6.8. 2017 Petr Barták

Jak se žije jezdci autorodea: Divočení na pětníku, spousta ohně i destrukce

 

Kvílení a kouř z pneumatik, jízda po dvou kolech i přes oheň či dvojitý kotrmelec auta. A spousta destrukce. Všechno na malém prostoru. Vítejte v autorodeu!

Provazy vody z podmračeného podkrušnohorského nebe nad Teplicemi už zmizely, v modrými plachtami ohrazené aréně před obchodním centrem jsou připraveny červené bavoráky i dva monstertrucky, tedy pickupy na šasi náklaďáků s koly pomalu většími než člověk. Za hodinku tu má začít show. „Představení bude, když přijde alespoň čtyřicet diváků,“ říká Tomáš Zelenay, provozovatel této pachem benzinu a spálené gumy prosycené show.

Uhranutý

Jak se k práci vůbec dostal? „Jednou jsem v Německu tohle představení viděl a učarovalo mi,“ vzpomíná jezdec. Po návratu domů si proto koupil starý žigulík, zavařil u něj diferenciál a se švagrem pod dohledem zkušených jezdců pět měsíců během zimy a jara trénoval, než zvládl všechny prvky. Jak vzpomíná, nejtěžší byla jízda po dvou kolech, kterou se neměl od koho naučit. A začal.

„Představení s monstertrucky tak dělám už patnáctou sezonu, od poloviny března do půlky listopadu s ním objíždíme Česko a pár let taky Slovensko,“ popisuje Zelenay. Jak říká, u nás jsou jediní, kolegové z branže prý navštěvují zejména větší Polsko.

Na štacích ve větších městech se zdrží dva tři dny, v malých třeba jen den. A za jak dlouho se vrací? „Nejdříve za tři roky, nesmíme být okoukaní,“ vypočítává hubený usměvavý muž.

Vážnější zranění se mu vyhýbají, jen se párkrát potloukl nebo uhodil do helmy, když při kotrmelcích povolilo ukotvení bezpečnostního pásu.

Od západu se projasňuje, a tak věříme jeho instinktu, který říká, že dneska to vyjde. „Nepřízeň počasí nás zaskočí jen dvakrát třikrát do roka,“ vypočítává čtyřiačtyřicetiletý jezdec a majitel autorodea v jedné osobě.

Spousta tance okolo

Jedno zhruba sedmdesátiminutové představení je ale jen třešničkou na dortu. Za sebou skrývá spoustu příprav a po něm zase následného bourání arény či odklízení. „Na pronajaté ploše nesmí po vystoupení zůstat nic, maximálně čáry od pneumatik,“ říká Zelenay.

Jak se zajišťuje samotné představení? První věcí je domluvit destinaci a termín, následuje výběr místa. Obvykle u nákupního centra. „Plocha padesát krát dvacet metrů vyjde třeba na dva až čtyři tisíce podle destinace,“ tvrdí Zelenay. Ale pamatuje i daleko vyšší nájmy, v blízkém Ústí nad Labem po něm krajské město před časem chtělo i deset tisíc.

Mitsubishi Delica jako monster truck

Další náklady představuje reklama a její rozvěšení po městě, ale třeba i pohonné hmoty a obutí. „Za jedno vystoupení spotřebujeme až dvacet litrů benzinu a nafty, pořádně zabrat dostávají i pneumatiky,“ říká jezdec.

Auta, auta, auta

Hlavní položkou v představení jsou ale vozy. Ty Zelenayovi slouží už v několikáté generaci – dnešním červeným bavorákům předcházely hlavně Opely Vectra či Omega. „Auta tuhle show vydrží pět šest let,“ vypočítává jezdec. Když doslouží, nástupce si jezdí vybírat do Německa. Nakupuje je za ceny okolo 500 eur, tedy zhruba za 13.000 korun. Všechny pak lakuje a dále upravuje.

A odkud se berou vraky drcené koly přejíždějících monstertrucků? Ty si Zelenay jen půjčuje od místních provozoven ekologické likvidace vozidel – stejně jako třeba hasiči pro nácvik vyprošťování lidí z havarovaných aut. Zvenku vraky sice vypadají dobře, ale jsou už „vybrakované“ – bez vnitřního vybavení i provozních kapalin. „Ubývá ochoty půjčit vůz, který stejně jde do stoupy. Kovošroty se bojí kontrol,“ tvrdí majitel show. Jakmile je totiž auto jednou vykoupeno k likvidaci, už by podle zákona nemělo opustit brány provozovny. Je na to potřeba výjimka, která se ne úplně snadno získává.

Sám nejsi nic

I když je Zelenay hlavní postavou show, potřebuje pomocníky. Bez čtveřice mužů v černých kombinézách by ji totiž nemohl předvést v celé parádě. Každý dostává mzdu okolo dvaceti tisíc měsíčně, k tomu zdarma využívají i ubytování v přívěsech. „Jsme tak trochu kočovníci,“ culí se Zelenay.

Fiat Panda Monster Truck: Maxipanda oficiálně

Plat si ovšem pomocníci plně zaslouží. Jak zjišťujeme, nejsou jen součástí samotného představení pro diváky, ale musí také show obsloužit. To obnáší postavit arénu – dovézt a nachystat auta i další rekvizity trvá zhruba tři hodiny. Po skončení představení se podle Zelenaye i šest hodin aréna stěhuje, často už za plné tmy. „Sám končím ve dvě ve tři ráno, v devět je nástup na budování nového kola,“ popisuje majitel řeholi zaměstnance autorodea.

Cirkus bude

Je chvíli před sedmou večerní, kdy má představení začít. Do arény už proudí první diváci, je to všehochuť zvědavých kluků s dědečky, zamilovaných dvojic i rodin včetně babiček. Nakonec Zelenay vypočetl, že dnešní show zhlédne skoro sedmdesát diváků. Arénou duní tvrdý rock, krátké přivítání a můžeme startovat.

Jak vzniká monstertruck?

Je to vlastně auto složené z nezvyklých částí. Na šasi nákladního, obvykle armádního vozu jsou nasazena obrovitá kola, původem třeba z velkých kolových bagrů nebo nakladačů. Karoserii pak většinou mívá z velkých amerických pickupů.

Červenobílý vůz s budkou z fordu s hmotností pěti tun je složen z podvozku sedmilitrového unimogu, zadní kola má z nakladače Kirovec, přední z bagru s pneumatikami Continental. Černé auto o hmotnosti 7 tun vzniklo spojením podvozku 11litrové vojenské verze MAN, kabiny fordu a kol nakladačů obutých v goodyearech.

Představení v kostce

Během vystoupení se bavoráky ocitnou po nájezdu na můstek na dvou kolech, projíždějí například mezi pomocníky nebo asistent leží či stojí na kapotě auta. Součástí show je driftování i s dámskou posádkou vybranou z diváků. Hlavně kluky lákala jízda v autě se zaslepenými skly. Při jízdě po dvou kolech s nasazenou neprůhlednou kuklou řidiče pomocník naviguje: přidej, uber, doprava, doleva. Efektní je náraz mazdy do stoličky, na níž stojí pomocník. Ten před nárazem nadskočí a dopadne za projíždějící auto. Velmi nebezpečně vypadá i projíždění vozu s pomocníkem na kapotě ohnivou stěnou. Při kotrmelci se xsara přetočila přes boudu hned několikrát. Vrcholem večera je přejíždění dvojice aut monstertrucky.

Víte, že…

… k řízení aut na ploše stačí řidičák na osobní vozy? V případě přesunu show na další štaci už jsou potřeba i oprávnění C + E.

… přezout obrovské pneumatiky monstertrucku trvá i několik hodin?

… na jízdu po dvou kolech musí být pláště nahuštěny až na pět atmosfér?

… výdrž obutí při show se odvíjí od povrchu arény? Na mokré asfaltové ploše pneumatiky vydrží tři čtyři představení, na suchých drsných površích třeba i jen jedno.

… když se představení přes sezonu nekoná, opravují se dosavadní a shánějí další vozy?

… mimo sezonu má autorodeo zhruba tříměsíční pauzu, kdy auta stojí na odstavné ploše v Praze?

Spolupracujeme s TipCars.com
Musk: Uplynulý rok byl nejtěžším a nejbolestivějším rokem mé kariéry Musk: Uplynulý rok byl nejtěžším a nejbolestivějším rokem mé kariéry

Zmírnit extrémní pracovní nasazení Elona Muska se již…

Čínské aerolinky se stávají novým mostem na Východ, těží přitom z mohutných dotací Čínské aerolinky se stávají novým mostem na Východ, těží přitom z mohutných dotací

Během pouhých čtyř let se může čínská letecká doprava…

Záplavy v jižní Indii uvěznily tisíce lidí, mrtvých je přes 350 Záplavy v jižní Indii uvěznily tisíce lidí, mrtvých je přes 350

Jihoindický stát Kérala se potýká s katastrofálními…

 

Štítky Svět motorů

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda Kodiaq dostala nové motory. A také výrazně vyšší cenovky... Škoda Kodiaq dostala nové motory. A také výrazně vyšší cenovky...

V nabídce Škody Kodiaq se nově objevuje patnáctistovka…

 

 
Vehma Torrero mohlo být superluxusní SUV: Co mělo společné s Nissanem GT-R?

Vehma Torrero mohlo být superluxusní SUV: Co mělo společné s Nissanem GT-R?

Včera

Vehma International coby součást skupiny Magna na sebe v roce 1988 upozornila konceptem superluxusního SUV Torrero.
Blesk.cz

Dojemná svatba: „Budu tě milovat, i když na to zapomenu,“ slíbil ženich (31) s Alzheimerem

Dojemná svatba: „Budu tě milovat, i když na to…

Novomanželé Daniel a Jordan Bradburyovi si naplno užívají své líbánky, zvláště pak jednatřicetiletý Daniel si…

Přijdou Korejci o monopol? OLED panely do smartphonů chtějí vyrábět nejméně další dvě firmy

Přijdou Korejci o monopol? OLED panely do smartphonů…

Smartphony s OLED panelem mají zatím stále status prémiových zařízení. Je to proto, že OLED displeje jsou dražší…

 

iSport.cz

Supr kůň, takových tady moc není, chválí Bartoš koně iSportu

Supr kůň, takových tady moc není, chválí Bartoš koně iSportu

Osmiletý hnědák Theophlilos, kůň unikátního Dostihového klubu iSport-Váňa, se blýsknul ve třetí kvalifikaci na…

SESTŘIHY: Jablonec jako první obral Slavii, Boleslav zničila Opavu 6:1

SESTŘIHY: Jablonec jako první obral Slavii, Boleslav…

V 5. kole FORTUNA:LIGY přišli fotbalisté Slavie o svojí stoprocentní bilanci. Doma totiž podlehli Jablonci 0:2 a…

 

Reflex.cz

Putinova účast na svatbě rakouské ministryně zahraničí byla označena za „provokaci evropských rozměrů“

Putinova účast na svatbě rakouské ministryně…

Ruský prezident Vladimir Putin si v sobotu odpoledne zatančil s rakouskou ministryní zahraničí Karin Kneisslovou…

Největší džihád je spravedlivé slovo nespravedlivému vládci. Co je džihád a proč ho islám nechápe jen jako násilí

Největší džihád je spravedlivé slovo nespravedlivému…

Džihád – arabské slovo, jež ve spojení s islámem vyvolává v mnoha lidech hrůzu a odpor. Kritici islámu používají…