Mercedes-Benz CL 500 - umění žít

Mercedes-Benz CL 500 - umění žít

 
 

Značka Mercedes-Benz je synonymem komfortu, elegance a luxusu. Nejvyšší formou, v jaké dnes můžete tyto ingredience s dvoudveřovou karoserií pořídit, je velké kupé řady CL.

Automobil, který jsme po technické stránce podrobně představili již před časem v článku Mercedes-Benz CL- Firts Class, se nám krátce podařilo vyzkoušet v českých podmínkách. Na první pohled vypadá jako nesmyslná marnotratnost: vlastnit automobil dlouhý více než 5 metrů, který má jen dvojici dveří. Jenže až teprve několik stovek kilometrů s takovým vozem vám poodhalí alespoň některé argumenty, které přesvědčily 46 tisíc majetných klientů ke koupi minulé generace třídy CL.

Majestátní CLasa

obrázek [300 x 160] Velkých luxusních kupé není ani dnes, kdy se s drahými a s luxusem koketujících modely roztrhl pytel, na trhu příliš mnoho. Móda navíc hlásá, že spíše než k rozlehlému kupé, se má bohatý zákazník přiklonit k pětimetrovému SUV, a tak se asi žádný boom kategorie největších dvoudveřových vozů neblíží.

Pozice Mercedesu CL na tomto specifickém trhu je optimistická. Konkurenčních Bentleyů, Maserati nebo Ferrari se dnes mnoho neprodává a jejich ceny jsou přeci jen o desítky až stovky procent vyšší, takže zájemci o takový automobil to mají vlastně jednoduché: buď zvolit menší a sportovněji střižený model BMW řady 6 nebo nekompromisně luxusní a jen minimálně sportovní CL od Mercedesu.

Dvoudveřový příbuzný

Velké kupé od Mercedesu bylo vždy technicky spřízněno s limuzínami třídy S. Dnes se oba vozy odlišují jinak střiženými karoseriemi. Příď s neuvěřitelně širokou maskou nemá pro limuzíny typický zaměřovač (s třícípou hvězdou na stopce), přes který je prý pohled na svět nejhezčí, ale i tak budí šířka vozu, délka kapoty i celého vozu, dostatek respektu na silnici i v městské koloně. Spíše subtilnější přední světlomety jsou stylisticky i technicky přesunuty do stran a jejich blízké okolí dnes tvoří již přímo plechy blatníku a nárazník.

Je dobrou tradicí, že s CL dostáváte automaticky efektní profil, který lze při teplém počasí, díky absenci B-sloupků, výrazně otevřít spuštěním všech skel. Zpřístupní se vám nejen kolem vozu proudící vzduch, ale i krásný zvuk moderního atmosfefického osmiválce. Charakterová linie na bocích navazuje již na dělící linku mezi předním nárazníkem a blatníkem před kolem a končí rafinovaně graficky rozděleným koncovým sdruženým světlem. Tento prvek zaujme i při pohledu zezadu a zůstává výrazným detailem, který pomáhá nové CL zazedu i z boku snadno identifikovat. Silueta samotné střechy je dost podobná předchozí generaci kupé CL, spodní část karoserie, výrazně lemovné blatníky a styl nárazníků odpovídá dnešnímu Mercedesu třídy S.

Abyste mohli odhalit všechny krásy pečlivě propracovaného vzhledu zádě, musíte vystoupit výše nad vůz. Rozměrné zadní sklo má ve své horní část nekonvenční oblouk, který je jedním z prvků odlišujících kupé od konzervativního stylu ostatních Mercdcesů. Tvar C- sloupků navazuje na víko zavazadlového prostoru. Ten pojme, na kupé velmi slušných, 490 litrů, má pravidelný tvar a dostatečně rozměrný vstupní otvor.

Interiér pro čtyři

obrázek [300 x 221] Nastupování do tohoto skvostu automobilové techniky začíná jako obvykle otevřením dveří. Ty jsou pochopitelně velmi dlouhé a těžké, ale nebyl by to Mercedes, kdyby svým zákazníkům nepomohl jakékoliv nepohodlí zmírnit nebo zcela odstranit. Místo konvenčních několika poloh otveření, se dveře CL pootevřou do té míry, kam je nastavíte a pokud nezaberete za madlo, zůstanou tak otevřeny bez ohledu na vítr nebo svah, kde jste právě zastavili.

Luxusní prostředí očekáváte a tak bohatě chromované prahové lišty, dřevo ani pravá kůže příliš nepřekvapují. Přístrojová deska z třídy S je zde obšitá kůží a působí velmi exkluzivně.Volant o průměru 390 mm je větší než byste od dvoudveřového vozu čekali, ale poněkolikáté musíme zopakovat, že toto kupé nechce v tělech cestujících působit záplavy adrenalinu, ale spíše komfortně a rychle přepravovat.

obrázek [300 x 238] Vysoce komfortní interiér má vpředu jednu z největších vnitřních šířek ve výši loktů, jakou jsme kdy v osobních automobilech naměřili: 1600 mm. Vzadu je to o poznání méně (1430 mm), ale ani pak se cestující necítí nijak omezováni. Prostor vzadu se může zdát, ve srovnání s tím co tvrdí tiskové materiály výrobce, spíše průměrný, ale měření ukazují, že výška nad sedákem 890 mm i prostor v podélném směru (až 800 mm) patří k nejlepším mírám, jaké dnes v kupé dostanete. V každém případě pro průměrně vzrostlé jedince je vpředu i vzadu místa nadbytek, široké možnosti seřizovatelných parametrů sedadla (elektricky) a volantu (elektricky) umožňují nalezení bezpečné polohy za volantem i subtilním řidičkám malého vzrůstu.

Pro běžného smrtelníka bude bezpochyby zážitkem prosté usazení do luxusních, jemnou kůží potažených sedadel. Integrovaná masážní funkce s několika programy nebo aktivní sedadla podpírající tělo v zatáčkách s nastavitelnou intenzitou, pak připomínají svět sci-fi. První dojmy z nákladné techniky, která pracuje přesně tak jak by měla, obvykle vykouzlí úsměv na tváři cestujících...Vše lze pochopitelně nastavovat nebo snadno a rychle zcela vypnout pomocí otočného ovladače palubního informačního systému COMAND. Jen pro nastavení parametrů sedadel je tu asi desítka různých obrazovek, které grafickou formou prezentují ty možnosti, které nelze ovládat tradičním intuitivním modelem sedadla na předních dveřích.

Motor pro každou situaci

obrázek [300 x 398] Atmosférický osmiválec již dobře známe z Mercedesu SL 500 a také v kupé CL je velmi platným představitelem moderních velkoobjemových motorů. Výkonový (+60 kW) resp., momentový (+70 Nm) posun proti původnímu CL 500 je významným příspěvkem k dynamice jízdy. Akcelerace je věcí okamžiků a je jedno, zda se rozjíždíte z klidu nebo z dálniční rychlosti na hranici českého limuitu.

Sedmistupňová převodovka 7G-Tronic je prozatím vyhrazena jen pro CL 500, protože točivé momenty dvanáctiválců jsou tak velké, že by je toto ústrojí nebylo schopno spolehlivě zpracovávat. Dojmy z jízdní dynamiky jsou v CL záměrně tlumeny dokonalým vzduchovým odpružením (sériová výbava) se systémem Active Body Control (sériová výbava) omezujícím náklony karoserie na zanedbatelné minimum. Velmi nízká hladina vnitřního hluku je paradoxně narušena na dálnicích, když kolem vás projíždí ve vyšších rychlostech jiný automobil. Po hluku od pneumatik nebo nepříjemném zvuku motoru není ani památky. Motor je tlumen i při výrazném sešlápnutí plynu, a tak chcete-li si vychutnat jeho zvuk naplno, musíte spustit všechna okna a vydat se nejlépe do nejbližšího tunelu...

Dravá jízda, při které se bez mrknutí oka a s naprostou samozřejmostí dostanete přes 200 km/h, znamená odběr přibližně 18 l/100 km. Městská spotřeba se může v extrému přehoupnout i přes 20 l/100 km, ale až vás to omrzí, lze jezdit s nepopsatelným komfortem, za zvuku špičkové audiosoustavy, rychlostí 130 km/h za 10 l/100 km. Minimální spotřeba, jakou jsme s vozem na 70 kilometrů dlouhém okruhu dosáhli, má hondnotu 8,5 l/100 km. Při rychlostním průměru 100 km/h připomíná spíše spotřebu čtyřválcového dvoulitru než osmiválcového pětlitru...

CL řídí vyvolení

Velká kupé si nekupují běžní smrtelníci a tak pozornost, kteoru jsme budili kdekoliv jsme se objevili patří k výbavě, kterou si s vozem automaticky pořizujete. Nepochybujeme o výjimečnosti, extrémním komfortu, nezničitelné image, vysoké spolehlivosti a v jistém smyslu ani o přijatelné hospodárnosti třídy CL. S tím, jak se v poslední době rozšířila nabídka velkých třímilionových Mercedesů (vedle třídy S, nově také třídy R a GL) však rostou obavy, že svět na klasické cestování ve velkém stylu – ve velkých kupé - zanevře. To by byla velká škoda...

První cena vozu3.258.000,-Kč (CL 500 (285 kW))
První cena vozu s testovanou motorizací3.258.000,-Kč (CL 500 (285 kW))
Základní cena testovaného vozu3.258.000,-Kč (CL 500 (285 kW))
Cena testovaného vozu vč. příplatků3.424.100,-Kč (CL 500 (285 kW))

Plusy

  • tichý, kultivovaný, výkonný a když je třeba i úsporný motor
  • luxusní výbava, technická vyspělost
  • vysoká kvalita
  • komfort na palubě
  • vnitřní prostor pro cestující a zavazadla

Minusy

  • vyšší ceny příplatkových položek
Spolupracujeme s TipCars.com

Mercedes-Benz CL 500

Cena v základní výbavě: 3 258 000 Kč Cena v testované výbavě: 3 424 000 Kč

Základní výbava:Active Body Control ABC, adaptivní brzdy ADAPTIVE BRAKE s funkcí HOLD a asistentem pro rozjezd do kopce, adaptivní brzdová světla, adaptivní stěrače s funkcí stírání kliknutím a dešťovým senzorem se 2 stupni citlivosti, airbagy s vícestupňovou citlivostí naplnění a předními a zadními bočními airbagy a okenními airbagy, levé a pravé vnější zpětné zrcátko elektricky nastavitelné a sklopné, osvětlení při vystupování ve dveřích, sedadlo spolujezdce nastavitelné ze strany řidiče, brzdový asistent BAS, systém COMAND s integrovaným rádiem, 8palcovým barevným displejem, mechanikou DVD, volicí páka řazení DIRECT SELECT a tlačítka řazení na volantu, pomoc při nastupování EASY ENTRY vpředu, s automatickým přestavením volantu při nastupování a vystupování, vypínatelná, lišty prahů dveří z ušlechtilé oceli s nápisem Mercedes-Benz, elektricky ovládaná parkovací brzda s komfortní funkcí odbrzdění, elektronický stabilizační program ESP včetně ABS a ASR, snímač intenzity vnějšího osvětlení, elektrické ovládání oken, 4násobné, s funkcí zavření PRE-SAFE, dřevěné prvky v interiéru, vnitřní a levé vnější zpětné zrcátko s automatickou změnou odrazivosti, intelligent Light System včetně bixenonových světlometů, dynamických světlometů pro jízdu v zatáčkách, dynamických světlometů pro jízdu po dálnici, světel pro odbočování (integrovaných v hlavních světlometech) a rozšířené funkce mlhových světel, ukotvení dětských sedaček ISOFIX na zadních sedadlech, automatická klimatizace, kožené čalounění, kola z lehkých slitin, paměťový paket pro přední sedadla, sloupek řízení a zrcátka, metalický lak, sklopná střední loketní opěrka vpředu a vzadu, vpředu s úložnou schránkou, multifunkční volant, parametrické řízení, utěsňovací prostředek TIREFIT s elektrickým kompresorem, kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách, ostřikovače světlometů, elektrické ovládání posuvné-výklopné střechy, ve skleněném provedení, s funkcí zavření PRE-SAFE, ukazatel servisních intervalů ASSYST PLUS a počítač údržby, bezpečnostní pásy, tříbodové, čtvery, s komfortní automatikou, vpředu výškově nastavitelné, přední sedadla s bederní opěrkou, elektricky výškově a podélně nastavitelná, polohování PRE-SAFE pro spolujezdce, vyhřívaná přední sedadla, plynulá aretace dveří, TEMPOMAT s variabilním omezovačem rychlosti SPEEDTRONIC, tepelně a zvukově izolovaná vrstvená skla odrážející infračervené záření ve všech oknech, centrální zamykání s dálkovým ovládáním a zabezpečením proti neoprávněné jízdě

Výbava testovaného vozu:kola z lehkých slitin s pneumatikami 255/45 R18 (+17.248,-), velurové koberce (+3.450,-), aktivní komfortní sedadla vpředu včetně odvětrávání, vyhřívání (+22.078,-) a masážní funkce (+54.159,-), výklopné a sklopné opěrky hlavy vzadu (+6.727,-), navigační systém s harddiskem (+62.438,-)

Kofole se daří, nápojáři stouply tržby i zisk Kofole se daří, nápojáři stouply tržby i zisk

Nápojářské skupině Kofola vzrostly za tři čtvrtletí…

Koruna je vůči dolaru nejslabší od loňského června Koruna je vůči dolaru nejslabší od loňského června

Na nejslabší úroveň k dolaru od loňského června se dnes…

Američané objevili třináct tajných továren na raketovou techniku v KLDR Američané objevili třináct tajných továren na raketovou techniku v KLDR

Týmy analytiků objevily na území Severní Koreje třináct…

 
Technické údaje
Motor Mercedes-Benz CL 500
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 8 / 4
Zdvihový objem (ccm): 5461
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 285 / 6000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 530 / 2800 - 4800
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 250
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 5.5
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 18.1 / 8.5 / 12.1
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 490 / -
Objem nádrže (l):90
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1920 / 590
Rozměr pneu:235/55 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 5065
b) šířka (mm): 1871
c) výška (mm): 1418
d) rozvor (mm): 2955
e) rozchod vpředu (mm): 1601
f) rozchod vzadu (mm): 1607
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 890 / 1140
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 510 / 800
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 930
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):890
k) šířka vpředu (mm): 1600
l) šířka vzadu (mm): 1430
délka sedáku vpředu (mm): 580
délka sedáku vzadu (mm): 460
výška opěradla vpředu (mm): 700
výška opěradla vzadu (mm): 660
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Mercedes-Benz CL 500
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 9
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 9
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 9
Hlučnost v nižších otáčkách: 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 7
Snadnost řazení: 8
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 10
Jízdní vlastnosti v extrému: 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 10
Přenos hnací síly na vozovku: 7
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 7
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 5
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,23
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda 130 LR drtila monstra Skupiny B. Stačilo k tomu 130 koní a šikovné ruce Škoda 130 LR drtila monstra Skupiny B. Stačilo k tomu 130 koní a šikovné ruce

Soutěžní stotřicítka s přídomkem LR není tak slavná jako…

Škoda chystá modelovou smršť. Víme, jaká auta čekat v roce 2019 Škoda chystá modelovou smršť. Víme, jaká auta čekat v roce 2019

Příchod Škody Scala je na spadnutí. V příštím roce se…

 Mercedes-Benz C vs CL: Modrá kolekce 2011 Mercedes-Benz C vs CL: Modrá kolekce 2011

V jeden den jsme střídali modrý Mercedes C za modré CL.…

Mercedes-Benz CL po faceliftu: Základ za 3 miliony, vrchol za 6 Mercedes-Benz CL po faceliftu: Základ za 3 miliony, vrchol za 6

Mercedes zveřejnil české ceny kupé třídy CL po faceliftu.…

  
Technika elektromobilů není dostačující, říká Mitsubishi. Nadále věří plug-in hybridům

Technika elektromobilů není dostačující, říká Mitsubishi. Nadále věří plug-in hybridům

Dnes 17:50

Zatímco jiní dávají přednost hybridům či čistým elektromobilům, Mitsubishi v oblasti elektrifikace nejvíce věří plug-in hybridům.
Blesk.cz

EPICENTRUM: Nová pražská koalice podepsala smlouvu. Splní své sliby?

EPICENTRUM: Nová pražská koalice podepsala smlouvu.…

Lídři Pirátů Zdeněk Hřib, Prahy Sobě Jan Čižinský a Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil v pondělí podepsali na…

Kultovní Diablo bude již brzy na mobilech jako MMOARPG! Dočká se Android i iOS

Kultovní Diablo bude již brzy na mobilech jako…

Kultovní mlátička se již brzy dostane na displeje smartphonů. Blizzard na své herní akci Blizzcon 2018 oznámil…

 

iSport.cz

Trest za ofsajd při gólu Vyšehradu! Asistent může nejvýš do kraje

Trest za ofsajd při gólu Vyšehradu! Asistent může…

Chybovals, končíš! Asistent rozhodčího Miroslav Novotný, který v sobotu v ČFL pustil zřejmý gólový ofsajd v…

Ščasný podpořil kolegu: Nekropilo se hřiště! Kouče Karviné naštval

Ščasný podpořil kolegu: Nekropilo se hřiště! Kouče…

Kropit, či nekropit? Ožehavé téma kolem připravenosti hracích ploch ve FORTUNA:LIZE, které před dvěma týdny…

 

Reflex.cz

Hokejisté se poprvé předvedli bez státního znaku na hrudi. Jak se vám líbily nové dresy v akci?

Hokejisté se poprvé předvedli bez státního znaku na…

Seniorská hokejová reprezentace má za sebou hned několik premiér. Tento víkend na finském turnaji Karjala Cup…

Zahrajte si na pilota. V centru Prahy si můžete zalítat s dopravním letadlem

Zahrajte si na pilota. V centru Prahy si můžete…

Zapadnou za vámi hermeticky uzavřené dveře a ocitnete se ve své pilotní kabině. Vzadu jsou dvě řady sedadel pro…