Mini Cooper S - Cabrio vs. hatchback

Mini Cooper S - Cabrio vs. hatchback

 
 

Jedním z nejúžasnějších nástrojů na užívání sluníčka, se kterým jsme se v poslední době setkali, je bezesporu otevřená varianta populárního britsko-německého hot-hatche, pojmenovaná prostě Mini Cabrio.

Jedním z nejúžasnějších nástrojů na užívání sluníčka, se kterým jsme se v poslední době setkali, je bezesporu otevřená varianta populárního britsko-německého hot-hatche, pojmenovaná prostě Mini Cabrio.

Střechyprostá verze Mini obohatila řady sportovně laděných kabrioletů na ženevském autosalonu 2004, námi testovaná špičková verze pak téhož roku v Paříži. Při příležitosti tržního debutu jsme si v krátké době vyzkoušeli hned dva exempláře; jeden z nich postavili vedle hatchbacku a učinili srovnání, tentokrát spíše emotivní, než objektivní.

Zároveň se jedná o naši premiérovou zkušenost s faceliftovaným Cooperem S, jehož původní verzi jsme během týdenního testu trochu netradičně přisoudili roli cestovního vozu. Jen pro připomenutí – modernizované Mini, taktéž uvedené loni v Paříži, se odlišuje mírně restylizovanou maskou chladiče, pozměněnými nárazníky, přednímizadními světlomety, novými barevnými odstíny a vzory litých kol a celou paletou revizí interiéru – inovovanými sedačkami, zmenšeným tříramenným volantem pro Cooper S a přestavěnou přístrojovou deskou.

Stejně jako dříve, i nyní jsme si malého Brita vyzvedávali se zcela odlišnými emocemi, než jiná auta. Pohled do uhrančivých očí už předem vyvolává pozitivní pocity a spiklenecké mrknutí xenonových čoček s výrazným obočím je nad jiné srozumitelné a láká ke špásování s fyzikálními zákony. Modernizace mu ještě přidala na sex-appealu, jakkoliv se to dřív zdálo nemožné; nový obličej je chic a elipsoidní potkávací světlomety dodávají očím vševědoucí výraz.

Cabrio vs. hatchback: Design

Cabrio se zpředu od hatchbacku kromě silnějšího rámu čelního okna neliší, profil s nataženou střechou je také prakticky shodný; Mini se jako jeden z mála kabrioletů obešel bez stupňovité zádě. Zredukovaná zasklená plocha vytváří dynamičtější dojem a černá plátěná střecha originálně vyplňuje zbytek „hatchbackovské“ siluety. Zadní pohledvýklopnými vrátky, malým okénkem a chybějícími takřka svislými plochami hatchbacku nechává více prostoru vzpomínkám na staré Mini a zapůsobil na nás sympatičtěji. Poté, co se střecha elektricky poskládá do „Z“, vznikne stylisticky čistý a vyvážený, pohledný a sympatický kabriolet, který vtipně ospravedlnil i mohutné chromované ochranné oblouky za zadními sedadly.

Přístup

Dveře se pohybují precizně a svou masivností dávají najevo péči, věnovanou tuhosti. Se zavíráním je to trochu horší, kvůli efektní bezrámové konstrukci a masivním zámečkům je třeba silněji bouchnout. Při nastupování je třeba hluboce se uklonit nízké střeše, jinak vše probíhá hladce. Kabriolet zaujal svým originálním mechanismem víka kufru - po vzoru starého Mini dostalo panty dole a sklopené je schopné nést zátěž. Ještě zajímavější je odklopná horní část zadního čela, kterou sice lze otevřít jen o nějakých 30° a pak je ještě nutné ji aretovat výklopnými opěrami, avšak přístup do zavazadlového prostoru se tím zásadně zlepší a při natažené střeše se dovnitř vejde překvapivé množství věcí, které lze navíc uložit i na ochranné plato shora. Při zkoušce naplnitelnosti jsme touto cestou do kabrioletu naložili 215 cm dlouhé běžky a všechny potřebné věci na prodloužený víkend, pak vše normálně zavřeli a vydali se na cestu do hor. Zcela nečekanou výhodou miniaturního kabrioletu je tedy i jistá skladnost.

Dýchl na nás interiér

Nedočkavě jsme nastoupili a uvnitř shledali na první pohled vše při starém, ovšem již na ten druhý jsme ocenili hezčí tříramenný volant se zmenšeným průměrem a ucelenější styl palubní desky díky redukovanému počtu rušivých míst. Vnitřek je pravou ódou na vkus a styl – je tak originální, jak je jen v dnešní době přísných norem možné, a přitom od prvních okamžiků útulný a přitažlivý. Nic v něm nevrže ani neskřípe, skoro všechny detaily zdobí perfektní zpracování a nadstandardní materiály.

Usedli jsme…

Překvapivě znát jsou vylepšené sedačky – 186 cm vysokého řidiče doslova objaly, což se dříve rozhodně říct nedalo. Vzdušněji je i loktům, které již nekolidují s výplněmi dveří a navíc nacházejí oporu na chytře řešených madlech. Malý volant se doslova přilepí k rukám, které se ho pouštějí jen neochotně; s výjimkou hlazení masivní řadící páky. Uvnitř je zkrátka po faceliftu pohodlněji; co se nezměnilo, je nedostatek odkládacích prostor a obtížné seřizování sedačky. Moc se nám líbily stylové kovové přepínače, exkluzivitě celku však trochu ubraly páčky pod volantem, sice bezchybně funkční, ovšem s lacině působící povrchovou úpravou.

…vše si osahali…

Velký rychloměr uprostřed palubní desky je nádherný a patří k největším upoutávkám nového Mini, pokud však pustíme ke slovu praktické hledisko, je k němu třeba sklápět zrak a v noci mu příliš nepomáhá ani málo kontrastní oranžovočervené podsvícení. Architekti na to však naštěstí mysleli a palubní počítač, jehož velký displej spočívá na otáčkoměru, umístěném za volantem na sloupku řízení, nechali volitelně zobrazovat i aktuální rychlost. Na otáčkoměr samotný není za zmenšeným volantem ostatně také vidět nijak skvěle, a malá okna také poskytují jen omezený výhled. Ovšem tyto nedostatky nejsou v žádném případě kritické a navíc u vysloveně stylového Mini, nabízejícího více než slušné odškodnění svým fleurem, jejich váha dále klesá. Shodou šťastných okolností jsme posuzovali všechny tři dostupné konfigurace rozmístění přístrojů; hatchback disponoval příplatkovým paketem Chrono, který odsunul rychloměr do druhého malého přístroje vedle otáčkoměru za volantem a jeho původní místo zaplnil stylovými hodinami, palivoměrem a indikátory teploty a tlaku oleje. Druhý kabriolet nabídl nejluxusnější alternativu – uprostřed kulatého chromovaného rámečku velkou barevnou obrazovku multimediálního centra s navigací a pod ní malý palivoměr. Ta nás především z estetického hlediska zaujala nejméně, za nejhezčí jsme prohlásili základní variantu s velkým rychloměrem.

…a nastartovali

Hned od prvních vteřin dává agregát jasně najevo, že byl při modernizaci mechanicky přepracován a změnil se také zvukový projev ze zcela nově řešeného výfuku. Akustika je méně agresivní a naléhavá, zato ovšem plnější a sytější. Nekonají se žádné rušivé vibrace, všechen neklid vyjadřuje pouze dunivý sound - ze dvou stříbřitých píšťal na zádi se linou tóny, zrychlující tep každému benzínomilovi. Zcela zmizel nešvar staršího Cooperu S, kdy na rysce 2.000 otáček zvuk pronikal do interiéru v nepříjemně zvýšené míře; nyní decibely narůstají lineárně. V kabrioletu je jich slyšet více a při jízdě se staženou střechou se stává autorádio v dobrém slova smyslu zbytečnou položkou. Učiněnou akustickou extázi jsme zažili, když jsme vjeli do silničního tunelu se staženou střechou, zařadili dvojku a sešlápli plyn na podlahu. Motor zavyl, otáčkoměr se rozběhl k sedmičce, zvukové vlny se odrazily od stěn a do hlavy se zavrtaly ječící projektily, podkreslené nenapodobitelným barytonem Rootsova dmychadla. Již dlouho na nás žádný zvuk tak nezapůsobil.

Rozjíždíme se

a zjišťujeme, že spojka i řazení chodí stejně jako dříve, zato motor se o poznání lépe točí a na rozdíl od dřívějška se nyní ochotně podívá i na hranici 7 tisíc otáček. Díky jednovačkové konstrukci se vytáčí s obdivuhodnou lehkostí, stejně svižně otáčky klesají a vycházejí vstříc požadavkům na rychlé přeřazování.

Krátké a relativně lehké autíčko přenáší všech 125 kW na vozovku překvapivě snadno, čemuž kromě pokročilého podvozku s protiprokluzovým systémem napomáhá i lineární charakteristika motoru. Křivka nárůstu výkonu kompresorem přeplňovaného motoru má podobný tvar jako u atmosférického agregátu, jen je mnohem strmější. A konstruktéři této výhody využili beze zbytku. Nadšení z brizantní akcelerace nekulminuje při turboefektu, který se pochopitelně nekoná, ale tam, kde jej očekávají puristé, tedy těsně pod začátkem červeného pole otáčkoměru. Nižší rychlostní stupně mohou být díky širokému rozsahu použitelných otáček delší; vůz na dvojku dalece překračuje stokilometrovou rychlost a v případě potřeby či chuti se bez prodlevy sebere k dělové pružné akceleraci z nízkých rychlostí, při které mnoho sebevědomějších vozů poráží právě v okamžiku, kdy jejich řidiči kolem stovky přeřazují na trojku a pilot Cooperu S se zrovna dostává do nejlepšího.

Okresky

Cooper S doslova zbožňuje. Velmi tvrdý podvozek sice netoleruje výmoly, ovšem víceprvková zadní náprava se jen tak odstrčit ze směru nenechá a odskočí až na pořádné roletě. Nízké těžiště, široký rozchod a kolo doslova v každém rohu – to je kombinace, starající se o stabilitu, jen těžko hledající konkurenci. Karoserie se díky relativně nízké hmotnosti ochotně otáčí kolem svislé osy, strmé řízení s malým volantem a znamenitě vyladěnou geometrií náprav se starají o zbytek a konečný součet zní, že Mini trpí doslova obsesí po zatáčkách, včetně těch obtížných a vraceček. Do každého oblouku najede přesně po zvolené stopě a netečně jej opustí stejným způsobem, to vše i v rychlostech, neslučujících se se zdravým rozumem. Za vzdálenými hranicemi adheze čeká lineárně narůstající a snadno kontrolovatelná nedotáčivost; pokročilá zadní náprava se stará, aby sundání nohy z plynu uprostřed rychlé šikany neskončilo divokými hodinami a do poslední chvíle udržuje směr. Kabriolet přibral proti hatchbacku pár desítek kg a součtu tuhosti karoserie chybí střecha citelněji, než u některých konkurentů, ovšem rozhodně se nejedná o řádové rozdíly a větší odstup od limitu při jiskrných projížďkách plyne spíš od psychické bariéry z chybějící plechové střechy. Přesto jsou objektivně naměřené hodnoty s Cabriem slabší, více než bohatě je ovšem vyváží daleko silnější vjem rychlosti, zejména se staženou střechou. Výsledný dojem je mocnější v kabrioletu, také díky otevřené cestě k užívání libovolného množství slunečních paprsků.

Motor si s chutí dává líbit klidnou jízdu, při které se čile rozjíždí z tisíce otáček a vesnice či strmější kopce snadno absolvuje na šestku. Při takovém jízdním stylu se také dá dostat se spotřebou k hranici osmi litrů (shora), jakkoliv to pro majitele podobného solitéru bývá nepodstatné. Kabriolet přímo vyzývá ke stisknutí kouzelného tlačítka – střecha se pak bez dalšího zásahu během 14 vteřin složí a zakryje. Dalším ovladačem je možné naráz ovládat všechna 4 boční okénka, případně každé zvlášť, a nechávat si cuchat vlasy větrem z libovolné strany.

Cooper S však má dvě tváře a minimálně stejně rád ukazuje i tu temnou. Je-li málo času či vzrušení, stačí prostě přišlápnout plyn, či pro urychlení podřadit o 1 – 4 stupně a poté vyrazit na sprint. Ze zatíženého motoru se vyřinou syté decibely, zazpívá kompresor a posádka dostane praktickou lekci ze setrvačnosti a přetížení. Motor se při zachování neotřesitelného nadhledu impozantně sbírá z libovolných otáček a křídla mu příliš nepřistřihuje ani svižně rostoucí rychlost. Těžko uvěřit, že pod velkou kapotou rotuje obyčejná jednovačková ortodoxní šestnáctistovka, byť povznášená kompresorem. Jediné, co natrénovaný mrňous opravdu nemá rád, jsou kilogramy zátěže navíc. Už při obsazení dvěma osobami se agilita a ochota ke zrychlování citelně mění, plně využitá užitečná hmotnost odsaje značnou část chuti do života. Kabriolet s nataženou střechou také nevrle komentoval každou nerovnost povrzáváním a klepáním sklápěcího mechanismu, to ale lze v dané kategorii očekávat; v tomto ohledu existují horší, ale i lepší příklady mezi konkurencí.

Dálnice a autostrády

se v podání Mini Cooperu S mění v soustavu intenzivních prožitků. Míra hluku v kabině se kvůli takřka svislému čelnímu sklu a bezrámovým dveřím rychle blíží hranici komfortu a v kabrioletu je tento trend ještě citelnější, i když velmi kvalitně zaizolovaná střecha propouští méně hluku, než jsme čekali. Při testovací cestě s kabrioletem do rakouských Alp a zpět jsme na německé vysokorychlostní dálnici A9 ověřili, že i v době, kdy hodnota momentální rychlosti začíná dvojkou, lze uvnitř pohodlně žít a dokonce si i povídat se spolujezdcem, i když zvýšeným hlasem. Příjemně také překvapil potenciál motoru, díky němuž bylo dosažení dvousetkilometrové rychlosti otázkou velmi krátké doby a Cooper S tak nemusí neustále uhýbat z levého pruhu rychlejším autům v dynamickém německém dálničním provozu.

Věci podružné…

jsou v tomto případě mnohé, v první řadě ekonomická hlediska. Mini je luxusní zboží, nezávisle na svých kompaktních rozměrech, a tomu odpovídá i jeho cenovka, nesouměřitelná s vrstevníky. Ovšem je třeba vzít v potaz, že Mini nabízí výrazně kvalitnější techniku; víceprvkovou zadní nápravu či kompresor jinde v subkompaktní třídě nehledejte. Nehledě na interiér, sestavený z vysoce kvalitních materiálů a nabízející bezkonkurenční škálu exkluzivních příplatkových doplňků. Když se pak na pomoc vezmou i subjektivní hlediska, v první třídě image, pak už není pochyb, že cenovky jsou vlastně přiměřené.

Apetit

Prvořadou důležitost nepřikládáme ani spotřebě; která nepatří právě mezi pozitiva. Klidná cestovní rychlost s hatchbackem totiž stojí průměrně 9,2 l/100 km, kabriolet si přidával čtyři decilitry každých 100 km navíc. Vše je počítáno s 98 oktanovým benzínem, doporučeným (nikoliv předepsaným) pro Cooper S. Nižší oktanová čísla je možné použít – dokonce i 91 – avšak je třeba počítat s podstatným poklesem ochoty k vytáčení a zejména s méně atraktivním zvukovým projevem.

Aditiva? Ano, děkuji

Nedosti na tom – přímým porovnáváním jsme dokonce zjistili podstatný rozdíl i mezi klasickou „devadesátosmičkou“ a moderními aditivovanými palivy s vysokými OČ od některých výrobců, která z nejsilnějšího Mini vymačkají citelnou porci síly a zejména ušlechtilých decibelů navíc. Objektivní měření jsme kvůli nepříznivým podmínkám neprovedli, ovšem zejména ve vysokých rychlostech byl rozdíl více než citelný.

Evergreen

Mini za půltřetího roku od prvního rande neztratil ani kousek šarmu. Stále rozdává radost kdekoliv, kam přijede, a skutečně minimální vzhledové změny při faceliftu, které nijak nedegradovaly původní provedení, svědčí o šťastné hvězdě jeho tvůrců. Z původního srovnání se stalo jakési rodinné setkání kabrioletu s hatchbackem, porovnávat je mezi sebou podle praktických hledisek téměř nejde.

Kdo je tedy lepší?

Srovnání je velmi stručné – hatchback je jednoznačně vhodnější pro rychlé ježdění, kterému s chutí přitakává celou svou uzavřenou duší. Kabriolet je těžší a opravdu jiskrnému krájení silnic brání i zmíněná psychická bariéra nechráněné hlavy. Přes veškerou toleranci si také nelze nevšimnout cenovky, zvýšené proti hatchbacku o víc, než jsme čekali. Strohá čísla tedy daleko lépe plní hatchback. Ovšem pak stačí, když vyjde sluníčko a začne pořádně hřát, a vše je rázem jinak. Stačí zmáčknout kouzelné tlačítko na rámu předního okna a Cooper S cabrio nabídne kromě obvyklých výhod všech kabrioletů ještě sonorní zvuk, nádherně se odrážející od každé svislé plochy, kterou míjí.

Spolupracujeme s TipCars.com

Mini Cooper S Cabrio

Cena v základní výbavě: 789 000 Kč Cena v testované výbavě: 887 490 Kč

Základní výbava:ASC+T, sportovní podvozek, PDC, interiérový dekor Hliník Patina, el. ovládaná okna a vnější zpětná zrcátka, el. ovládaná sklápěcí střecha, posilovač řízení, centrální zamykání na DO, ABS, 4 airbagy

Výbava testovaného vozu:Bílé pruhy na přední kapotě (+2.630,-), větrný deflektor (+7.880,-), rádio Boost (+6.570,-), paket CHILI (+81.410,-).

Mini Cooper S hatchback

Cena v základní výbavě: 675 000 Kč Cena v testované výbavě: 793 180 Kč

Základní výbava:ASC+T, sportovní podvozek, interiérový dekor Hliník Patina, el. ovládaná okna a vnější zpětná zrcátka, posilovač řízení, centrální zamykání na DO, ABS, 4 airbagy

Výbava testovaného vozu:Zelený pruh proti slunci (+1.640,-), chromové kryty vnějších zpětných zrcátek (+1.640,-), Cockpit Chrono Packege (+5.580,-), palubní počítač (+4.270,-), rádio Boost (+6.570,-), CD přehrávač (+3.280,-), paket CHILI (+83.050,-), metalíza Dark Silver (+12.150,-), látka/kůže Satellite (+0,-).

„Putin má Trumpa v hrsti.“ Američtí politici kritizují schůzku prezidentů „Putin má Trumpa v hrsti.“ Američtí politici kritizují schůzku prezidentů

Americký prezident Donald Trump na summitu obhajoval…

ANO navrhlo novou kandidátku v Praze. Jedničkou je Stuchlík ANO navrhlo novou kandidátku v Praze. Jedničkou je Stuchlík

Zástupci pražského ANO se dnes s premiérem a předsedou…

Jeff Bezos je nejbohatším člověkem v moderní historii, tvrdí Bloomberg Jeff Bezos je nejbohatším člověkem v moderní historii, tvrdí Bloomberg

Zakladatel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos se…

U Prahy vznikne celoevropské centrum pro čínské e-shopy U Prahy vznikne celoevropské centrum pro čínské e-shopy

Západně od hlavního města vyroste již druhý velký sklad…

 
Technické údaje
Motor Mini Cooper S CabrioMini Cooper S hatchback
Typ motoru: přeplňovaný zážehovýpřeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 44 / 4
Zdvihový objem (ccm): 15981598
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 125 / 6000125 / 6000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 220 / 4000220 / 4000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 222215
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 7.27.4
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 11.8 / 6.8 / 8.611.8 / 7.1 / 8.8
Emise CO2:207211
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 150 / 670120 / 605
Objem nádrže (l):5050
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1215 / 3551315 / 325
Rozměr pneu:205/45 R17205/45 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 36553655
b) šířka (mm): 16881688
c) výška (mm): 14161415
d) rozvor (mm): 24672467
e) rozchod vpředu (mm): 14531453
f) rozchod vzadu (mm): 14601460
Hodnocení Mini Cooper S Cabrio Mini Cooper S hatchback
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 9 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 5 5
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 7 8
Odkládací plochy: 7 7
Dojem z řízení: 10 10
Výhled vpřed: 8 8
Výhled vzad: 4 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9 9
Tah v nižších otáčkách: 10 10
Výkon ve vyšších otáčkách: 10 10
Hlučnost v nižších otáčkách: 8 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 7 8
Spotřeba: 7 8
Odstupňování převodovky: 10 10
Snadnost řazení: 9 9
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 7 7
Jízdní vlastnosti v extrému: 9 10
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 7 8
Přenos hnací síly na vozovku: 9 9
Účinnost brzd: 9 9
Velikost zavazadlového prostoru: 4 5
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 3 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 6 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 4 6
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,54 8,19
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda 110 Super Sport: Domácí UFO skončilo jako Ferat Vampire Škoda 110 Super Sport: Domácí UFO skončilo jako Ferat Vampire

Placatou Škodu z počátku 70. let si většina z nás…

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak…

 Mulgari F56 SV a Project Twelve jsou speciality na základech Mini a McLarenu Mulgari F56 SV a Project Twelve jsou speciality na základech Mini a McLarenu

Společnost Mulgari Automotive představuje svůj program…

Mini John Cooper Works: Nejostřejší knedlík stojí 796.900 Kč Mini John Cooper Works: Nejostřejší knedlík stojí 796.900 Kč

České zastoupení zveřejnilo ceny nejsilnějšího modelu…

  
Na návštěvě v budoucnosti. Byli jsme v místě, kde se rodí příští Mercedesy

Na návštěvě v budoucnosti. Byli jsme v místě, kde se rodí příští Mercedesy

Včera

Jaká je budoucnost aut s třícípou hvězdou ve znaku? Mercedes nás vzal do svého designového oddělení a nechal nás nahlédnout pod pokličku.
Blesk.cz

Nečekané přiznání vévodkyně Meghan! Lituje snad svatby s Harrym?

Nečekané přiznání vévodkyně Meghan! Lituje snad…

Má za sebou první měsíc a půl coby vévodkyně ze Sussexu a členka královské rodiny, ale v jednom kuse ji…

VIDEO: Hej rup! Audi v centru Prahy blokovalo tramvaje, cestující to „vzali do vlastních rukou“

VIDEO: Hej rup! Audi v centru Prahy blokovalo…

Věčnou potíž s parkováním v centru Prahy někteří řidiči řeší po svém. Svým neuváženým chováním ale často zkazí…

 

iSport.cz

Poznar mění klub: Chtěl jsem do Baníku, ale Zlín mi dal pomocnou ruku

Poznar mění klub: Chtěl jsem do Baníku, ale Zlín mi…

Během loňského působení v Baníku se nezařadil mezi největší hvězdy, coby útočník vstřelil jen tři góly. Přesto…

Emoce i levné letenky. Prezidentka Chorvatska si získala srdce fanoušků

Emoce i levné letenky. Prezidentka Chorvatska si…

Byla jednou z nejvýraznějších nefotbalových postav právě skončeného světového šampionátu v Rusku. Chorvatská…

 

Reflex.cz

Putin přiznal, že v amerických volbách držel palce Trumpovi

Putin přiznal, že v amerických volbách držel palce Trumpovi

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes na tiskové konferenci v Helsinkách překvapivě obsáhle zabýval americkým…

Mezitím na Novém Zélandu: 37letá premiérka porodila a boří zavedené politické standardy

Mezitím na Novém Zélandu: 37letá premiérka porodila…

Jacinda Ardernová nastoupila do úřadu premiérky 26. října roku 2017. Tedy šest dní poté, co zjistila, že je…