10.4. 2015 Petr Slováček

Jak vymoci odškodnění za rozbité sklo: Okno lacinější, a ještě za své

Jak vymoci odškodnění za rozbité sklo: Okno lacinější, a ještě za své

Posíláte nám rozhořčené příběhy s útrapami, které vás postihují. V první části třídílného miniseriálu se podíváme na rozbitá čelní okna, která nechtějí pojišťovny proplácet. Poradíme, jak se domoci svých práv.

Zatímco dřív jako důkaz, že vám čelní okno rozbil kamínek, stačil načmáraný papírek s podpisy obou řidičů, dnes už to nefunguje. S povinnými odvody do fondu zábran na hasiče a fondu nepojištěných narostly pojišťovnám v posledních dvou letech náklady. Zdražovaly by rády, jenže příliš nemůžou, protože Češi hledí hlavně na korunu a konkurence nespí. Jak z toho ven? Nechat naoko nízké pojistné, ale omezit výplaty škod. Na první pohled se to projevuje právě v situacích, kdy vám kamínek rozbije čelní okno.

Ani když se viník upíše, že s výplatou škody ze svého povinného ručení souhlasí, nedomůžete se náhrady za své okno. Pojišťovny totiž začaly důrazněji uplatňovat právo, že jim svoje nároky musíte především řádně prokázat. Platí pravidlo trvat na svém, nedat se a vydržet! „Většinu lidí ale třetí zamítavý dopis odradí,“ říká autosklenář Gustav Havel.

Odmítají

„Téměř všechny pojišťovny teď opravdu zamítají nárok na plnění za výměnu skla při jeho poškození kamínkem, který odlétl od jiného vozidla. Je jedno, jestli velká nebo malá instituce,“ potvrzuje Lukáš Fládr, právník sdružení Pomoc poškozeným. Upozorňuje, že i když zastavíte „viníka“ a on uzná, že od jeho auta kamínek odletěl, a sepíšete záznam, nestačí to.

Volkswagen vyvíjí čelní sklo, které nezamrzá

Viníkovo uznání totiž vychází jen z toho, že jste mu to řekli. Kolem toho se točí i argumentace pojišťoven (psali jsme v příběhu čtenářky v čísle Svět motorů 11/2013). A je povinností poškozeného prokázat, že škoda byla způsobena provozem konkrétního vozidla. „Pokud jste jeli v autě sami a neměli kameru, nemáte šanci to prokázat,“ upozorňuje právník ze své praxe. Jen v poslední době musel odmítnout zastupovat asi deset motoristů, protože jim chyběl svědek, tudíž měli jen malou naději na úspěch. V případě prohraného sporu by je pak náklady vyšly zhruba na deset tisíc včetně 1000 Kč na soudní poplatek. Tedy na cenu dražšího okna.

Další oči jsou málo

Aby toho nebylo málo, pojišťovnám už nestačí ani spolujezdec. Běžně takové výpovědi zamítají jako nedostatečné. „V soudním sporu pak výsledek závisí na tom, jak konzistentní je výpověď řidiče a spolujezdce,“ říká právník. Ptají se třeba na způsob zastavení, zda řidič dal blinkr, jestli byl na místě chodník a podobně. Podvodníky odhalí, byť takoví obvykle až k soudu nedojdou.

Lukáš Fládr hned přidává zkušenost z praxe, která ilustruje, jak moc se teď pojišťovnám nechce platit. A pak také jak jsou lidé naivní. Začalo to jako typický příběh rozbitého čelního okna auta, které pojišťovna odmítala uhradit. Poškozený se rozhodl hnát případ k soudu, jenže se ukázalo, že „viníkem“ je jeho soused. Prý se s ním ale příliš neznal ani nebavil. Podezření z podvodu proto nebylo namístě. Jenže právníci pojišťovny nelenili a prohlédli si facebookové profily všech zúčastněných – společné snímky z dovolené toto tvrzení spolehlivě vyvrátily a důvěryhodnost obou účastníků byla totálně shozena.

A pozor ještě na jednu věc – ač se to nestalo přímo v tomto případě, pojišťovny s gustem sahají v podobných situacích po trestním oznámení za pokus o pojistný podvod.

Připojištění lékem?

Osvědčeným řešením, jak se domoci výměny okna bez nervů, by mělo být připojištění v rámci povinného nebo havarijního pojištění. Zvláštní garanci okna vám ústavy pochopitelně s radostí nabídnou, protože z vás tak vytáhnou další pětistovku k povinnému ručení. Má to jediný efekt – zatímco ještě před dvěma lety bylo rozbité čelní okno nejčastější škodou z povinného ručení, dnes už to neplatí.

I tady je však háček: zajímejte se o výši spoluúčasti. V případě speciálních skel navíc na pojistném nešetřete. Jinak vám může pojišťovna proplatit jen standardní okno místo vyhřívaného. Kromě otravného zimního škrábání to pochopitelně snižuje hodnotu vozu při případném prodeji.

Rozhodující je rovněž doba výplaty – v ideálním případě jediný den. Jinak musíte uhradit škodu ze svého a čekat na pojistné, nebo jezdit s pavoukem a riskovat pokutu. „Jeden z případů řeším už rok a pořád není na konci, přestože poškozený podal čestné prohlášení a viník se vším souhlasil,“ říká autosklenář. Pro něj i ostatní kolegy z branže to prý přineslo změnu přístupu, na které jsou ve finále biti motoristé. „Pokud nemám od likvidátora jistotu, že pojišťovna celou škodu proplatí, okno na ni nevyměním a vyžaduji od lidí zálohu. Podle toho, jak věc dopadne, peníze vrátím, nebo si zákazník doplatí,“ krčí rameny Gustav Havel.

I z toho důvodu začali motoristé hledat levnější řešení, aby se nemuseli handrkovat s institucí – pokud to lze, požadují sklo jen lokálně opravit do 1000 Kč. A když ne, koupí si použité či extra levné čínské okno na internetu a za poplatek ho žádají vyměnit. Tyto méně kvalitní díly začali montovat už i zavedení sklenáři, protože jinak neměli šanci vejít se do rozpočtu určeného pojišťovnou. A zákazníkům se doplácení vůbec nelíbilo. Bohužel se ukazuje, že to teď bude běžné.

Video: Takto se v Rusku bojuje s řidiči, kteří si zkracují cestu po chodnících

Jak se domoci výplaty škody?

Velká šance: Kamera

Pojišťovny se mohou kroutit, ale v případě soudního sporu je přípustný jakýkoliv důkaz. A tedy klidně záznam z kamery. I přes nejlepší rozlišení asi těžko zachytí letící kámen, stejně tak prasklinu na okně. Ale pokud bude na záznamu slyšet aspoň zvuk dopadu a případně reakce posádky vozu, máte velkou naději na úspěch.

Plus

  • Zdatný pomocník pro sólové jezdce

Minus

  • Ze záznamu nemusí být nic kloudného vidět

 [600×385]

Půl na půl: Svědek

Zdálo by se, že svědek pro podání důkazu k náhradě škody plně dostačuje. Nic na tom nevadí ani fakt, že jde dost často o rodinného příslušníka, případně jinou spřízněnou osobu, protože obvykle úplně cizí lidi v autě nevozíte. Výpověď řidiče a svědka ale musí být totožná a v případě jakýchkoliv psaných důkazů tam musí být rovnou zaneseny.

Plus

  • Důvěryhodní svědci jsou nad deset kamer

Minus

  • S nepozorným svědkem ostrouháte

 [600×403]

Aspoň malá naděje: Protokol

Je jedno, zda výše škody dosáhne 100 000 Kč. Pokud se účastníci nedohodnou na míře zavinění, nezbývá než přivolat policii. Upozorňujeme, že v době jejího příjezdu už musíte mít podepsaný protokol. Policisté sice na oznámení případu vyrazit musí, ale už ho nemusejí na místě vyřešit. Pojišťovna si tak ve finále zaujme vlastní stanovisko na výplatu škody. Jestliže ale máte svědka, kameru nebo jakékoliv jiné skutečnosti, právě při zápisu do protokolu je uveďte. Při případném sporu vám to může pomoci.

Plus

  • Policejní protokol je neotřesitelným pomocníkem v dokazování

Minus

  • Čekáním na příjezd policie k rozbitému oknu ztratíte hodně času

 [600×306]

Co když obviní vás?

Pro úplnost musíme dodat, že se můžete dostat nejen do role poškozeného, ale i viníka. Potíž je v tom, že na rozdíl do běžné dopravní nehody tady nelze příliš hovořit o objektivním zavinění. Rozbité okno se prostě stává a nijak ho neovlivníte. Jak tedy z toho? „Nejčistší je prostě říct, že si nejste rozbití okna jinému účastníkovi vědomi,“ říká Lukáš Fládr a radí nejlépe vše zapsat do protokolu. V drtivé většině případů si totiž opravdu řidič auta, od něhož kámen odlétne, ničeho ani nevšimne. A jak jsme zmínili, jeho přiznání často vůbec nic neřeší…

Příště: Náhrada nepeněžní újmy po 1. lednu 2014

Oznámkuj dealera
Spolupracujeme s TipCars.com
Izrael touží po dalších německých ponorkách, možná za ně utratí 1,2 miliardy dolarů Izrael touží po dalších německých ponorkách, možná za ně utratí 1,2 miliardy dolarů

Izrael chce koupit od Německa další tři moderní ponorky v…

Největší jachta na světě má problém. Stavitel použil nelegálně vytěžené dřevo Největší jachta na světě má problém. Stavitel použil nelegálně vytěžené dřevo

Superluxusní jachta „A“, která vzniká v německém Kielu,…

McDonald's chytá druhý dech, tržby se pomalu začaly zotavovat McDonald's chytá druhý dech, tržby se pomalu začaly zotavovat

Tržby největšího světového řetězce restaurací rychlého…

 
 

Přidat názorDiskuse: Jak vymoci odškodnění za rozbité sklo:…Doporučujeme
Vyzkoušeli jsme kupé Škoda posledních osmdesáti let. Tudy kráčí historie! (+video) Vyzkoušeli jsme kupé Škoda posledních osmdesáti let

Dnešní doba patří automobilům SUV a atraktivních kupé…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
Šest věcí, které by měl na svém voze zkontrolovat i ten nejlínější majitel Šest věcí, které by měl na svém voze zkontrolovat i ten nejlínější majitel

Nemusíte být profesionální automechanik, abyste jízdu ve…

Nepovedená čínská kopie: Tahle elektrická parodie představuje BMW i3 Nepovedená čínská kopie: Tahle elektrická parodie představuje BMW i3

Yema představila vůz s označením B11, který až nápadně…

 


 
Škoda Superb slaví 15 let. Podívejte se na všechny generace!

Škoda Superb slaví 15 let. Podívejte se na všechny generace!

Dnes 13:53

Už je to patnáct let, co Škoda obnovila tradiční označení Superb a propůjčila jej modelu střední třídy. Od té doby jich vyrobila přibližně 900 tisíc kusů.
Blesk.cz

Úředníci chystají bič na pivaře v Česku: Zásadní omezení prodeje alkoholu

Úředníci chystají bič na pivaře v Česku: Zásadní…

Alkohol včetně piva se bude platit jen bezhotovostně, zvýší se daň a výrobcům se zakáže reklama. Takové a další…

Poslední okamžiky před smrtí: Na rakovinu umírající muž podstoupil eutanazii

Poslední okamžiky před smrtí: Na rakovinu umírající…

V roce 2012 diagnostikovali lékaři Australanovi Maxu Bromsonovi (†66) rakovinu kostí. Její finální stadia…

 

iSport.cz

V B třídě udělali první ligu. V Tišicích bouřily kotle, Kohák vedl rozbor v televizi

V B třídě udělali první ligu. V Tišicích bouřily…

Bacha, už jdou. Hvězdy. Fotoaparáty cvakají, jeden, druhý, třetí. Kamery běží, natáčí se na mobily. Na nejvyšší…

Krásky na losování Turnaje mistryň: Plíšková zaujala odvážnými šaty

Krásky na losování Turnaje mistryň: Plíšková zaujala…

Kočičky, šatičky a srandičky. V takovém duchu se neslo páteční představování osmi nejlepších tenistek, které si…

 

Reflex.cz

Neptunův útes vzpomínek: Podvodní hřbitov vytváří život po životě

Neptunův útes vzpomínek: Podvodní hřbitov vytváří…

Pět kilometrů od pobřeží Floridy a 12 metrů pod hladinou moře leží největší člověkem vytvořený útes. Podle plánů…

Poslední předvolební debata: Trump „penaltu“ neproměnil, ale Clintonová nic nezískala

Poslední předvolební debata: Trump „penaltu“…

Včerejší debata prezidentských kandidátů zřejmě nepřinesla zásadní průlom ve stavu souboje Donalda Trumpa a…