11.11. 2017 Svět motorů

Češi a povinné ručení: Opravdu je pro nás hlavní jenom cena?

Češi a povinné ručení: Opravdu je pro nás hlavní jenom cena?

Povinné ručení = projev a nápad civilizace. Málokdo totiž má po ruce statisíce, z nichž by mohl zaplatit škodu těm, kterým ji svým vozem způsobí. Jak se mění doba, mění se požadavky – i samotní řidiči. Jak?

U povinného ručení vždycky platilo, že rozhodující je cena. „Souvisí to s tím, že jde o pojistku, kterou si klient nekupuje dobrovolně. Češi jsou na to navíc citliví. Když jim někdo přikazuje, že si něco musí koupit, nebudou dávat ani o korunu víc. Navíc jde o krytí, ze kterého se zaplatí škoda někomu jinému, nikoliv nám,“ vysvětluje Václav Bálek z Allianzu.

Honci po ceně

Důsledek je zřejmý: sáhnou po nejlevnější variantě. „Mnohdy oprávněně, protože jejich užívání vozidla je jen příležitostné,“ obhajuje „honce po ceně“ Ludmila Mončeková z Hasičské vzájemné pojišťovny. „Ale u skutečně aktivních řidičů to příliš prozíravé není,“ doplňuje vzápětí.

Proč? „Nejnižší cena bývá obvykle vyvážena nízkými pojistnými limity, omezeným rozsahem asistenčních služeb a otázkou je pak také rychlost a kvalita likvidace škod,“ dumá Ivana Buriánková z České pojišťovny.

Všechny novinky o povinném ručení: Sazba podle najetých kilometrů a zdražování!

Pomalu, ale jistě sílí trend, kdy si čeští řidiči uvědomují, že ručení není jen zákonným minimem, ale že s pojištěním mohou získat i kvalitní servis a nadstandardní výhody. „Což bude v souvislosti s překotným vývojem moderních technologií ještě sílit,“ myslí si Buriánková.

Chceme vyšší limity

Jako veskrze pozitivní vidí odborníci i Svět motorů poslední měsíce, kdy si Češi stále častěji volí produkty ručení s vyššími limity pojistného plnění.

Pokud má totiž řidič sjednaný jen zákonný limit 35 milionů, máme po ruce nejeden případ, kdy to hlavně u škod na zdraví a odškodnění nemusí stačit. „Rozdíl mezi tím, co pak poškozenému vyplatí pojišťovna, a skutečnou výší škody jde k tíži viníka nehody. Musí ho uhradit z vlastní kapsy. Třeba u nás má produkt s vyšším limitem ve výši padesáti milionů už na sedmdesát procent klientů,“ prozrazuje Renata Čapková z ČPP. „Navíc se měsíc co měsíc zvyšuje podíl smluv na produkt s nejvyššími limity ve výši 111 milionů. Zatímco před několika lety si ho sjednávalo pět klientů ze sta, dnes jsme na dvaceti,“ dodává.

Motoristé patrně budou muset znovu platit za nepojištěná vozidla

Už nejen nutné zlo

„Když to shrnu, Češi evidentně opouštějí myšlenku, že jde o pojištění, které je pouze nutným zlem. Zajímají se, co všechno za své peníze mohou získat. Povinné ručení totiž už dávno není jen pouhým odpovědnostním pojištěním. Svědčí o tom i fakt, že Češi u ručení sahají po připojištění střetu se zvěří, rozsáhlejších asistenčních službách nebo úrazovém a poúrazovém pojištění,“ uzavírá Jan Marek z Generali.

Novinky pojišťoven

Allianz

Snižuje povinné ručení pro řidiče, kteří vozí děti. Druhým faktorem, který začíná zohledňovat, je platební disciplína. Ze statistiky je prý vidět, že lidé, kteří přecházejí mezi pojišťovnami kvůli nezaplacení pojistného, představují větší riziko. Stejně se údajně chovají i za volantem.

Axa

Všem řidičům bez rozdílu nabízí zdarma jednoduchou mobilní aplikaci, která dokáže aktivně sledovat a vyhodnotit styl jízdy řidiče. Po jejím skončení dá osobní zpětnou vazbu. Zaregistrovaní uživatelé si mohou bezpečnou jízdou vyjezdit slevy na povinném ručení do výše 9 %.

Česká pojišťovna

Přišla s novým připojištěním poruchy vozidla za 105 Kč za měsíc, s nímž hradí náklady na opravu vozu včetně náhradních dílů. Pojistit lze nově i poškození motorového prostoru zvířetem, typicky se jedná o překousané kabely či svazky.

ČPP

Rozjíždí nové připojištění odcizení celého vozidla Klídek. Novinku si mohou stávající i noví klienti sjednat k povinnému ručení se základním limitem ve výši 50.000 Kč od tří set korun pojistného ročně. Akční nabídku mohou využít do konce roku 2017. V nabídce zůstává připojištění Klika z jarní kampaně.

ČSOB Pojišťovna

Přichází s novou bezlimitní asistenční službou pro osobní vozidla. Dále v nejvyšší variantě povinného ručení Premiant poskytuje náhradní vozidlo při poškození pojištěného vozidla. V této variantě je zahrnuto také „malé havarijko“.

Direct

Nová aplikace Nafoť a jeď umožňuje klientům udělat vstupní prohlídku vozidla do havarijního pojištění pomocí chytrého telefonu, nemusí čekat na příjezd mobilního technika ani jezdit na prohlídkové místo. I další plánované inovace se týkají zjednodušení. Jednou z věcí, za které se pojišťovna nyní soustředí, je podpora v případě dopravní nehody.

Generali

Řidičům od 18 do 24 let poskytuje slevu 50 % na ručení v případě, že mají v databázi škod ČKP zaznamenaných alespoň 24 měsíců bez nehod. U připojištění skel dává slevy až 20 % podle toho, jaký rozsah autopojištění si motorista sjedná. Maximální zvýhodnění získají ti, kdo zvolí ručení a některou z variant havarijka.

Hasičská

Rozšiřuje segmentaci. Ta v nové podobě přináší výhodnější individuální přístup k bezeškodním provozovatelům a naopak přísnější k provozovatelům se třemi a více škodami.

Kooperativa

Přichází s novinkou pojištění staršího vozidla na velkou škodu Totálka. Od 100 Kč za měsíc, které se dají mimo jiné ušetřit úspornější jízdou, získá řidič pojistnou ochranu proti odcizení, živelním událostem a fatální havárii.

Slavia

Na trh uvádí speciální balíček povinného ručení s názvem Jubileum při příležitosti 150. výročí pojišťovny Slavia. Poskytuje krytí s limitem 150 milionů, pojištěním pneumatik či proti vandalismu. Další novinkou je spuštění mobilní aplikace, která pomůže s potížemi na cestách.

Uniqa

Tahákem je telematická asistence SafeLine speciálně pro povinné ručení s platbou pojistného podle ujetých kilometrů. Dále pojištění osob i zavazadel a do konce roku 2017 asistenční služby a připojištění skel na autě za polovinu běžné ceny.

Spolupracujeme s TipCars.com
Malta odmítla italskou loď se 177 migranty, ta čeká na instrukce Malta odmítla italskou loď se 177 migranty, ta čeká na instrukce

Loď italské pobřežní stráže Diciotti se 177 migranty na…

V Příbrami hoří v areálu Ravaku, je vyhlášen třetí stupeň poplachu V Příbrami hoří v areálu Ravaku, je vyhlášen třetí stupeň poplachu

V Příbrami hoří v průmyslovém areálu výrobce bazénů a…

Janovský most zřejmě spadl kvůli prasknutí nosného lana Janovský most zřejmě spadl kvůli prasknutí nosného lana

V Janově na severu Itálie pokračovalo pátrání po…

 
 

Přidat názorDiskuse: Češi a povinné ručení: Opravdu je pro nás…Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Co skrývá záslepka u voliče převodovky? V nouzi vás může zachránit Co skrývá záslepka u voliče převodovky? V nouzi vás může zachránit

U některých aut je záslepka pro odjištění pojistky…

 

 
Futuristické Ferrari 512S Modulo je stále plně funkční. A můžete jej potkat v provozu!

Futuristické Ferrari 512S Modulo je stále plně funkční. A můžete jej potkat v provozu!

Dnes 18:50

Jeden z nejzvláštnějších exemplářů Ferrari se po delší době ukázal na veřejnosti. A co víc, rovnou se proháněl v uličkách města.
Blesk.cz

Podezřelý balíček na poště v Řepích! Sypal se z něj bílý prášek a páchl, dvě ženy skončily v nemocnici

Podezřelý balíček na poště v Řepích! Sypal se z něj…

V pátek o půl jedenácté 17. srpna dostali policisté hlášení o podivné zásilce. Zaměstnanci pošty zjistili, že z…

Brutální destrukce všeho a všech! Recenze Red Faction Guerrilla Re-Mars-tered

Brutální destrukce všeho a všech! Recenze Red…

Nejenom dobří holubi se vracejí. I klasické a oblíbené videohry vycházejí v nových remasterovaných konverzích.…

 

iSport.cz

Čechovi mizí konkurence. Ospina jde z Arsenalu hostovat do Neapole

Čechovi mizí konkurence. Ospina jde z Arsenalu…

Arsenal poslal na hostování do Neapole fotbalového brankáře Davida Ospinu, jenž byl v uplynulých třech sezonách…

Sparta redukuje kádr. Mustedanagič míří za Holoubkem na Slovensko

Sparta redukuje kádr. Mustedanagič míří za Holoubkem…

Po vyřazení ve druhém předkole Evropské ligy bylo zřejmé, že Sparta přistoupí k redukci početného kádru. Tak se…

 

Reflex.cz

10 nejlepších seriálů poslední dekády a důvody, proč je rozhodně nesmíte propásnout

10 nejlepších seriálů poslední dekády a důvody, proč…

Homeland. Sherlock. Peaky Blinders… Zatímco zbrusu nové seriály vám kriticky (OK, většinou spíš nekriticky)…

Vzpomínky na Srpen 68: Každý se ptal, je to válka? Bylo to horší, nebránili jsme se. Celých dvacet let!

Vzpomínky na Srpen 68: Každý se ptal, je to válka?…

Ta noc z úterka 20. na středu 21. srpna 1968 skutečně nebyla krátká.  Čtenáři Reflexu se podělili o své…