5.4. 2017 David Bureš Google+ profil David Bureš

Jízda na jaře: Proč už nejezdit na zimních pneumatikách? A jak je to s celoročně povinnou zimní výbavou?

 

I na jaře má řízení svá specifika. Na silnice se s teplejším počasím vracejí cyklisté a motorkáři, zároveň to ale stále může někde klouzat.

Mohlo by se zdát, že příchod jara je pro řidiče pohodové období, které po zimě s jejím nečasem plným sněhu, ledu nebo mlh přináší minimum rizik. Jenže i jízda na jaře má svá specifika, na která by řidiči měli v těchto týdnech myslet. Jelikož si tato specifika množství řidičů neuvědomuje, rozhodli jsme se je připomenout.

Pozor na cyklisty a motorkáře!

Jistě jste si toho třeba během uplynulého prosluněného víkendu všimli i vy, případně jste mezi nimi dokonce byli. Na silnici se opět vrací cyklisté a motorkáři, kteří si po tuhé zimě chtějí konečně také užít hezkého počasí. Jenže zároveň si motorkáři, cyklisti i samotné řidiči po zimě trochu odvykli na ostatní účastníky silničního provozu, a tak při jízdě na nepřehledné okresce myslete za volantem na to, že za prudkou zatáčkou může jet rodinka na kolech nebo rychle jedoucí motocyklista.

Motorkáři se po zimě vracejí na silnice, dávejme na ně pozor

Řidičům rovněž připomínáme, že i při předjíždění cyklisty musí dávat znamení o změně směru a především dodržovat bezpečný rozestup od jízdního kola, který by rozhodně neměl být menší než metr. Pokud to jde, klidně při předjíždění přejeďte do druhého pruhu. Ještě důrazněji to platí pro řidiče autobusů a nákladních vozů, protože tlaková vlna tvořená jejich velkým vozidlem může ohrozit stabilitu cyklisty.

Samotným milovníkům jízdy na kole zase připomínáme, že na silnici mají jezdit na pravém kraji vozovky a hlavně jednotlivě za sebou, nikoliv vedle sebe. Pamatujte též na to, že tma nastává stále brzo, a tak při snížené viditelnosti zapínejte na kole bílé světlo vpředu a červené (svítící nebo blikající) vzadu. Změnu směru na kole jasně ukazujte zvednutou paží.

Pořád to může klouzat

Přestože první sluneční paprsky mohou vybízet k jízdě bez střechy nad hlavou nebo k rychlé jízdě na oblíbené silničce na Karlštejnsku, řidiči by stále měli myslet na to, že jarní počasí je zrádné. Pohodové „letní“ počasí se rychle může změnit v nepříjemný „podzimní“ déšť, ani nadále se nedají vyloučit ani ranní mrazíky. Při jízdě tak myslete na to, že to stále může klouzat, a to hlavně v lesích a jiných stinných místech, které slunce přes den neprohřeje. A když pojedete na hory, dávejte pozor na to, zda nebudete projíždět úsekem označeným „Zimní výbava.“ Jestliže už máte přezuto na letní gumy, myslete na to, že na těchto úsecích je povinné zimní obutí po celý rok, respektive po dobu vyznačenou dodatkovou tabulkou. A ta může v dubnu ještě klidně trvat.

Začínající jaro pak znamená i návrat silničářů k pracím na vozovkách, a tak je potřeba počítat i s tím, že se začne opravovat také třeba silnice, kterou jezdíte do práce. Doporučujeme proto sledovat třeba portál Dopravní info Ředitelství silnic a dálnic, na němž jsou řidiči informováni o aktuálních uzavírkách silnic. Více plánovat se hodí i před delší jízdou, na silnicích je i více aut, protože mnozí řidiči přes zimu nejezdili, a tak je potřeba připravit se na častěji hrozící kolony.

Připravte auto na jaro

Na jaro se přitom nemá připravit jen řidič, ale také jeho automobil, který by měl být před nadcházející sezónou řádně prohlédnut. Základní úlohy zvládne řidič sám, spíše si však jejich nutnost neuvědomí, ať už dofouknutí pneumatik nebo kontrolu oken, žárovek ve světlech nebo provozních kapalin. Když už jsme u těch kapalin, je potřeba doporučit výměnu kapaliny do ostřikovačů za letní směs. Ta zimní sice vydrží i v mrazech, jenže neporadí si s hmyzem, který se poté hůře smývá z čelního skla. Právě na tuto havěť myslí letní směs kapaliny do ostřikovačů.

Video

Komplexnější prohlídku je pak dobré nechat přímo na autoservisu. Mnohé z nich dokonce aktuálně nabízejí různé jarní prohlídky, jen je potřeba si dávat pozor na to, co prostřednictvím této akce vlastně dostanete a za co si už budete připlácet. Při těchto prohlídkách nicméně bývají především kontrolovány brzdy a podvozek, který při zimě trpí nejvíce. Zima dává zabrat jak geometrii, tak stabilizátorům nebo ramenům, nehledě na antikorozní ochranu. Též doporučujeme si nechat seřídit světlomety či zkontrolovat klimatizaci, jejíž funkčnost je v letních podmínkách nutnost. Výhodné je i komplexní vyčištění interiéru auta, do něhož se během zimy mohlo dostat množství nečistot.

Jarní servisní prohlídka: Zachránili nám auto za cenu 10 piv! (+video)

A jak je to se zimními pneumatikami?

Důležitou součástí příprav automobilu na jaro by samozřejmě měla být i výměna zimních pneumatik za letní. Povinnost obouvat zimní pneumatiky na sněhem a námrazou pokryté vozovce skončila 31. března, tedy s výjimkou již zmíněných úseků speciálně označených značkou „Zimní výbava,“ na nichž platí povinnost mít zimní gumy po celý rok, respektive v době vyznačené dodatkovou tabulkou. Přestože se někteří řidiči snaží zimní gumy přes léto takzvaně dojet, případně na nich jezdí po celý rok, podle odborníků je vhodnější po zimě skutečně přezout na letní. Jen o hloubce dezénu (u zimních pro osobní vozy minimálně čtyři milimetry, zatímco u letních alespoň 1,6 mm) to není.

Jde o to, že letní pneumatiky jsou svojí směsí a konstrukcí lépe přizpůsobeny letnímu počasí. V teple lépe fungují, auto s nimi lépe zatáčí i brzdí než na zimních gumách, což se za nějaké krizové situaci může náramně hodit. Brzdná dráha auta na „zimácích“ se prodlužuje hlavně kvůli menšímu styku pneumatiky s povrchem vozovky. To přitom platí nejen při jízdě na suché vozovce, ale poněkud paradoxně také při jízdě za mokra. Letní gumy totiž bývají lépe přizpůsobeny lijákům, a proto lépe odvádějí velké množství vody.

Řidič navíc zimní gumu pozná i na komfortu, bývá hlučnější a především zvyšuje spotřebu paliva auta kvůli vyššímu valivému odporu. Zimní pneumatiky se rovněž v létě více opotřebovávají. Ve výsledku tak celoroční využití zimního obutí lze doporučit maximálně jen těm, kteří během roku nenajedou více než pár tisíc kilometrů. Takoví řidiči by navíc měli myslet na to, že na zimácích musí i v létě jezdit opatrně.

Jak poznat ojeté pneumatiky? Změřit hloubku dezénu nestačí!

Při výměně zimních pneumatik za letní přitom není nutné spoléhat se pouze na zákonem stanovenou povinnost, kdy zimní pneumatiky musí být nasazeny mezi 1. listopadem a 31. březnem na vozovkách souvisle pokrytých sněhem a ledem a v době, kdy takovou situaci lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předvídat. Jestliže předpověď počasí hlásá teploty dlouhodobě přesahující 7 °C, můžete podle odborníků klidně přezout na letní. Právě tato hranice je jimi považována jako mezní, pod sedm stupňů lépe fungují zimní gumy, naopak při teplejším počasí letní. Platí to však opravdu jen v době, kdy nehrozí návrat zimy a teplo bude už opravdu dlouhou dobu. Ranní mrazík by totiž na letních pneumatikách mohl nepříjemně překvapit. Na letní obutí je tedy na jaře vhodné přezout, ale pouze s rozvahou, ne s prvním jarním slunkem.

Spolupracujeme s TipCars.com
Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná, anebo nikoli, soudí Matteo Salvini Do roka se rozhodne, zda je Evropa stále jednotná, anebo nikoli, soudí Matteo Salvini

Podle Salviniho budou klíčové volby do Evropského…

Světové burzy přišly o více než dva biliony dolarů Světové burzy přišly o více než dva biliony dolarů

Na poslední dva týdny nebudou investoři do akcií…

ČEZ vyplatí za dividendu stejnou částku jako loni ČEZ vyplatí za dividendu stejnou částku jako loni

Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům stejnou…

 

Štítky Pneu Video

 

Přidat názorDiskuse: Jízda na jaře: Proč už nejezdit na zimních…Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Studii kvality nových aut vévodí korejské značky. Němci se propadli Studii kvality nových aut vévodí korejské značky. Němci se propadli

Za první rok podle údajů od zákazníků některé značky…

Nová Kia Ceed má první ceny. Za 530.000 Kč je v plné výbavě! Nová Kia Ceed má první ceny. Za 530.000 Kč je v plné výbavě!

Zatímco na české ceny nové Kie Ceed si ještě musíme…

 

 
Benzin a nafta neustále zdražují. Je zemní plyn (CNG) řešením?

Benzin a nafta neustále zdražují. Je zemní plyn (CNG) řešením?

Dnes 08:00

Modely na CNG u nás zaznamenaly váhavý rozjezd. Nyní přichází jejich chvíle, pomůžou automobilkám dostat se z bryndy s emisemi. Nás přitom může těšit nízká daň a levné palivo.
Blesk.cz

Dcera Patrasové a Felixe Anička: Svině máme v rodině!

Dcera Patrasové a Felixe Anička: Svině máme v rodině!

Jablko nepadá daleko od stromu! Tomu věří mladá Anička Slováčková, která podle svých slov po matce Dagmar…

Myši se dostaly do bankomatu a z peněz zůstaly jen cáry: Rozkousaly 377 tisíc!

Myši se dostaly do bankomatu a z peněz zůstaly jen…

Pracovníci Státní indické banky si stěžovali, že nefunguje bankomat. Poté, co na místo dorazili technici a…

 

iSport.cz

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů, hrací dny, play off

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů,…

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku nabídne od 14. června celkem 64 zápasů, ze kterých 8. července vzejde…

Slavia chce posilu z MS, Součka pustit nehodlá. Co na to Paska?

Slavia chce posilu z MS, Součka pustit nehodlá. Co…

Fotbalová Slavia Praha zatím během letní přestávky získala tři nové hráče a ještě minimálně jednu posilu plánuje…

 

Reflex.cz

Jak si zničit auto? 5 věcí, kterými řidiči běžně škodí svému vozu

Jak si zničit auto? 5 věcí, kterými řidiči běžně…

Řídit umí skoro každý. Ne všichni ale vědí, jak auto používat tak, aby nedocházelo k předčasnému opotřebení…

Peřeje na Vuoksi: Úchvatná přírodní podívaná je dnes už jen byznys

Peřeje na Vuoksi: Úchvatná přírodní podívaná je dnes…

Peřeje na finské řece Vuoksi patří k nejstarším turistickým atrakcím v Evropě. O jejich popularitu se zasloužili…