Mercedes-Benz SL 500 – SLadký život

Mercedes-Benz SL 500 – SLadký život

 
 
20.11. 2006 Ondřej Láník

Klasický roadster s velkoobjemovým osmiválcem přežil všechny ropné i politické krize novodobého světa a na začátku 21. století má ve výrobním programu značky Mercedes-Benz své nezpochybnitelné místo. Model klasickým názvem SL 500 nám letos v říjnu tři...

Klasický roadster s velkoobjemovým osmiválcem přežil všechny ropné i politické krize novodobého světa a na začátku 21. století má ve výrobním programu značky Mercedes-Benz své nezpochybnitelné místo. Model klasickým názvem SL 500 nám letos v říjnu tři dny říkal pane. I když to nebylo zdaleka první setkání, jde o silný zážitek pro řadového novináře natož pro obyčejného smrtelníka. Na několik hodin se z vás za volantem stane „někdo“, kdo na to má, kdo může, kdykoli chce. Za „činnost“ si doplňte cokoli. Můžete okouzlovat, můžete zrychlovat, můžete pomalu popojíždět v koloně, můžete brzdit, můžete tankovat, můžete prostě jen tak stát…a pořád budete středem pozornosti. Velmi rychle si uvědomíte, že status vaší maličkosti se výrazně změnil. S Mercedesem SL si nekupujete jen stroj, je to koncentrovaná image automobilky Mercedes-Benz, která je tím co zvyšuje cenu tohoto bezpochyby technicky vyspělého automobilu. Jaký tedy je?

Vzhled klasického roadsteru

…je už desítky let zakonzervován do několika designových pravidel, která se pouze mírně upravují. K dosažení kýžené elegance je třeba dodržovat nízkou výšku a velkou šířku karoserie, vybavit vůz dlouhou kapotou, motorem vpředu a pohonem zadních kol, která mají být co možná nejblíže dvěma vyvoleným pasažérům. U otevřeného auta je nesmírně důležité zpracování zádě, která by měla být maximálně plochá, bez rušivých výstupků a ochranných oblouků. Nic víc, nic méně. To vše zkombinovat tak aby byl výsledek optimální po všech stránkách není vůbec snadné. Zkušenosti, které ve Stuttgartu mají jsou k nezaplacení. Padesátiletá historie roadsterů je však už dobrým příslibem toho, že problematických míst na třídě SL nemůže být mnoho…

Aktuální provedení (R230), prodávané od roku 2001, stylisticky navázalo na řadu R129, poprvé představenou v roce 1989. Letos na jaře prošel velký roadster technickým faceliftem, jehož součástí bylo také zavedení několika dílčích stylistických změn. Nejvíce byly postiženy čelní partie s novým třídílným žebrováním masky a pozměněným nárazníkem s integrovanými oválnými mlhovkami, které dále opticky rozšiřují již dostatečně solidně usazený automobil. To co popisujeme v předchozím odstavci bychom mohli krok za krokem ukazovat na příkladech z praxe. Z praxe tvořené klasikem, který na světovém trhu v této třídě zaujímá třetinový tržní podíl.

Co je vidět na fotografiích

obrázek [300 x 210] …je jen derivát toho jak SL působí při bezprostředním kontaktu. Zdánlivě nesmyslně dlouhá kapota, stejně nesmyslně krátký prostor určený pro posádku a z některých úhlů snad až příliš zaoblená záď. Sundáte střechu a místo přikrčeného kupé se svalnatými doširoka vytaženými blatníky tu je „placka“, která jen nízkým čelním sklem narušuje ideální doutníkový profil. Kapotový majestát přídě nachází svůj ekvivalent v uspořádání objemů při pohledu na záď. I teď je úplně jedno jestli před vámi právě stojí SL jako kupé nebo SL jako roadster. Obrovské trojúhelníky sdružených světel dokonale maskují skutečné rozměry tohoto auta a respekt pozorných přihlížejících tak budí hlavně poměr šířky vozu k šířce styčných ploch zadních pneumatik.

A pak jsou detaily

…ty detaily, které úplně změní váš pohled na věc, když se jim přiblížíte na dohled a pak vás změní ještě podruhé, když se jich můžete dokonce dotýkat. Otvory na kapotě ani na blatnících to nejsou žádné rychlé imitace, ale plně funkční prvky. Stejné lze konstatovat o otvorech v kotoučích, které působí menším dojmem díky příplatkovým jen pětipaprskovým kolům o průměru 19 palců. Poeta by hledal harmonii v tvarování světlometů a na ně navazující kapoty. Prostor k úvahám je dobré věnovat i tvarování tak samozřejmé části jakou je přední blatník. Jenže pak váš zrak sklouzne na dokonalý srpeček bočních oken, který do rychlé siluety vytíná střecha a je jasné, že tento model to není žádná karikatura. Je to ryzí klasik, který i těm posledním diletantům obrovským logem na masce sděluje s kým že právě mají tu čest.

Interiér nepřekvapuje

obrázek [300 x 363] …designem, ani množstvím ovladačů a tlačítek, ačkoli toto auto je elektronikou naplněné přinejmenším jako jeho cenově srovnatelní druzi se čtyřdveřovými karoseriemi. Snad jen čtyři ovladače pod volantem na pravé straně je přeci jen více než dost.

Místa v interiéru SL není mnoho, ale stísněně se budou cítit až opravdu velcí dlouháni nebo osoby zavalitějšího vzrůstu. Velkou šířku vozu a malou výšku si uvědomíte při nastupování a pak při přesednutí do běžného vozu. Kůží jsou potažena sedadla, dveřní výplně i přístrojová deska. Konvenční budíky poskytují azyl dvěma bodovým displejům, výpočetní centrum je správně situováno do druhořadého zorného pole řidiče – na středovou konzolu. Za voličem automatické převodovky je důležitá páčka ovládající střechu. Rychlá, ani ne 20 sekund trvající operace, je zahájena rotací zadního okna. Celý elektrohydraulický koncert by si majitel měl nechat od někoho občas předvést. Ta podívaná totiž stoj za to. Pod velkou stříbrnou klapkou, která mění kupé v roadster a naopak jsou tlačítka pro vysunutí nebo uschování ochranného oblouku. I když je oblouk esteticky nežádoucí, je stále připraven k zásahu. Stačí totiž trochu ostřejší jízda a povel stabilizačního systému ochranu hlav pasažérů bleskurychlým vztyčením za klapavého mechanického zvuku uvede do pohotovostního režimu.

obrázek [300 x 217] V zádi je prostor pro střechu, ale nejen pro ni. Kryt, který střeše vymezuje prostor musí být na svém místě, aby se vůbec hra kovových a skleněných částí odstartovala. V zavazadelníku zbývá tak jako tak 235 l, pokud se zřeknete jízd s otevřeným vozem, je k dispozici až 339 litrů pro zavazadla. Pro snazší nakládání zavazadel lze tlačítkem v kufru celou složenou střechu nadzvednout a poté zase ponořit. Ani to však není vše. Za předními sedadly jsou totiž jakési náznaky míst pro sezení, které však za tímto účelem asi nikdy nevyužijete. Naopak k odložení zadních zavazadel jsou pro delší cesty dobře použitelné, protože přímo nad nimi je připravena skládací větrná clona., která tento prostor alespoň trochu uzavírá.

Jízda s SL 500

…je komfortní a rychlá současně. Není to tak ryzí sportovní auto, jak by mnoho lidí od zkratky SL čekalo. A propos zkratka. SL znamenalo kdysi Sport und Leicht (sportovní a lehký), dnes je to však trochu jinak. SL 500 váží 1,9 tuny…

Při běžné jízdě převládá pocit velkého širokého auta klasické koncepce. Kola která ovládáte obrovským téměř svislým volantem jsou kdesi daleko vpředu. Daleko, tam kde končí kapota, která je na rozdíl od mnoha „rádoby GT“ skutečně vidět. Řízení je přesné, ale kdo čeká extrémně přímý převod, je na špatné adrese. To si kupte banglovského konkurenta z Mnichova. Tady vládne cestování ve velkém stylu, ke kterému patří volant většího průměru.

obrázek [300 x 189] Zadní kola, která cítíte i přes zapnuté ESP při každém větším přidání plynu lehce prohrábnout, přenáší na silnici až 530 Nm. Poměrně komfortní odpružení si Mercedes mohl dovolit díky standardnímu systému ABC vyrovnávajícímu náklony vozu v zatáčce. Jen opravdu extrémní jízda plná zásahů stabilizačního nebo protiprokluzového systému vyprovokuje podvozek k opuštění standardních zdvihů kol.

Žádoucí a z koncepce vozu plynoucí přetáčivost má v běžném provozu na povel ESP, jinak se může o vhodný zásah a kontrolovaný efektní průjezd s postranními efekty pokoušet i řidič. Elektronika jej však ve vyšších rychlostech stejně za určitou mez nepustí.

Jízda se staženou střechou je při zcela otevřeném voze s ideální siluetou fyzicky dost náročná a za chladného počasí vám nepomůže ani teplé oblečení. Vytažení větrné clony a bočních oken v kombinaci s výkonným topením zásobovaným nevyužitou energií z osmiválce dělá z tohoto roadsteru příjemný pokojíček i v rychlostech přes 130 km/h.

Karoserie nevykazuje žádné známky kroucení a to ani při extrémních rychlostech. Je asi samozřejmostí, že v interiéru nic nevrže.

Motor funguje bezvadně

Poznat v SL 500 atmosférický osmiválec o objemu 5,5 l není vůbec snadné. Projev připomíná spíše tradiční kompresorem přeplňovaný osmiválec. Překvapuje nejen ochota vydávat se do vysokých otáček, kde každý očekává výkon, sílu i náležitý zvuk, ale hlavně připravenost pracovat i v nízkých otáčkách. Moderní motor, který se poprvé objevil v nové třídě S ochotně akceptuje při rychlosti 130 km/h otáčkoměrových 2000 ot./min na sedmý převodový stupeň i 5300 ot./min na dvojku. Posun z původního maxima 225 kW na současných 285 kW při 6000 ot./min je nezanedbatelný. Vždyť s pomocí 530 Nm mezi 2800 a 4800 ot./min je toto SL 500 připraveno zrychlovat o sekundu rychleji (z 0 na 100 km/h za 5,4 s) než předchozí provedení. Je to současně nejsilnější motorizace, které ještě stačí hbitá a současně sametově řadící sedmistupňová automatická převodovka 7G-Tronic. Dvanáctiválec v SL 600 se musí spokojit s pěti stupni.

Během našeho testu jsme jezdili v průměru za 15 l/100 km, při běžné cestovní rychlosti na českých dálnicích lze jet i za necelých 11 l/100 km, což je vzhledem ke zdvihovému objemu motoru úctyhodný výsledek. Pochopitelné je, že městský režim vozu v tomto ohledu příliš nesvědčí a není výjimkou ale spíše pravidlem přiblížení se k dvacetilitrové spotřebě. Stejnou zkušenost jsme udělali i při ostřejší jízdě na uzavřené trati.

Tři a čtvrt milionu korun

… to už je dost peněz na to abyste mohli žádat špičkový produkt. V případě Mercedesu se kvalita projevuje v několika fázích. Design, silný motor a výborné jízdní vlastnosti poznáte prakticky okamžitě. Přirozeně působící, ergonomicky navržený interiér, tuhost skeletu nebo dobrou aerodynamiku otevřeného vozu poznáte až časem. Ani po letech provozu se z vašeho snu nestane nákladová noční můra. Ano, živit SL 500 asi nebude žádná láce, ale peripetie se kterými žijí majitelé britských a zejména italských sportovních vozů jsou třídě SL dlouhá léta cizí.

První cena vozu2.561.000,-Kč (SL 350)
První cena vozu s testovanou motorizací3.220.000,-Kč (SL 500)
Cena vozu včetně příplatkové výbavy3.512.010,-Kč

Související články:

Plusy

  • spojení sportovních vlastností a pohodlí
  • pružný, výkonný a relativně úsporný motor
  • rychlé a sametově rychlé řazení automatické převodovky
  • nadčasový design karoserie
  • image

Minusy

  • velký průměr volantu
  • nekompromisní ovládání střechy, ochranného oblouku, víka kufru
  • vysoká pořizovací cena, provozní náklady
Spolupracujeme s TipCars.com

Mercedes-Benz SL 500

Cena v základní výbavě: 3 220 000 Kč Cena v testované výbavě: 3 512 010 Kč

Základní výbava:ABS, airbag pro řidiče a spolujezdce a boční airbagy Head/Thorax, alarm, alu disky 7děrové, automatická klimatizace vč.zbytkového využití tepla MRA, automatické tlumení odrazivosti vnitřního a vnějšího levého zrcátka, brzdová světla s LED diodami, brzdový asistent, čidlo zatížení sedadla spolujezdce pro deaktivaci předního airbagu, dálkové centrální zamykání, doplňky obložení interiéru v provedení strukturovaný hliník Linea, držák kelímků, el.nastavitelná sedadla a volant s pamětí, el.ovládaná a vyhřívaná vnější zrcátka, vč.integrovaných bočních směrovek, el.ovládaná boční okna, elektrohydraulicky sklápěná střecha, elektronický brzdový systém SBC s rozjezdovým asistentem SBC Hold a SBC Stop pro jízdu v koloně, ESP, kabeláž včetně antény pro telefon, kontrolka opotřebení brzdového obložení, kontrolka provozních kapalin, kožená řadicí páka, kožený multifunkční volant, lékárnička pod sedadlem spolujezdce, mlhová světla vpředu a vzadu, naklopení složené střechy v zavazadlovém prostoru EASY-PACK-SYSTEM pro snadnější nakládku, odkládací polička vpředu a vzadu za sedadly, ochranná síť proti větru, oka na připevnění zavazadel za sedadly a v zavazadlovém prostoru, ostřikovače světlometů, osvětlení prostoru pro nohy, otáčkoměr, palubní počítač, parametrické řízení, rádio MB 30 s přehrávačem kazet a 8 reproduktory, servozavírání víka zavazadlového prostoru, síťová kapsa u nohou, sluneční clony s osvětleným make-up zrcátkem, stěrače s dešťovým senzorem, střední loketní opěrka s odvětrávanou poličkou, světelný senzor k aktivaci světlometů při snižené viditelnosti (jízda v tunelu), světla ve dveřích při výstupu, tempomat, tónovaná skla, ukazatel servisních intervalů ASSYST, ukazatel venkovní teploty, vyhřívané trysky ostřikovačů, vyklápění a sklápění volantu pro lepší nástup a výstup, xenonové světlomety, zásuvka 12V v zavazadlovém prostoru, 7-stupňová automatická převodovka, aktivní podvozek ABC, čalounění kůže, metalíza, vyhřívání sedadel, výplně interiéru dřevo ořech

Výbava testovaného vozu:Příprava pro mobilní telefon vč. hands free sady (+17765,-Kč), komfortní sedadla včetně vytápění a větrání (22767,-Kč), ortopedická sedadla (32771,-Kč), řazení páčkami na volantu (+8623,-Kč), kontrola tlaku v pneumatikách (+10176,-Kč), COMMAND APS s DVD navigací (+62783,-Kč), bi-xenonové světlomety (+7244,-Kč), devatenáctipalcová kola z lehkých slitin AMG (+115562,-Kč), CD přehrávač (+14135,-Kč).

Další požadavek ČSSD: Při rezignaci jejích ministrů by měl skončit i premiér Další požadavek ČSSD: Při rezignaci jejích ministrů by měl skončit i premiér

ČSSD chce do koaliční smlouvy s hnutím ANO začlenit…

Protikuřácký zákon ubral z tržeb tabákových firem Protikuřácký zákon ubral z tržeb tabákových firem

Zákaz kouření v restauracích snížil obchodníkům…

SŽDC: Výstavba vysokorychlostních tratí začne až po roce 2023 SŽDC: Výstavba vysokorychlostních tratí začne až po roce 2023

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) očekává, že…

 
Technické údaje
Motor Mercedes-Benz SL 500
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 8 / 4
Zdvihový objem (ccm): 5461
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 285 / 6000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 530 / 2800 - 4800
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 250
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 5.4
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 18.2 / 8.8 / 12.2
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 235 / 339
Objem nádrže (l):80
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1910 / 295
Rozměr pneu:255/45 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4535
b) šířka (mm): 1827
c) výška (mm): 1298
d) rozvor (mm): 2560
e) rozchod vpředu (mm): 1559
f) rozchod vzadu (mm): 1547
Hodnocení Mercedes-Benz SL 500
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 10
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 0
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 0
Odkládací plochy: 7
Dojem z řízení: 7
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8
Tah v nižších otáčkách: 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 9
Hlučnost v nižších otáčkách: 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 7
Odstupňování převodovky: 10
Snadnost řazení: 0
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 9
Jízdní vlastnosti v extrému: 9
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8
Přenos hnací síly na vozovku: 8
Účinnost brzd: 9
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 5
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,17
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Hlavní konkurent Škody Fabia má po faceliftu. Dostal i novou převodovku Hlavní konkurent Škody Fabia má po faceliftu. Dostal i novou převodovku

Současná generace malého modelu i20 značky Hyundai prošla…

 Video: Když řídí Damon Hill, je spolujezdci špatně od žaludku Video: Když řídí Damon Hill, je spolujezdci špatně od žaludku

Skutečnost, že jste motoristický novinář, ještě…

Mercedes-Benz SL (R230) končí: Poslední roadster opustil linku Mercedes-Benz SL (R230) končí: Poslední roadster opustil linku

Poslední exemplář roadsteru SL série R230 opustil továrnu…

  
Honda Z: Pohon všech kol a motor uprostřed ve zvláštním minivozítku. A kapela ZZ Top

Honda Z: Pohon všech kol a motor uprostřed ve zvláštním minivozítku. A kapela ZZ Top

Dnes 18:44

Honda Z spojila vlastnosti městského vozítka s průchodností dobrého SUV a koncepcí vídanou běžně u supersportů.
Blesk.cz

Vynálezce z ponorky dostal za masakr novinářky doživotí. Soud: „Mimořádně nechutný čin“

Vynálezce z ponorky dostal za masakr novinářky…

Dánský vynálezce Peter Madsen si za vraždu novinářky Kim Wallové ve středu vyslechl doživotní trest. Případ…

Zeman s kalašnikovem, Babišovo impérium i nadávky novinářům: Svoboda tisku v Česku upadá

Zeman s kalašnikovem, Babišovo impérium i nadávky…

Svoboda tisku se loni zhoršila v celém světě, nenávistné klima vůči novinářům pak panuje především v Evropě a…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018: Kdy hrají Češi, rozpis a výsledky zápasů

Program MS v hokeji 2018: Kdy hrají Češi, rozpis a…

Na olympiádě to nakonec těsně nevyšlo, další cíl české hokejové reprezentace je tak jasný: medaile z MS v hokeji…

Pomsta za Fed Cup! Kerberová ve Stuttgartu jasně vládla, Kvitová uhrála pět gamů

Pomsta za Fed Cup! Kerberová ve Stuttgartu jasně…

Tenistka Petra Kvitová ve Stuttgartu nenavázala na víkendové výkony ze semifinále Fed Cupu a s Angelique…

 

Reflex.cz

Jak Praha zaspala dobu: Stav kolem Libeňského mostu je pravdivým odrazem naší společnosti

Jak Praha zaspala dobu: Stav kolem Libeňského mostu…

Na bourání mostu a nahrazení mostem novým by nebylo nic tak zvláštního a v historii Prahy se to událo již…

Výstava, která vzbudila údiv: Lidé v Sovětském svazu poprvé uviděli západní zboží

Výstava, která vzbudila údiv: Lidé v Sovětském svazu…

Psal se rok 1959 a studená válka mezi Západem a Východem nabírala na obrátkách. V Sovětském svazu je do té doby…