se prostě prodává míň.
    • 00 Reagovat !

     foto -patrik

     _patrik 21.06.2011  17:28

     « Re: Re: Re: Prohození

     Kia loni v Žilině vyrobila skoro 230 000 aut, z toho nějakých 58% procent tvořila SUV. Sportage je celosvětově druhý nejprodávanější model Kie a dá se u ní předpokládat další růst. Pokud se HKAG rozhodla přenést výrobu ix35 do Nošovic, tak proto, aby vytížila rovnoměrněji výrobní kapacity, samozřejmě, nic jiného jsem ani neříkal. V článku se o Sportage nijak moc nemluví zřejmě proto, že čerpá především z prohlášení tiskového mluvčího Hyundaie v Nošovicích, proč ten by vysvětloval něco o Sportagi, žejo. Tak jako tak utržené prachy z prodeje ix35 i Sportage končí v konsolidovaném zisku skupiny HKAG. Źe je v absolutním vyjádření větší zájem o ix35, na tom opravdu není nic záhadného, protože Hyundai je řádově dvakrát větší automobilka než Kia a tenhle náskok se nedá smazat žádným zbožným přáním, ale jedině (možná) lety vývoje, stačí se podívat na Škodu vs. VW. Nevidím tam ale důvod ke spekulaci, že by Kia měla v západní části Evropy dosahovat horších prodejů než ve východní: momentálně v exportech jde z Žiliny asi 25% do Ruska a dalších skoro 30% do Německa, Británie, Španělska a Itálie, což mi přijde jako slušný podíl na západní Evropu. A znovu: v absolutních číslech jistě Hyundai prodá výrazně víc, ale relativně nemá Kia žádný problém, dynamiku růstu prodejů má výbornou ve všech regionech.
  • 00 Reagovat !

   foto R32

   R32 21.06.2011  20:39

   « Re: Prohození

   Špekulácie o orientácii značky na východ resp. západ sú mylné a hlavne keď sú továrne tak blízko seba. Ide tu len a len o rozloženie výroby, Žilina nestíhala a Nošovice šli na cca 65% tak prečo to nevyrovnať... ;-)
 • 00 Reagovat !

  foto lancer24

  lancer24 21.06.2011  21:07

  blbost

  jediny dôvod je ten že venga sa nepredava,tym padom robil hyundai menšie obraty,zatial čo ix 35 a sportage sa predava vyborne,ceed tiež nieje na tom najhoršie... ix 35 sa priemerne denne robilo 300 + - 20 kusov to mate priemerne 20 pracovnych dni plus minimalne 2 soboty, 22 x 300 to je 6600 ix 35 mesačne , plus ešte viac sportagou a ceed to iste... naklady zas až take hrozne niesu ,všetko sa to robi na rovnakej linke ,čr sr maju zhodne linky,ta v čr je novši typ...aj ked je pravda že je to hlupost rozdelovať dva zhodne modeli to samotne predraži vyrobu...ale je rozdiel ked fabrika robi 3uspešne modely a ked len dva že...preto sa budu v kii robie kie a v hyundai hyundae,venga sa rozbehne po auguste a bez tak ich moc nepojde,nepredava sa jak ix 20 bohužial čo to znamena? znamena to akurat to ,že momentalne sa robi denne cez 530 ceedou a cez 420 sportagou...takže tak a to som človek ktory do toho tak trošku vidi
Přihlásit se Zaregistrovat Pro přispívání do této diskuse musíte být přihlášeným registrovaným uživatelem!Blesk.cz

Boháči se sešli u slumů: Babiš na setkání elity a ostrý kontrast s chudými dětmi

Boháči se sešli u slumů: Babiš na setkání elity a…

Toulaví psi, chatrče, slumy a sem tam i volně pochodující krávy. Do toho děti pobíhající mezi stany v prachu a…

„Bylo to peklo!“ Slovenky přežily útok na luxusní hotel, před teroristy utíkaly v ručnících

„Bylo to peklo!“ Slovenky přežily útok na luxusní…

Ozbrojenci teroristického hnutí Šabáb v úterý zaútočili na komplex luxusního hotelu DusitD2 v keňské metropoli…

 

iSport.cz

NeŠťastný vlastní gól! Strapáč díky němu zkompletoval hattrick

NeŠťastný vlastní gól! Strapáč díky němu…

Podtrhlo to celý zápas. V závěru utkání Mladé Boleslavi s Olomoucí (1:4) si domácí útočník David Šťastný…

SESTŘIHY: Bílí Tygři i Hradec ztratili, slaví Vítkovice. Vary - Sparta 1:4

SESTŘIHY: Bílí Tygři i Hradec ztratili, slaví…

SOUHRN | Po neúspěchu v Lize mistrů si pořádně spravili chuť. Plzeňští hokejisté porazili v domácí bitvě rozjetý…

 

Reflex.cz

Na pražském Václavském náměstí se zapálil muž, kolemjdoucí ho uhasili

Na pražském Václavském náměstí se zapálil muž,…

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se dnes kolem 15:00 polil hořlavinou a zapálil…

Když byl hidžáb ještě daleko: Íránská móda 60. let pohledem tamních časopisů

Když byl hidžáb ještě daleko: Íránská móda 60. let…

Na přelomu 60. a 70. let bylo v Íránu velice módní zcela kopírovat zvyky západních států, a to včetně minisukní…