11.11. 2017 Svět motorů

Češi a povinné ručení: Opravdu je pro nás hlavní jenom cena?

Češi a povinné ručení: Opravdu je pro nás hlavní jenom cena?

Povinné ručení = projev a nápad civilizace. Málokdo totiž má po ruce statisíce, z nichž by mohl zaplatit škodu těm, kterým ji svým vozem způsobí. Jak se mění doba, mění se požadavky – i samotní řidiči. Jak?

U povinného ručení vždycky platilo, že rozhodující je cena. „Souvisí to s tím, že jde o pojistku, kterou si klient nekupuje dobrovolně. Češi jsou na to navíc citliví. Když jim někdo přikazuje, že si něco musí koupit, nebudou dávat ani o korunu víc. Navíc jde o krytí, ze kterého se zaplatí škoda někomu jinému, nikoliv nám,“ vysvětluje Václav Bálek z Allianzu.

Honci po ceně

Důsledek je zřejmý: sáhnou po nejlevnější variantě. „Mnohdy oprávněně, protože jejich užívání vozidla je jen příležitostné,“ obhajuje „honce po ceně“ Ludmila Mončeková z Hasičské vzájemné pojišťovny. „Ale u skutečně aktivních řidičů to příliš prozíravé není,“ doplňuje vzápětí.

Proč? „Nejnižší cena bývá obvykle vyvážena nízkými pojistnými limity, omezeným rozsahem asistenčních služeb a otázkou je pak také rychlost a kvalita likvidace škod,“ dumá Ivana Buriánková z České pojišťovny.

Všechny novinky o povinném ručení: Sazba podle najetých kilometrů a zdražování!

Pomalu, ale jistě sílí trend, kdy si čeští řidiči uvědomují, že ručení není jen zákonným minimem, ale že s pojištěním mohou získat i kvalitní servis a nadstandardní výhody. „Což bude v souvislosti s překotným vývojem moderních technologií ještě sílit,“ myslí si Buriánková.

Chceme vyšší limity

Jako veskrze pozitivní vidí odborníci i Svět motorů poslední měsíce, kdy si Češi stále častěji volí produkty ručení s vyššími limity pojistného plnění.

Pokud má totiž řidič sjednaný jen zákonný limit 35 milionů, máme po ruce nejeden případ, kdy to hlavně u škod na zdraví a odškodnění nemusí stačit. „Rozdíl mezi tím, co pak poškozenému vyplatí pojišťovna, a skutečnou výší škody jde k tíži viníka nehody. Musí ho uhradit z vlastní kapsy. Třeba u nás má produkt s vyšším limitem ve výši padesáti milionů už na sedmdesát procent klientů,“ prozrazuje Renata Čapková z ČPP. „Navíc se měsíc co měsíc zvyšuje podíl smluv na produkt s nejvyššími limity ve výši 111 milionů. Zatímco před několika lety si ho sjednávalo pět klientů ze sta, dnes jsme na dvaceti,“ dodává.

Motoristé patrně budou muset znovu platit za nepojištěná vozidla

Už nejen nutné zlo

„Když to shrnu, Češi evidentně opouštějí myšlenku, že jde o pojištění, které je pouze nutným zlem. Zajímají se, co všechno za své peníze mohou získat. Povinné ručení totiž už dávno není jen pouhým odpovědnostním pojištěním. Svědčí o tom i fakt, že Češi u ručení sahají po připojištění střetu se zvěří, rozsáhlejších asistenčních službách nebo úrazovém a poúrazovém pojištění,“ uzavírá Jan Marek z Generali.

Novinky pojišťoven

Allianz

Snižuje povinné ručení pro řidiče, kteří vozí děti. Druhým faktorem, který začíná zohledňovat, je platební disciplína. Ze statistiky je prý vidět, že lidé, kteří přecházejí mezi pojišťovnami kvůli nezaplacení pojistného, představují větší riziko. Stejně se údajně chovají i za volantem.

Axa

Všem řidičům bez rozdílu nabízí zdarma jednoduchou mobilní aplikaci, která dokáže aktivně sledovat a vyhodnotit styl jízdy řidiče. Po jejím skončení dá osobní zpětnou vazbu. Zaregistrovaní uživatelé si mohou bezpečnou jízdou vyjezdit slevy na povinném ručení do výše 9 %.

Česká pojišťovna

Přišla s novým připojištěním poruchy vozidla za 105 Kč za měsíc, s nímž hradí náklady na opravu vozu včetně náhradních dílů. Pojistit lze nově i poškození motorového prostoru zvířetem, typicky se jedná o překousané kabely či svazky.

ČPP

Rozjíždí nové připojištění odcizení celého vozidla Klídek. Novinku si mohou stávající i noví klienti sjednat k povinnému ručení se základním limitem ve výši 50.000 Kč od tří set korun pojistného ročně. Akční nabídku mohou využít do konce roku 2017. V nabídce zůstává připojištění Klika z jarní kampaně.

ČSOB Pojišťovna

Přichází s novou bezlimitní asistenční službou pro osobní vozidla. Dále v nejvyšší variantě povinného ručení Premiant poskytuje náhradní vozidlo při poškození pojištěného vozidla. V této variantě je zahrnuto také „malé havarijko“.

Direct

Nová aplikace Nafoť a jeď umožňuje klientům udělat vstupní prohlídku vozidla do havarijního pojištění pomocí chytrého telefonu, nemusí čekat na příjezd mobilního technika ani jezdit na prohlídkové místo. I další plánované inovace se týkají zjednodušení. Jednou z věcí, za které se pojišťovna nyní soustředí, je podpora v případě dopravní nehody.

Generali

Řidičům od 18 do 24 let poskytuje slevu 50 % na ručení v případě, že mají v databázi škod ČKP zaznamenaných alespoň 24 měsíců bez nehod. U připojištění skel dává slevy až 20 % podle toho, jaký rozsah autopojištění si motorista sjedná. Maximální zvýhodnění získají ti, kdo zvolí ručení a některou z variant havarijka.

Hasičská

Rozšiřuje segmentaci. Ta v nové podobě přináší výhodnější individuální přístup k bezeškodním provozovatelům a naopak přísnější k provozovatelům se třemi a více škodami.

Kooperativa

Přichází s novinkou pojištění staršího vozidla na velkou škodu Totálka. Od 100 Kč za měsíc, které se dají mimo jiné ušetřit úspornější jízdou, získá řidič pojistnou ochranu proti odcizení, živelním událostem a fatální havárii.

Slavia

Na trh uvádí speciální balíček povinného ručení s názvem Jubileum při příležitosti 150. výročí pojišťovny Slavia. Poskytuje krytí s limitem 150 milionů, pojištěním pneumatik či proti vandalismu. Další novinkou je spuštění mobilní aplikace, která pomůže s potížemi na cestách.

Uniqa

Tahákem je telematická asistence SafeLine speciálně pro povinné ručení s platbou pojistného podle ujetých kilometrů. Dále pojištění osob i zavazadel a do konce roku 2017 asistenční služby a připojištění skel na autě za polovinu běžné ceny.

Spolupracujeme s TipCars.com
Ministerstvo dopravy podalo rozklad kvůli mýtnému tendru Ministerstvo dopravy podalo rozklad kvůli mýtnému tendru

Ministerstvo dopravy podalo rozklad předsedovi Úřadu pro…

Skripalová poprvé promluvila do médií: Léčba byla bolestivá a deprimující Skripalová poprvé promluvila do médií: Léčba byla bolestivá a deprimující

Dcera otráveného ruského exagenta Sergeje Skripala poprvé…

Cyrrus pochybil a zaplatí milion, nařídila ČNB Cyrrus pochybil a zaplatí milion, nařídila ČNB

Centrální banka potrestala tuzemského brokera za to, že…

Novým italským premiérem se stal takřka neznámý právník Giuseppe Conte Novým italským premiérem se stal takřka neznámý právník Giuseppe Conte

Italský prezident Sergio Mattarella jmenoval novým…

 
 

Přidat názorDiskuse: Češi a povinné ručení: Opravdu je pro nás…Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Škoda Fabia po faceliftu má české ceny. Podražila až o 23.000 Kč Škoda Fabia po faceliftu má české ceny. Podražila až o 23.000 Kč

Ke zlevnění modernizované Škody Fabia došlo pouze v…

Nový Ford Focus už se vyrábí. Podívejte se do upravené německé továrny Nový Ford Focus už se vyrábí. Podívejte se do upravené německé továrny

Příchod každého nového modelu si žádá prázdniny pro…

 

 
Jízdní dojmy: Ford Fiesta ST. Tříválec… Jako fakt?

Jízdní dojmy: Ford Fiesta ST. Tříválec… Jako fakt?

Včera

Nad novou tříválcovou Fiestou ST by se strašně snadno lámala hůl. Byla by to škoda.
Blesk.cz

Silné bouřky řádí na západě i jihu Čech. Další u Brna a Jihlavy. Sledujte radar

Silné bouřky řádí na západě i jihu Čech. Další u…

Řadu míst v Česku zasáhly silné bouřky, které doprovází silný vítr, lokální přívalové deště či dokonce…

Děsivý vzkaz dítěte z lesa: Život mám plný s*aček, ublížím si a to není vše

Děsivý vzkaz dítěte z lesa: Život mám plný s*aček,…

Při procházce našel Danny Harris (39) se svojí ženou Katie v lese v anglickém Kentu hodně znepokojivý vzkaz. „V…

 

iSport.cz

Parádní rozlučka. Francouz byl vyhlášen nejlepším gólmanem sezony v KHL

Parádní rozlučka. Francouz byl vyhlášen nejlepším…

Pavel Francouz odchází z Kontinentální hokejové ligy ověnčen oceněním pro nejlepšího brankáře sezony.…

VELKÁ MAPA: 31 hráčů na hostování. Víme, s kým Sparta (ne)počítá

VELKÁ MAPA: 31 hráčů na hostování. Víme, s kým…

To číslo bere dech. 56! Tolik hráčů v dospělé kategorii má aktuálně pod smlouvou fotbalová Sparta. Kdyby nyní…

 

Reflex.cz

Zeman je populista a nacionalista, vypukla vzpoura proti elitám, říká Trumpův exstratég Bannon

Zeman je populista a nacionalista, vypukla vzpoura…

Chcete získat moc? Využijte populismus a ekonomický nacionalismus. Stephen Bannon, tedy muž, který podle mnohých…

Stařec zabil opilého nájemníka. Soud ho osvobodil

Stařec zabil opilého nájemníka. Soud ho osvobodil

Následující příběh se odehrál v Plané u Milevska. Vše začalo, když sedmdesátiletý stařec Josef Kostka pronajal…