Lexus LS 460 – Vesmírná odysea 2007

Lexus LS 460 – Vesmírná odysea 2007

 
 

Lexus, to mají být ta nejlepší auta, jaká vůbec vznikají pod značkou Made in Japan. Jak se jezdí a žije s největší japonskou limuzínou, dováženou do Evropy, jsme zkoušeli během pravidelného týdenního testu. Jak si Lexus vede ve srovnání se zavedenými...

Po teoretické přípravě z minulého týdne (Článek Představujeme Lexus LS 460: technický knockout) jsou tady praktické zkušenosti s nejdražším, největším a nejluxusnějším vozem japonské výroby, jaký se do Evropy dováží.

Konzervativní nebo klasický design?

I když se pětimetrové limuzíny v poslední době vzdávají klasických tvarů, patří Lexus, i přes své image technologického lídra třídy, spíše ke konzervativnější části trhu. Automobil s výrazně pontonovitou tříprostorovou karoserií má v některých pohledech robustní a těžkopádně působící vzhled, ale z většiny úhlů působí elegantně a dynamicky. Úspěšně svými tvary maskuje skutečné rozměry, které si uvědomíte nejspíše až ve městě nebo při parkování do „překvapivě malého“ parkovacího místa u hypermarketu.

Na přídi najdeme asi jediné asijské prvky v podobě opakujícího se motivu světel, velmi evropsky je ztvárněná záďˇ. Moderním detailem jsou výfuky integrované do nárazníků, podrobnější zkoumání však ukáže, že to co zdálky vypadá jako koncovka, je ve skutečnosti pouze chromovaný rámeček do kterého poněkud nepřesně ústí více vevnitř nárazníku utopená výfuková soustava.

Život s LS 460 (staticky)

Jestliže lze na vnějším designu jednoznačně tříprostorové karoserie najít velmi moderně zpracované detaily, interiér největšího Lexusu nepůsobí ani trochu futuristicky. Přístrojová deska s klasickým uspořádáním – vikýřem s přístroji před řidičem, středovou konzolou a nižší sekcí před spolujezdcem – nemá nic takového jako iDrive známý z vozů BMW nebo COMMAND známý z Mercedesů. K ovládání velkého množství funkcí slouží značné množství ovládacích tlačítek, v mnoha případech jednoúčelových. Jestli je to dobře nebo špatně je obtížné posoudit, protože to velmi závisí na subjektivních preferencích každého řidiče. Jisté je, že ovládání těch základních funkcí je stejné jako u jiných vozů a tak se otvírá prostor pro postupné poznávání dalších technických libůstek, jakmile se s vozem sžijete a začnete si jej užívat. Jako problematické shledáváme tlačítko automatické parkovací brzdy utopené na přístrojové desce vpravo pod volantem. Přeci jen jej čas od času budete potřebovat…

obrázek [555 x 219]  

Každého řidiče potěší velmi dobře čitelné optitronové přístroje. Jejich podstatou je, že v nich svítí jednotlivé elementy, a nejedná se tedy o klasické podsvícení masky přístrojového štítu, běžně používané u levnějších modelů. Volant velkého průměru nabízí mj. funkci vyhřívání věnce v místech nejčastějšího kontaktu s dlaněmi řidiče (pouze v místech kde je věnec obšit kůží), ale jen za nemalý příplatek (30.000,-Kč). Zajímavá je funkce brzd zabraňující plíživému pohybu vozu s automatickou převodovkou na křižovatce - aniž by řidič musel brzdit – s ovládáním přes tlačítko na volantu. Řidič a spolujezdec mají k dispozici rozměrná vyhřívaná a ventilovaná sedadla čalouněná jemnou kůží. Ta ale na řidičově místě již po několika tisících kilometrech vykazovala mírné prosezení, což se při dlouhodobém používání může ještě více projevit. Špičková sedadla jsou také vzadu, za příplatek s mnoha nastaveními, včetně podélného posunu za současné změny polohy opěradla.

Komfort na zadních sedadlech zvyšuje zábavní systém s obrazovkou výklopnou ze stropu. Ovládací centrum pro audio/video aparaturu, stejně tak jako pro nastavení sedadla a klimatizace pro cestující vzadu, je umístěno na středové loketní opěrce. V rámci paketu pro zadní sedadla dostává zákazník samostatnou klimatizační jednotku pro zadní sedadla a možnost individuálního nastavení teploty pro cestujícího vpravo nebo vlevo. Dálkový ovladač je množstvím funkcí plně srovnatelný s tím, co máte doma. V námi zkoušeném automobilu byl příplatkový audiosystém Mark Levinson Reference Surround, se kterým dostáváte 19 reproduktorů a měnič na 6 DVD disků integrovaný do středové konzoly. Jeho špičkové vlastnosti ocení zejména hudební labužníci, protože jeho zvuk je jen minimálně zkreslen i při velmi hlasité reprodukci hudby nebo videa z DVD přehrávače. Kombinace kvalitní aparatury s velmi tichým provozem se zdá být tedy optimální.

obrázek [300 x 266] Mezi překvapující detaily patří design středové konzoly, který je dost podobný tomu, co známe z levnějších Lexusů. Špičkový hardware navigačního systému reprodukuje obraz i zvuk výborně za všech světelných podmínek. V autě, které se díky nekompromisnímu přístupu tvůrců blíží k dokonalosti, udivuje nedokonalost pokrytí ČR mapovými daty. Shazuje to výrazně prestiž, kterou Lexus LS má. Vyjedete-li mimo hlavní silnici, pohybujete se podle navigace ne po silnici, ale jen po bílé/černé ploše, zasluhující nápis Hic Sunt Leones, dříve používaný pro neprobádaná území ovládaná Barbary. Příznivci Toyot odhalí koncernovou příbuznost díky ovladačům a páčkám obdobného vzhledu. Asi jen opravdový znalec dokáže ocenit kvalitu dřevěné intarze na přístrojové desce, věnci volantu a dveřích. Obyčejný smrtelník je bude považovat za plastové napodobeniny.

V případě, že si objednáte Paket pro zadní sedadla, za 135.000,-Kč dostanete chladicí box, 4zónovou, multifunkční zadní loketní opěrku, elektricky ovládaná a klimatizovaná zadní sedadla s pamětí nastavení, elektricky ovládané zadní hlavové opěrky, boční airbagy vzadu, stropní klimatizační difuzéry a efektní elektricky ovládané sluneční clony v oknech zadních dveří. Počítat ale musíte také s tím, že instalací Paketu pro zadní sedadla se snižuje velikost zavazadlového prostoru z obvyklých 505 l na skromných 385 l.

Nepříjemným překvapením bude pro majitele, který zvolí většinu prvků příplatkové výbavy, vysoká pohotovostní hmotnost vozu (více než 2,1 t) a velmi omezená užitečná hmotnost (méně než 400 kg).

K Lexusu neodmyslitelně patří precizní detaily. V LS jsou jimi například středová loketní opěrka vpředu, která se tlumeně uzavírá, elektrické výškové nastavení úchytů bezpečnostních pásů a elektrické nastavení podélné polohy sedadla předního spolujezdce dostupné i z místa vzadu.

Život s LS 460 (dynamicky)

Lexus ohromí asi každého, kdo do něj poprvé usedne, velmi dobrou zvukovou izolací. Extrémně tichý automobil, zřejmě nejtišší mezi luxusními limuzínami a zřejmě i na celém trhu, se plíží v běžném provozu takřka neslyšně a i ve chvíli, kdy se ručka otáčkoměru vydá za 6000 ot./min, zůstává LS 460 především komfortním vozem. Posádka je přitom oddělena od okolního světa laminovanými skly pouze vpředu, zatímco konkurence mívá laminování i v zadních dveřích.

obrázek [555 x 276]  

Supermoderní vidlicový osmiválec 4,6 l (280 kW, 493 Nm) kombinující přímé vstřikování benzinu do válců se vstřikováním do sacího potrubí před sací ventil, nabízí vysoký výkon motoru a plynulý nárůst točivého momentu. Motor je standardně spojen s rychle řadicí a promyšlenou osmistupňovou automatickou převodovkou. Při deceleraci je schopna účinně podřazovat a připravit se tak na rychlý výjezd ze zatáčky. Při akceleraci z klidu umí naopak přeskočit dvojku a optimalizovat tak využití potenciálu motoru v závislosti na aktuální prioritě (maximální výkon, maximální spotřeba, atp.). Osmiválec s osmistupňovou převodovkou generuje snadné akcelerace bez náznaku vlivu vysoké hmotnosti vozu. V disciplíně „podélná dynamika“ se opravdu nemá Lexus za co stydět, tvoří dnes totiž špičku v této třídě a kubatuře.

Vertikální dynamika je ovlivňována zejména vzduchovým odpružením podvozku s elektronicky řízenými tlumiči. Převážně komfortní podvozek s několika stupni nastavení doporučujeme kombinovat se základními osmnáctipalcovými pneumatikami s vyššími profilovým číslem. Vůz se vám za to odmění maximálním komfortem a lepším tlumením krátkých příčných nerovností. Ty byly s devatenáctipalcovými zimními plášti asi jedinou mírně problematickou oblastí.

obrázek [300 x 248] Boční dynamika, tedy to jak je automobil schopen odolávat bočním zrychlením při jízdě v zatáčce, má co do činění s řízením, nápravami a naprosto příkladným a komplexním elektronickým systémem, který bdí nad jízdní stabilitou vozu. Řízení s variabilním převodem a účinkem posilovače odpovídá komfortnímu zaměření vozu - v malých rychlostech je poměrně málo citlivé, ve vysokých rychlostech ale poskytuje více kontaktu s vozem, ale pořád je to především luxusně orientované řízení, umožňující vodit automobil s minimálním vynaloženým úsilím ze strany řidiče. Automobil je z principu velmi přetáčivý a ani vyspělý podvozek a rozdělení hmotnosti na nápravy v poměru 51:49 s tím mnoho nesvedlo. S vypnutým stabilizačním systémem není snadné s velkým a těžkým autem jezdit rychle na zatáčkovité trati. Je-li veškerá elektronika v činnosti, je ovládání bezproblémové, jednoduché a příjemné.

Při parkování pětimetrového LS vypomáhá arzenál čítající kameru, ultrazvukové snímače a výpočetní systém, který navádí a dokonce i řídí auto při typickém parkovacím manévru. Čas k tomu nezbytný a úspěšnost manévru (obdobná jako u Toyoty Prius), ale pořád ještě nedává signál ke zrušení výuky parkování v autoškolách.

S Lexusem LS 460 jsme absolvovali 800 kilometrů převážně na českých silnicích a dálnicích. Spotřeba v extrémním případě pomalé dálniční jízdy rychlostí 100 km/h se zastavila na 8,7 l/100 km, při běžné rychlosti 130 km/h žádá moderní agregát LS 10,5 l/100 km a ve městě pak 15 l/100 km. Maximální spotřeba při velmi dynamické jízdě se pohybovala kolem 20 l/100 km.

Závěr

Základní cena 2,459 milionu korun se může na první pohled zdát ve srovnání s hlavními německými rivaly příliš optimisticky přemrštěná. Nejbližší osmiválcové Audi A8 je levnější, má pohon všech kol ale nižší výkon, BMW 750i – výkonově nejbližší osmiválec – přijde na 2,5 milionu a Mercedes-Benz S 450 je v základní ceně o desítky tisíc levnější. Cenová výhoda LS se ukáže až ve chvíli, kdy se konkurenční limuzíny dovybaví na úroveň LS 460. To pak bývá evropská smečka výrazně dražší. Zásadní nevýhodou Lexusu, která z něj činí outsidera, je momentálně jediný agregát v nabídce. Napínavé očekávání příchodu druhého modelu – hybridního LS 600h - již nebude trvat dlouho.

Lexus LS 460 je plnohodnotným představitelem vozu luxusní třídy. Cenová výhoda není podbízení se cenou kvůli neznámosti značky, nýbrž spíše výhodou, která vyplynula z výroby většího množství shodných, lépe vybavených vozů, kterou japonské automobilky s oblibou využívají. Proti konkurentům ztrácí Lexus momentálně jen několik málo bodů v oblasti jízdy (chování v zatáčkách), tlumení krátkých příčných nerovností nebo provedením některých ovládacích prvků. Konkurence by se v Japonsku měla učit jak ukázkově izolovat hluk svých modelů, navrhovat výkonné a přitom úsporné motory a zejména jak velkoryse přistupovat k otázkám souvisejícím s bezpečností. Na straně Lexusu zůstává také tříletá záruka, která ani u automobilů za více než 2 miliony korun kupodivu pořád ještě není standardem.

První cena vozu2.459.000,-Kč (LS 460, 4,6 l 280 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací2.459.000,-Kč (LS 460, 4,6 l 280 kW)
Základní cena testovaného vozu2.459.000,-Kč (LS 460, 4,6 l 280 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků3.021.000,-Kč (LS 460, 4,6 l 280 kW)

Související články:

Plusy

 • Výkonný, tichý anbsp;úsporný motor
 • Výborné odhlučnění interiéru
 • Rychle a komfortně řadící převodovka
 • Velmi dobrá podélná dynamika jízdy
 • Bohatá výbava
 • Ukázková bezpečnostní úroveň
 • Komfort cestování – zejména na zadních sedadlech

Minusy

 • Vysoká pohotovostní hmotnost, nízké užitečné zatížení
 • Ergonomické prohřešky v interiéru
 • Problematická ovladatelnost vozu s vypnutým stabilizačním systémem
 • Omezený objem zavazadlového prostoru s Paketem pro zadní sedadla
Spolupracujeme s TipCars.com

Lexus LS460

Cena v základní výbavě: 2 459 000 Kč Cena v testované výbavě: 3 021 000 Kč

Základní výbava:ABS (protiblokovací systém brzd), AVS (přizpůsobivé odpružení s proměnnými vlastnostmi) s módy sport/comfort, BA (brzdový asistent), EBD (elektronická distribuce brzdné síly), EBS (signalizace nouzového brzdění), ECB (elektronicky řízený brzdový systém), EPB (elektronická parkovací brzda), EPS (elektrický posilovač řízení), reagující na rychlost vozu, pneumatické odpružení, TPWS (systém sledování tlaku v pneumatikách), TRC (protiprokluzový systém), VDIM (integrované řízení dynamiky vozidla), VGRS (řízení s variabilním převodem), VSC (řízení stability vozidla), dvoufázový čelní airbag, vypínatelný airbag předního spolujezdce, hlavové airbagy, přední a zadní, Isofix pro vnější zadní sedadla, kolenní airbagy, řidič a přední spolujezdec, předpínače bezpečnostního pásu, přední sedadla a vnější zadní sedadla, boční TAP (Thorax Abdomen Pelvis) airbagy, dvoukomorový airbag předního spolujezdce, WIL u předních sedadel, imobilizér, senzor vniknutí do vozidla, dvojitý zámek dveří, vnější zpětná zrcátka elektricky ovládaná, sklopná, vyhřívaná, samostmívací, automatické dovírání dveří a víka zavazadlového prostoru, přední mlhovky, bi-xenonové přední světlomety s ostřikovači a automatickým nastavením sklonu, I-AFS (adaptivní přední světlomety), vrstvená bezpečnostní skla na předních bočních oknech, brzdová a zadní světla z diod, osvětlení registrační značky bílými LED diodami, dešťový senzor, vodoodpudivé sklo na oknech předních dveří, 8" dotyková obrazovka s rozlišením VGA, připojení mobilního telefonu pomocí bezdrátové technologie Bluetooth®, barevný TFT multiinformační displej umístěný uprostřed měřicích přístrojů, DVD navigační systém s DRG (dynamické navádění), optitronové měřicí přístroje, parkovací kamera, ovladače audia, telefonu a hlasového ovládání na volantu, hlasové ovládání audia, navigace, klimatizace, tempomat, snadné nastupování a vystupování (automaticky se vysouvající a zasouvající volant), elektronicky řízená klimatizace - automatická vnitřní cirkulace vzduchu, oddělené ovládání pro řidiče a spolujezdce, přední sedadla elektricky stavitelná (sedadlo řidiče - nastavení v 10 směrech, 3 paměti pro nastavení, sedadlo předního spolujezdce - nastavení v 8 směrech), klimatizovaná přední sedadla, přední hlavové opěrky, elektricky stavitelné, elektricky nastavitelná výška předních bezpečnostních pásů, paměť nastavení u řidiče, vyhřívaná zadní sedadla, osvětlený vstup, osvětlená vnitřní přední a zadní kosmetická zrcátka, vnitřní osvětlení pomocí světelných diod, bederní podpěra, elektricky nastavitelná (u řidiče ve 4 směrech, u spolujezdce ve 2 směrech), paměť nastavení sedadla řidiče, volantu a vnějších zpětných zrcátek, elektricky ovládaná přední a zadní okna, elektricky ovládaná zadní sluneční clona s automatickým vysouváním a spouštěním, vnitřní zpětné zrcátko, samostmívací systém bezklíčového nastupování a startování "Smart entry and start", elektricky stavitelný volant, dřevěné interiérové vlisy.

Výbava testovaného vozu:Metalický lak (+32.000,-Kč), 19” pětipaprsková kola z lehkých slitin s pneumatikami 245/45 R19 (+30.000,- Kč), Audiosystém Mark Levinson® Reference Surround, 19 reproduktorů, měnič na 6 disků DVD (+75.000,- Kč), elektricky ovládané víko zavazadlového prostoru (+15.000,- Kč), elektricky ovládané střešní okno (+40.000,- Kč), parkovací asistent, senzory vpředu a vzadu (+20.000,- Kč), Inteligentní parkovací asistent (pouze v kombinaci s Parkovacím asistentem) (+15.000,-Kč), vyhřívaný volant v kombinaci dřevo/kůže (+30.000,-Kč), zábavní systém pro zadní sedadla – ve stropě instalovaná 9” širokoúhlá LCD obrazovka s dálkovým ovládáním (+120.000,- Kč), kartový elektronický klíč (+10.000,-Kč)

Češi na Štědrý den v Penny Marketu nenakoupí. Jinde zatím ano Češi na Štědrý den v Penny Marketu nenakoupí. Jinde zatím ano

Diskonty Penny Market budou mít letos na Štědrý den…

Češi postavili v Dubaji distribuční centrum pro luxusní obchodní domy Češi postavili v Dubaji distribuční centrum pro luxusní obchodní domy

Pardubická firma Montáže Brož v Dubaji pro společnost…

Evropská unie zvažuje, že zařadí Turecko mezi daňové ráje Evropská unie zvažuje, že zařadí Turecko mezi daňové ráje

Evropská unie možná zařadí na černou listinu daňových…

 
Technické údaje
Motor Lexus LS460
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 8 / 4
Zdvihový objem (ccm): 4608
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 280 / 6400
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 493 / 4100
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 250
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 5.7
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 16.5 / 8.4 / 11.1
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 385 / -
Objem nádrže (l):84
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 2055 / 440
Rozměr pneu:245/45 R19
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 5030
b) šířka (mm): 1875
c) výška (mm): 1465
d) rozvor (mm): 2970
e) rozchod vpředu (mm): 1610
f) rozchod vzadu (mm): 1615
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 900 / 1145
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 710 / 965
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1015
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):935
k) šířka vpředu (mm): 1595
l) šířka vzadu (mm): 1525
délka sedáku vpředu (mm): 470
délka sedáku vzadu (mm): 480
výška opěradla vpředu (mm): 600
výška opěradla vzadu (mm): 630
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Lexus LS460
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 0
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 0
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 10
Tah v nižších otáčkách: 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 10
Hlučnost v nižších otáčkách: 10
Hlučnost v vyšších otáčkách: 10
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 10
Snadnost řazení: 0
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 10
Jízdní vlastnosti v extrému: 7
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 10
Přenos hnací síly na vozovku: 7
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 7
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 5
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,43
 Doporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Hyundai i30 Fastback má kompletní ceník. Takto si stojí proti Octavii Hyundai i30 Fastback má kompletní ceník. Takto si stojí proti Octavii

Minulý týden se vůz začal vyrábět, dnes známe jeho…

Slováci vyvinuli unikátní zabezpečení aut. Nikdo jej dosud neprolomil Slováci vyvinuli unikátní zabezpečení aut. Nikdo jej dosud neprolomil

Automobilky se snaží všemi možnými způsoby zabezpečit své…

 Lexus LF-FC jako předzvěst nové generace LS (+videa) Lexus LF-FC jako předzvěst nové generace LS (+videa)

Lexus prostřednictvím konceptu LF-FC nabízí pohled na…

Lexus LS: Nová generace v roce 2017 s přeplňovaným V8 Lexus LS: Nová generace v roce 2017 s přeplňovaným V8

Lexus nám koncem měsíce v Tokiu představí studii příštího…

  
GMC Sierra 2500 HD All Mountain s pásy místo kol vyráží k zasněženým vrcholům hor

GMC Sierra 2500 HD All Mountain s pásy místo kol vyráží k zasněženým vrcholům hor

Dnes 17:50

GMC si k propagaci svých velkých pick-upů připravilo sněžný koncept na základech modelu Sierra 2500 HD.
Blesk.cz

20 tipů na víkend: Show děsivých krampušáků, výlet do pravěku i pravá zabijačka

20 tipů na víkend: Show děsivých krampušáků, výlet…

Neseďte doma a nekoukejte se jen z okna! Vyrazte ven, do přírody, za poznáním! Pokud nevíte kam vyrazit, nechte…

Policie posílí od víkendu hlídky. Během Vánoc se zaměří na kapsáře i falešné sbírky

Policie posílí od víkendu hlídky. Během Vánoc se…

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s…

 

iSport.cz

Páteční Sport Magazín: biatlonový speciál k olympijské sezoně!

Páteční Sport Magazín: biatlonový speciál k…

Kalendář všech akcí sezony, reportáž ze supermoderního servisního kamionu i detailní představení všech…

Gudas o sekeře: Náhoda! Nesnížil bych se použít hokejku jako zbraň

Gudas o sekeře: Náhoda! Nesnížil bych se použít…

Tušil, že může přijít tvrdý trest. Radko Gudas byl o víkendu NHL suspendován na deset zápasů, k tomu přijde o…

 

Reflex.cz

Babiš byl Bureš a spolupracoval s StB vědomě, tvrdí slovenský badatel Sivoš

Babiš byl Bureš a spolupracoval s StB vědomě, tvrdí…

Vojak, Oko, Ekron nebo Mosten. To jsou názvy některých svazků a spisů československé StB, v nichž figuruje…

Zimbabwe: Mugabeho pád očima českého galeristy, který sledoval dění přímo na místě

Zimbabwe: Mugabeho pád očima českého galeristy,…

Jak viděl Ondřej Homolka převratné události, které vedly k rezignaci jednoho z nejdéle sloužících diktátorů,…