2.5. 2014 Jiří Baborský

Kia Sportage 1.7 CRDi vs. Honda CR-V 1.6 i-DTEC

 

SUV už dávno není synonymem auta do terénu, ale slouží spíš jako bodyguard pro maminy a jejich potomky. K tomu bohatě stačí malý diesel a pohon předních kol.

Doba se mění. SUV se vyvinula jako kultivovanější poddruh off-roadů, dnes ale jejich terénní schopnosti ocení málokdo. Zákazníky láká spíš pocit bezpečí robustního auta, nadhled daný vyšším posazem a v neposlední řadě lepší společenský statut řidiče SUV.

Ať je to jakkoli, když už se člověk dobrovolně rozhodně vozit větší masu železa, navíc v neaerodynamickém tvaru, přijde úsporný hnací řetězec vhod. A tak výrobci čím dál častěji do ceníků připisují „lidové“ verze s malým turbodieselem a pohonem jen jedné nápravy, na které slyší čím dál početnější skupina zájemců.

V případě Kie Sportage loni oželelo pohon 4x4 přes 60 % českých zákazníků. Nové řidiče loví kia na decentně modernizovaný vzhled a vycizelovanou techniku.

U Hondy CR-V jde o jiný příběh. Čtvrtá generace je mladým vozem, dorazila koncem roku 2012. Pohon všech kol u ní zatím dominoval, na dvoukolku s benzinovým dvoulitrem loni slyšelo jen 9 % zájemců. Toto číslo má znásobit před půlrokem představená naftová šestnáctistovka 4x2.

Jak se hondě vstup do nového revíru vydařil, jsme zjišťovali konfrontací právě s kiou. Sedmé nejžádanější SUV v Česku tak vyzývá prodejní šestku.

DOJEM

Protiklady jak se patří

Sportage je skutečnou ozdobou segmentu SUV. Od svého příchodu v roce 2010 projasňuje silnice svěžím dynamickým designem, který zdatně odolává zubu času, takže se letošní modernizace mohla odehrát jen v rámci nejmenších detailů. K dominantám karoserie patří masivní boční profil s úzkým pásem zasklení a mírně se svažující střecha. V duchu hesla „Nic není zadarmo“ zaplatila sportage za šmrncovní kabát horším výhledem z vozu. Nízká hrana oken omezuje jak výhled dopředu třeba na semafory, tak dozadu přes zpětné zrcátko.

To Honda se nesnažila vtisknout do tvarů svého SUV ani drobný odkaz na sportovní historii a tvary čtvrté generace podřídila funkci. Ne každému padne do oka krkolomné řešení zádě vytvářející jakýsi hrb. Když ale člověk zjistí, že se v ní ukrývá rekordně velký kufr, možná názor ještě přehodnotí. Celkově je CR-V o 13 cm delší než Sportage.

Pořizovací náklady Suzuki SX4 S-Cross 1.6 DDiS/88 kW 4x2 (etalon) Honda CR-V 1.6 i-DTEC/88 kW 4x2 Kia Sportage 1.7 CRDi/85 kW 4x2
Základní cena 479 900 Kč (Comfort) 619 900 Kč (Comfort) 499 980 Kč** (Active)
Cena verze Světa motorů 479 900 Kč (Comfort) 619 900 Kč (Comfort) 514 980 Kč** (Comfort)
Výbava verze Světa motorůABS, ESP, čelní + boční airbagy, klimatizace, rádio, dálkově ovládané centrální zamykání, výškově a podélně nastavitelný volant, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, elektricky ovládaná zrcátka a přední okna
VÝBAVA NAD RÁMEC VERZE SVĚTA MOTORŮ
Hlavové airbagy Ano Ano Ano
Kolenní airbag Ano Ne Ne
Automatická klimatizace Ne Ano Ne
Vyhřívané přední sedačky Ne 9000 Kč 20 000 Kč
Mlhovky Ne Ne 10 000 Kč
Tempomat Ano Ano 18 000 Kč*
Palubní počítač Ano Ano Ano
Litá kola Ne Ano Ano
Navigace Ne 27 000 Kč Ne
Metalíza 15 000 Kč 13 900 Kč 14 000 Kč
Porovnání cen 479 900 Kč (100 %) 619 900 Kč (o 29 % horší) 514 900 Kč** (o 7 % horší)
POŘADÍ  2. 1.
* v paketu s bluetooth handsfree a ovládáním rádia na volantu, ** akční cena

Příjemnost dvakrát jinak

Také interiéry obou vozů hrají každý svou vlastní píseň. Kia s faceliftem příjemně dozrála, zásadním způsobem se na lepším dojmu podepsal nový přístrojový štít. Použité materiály působí sympaticky a celkově jsme se uvnitř cítili velmi přirozeně. Troufáme si tvrdit, že by se sportage mohla měřit i s dražšími zástupci prémiových značek.

Honda nás provedením kabiny od začátku bavila, žije se v ní příjemně a kvalita nezklame očekávání. V přímém srovnání s kiou jsme ale vypozorovali pár slabin. Například větší plastové plochy působí o něco levněji a rázovitější architektura vyvolává vedle uhlazené sportage mírně chaotický dojem.

Oběma vozům máme za zlé, že grafika přístrojů a palubního počítače nekoresponduje s centrálním displejem.

PROSTOR A POHODLÍ

Vpředu nadšeně, vzadu s rozpaky

Obě dnešní SUV patří k autům, ve kterých se i vzrostlejší pasažéři pohodlně usadí jak vpředu, tak vzadu. Z podstaty srovnávacího testu ale musíme vyhlásit dílčího vítěze, tím je CR-V. Měli jsme v něm o 2 cm víc místa před koleny na zadních sedadlech a o pět čísel delší je také celý obytný prostor.

Prakticky stejně jsou na tom šířky kabiny. Netrhají rekordy, ale ani nás nenapadlo, že bychom strádali. Vše je tak, jak to od kompaktního SUV čekáte.

Chleba se láme ve výšce interiéru. Zatímco honda působí a také je vzdušná po celém půdorysu, střecha dynamicky přikrčené kie se na obou koncích svažuje. Horší výhled už jsme zmínili, vliv to má samozřejmě i na prostornost a posaz posádky. Na předních sedadlech sportage jsme měli nad hlavou o čtyři centimetry menší rezervu, což ale v praxi neznamená zásadní problém.

Kdo by čekal průšvih vzadu, bude možná překvapený stejně jako my. Kia je nad zadním sedákem o pouhý centimetr nižší. Je to dáno výraznějším zapuštěním sedáku blíž k podlaze, což s sebou nese méně komfortní pozici nohou bez dostatečné podpory stehen. Po pravdě nás neoslovilo ani vyboulené opěradlo a nedostatečná délka sedáku.

Třeba na cestu k moři bychom radši volili hondu. Ta zklamala jen pevně uchycenými hlavovými opěrkami zadních sedadel bez možnosti výškové regulace. Ani v CR-V nejsou nohy podepřené stoprocentně, pozice zadních cestujících je však celkově příjemnější a uvolněnější než ve sportage.

Přední sedačky obou SUV na nás udělaly dojem, jsou pohodlné a vyhoví širokému spektru postav i na dlouhé cesty. Kvůli kratším sedákům hondy nakonec zvedneme palec pro kiu, k jejímž mimořádně vydařeným sedačkám nemáme jedinou výtku.

Údaje o testovaných vozidlech Honda CR-V Kia Sportage
Místo podélné/na kolena ideál (cm) 155/17 150/15
Vertikální prostornost P/Z, místo nad hlavou P/Z (cm) 97-102/97, 8-14/8 93-99/96, 4-10/7
Šířka interiéru P/Z, šířka v loktech P/Z (cm) 135/133, 151/147 135/134, 150/148
Délka x šířka sedáku u řidiče/zadního pasažéra vlevo (cm) 48 x 49/45 x 49 51 x 50/49 x 51
Rozměry opěradla řidiče (délka x šířka) (cm) 60 x 51 63 x 50
Průchodnost zavazadlového prostoru (výška x šířka) (cm) 91 x 104 79 x 109
Výška dolní hrany kufru/průchozí výška pod 5. dveřmi (cm) 66/180 78/186

Ovládni svůj vůz

Ke spokojenosti či nespokojenosti posádky a řidiče dvojnásob přispívají zdánlivé detaily.

U kie nás potěšila úhlednost pracoviště. Vše je dobře po ruce a na očekávaném místě – tedy až na tlačítko přepínání palubního počítače, které se i po modernizaci krčí vedle budíků a skromně se schovává za věnec volantu, takže po něm musíme šmátrat poslepu.

Konstruktéři Hondy se při návrhu ovládacích a informačních prvků až moc rozšoupli. Tři tlačítka na volantu patří palubnímu počítači uprostřed tachometru, jako sirotek pak u tlačítek rádia působí přepínač centrální barevné obrazovky. Na papíře to tak nevyzní, ale když potřebujete nalistovat nějaký údaj, dá práci vzpomenout si, na jakém displeji ho hledat a jakým tlačítkem jej vyvolat. Šlo by to o dost jednodušeji. Naopak se nám u hondy líbí standardně dodávaný tempomat, který nepřeruší práci, ani když přeřadíte.

Top a flop

Jak jsme nakousli v úvodu, tvar zádě testovaných SUV napovídá mnohé o využitelnosti zavazadlového prostoru. Honda ve svém neforemném pozadí skrývá poklad v podobě největšího kufru, jaký vám kompaktní SUV dokážou nabídnout. Objem 589 litrů není pouhým výkřikem z prospektu, ale opravdu velkým prostorem s příjemně rozměrným vstupem. Vhod přijde i skvělá variabilita sedadel s dokonale rovnou podlahou po sklopení. Standardem je u hondy dojezdová rezerva.

Sportage je pravým opakem CR-V. Sexy vzhled u ní dostal přednost před praktičností. Prostor pro zavazadla nabízí výrazně skromnějších 465 litrů, což by samo o sobě ještě neznamenalo nic hrozného. Tedy dokud nezjistíte, že do tohoto údaje patří i prostor pod podlahou, ve vyšších výbavách vyplněný plnohodnotným náhradním kolem. Reálně tak zbude jen něco přes tři stovky litrů, což už může v každodenním životě představovat omezení. Hodně tedy záleží na prioritách každého zájemce, nakolik je pro něj přepravní kapacita zásadní.

MOTORY A ZPŘEVODOVÁNÍ

Boj o deci

Pohon předních kol se začal ve třídě SUV prosazovat s jasným cílem snížit spotřebu. Spojení s malými úspornými diesely je tedy víc než logické.

Honda vstupuje do duelu s menším zdvihovým objemem 1,6 litru, ze kterého motoráři dostali výkon 88 KW a točivý moment 300 N.m. To je o 3 kW a 40 N.m víc než u kie s jednotkou o deci větší.

Náskok by mohl být zdánlivě smazán většími rozměry a hlavně o 121 kg větší hmotností, CR-V ovšem překvapilo. Ve zrychlení i pružnosti na vyšší rychlostní stupně je vždy zhruba o vteřinu lepší než sportage. Když si k tomu připočteme snově nízkou udávanou spotřebu 4,7 l/100 km, máme vítěze disciplíny.

A realita všedního dne? Při velkém úsilí jsme se dokázali dostat pod pět litrů, šlo však o cílenou ekojízdu. V běžném provozu se náš průměr ustálil na 5,5 l/100 km. O litr víc si honda nárokovala po městě, dálnice jsme křižovali v průměru za 5,8 l – to je číslo sympatické, které však výrazněji roste při dravějším řidičském stylu.

Šestnáctistovku hondy musíme pochválit ještě za plynulý rozjezd bez znatelné prodlevy turba a kultivovaný běh v nejčastěji používaném pásmu nízkých a středních otáček. Ty vyšší, od tří a půl do čtyř a půl tisíce, hondě moc nechutnají. Motor se tam vytáčí vyloženě vlažně a už vůbec netáhne. Pod zmíněným intervalem ale působí pocitově živěji než sedmnáctistovka kie.

Také s ní se jezdí vyloženě příjemně, čtyřválec má sympaticky měkký chod a po modernizaci doléhá do interiéru v ještě menší míře. Ani sportage neobtěžuje turboefektem a jezdí sametově.

Ač papírově o 0,6 litru hladovější, ve skutečnosti se kia hondě často vyrovnala. Město zvládala v kolonách mezi 6,0 a 6,5 l, plynule pak pod pět litrů. Dálnice ovšem vyhnala průměr na sedm až osm, což je proti CR-V rozdíl víc než litru. Výsledným průměrem 6,1 l/100 km kia zaostala za hondou jen o 0,3 l/100 km.

JÍZDA

Děti ulice

Mimoasfaltové prostředí nakousneme jen decentně, když se někdo rozhodne pro SUV s předním pohonem, nemá očividně expediční choutky. Zvýšený podvozek přesto může přijít vhod, nejrůznějších polních cest s vyjetými kolejemi, vystupujícími kameny a podobnými záludnostmi najdeme v našich luzích a hájích bezpočet. O něco lépe si v takových podmínkách povede Kia Sportage, ač má na poměry SUV podprůměrnou světlou výšku 172 mm. Honda je na tom ještě hůř, pod vyčnívající nádrží zbývá pouhých 165 mm. Pro představu takové Subaru XV přejede 220 mm vysokou nerovnost.

CR-V se snaží zaujmout alespoň o něco lepším nájezdovým úhlem vpředu (28° vs. 22,4°), kia má zase v rukávu systém kontrolovaného sjíždění svahů. Nic to nemění na tom, že tato SUV patří na silnice a ulice, kde jsme je také testovali po většinu času.

Kia nás nadchla celkovou kultivovaností jízdy. Modernizace přinesla nový přední stabilizátor, poddajnější silentbloky a v testované nejvyšší výbavě Exclusive i jiné tlumiče, které asi největší měrou přispívají k podstatně pohodlnější jízdě, než na jakou jsme byli od sportage zvyklí. Ani teď kia po silnici nepluje jak americká limuzína a zachovává si celkově napruženější, tužší charakter, tlumení rázů je ale na úplně jiné úrovni.

Na silnici jsme byli s chováním sportage spokojeni i při svižnějším tempu, tedy pokud pomineme řízení, jehož umělý elektrický odpor při dynamické jízdě víc vynikne. Nově si můžeme vybírat ze tří nastavení Comfort/Normal/Sport. Liší se ale pouze tím, jak ztuha volantem točíte. Zpětná vazba chybí pořád stejně. Pokud ale nehodláte s kiou závodit, nejspíš si tupějšího řízení ani nevšimnete. Jestliže do ní ovšem nepřesednete přímo z Hondy CR-V, tak jako my během testu mnohokrát.

Údaje o testovaných vozidlech Honda CR-V 1.6 i-DTEC 4x2Kia Sportage 1.7 CRDi 4x2
Motor, počet válců, ventilový rozvod přeplňovaný vznětový, 4, DOHC přeplňovaný vznětový, 4, DOHC
Zdvihový objem cm3 1597 1685
Největší výkon (kW/ot. za min) 88/4000 85/4000
Největší točivý moment (N.m/ot. za min) 300/2000 260/1500-2750
Převodovka šestistupňová manuální šestistupňová manuální
Délka x šířka x výška (mm) 4570 x 1820 x 1685 4440 x 1855 x 1630
Rozvor náprav, rozchod kol P/Z (mm) 2630, 1570/1580 2640, 1615/1616
Světlá výška (mm) 165 172
Nájezdový úhel P/Z, přechodový úhel (°) 28/21, 16 22,4/22,8, 18
Pneumatiky standardní (testované) 225/65 R17 (225/60 R 18) 215/70 R16 (225/60 R 17)
Provozní/užitečná hmotnost (kg) 1611/564 1490/525
Objem zavazadelníku (l) 589 465
Objem nádrže paliva/dojezd (l/km) 58/1234 58/1094
Nejvyšší rychlost (km/h) 182 173
Emise CO2 (g/km) 124 139
NAMĚŘENÉ HODNOTY
Pružnost na 4. RS (60-100 km/h)/5. RS a 6. RS (80-120 km/h) (s)7,6/10,2 a 13,37,8/11,8 a 14,9
Otáčky na nejvyšší rychl. stupeň při 130 km/h (ot./min) 2500 2700
Skutečná rychlost při 50/90/130 km/h (km/h) 48/87/126 47/86/126
Brzdná dráha ze 100 km/h (m) 41 46
Naměřená kombinovaná spotřeba paliva (l/100 km) 5,8 6,1

Ač větší (+13 cm) a těžší (+121 kg), CR-V se pohybuje po silnici tak nějak víc zlehka a přirozeněji. Do zatáček se vrhá s neskonalou radostí a od předních kol vedou k řidiči přes volant všechny důležité signály o úhlu natočení a míře přilnavosti. I když agilita asi není tím hlavním, co zákazník u naftového SUV hledá, hondou se zkrátka moc pěkně povozíte.

Naše dojmy z klikatých silnic se potvrdily i na letištní ploše mezi kuželkami. Kia nezklame, ale působí těžkopádněji a nevypínatelné ESP nám při ostřejším průjezdu nevybíravě nafackovalo ze všech stran. Jakmile přišel náznak smyku – a dostavil se celkem rychle, už byla elektronika zbrkle v pohotovosti.

Honda dovolí ESP zcela deaktivovat, radostně se vrhne mezi kužely a fyzikálním zákonům dá volný průběh. Vysoká záď se tak postupně vydá do přetáčivého smyku, který lze snadno a přesně kočírovat. Auto se prostě zachová tak, jak řidič podvědomě čeká.

Se zapnutým ESP proběhl vyhýbací manévr čistě, stabilizace zasahuje jemněji než u sportage.

Jízdní talent je u CR-V vykoupený o stupínek tvrdším odpružením, což v našem případě umocňovala o palec větší kola než u kie. Navíc nám testovaná verze s pohonem přední nápravy připadá o chloupek méně pohodlná než provedení 2.2 4x4. Přesto je každodenní cestování v CR-V docela příjemným zážitkem.

ZÁVĚR

Kia Sportage je po modernizaci nesmírně příjemným autem. Vyloženě řidiči padne do ruky, je pohodlnější než dosud a s kultivovaným dieselem 1.7 CRDi a předním pohonem jezdí hezky úsporně. Estetickým dojmem a kvalitou interiéru předčí očekávání. Na první pohled jde tedy o ideální rodinné auto, kdyby tady nebyl ten proklatě malý a nepraktický kufr. Mezi výraznější slabiny patří i nízká střecha omezující jak prostor, tak výhled z vozu. Topornější chování podvozku v limitních situacích berme jako fakt, který většina běžných uživatelů nejspíš nikdy nepostřehne.

Honda CR-V dostala do vínku vzdušný interiér a obří zavazadlový prostor, které jí dávají před kiou jasný náskok. Nepůsobí možná tak luxusně jako sportage, ale z uživatelského hlediska nabídne víc. A k tomu jako bonus živější a úspornější motor. Nejde o rozdíl dramatický, ale přesto znatelný. Když k tomu připočteme jízdní hravost a celkově větší orientaci na prožitek řidiče, neotřese prvenstvím CR-V v dnešním duelu ani hlučnější řazení a chaotické ovládání palubních funkcí.

Pořadí 1. Honda CR-V 1.6 i-DTEC 4x2 2. Kia Sportage 1.7 CRDi 4x2
PlusyProstorný interiér a rekordně velký kufrCelkově hodnotný interiér a dojem z jízdy
  Agilní jízdní vlastnostiKultivovaný a při klidném tempu úsporný motor
 Spotřeba při klidné jízdě 
MinusyHlučnější a méně přesné řazeníMalý a nízký zavazadlový prostor
  Nepřehledné ovládání palubních funkcíVyšší spotřeba na dálnici
Průměr celkem1,661,78

Hodnocení
Za testované oblasti se uděluje známka od 1 do 5 ve vztahu ke konkurentům. Honda CR-V 1.6 i-DTEC 4x2 Kia Sportage 1.7 CRDi 4x2
DOJEM
Design 1,50 1,00
Dílenské zpracování 1,50 1,25
Průměr 1,50 1,13
PROSTOR A POHODLÍ
Prostornost 1,50 2,00
Sedadla 1,75 1,50
Zavazadelník a variabilita 1,00 3,00
Ovládací prvky 2,00 1,25
Průměr 1,56 1,94
MOTORY A ZPŘEVODOVÁNÍ
Dynamika 1,75 2,25
Pružnost 1,50 1,75
Spotřeba 2,00 2,75
Průměr 1,75 2,25
JÍZDA
Řazení 1,75 1,25
Řízení 1,25 1,75
Brzdy 1,50 2,00
Ovladatelnost na silnici 1,25 1,50
Ovladatelnost v terénu 3,50 3,00
Jízdní komfort 1,75 1,25
Průměr 1,83 1,79
CELKEM
Průměr celkem 1,66 1,78
Závěrečné pořadí 1. 2.

Jak známkujeme

Známky se odvíjejí od nejlepšího auta v dané kategorii a hodnoceném parametru. Měřitelné veličiny známkujeme podle odstupu od lídra, každých 5 % ztráty znamená čtvrt známky odstup. Příklad: Nejlevnějším SUV s pohonem předních kol a vznětovým motorem o objemu 1,5 až 1,7 litru a požadovanou výbavou je Suzuki SX4 S-Cross 1.6 DDiS/88 kW Comfort za 479 900 Kč. Dostává tedy jedničku, stejně jako auta s cenou do 503 895 Kč. Za cenu od 503 896 Kč do 527 890 Kč udělíme známku 1,25 a tak dále. Podobně postupujeme i při subjektivním hodnocení (vzhled, zpracování), vždy vyčíslujeme odstup od nejlepšího. Známku můžeme dále upravit, pokud chceme zohlednit například extrémně bohatou výbavu, nadstandardní záruku a podobně. Známka za oddíl Cena a výbava není součástí celkového hodnocení! Jedná se o samostatnou disciplínu.

Spolupracujeme s TipCars.com
Ruský Ruský "Zuckerberg" vyhlásil válku Putinovi

Pavel Durov vyhlásil digitální válku ruskému režimu a…

Poslanci ČSSD se nabídkou ANO na sestavení vlády zatím nezabývali Poslanci ČSSD se nabídkou ANO na sestavení vlády zatím nezabývali

Poslanci ČSSD dnes večer nemluvili o nabídce pro vládní…

Spojené státy blokují vydávání víz Rusům, stěžuje si Moskva Spojené státy blokují vydávání víz Rusům, stěžuje si Moskva

Spojené státy záměrně blokují vydávání vstupních víz…

 
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Příběh, jak Mercedes na zlatém podnosu přinesl Audi Volkswagenu Příběh, jak Mercedes na zlatém podnosu přinesl Audi Volkswagenu

Audi vám tuto část své historie nejspíše připomínat…

Lada Vesta Cross už je také jako sedan. Navoněné crossovery strčí do kapsy Lada Vesta Cross už je také jako sedan. Navoněné crossovery strčí do kapsy

Po sedanu, kombi, a oplastovaném praktičtějším provedení…

 VW Tiguan 2.0 TDI 4Motion DSG7 vs. Honda CR-V 1.6 i-DTEC 4x4 9AT VW Tiguan 2.0 TDI 4Motion DSG7 vs. Honda CR-V 1.6 i-DTEC 4x4 9AT

Nový Volkswagen Tiguan si brousí zuby na ovládnutí…

Video: Míša se pokouší v Hondě CR-V nastavit telefon Video: Míša se pokouší v Hondě CR-V nastavit telefon

Ovládání gesty v novém BMW sedmičkové řady Míša už…

  
Slavný žigulík slaví. Lada 2101 se začala vyrábět přesně před 48 lety

Slavný žigulík slaví. Lada 2101 se začala vyrábět přesně před 48 lety

Včera

Model 2101 byl v roce 1970 prvním sériovým autem nově založené automobilky v městě Toljatti. Vyráběl se až do roku 1988.
Blesk.cz

Pšeničné pečivo způsobuje závislost, varuje expert. Každý Čech ho ročně sní 48 kilo

Pšeničné pečivo způsobuje závislost, varuje expert.…

Milujete k snídani kaiserku namazanou máslem, nebo dokonce dvě? A co rohlík s marmeládou k odpolední svačině? A…

Kuny, opilí zloději i vichřice: Chataři pláčou nad škodami, jak objekty správně pojistit?

Kuny, opilí zloději i vichřice: Chataři pláčou nad…

Někteří chataři a chalupáři se v těchto dnech vrací po dlouhé době na obhlídku svých objektů a často utrpí šok.…

 

iSport.cz

Český tým na MS v hokeji 2018: mladíci z NHL a farem, ale i mazáci

Český tým na MS v hokeji 2018: mladíci z NHL a…

Sotva skončil jeden velký turnaj, prakticky hned je tu další. Na ZOH v Pchjongčchangu se umístil český tým pod…

MS v hokeji 2018: Kde se bude hrát? Kodaň a Herning - dánské Kladno

MS v hokeji 2018: Kde se bude hrát? Kodaň a Herning…

Jednu velkou premiéru má mistrovství světa v ledním hokeji 2018. Vůbec poprvé se elitní divize světového…

 

Reflex.cz

Vladimír Pikora: Existuje „politicky korektní“ smlouva?

Vladimír Pikora: Existuje „politicky korektní“ smlouva?

Napadlo vás někdy, že i smlouva o vašich penězích může být „skrytě politicky korektní“? Ne? Tak já vám ukážu, že…

Playboy pro ajťáky: Časopis, který by v dnešní době byl nepochybně označen za sexistický

Playboy pro ajťáky: Časopis, který by v dnešní době…

Računari znamená v bosenštině prostě „počítače“. Stejný název nesl i v bývalé Jugoslávii proslulý časopis, jenž…