5.4. 2017 David Bureš Google+ profil David Bureš

Jízda na jaře: Proč už nejezdit na zimních pneumatikách? A jak je to s celoročně povinnou zimní výbavou?

 

I na jaře má řízení svá specifika. Na silnice se s teplejším počasím vracejí cyklisté a motorkáři, zároveň to ale stále může někde klouzat.

Mohlo by se zdát, že příchod jara je pro řidiče pohodové období, které po zimě s jejím nečasem plným sněhu, ledu nebo mlh přináší minimum rizik. Jenže i jízda na jaře má svá specifika, na která by řidiči měli v těchto týdnech myslet. Jelikož si tato specifika množství řidičů neuvědomuje, rozhodli jsme se je připomenout.

Pozor na cyklisty a motorkáře!

Jistě jste si toho třeba během uplynulého prosluněného víkendu všimli i vy, případně jste mezi nimi dokonce byli. Na silnici se opět vrací cyklisté a motorkáři, kteří si po tuhé zimě chtějí konečně také užít hezkého počasí. Jenže zároveň si motorkáři, cyklisti i samotné řidiči po zimě trochu odvykli na ostatní účastníky silničního provozu, a tak při jízdě na nepřehledné okresce myslete za volantem na to, že za prudkou zatáčkou může jet rodinka na kolech nebo rychle jedoucí motocyklista.

Motorkáři se po zimě vracejí na silnice, dávejme na ně pozor

Řidičům rovněž připomínáme, že i při předjíždění cyklisty musí dávat znamení o změně směru a především dodržovat bezpečný rozestup od jízdního kola, který by rozhodně neměl být menší než metr. Pokud to jde, klidně při předjíždění přejeďte do druhého pruhu. Ještě důrazněji to platí pro řidiče autobusů a nákladních vozů, protože tlaková vlna tvořená jejich velkým vozidlem může ohrozit stabilitu cyklisty.

Samotným milovníkům jízdy na kole zase připomínáme, že na silnici mají jezdit na pravém kraji vozovky a hlavně jednotlivě za sebou, nikoliv vedle sebe. Pamatujte též na to, že tma nastává stále brzo, a tak při snížené viditelnosti zapínejte na kole bílé světlo vpředu a červené (svítící nebo blikající) vzadu. Změnu směru na kole jasně ukazujte zvednutou paží.

Pořád to může klouzat

Přestože první sluneční paprsky mohou vybízet k jízdě bez střechy nad hlavou nebo k rychlé jízdě na oblíbené silničce na Karlštejnsku, řidiči by stále měli myslet na to, že jarní počasí je zrádné. Pohodové „letní“ počasí se rychle může změnit v nepříjemný „podzimní“ déšť, ani nadále se nedají vyloučit ani ranní mrazíky. Při jízdě tak myslete na to, že to stále může klouzat, a to hlavně v lesích a jiných stinných místech, které slunce přes den neprohřeje. A když pojedete na hory, dávejte pozor na to, zda nebudete projíždět úsekem označeným „Zimní výbava.“ Jestliže už máte přezuto na letní gumy, myslete na to, že na těchto úsecích je povinné zimní obutí po celý rok, respektive po dobu vyznačenou dodatkovou tabulkou. A ta může v dubnu ještě klidně trvat.

Začínající jaro pak znamená i návrat silničářů k pracím na vozovkách, a tak je potřeba počítat i s tím, že se začne opravovat také třeba silnice, kterou jezdíte do práce. Doporučujeme proto sledovat třeba portál Dopravní info Ředitelství silnic a dálnic, na němž jsou řidiči informováni o aktuálních uzavírkách silnic. Více plánovat se hodí i před delší jízdou, na silnicích je i více aut, protože mnozí řidiči přes zimu nejezdili, a tak je potřeba připravit se na častěji hrozící kolony.

Připravte auto na jaro

Na jaro se přitom nemá připravit jen řidič, ale také jeho automobil, který by měl být před nadcházející sezónou řádně prohlédnut. Základní úlohy zvládne řidič sám, spíše si však jejich nutnost neuvědomí, ať už dofouknutí pneumatik nebo kontrolu oken, žárovek ve světlech nebo provozních kapalin. Když už jsme u těch kapalin, je potřeba doporučit výměnu kapaliny do ostřikovačů za letní směs. Ta zimní sice vydrží i v mrazech, jenže neporadí si s hmyzem, který se poté hůře smývá z čelního skla. Právě na tuto havěť myslí letní směs kapaliny do ostřikovačů.

Video

Komplexnější prohlídku je pak dobré nechat přímo na autoservisu. Mnohé z nich dokonce aktuálně nabízejí různé jarní prohlídky, jen je potřeba si dávat pozor na to, co prostřednictvím této akce vlastně dostanete a za co si už budete připlácet. Při těchto prohlídkách nicméně bývají především kontrolovány brzdy a podvozek, který při zimě trpí nejvíce. Zima dává zabrat jak geometrii, tak stabilizátorům nebo ramenům, nehledě na antikorozní ochranu. Též doporučujeme si nechat seřídit světlomety či zkontrolovat klimatizaci, jejíž funkčnost je v letních podmínkách nutnost. Výhodné je i komplexní vyčištění interiéru auta, do něhož se během zimy mohlo dostat množství nečistot.

Jarní servisní prohlídka: Zachránili nám auto za cenu 10 piv! (+video)

A jak je to se zimními pneumatikami?

Důležitou součástí příprav automobilu na jaro by samozřejmě měla být i výměna zimních pneumatik za letní. Povinnost obouvat zimní pneumatiky na sněhem a námrazou pokryté vozovce skončila 31. března, tedy s výjimkou již zmíněných úseků speciálně označených značkou „Zimní výbava,“ na nichž platí povinnost mít zimní gumy po celý rok, respektive v době vyznačené dodatkovou tabulkou. Přestože se někteří řidiči snaží zimní gumy přes léto takzvaně dojet, případně na nich jezdí po celý rok, podle odborníků je vhodnější po zimě skutečně přezout na letní. Jen o hloubce dezénu (u zimních pro osobní vozy minimálně čtyři milimetry, zatímco u letních alespoň 1,6 mm) to není.

Jde o to, že letní pneumatiky jsou svojí směsí a konstrukcí lépe přizpůsobeny letnímu počasí. V teple lépe fungují, auto s nimi lépe zatáčí i brzdí než na zimních gumách, což se za nějaké krizové situaci může náramně hodit. Brzdná dráha auta na „zimácích“ se prodlužuje hlavně kvůli menšímu styku pneumatiky s povrchem vozovky. To přitom platí nejen při jízdě na suché vozovce, ale poněkud paradoxně také při jízdě za mokra. Letní gumy totiž bývají lépe přizpůsobeny lijákům, a proto lépe odvádějí velké množství vody.

Řidič navíc zimní gumu pozná i na komfortu, bývá hlučnější a především zvyšuje spotřebu paliva auta kvůli vyššímu valivému odporu. Zimní pneumatiky se rovněž v létě více opotřebovávají. Ve výsledku tak celoroční využití zimního obutí lze doporučit maximálně jen těm, kteří během roku nenajedou více než pár tisíc kilometrů. Takoví řidiči by navíc měli myslet na to, že na zimácích musí i v létě jezdit opatrně.

Jak poznat ojeté pneumatiky? Změřit hloubku dezénu nestačí!

Při výměně zimních pneumatik za letní přitom není nutné spoléhat se pouze na zákonem stanovenou povinnost, kdy zimní pneumatiky musí být nasazeny mezi 1. listopadem a 31. březnem na vozovkách souvisle pokrytých sněhem a ledem a v době, kdy takovou situaci lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předvídat. Jestliže předpověď počasí hlásá teploty dlouhodobě přesahující 7 °C, můžete podle odborníků klidně přezout na letní. Právě tato hranice je jimi považována jako mezní, pod sedm stupňů lépe fungují zimní gumy, naopak při teplejším počasí letní. Platí to však opravdu jen v době, kdy nehrozí návrat zimy a teplo bude už opravdu dlouhou dobu. Ranní mrazík by totiž na letních pneumatikách mohl nepříjemně překvapit. Na letní obutí je tedy na jaře vhodné přezout, ale pouze s rozvahou, ne s prvním jarním slunkem.

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
Co čeká firmy v roce 2019? Podívejte se na dvacet byznysových trendů Co čeká firmy v roce 2019? Podívejte se na dvacet byznysových trendů

V rychle měnícím se světě je důležité předpovídat - a pro…

Romantická trať mezi lázněmi slaví 120 let. Prošla modernizací  za 830 milionů korun Romantická trať mezi lázněmi slaví 120 let. Prošla modernizací za 830 milionů korun

Trať mezi Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary, která…

 

Štítky Pneu Video

 

Přidat názorDiskuse: Jízda na jaře: Proč už nejezdit na zimních…Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
V Brně je na prodej Alpine A110. Je to drahý špás, ale vadí to někomu? V Brně je na prodej Alpine A110. Je to drahý špás, ale vadí to někomu?

Návrat značky Alpine vzbudil vlnu pozitivních ohlasů,…

Němci vypálili Tesle rybník. Mají nejrychlejší nabíječku elektromobilů na světě Němci vypálili Tesle rybník. Mají nejrychlejší nabíječku elektromobilů na světě

Nabíječka stojí u dálnice poblíž bavorského městečka…

 

 
Automobilové novinky 2019: Na které modely se příští rok můžeme těšit?

Automobilové novinky 2019: Na které modely se příští rok můžeme těšit?

Dnes 07:00

Příští rok bude na automobilové novinky mimořádně pestrý. Dočkáme se nejrůznějších přírůstků napříč kategoriemi i pohonnými jednotkami.
Blesk.cz

Apple zprovoznil EKG na Watch Series 4. Bohužel jen v USA

Apple zprovoznil EKG na Watch Series 4. Bohužel jen v USA

Po několika měsících od představení Apple konečně vydal aktualizaci watchOS 5.1.2, která v hodinkách zprovozní…

V chrámu svatého Víta zažehli betlémské světlo: Světlo z Betléma do katedrály přinesli skauti

V chrámu svatého Víta zažehli betlémské světlo:…

Z rakouského Lince, přes České Budějovice až do Prahy. Tudy putovalo betlémské světlo, než se dostalo do…

 

iSport.cz

Plekanec: Telenovelu přebíjím hokejem. Džegr mě chtěl vystrašit

Plekanec: Telenovelu přebíjím hokejem. Džegr mě…

Nikdy si nepotrpěl na velká slova. Neukazoval emoce. I když působil v Montrealu, nejslavnějším klubu planety,…

Csaplár: Když dvakrát remizujeme se Spartou, je s fotbalem něco špatně

Csaplár: Když dvakrát remizujeme se Spartou, je s…

Podruhé se mu to povedlo. Když v létě Josef Csaplár s Příbramí obral na Letné Spartu o dva body, byla z toho…

 

Reflex.cz

Sto roků na cestě: vyprodané album Michala Prokopa vychází těsně před Vánocemi v reedici

Sto roků na cestě: vyprodané album Michala Prokopa…

Zatím poslední album Michala Prokopa a jeho kapely Framus Five s názvem Sto roků na cestě vyšlo v roce 2012.…

Jaká auta mají nejspolehlivější elektroniku? V Americe sestavili velký žebříček

Jaká auta mají nejspolehlivější elektroniku? V…

Společnost CarMD je v USA předním dodavatel automobilové diagnostiky. Každoročně dělá průzkum spolehlivosti aut,…