Motocyklová VC Francie 2018: Suverénní vítězství Marca Márqueze v MotoGP

 

V páté Grand Prix letošní sezóny silničního motocyklového MS byli v jednotlivých kubaturách nejúspěšnější Marc Márquez (MotoGP), Francesco Bagnaia (Moto2) a Albert Arenas (Moto3).

Nedělní dopolední zahřívací tréninky na Velkou cenu Francie, která se konala na okruhu Bugatti v Le Mans, vyhráli Marc Márquez (MotoGP), Mattia Pasini (Moto2) a Enea Bastianini (Moto3). Kratší trať pojmenovaná po zakladateli slavné automobilky existuje od roku 1965. Cílovou rovinku a navazující zatáčky sdílí se slavným Circuit de la Sarthe, aktuálně měří 4273 metrů. Celý víkend bylo nádherně, stejně jako ve španělském Jerezu. Změny počasí tedy nehrozily. A jak probíhaly a dopadly závody?

Čtyřdobé litry, tedy MotoGP, se staly kořistí Marca Márqueze, který využil pádů soupeřů, konkrétně Iannoneho, Doviziosa a Zarca. Zdá se, že se opět dostal do psychické pohody. Osobně bych byl rád, pokud letos bude boj o titul dramatičtější, ale nevypadá to tak... Ve třídě čtyřválcových čtyřtaktních šestistovek měl navrch Francesco Bagnaia, Álex Márquez mu nestačil, v cíli si stěžoval na problémy s elektrikou, jeho Kalex-Honda ale naštěstí vydržel. Penalizace za zkracování tratě a pády rozhodly v „moto-trojkách“ o triumfu Alberta Arenase, i když první pod šachovnicovým praporkem projel Fabio di Giannantonio. Arenas dosud nejlépe dokončil osmý... Jorge Martín a Marco Bezzecchi si „ustlali“ v posledním kole, Enea Bastianini v předposledním a Jakub Kornfeil musel jeho ležící motocykl přeskočit.

MotoGP

Velkým překvapením byla účast Cala Crutchlowa, který včera vážně havaroval. Nic si však nezlomil a lékaři mu start povolili, zůstal v nemocnici přes noc. Motocykloví jezdci nejsou žádná ořezávátka. Klání královské kubatury vypsané na 27 okruhů začalo pěknou strkanicí, ze které nejlépe vyšel Jorge Lorenzo. Andrea Iannone se v závodě dlouho neudržel. Johann Zarco byl před domácím publikem doslova hladový po triumfu a tribuny jej hnaly vpřed, ale podlehl i druhé ducati s Doviziosem za řídítky. Álvaro Bautista s Estevem „Titem“ Rabatem havarovali. O čtyřku bojovali Márquez s Petruccim, šampion byl úspěšnější a přibližoval se první trojce. „Dovi“ se nakrátko dostal do čela, ale ve čtvrtém kole rozšířil předlouhý seznam pádů...

Motocyklová VC Francie 2018: V MotoGP nejrychlejší domácí Zarco, Crutchlow v nemocnici

Za první skupinou jezdilo další trio Petrucci – Rossi – Miller. Marc Márquez se posunul před Zarca, ale ten mu předjetí vzápětí vrátil. Jenže v 7. okruhu vyjel z trati a na yamaze se neudržel. Konec všem nadějím! Posledním domácím vítězem královské kubatury tak i nadále zůstává Pierre Monneret, který vyhrál v Remeši na úvod sezóny 1954 na gileře, radoval se tam tenkrát i ve třistapadesátkách na britském AJS. Ale zpět do žhavé současnosti. Na třetí místo se posunul Danilo Petrucci a do čela se prosmýkl Márquez. Danilo se Jorgeho nebojí, to samé samozřejmě platí i o Rossim, který Španěla odsunul mimo stupně vítězů. Ten se musel vypořádat s Millerem a Pedrosou. Scott Redding havaroval v sedmé zatáčce 11. kola.

Ohrozí italský sympaťák katalánského mistra? Připomínám, že Petrucci se dostal do MotoGP spolu s projektem IodaRacing v roce 2012, předtím si udělal jméno v kontinentálních superstockách. Márquez si připisoval na konto ale o chlup rychlejší časy a drobně se mu vzdaloval. Jack Miller vyřídil Pedrosu a jezdil čtvrtý, Cal Crutchlow předjel Álexe Rinse i Aleixe Espargara a dostal se na osmé místo, což bylo vzhledem k sobotní nehodě naprosto brilantní. O triumfu Marca Márqueze nemohlo být pochyb. Danilo Petrucci si druhým místem řekl o kontrakt s továrním týmem, vybojoval šesté pódium v kariéře, jen to nejvyšší mu pořád chybí. Na „bedně“ tuto dvojici doplnil Valentino Rossi, pro Yamahu je to v současnosti asi maximum... Jeho parťák Maverick Viñales se ovšem díky pravidelnému sbírání bodů vyhoupl na stříbrnou příčku v průběžné klasifikaci.

VC Francie MotoGP 2018 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Marc MárquezHondaRepsol Honda Team41:49,773 min
2.Danilo PetrucciDucatiAlma Pramac Racing+2,310 s
3.Valentino RossiYamahaMovistar Yamaha MotoGP+5,350 s
4.Jack MillerDucatiAlma Pramac Racing+6,314 s
5.Dani PedrosaHondaRepsol Honda Team+7,419 s
6.Jorge LorenzoDucatiDucati Team+10,355 s
7.Maverick ViñalesYamahaMovistar Yamaha MotoGP+23,758 s
8.Cal CrutchlowHondaLCR Honda Castrol+25,795 s
9.Aleix EspargaróApriliaAprilia Racing Team Gresini+26,206 s
10.Álex RinsSuzukiTeam Suzuki Ecstar+27,937 s
17.Karel AbrahamDucatiÁngel Nieto Team+56,872 s

Pořadí MS jezdců po pěti závodech: 1. Marc Márquez 95, 2. Maverick Viñales 59, 3. Johann Zarco 58, 4. Valentino Rossi 56, 5.Danilo Petrucci 54... 23. Karel Abraham 1

Moto2

Po startu závodu Moto2 vypsaného na 25 kol se v čele objevil „Pecco“ Bagnaia, stínovali jej Álex Márquez, Marcel Schrötter a skvělý Brad Binder. Isaac Viñales havaroval na konci prvního kola, následoval jej Eric Granado, který v Le Mans spíš padal, než jezdil. Dalším v pořadí „ležáků“ byl Iker Lecuona. Luca Marini zmizel v boxech, evidentně s technickým problémem. Héctor Garzó dostal trest projetí boxovou uličkou za ulitý start, později stejně havaroval... Bagnaia s Márquezem odjeli, ale brzy se mezi nimi vytvořila díra.

Jorge Navarro také skončil po pádu. Mattia Pasini ještě na stroj nasedl a pokračoval. Lorenzo Baldassarri, který jezdil na pátém místě za Joanem Mirem, si lehnul v esíčku. Motorka skončila v půlce trati a „Balda“ musel čekat, než projede půlka pole, aby ji zvedl, ale dojel jen do depa. Pětku „zdědil“ Romano Fenati, ten zatím moc letos po přestupu vidět nebyl. Ve slušných výkonech pokračoval průběžně bronzový Marcel Schrötter, Mir se mu ale začal přibližovat. Binder se v tu dobu pohyboval na konci první desítky. Havarovali Federico Fuligni a Tetsuta Nagashima.

Xavi Vierge, který startoval kvůli problémům se strojem (palivové čerpadlo) do zahřívacího kola z boxů a do závodu tudíž dle pravidel z konce pole, se brzy dotáhl dopředu a vyšlápl si na šestého Miguela Oliveiru. Joan Mir zdolal německého jezdce. Z loňského mistra světa Moto3 roste velký jezdec blízké budoucnosti, dokázal se v prostřední kubatuře „aklimatizovat“ velmi rychle. Stačí jej srovnat třeba s Dannym Kentem... Kariéru má přitom ještě před sebou, i když už není teenager, v září mu bude 21 let. Letos skvělý Vierge dostal chuť i na Fenatiho a neměl s ním problém!

Jediný Američan v poli, Joe Roberts, se na svém NTS neudržel. Bagnaia vpředu se mladším Márquezem nenechal ohrožovat, ale mimo kamery musel udělat chybu, protože 4 kola před cílem ztratil 1,4 s. O něm platí totéž, co o Mirovi, i když jezdil Moto2 už loni a titul nemá. Miguel Oliveira se rozhodl, že připraví Viergeho o jeho pátou příčku, ale do cíle už to nestihl. Chybka se povedla i Márquezovi (opět nám ji režie nenabídla), protože „Pecco“ získal v závěru ještě větší náskok, než o který přišel. Bude z něj šampion? Vyhrál letos už třetí závod. Joan Mir získal první pódium v Moto2, Marcel Schrötter dojel v pohodě čtvrtý.

VC Francie Moto3 2018 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Albert ArenasKTMÁngel Nieto Team Moto337:40,056 min
2.Andrea MignoKTMÁngel Nieto Team Moto3+0,160 s
3.Marcos RamírezKTMBester Capital Dubai+0,709 s
4.Fabio di GiannantonioHondaDel Conca Gresini Moto3+1,811 s
5.Niccolò AntonelliHondaSIC58 Squadra Corse+2,305 s
6.Jakub KornfeilKTMRedox PrüstelGP+5,487 s
7.Tony ArbolinoHondaMarinelli Snipers Team+7,577 s
8.Arón CanetHondaEstrella Galicia 0,0+11,190 s
9.Tatsuki SuzukiHondaSIC58 Squadra Corse+11,517 s
10.Jaume MasiaKTMBester Capital Dubai+11,704 s

Pořadí MS jezdců po pěti závodech: 1. Francesco Bagnaia 98, 2. Miguel Oliveira 73, 3. Álex Márquez 67, 4. Lorenzo Baldassarri 64, 5. Mattia Pasini 58...

Moto3

Vedení v závodě, který byl vypsán na 22 okruhů, se po zhasnutí červených světel ujal Jorge Martín. Jakub Kornfeil sice trochu zaváhal, ale nakonec druhé místo uhájil před Bastianinim i bojujícími Bezzecchim (průběžným lídrem seriálu) a Ramírezem. Kuba, který jede svou 150. GP a je nejzkušenějším jezdcem Moto3, se Martína držel jako klíště, dokonce se dostal i do vedení, ale pak se nevešel do jedné ze zatáček a musel se zařadit na druhé místo. Oba lehce zbytku odjeli, ale ne nadlouho. Livio Loi dostal penalizaci za ulitý start, projetí boxovou uličkou rychlostí 60 km/h. Gaby Rodrigo lovil motorku z kačírku. Do bitvy o vítězství se přimíchal Bezzecchi, di Giannantonio s Bastianinim vyčkávali, ale drželi se první trojky. Kornfeil ale spadl na pětku a se ztrátou, pole se na chvilku trošku roztrhalo, ale pak se Top 5 zase sjela.

Spadl Bulega z až 23. místa, letos má naprosto katastrofální sezónu, přitom nezměnil tým ani značku. Kuba si bohužel zkrátil zatáčku ještě jednou a dostal trest 1,3 s, který se mu přičetl k výslednému času v závodě, Antonelli obdržel ještě o půl sekundy víc, jezdil za ním. Druhá grupa se začala dotahovat a brzy se bitva o triumf rozšířila na 10 jezdců. Spadl Lorenzo dalla Porta, který se pral o 11. místo s Canetem. Ten startoval až z konce roštu.

Tón udávali Martín a Bezzecchi. Šlo zároveň o souboj Hondy a KTM, testovacím pilotem rakouské továrny pro Moto3 je mimochodem Efrén Vázquez, vítěz dvou GP ze sezóny 2014. A evidentně odvádí skvělou práci. Tony Arbolino ze skupiny odpadl. Nakarin Atiratphuvapat se potkal s asfaltem. V nájezdu do posledního kola havaroval Bastianini a Kuba si dal trochu motokrosu, ale na stroji se udržel. Eneovu motorku položenou na bok musel přeskočit, nestačil se jí vyhnout, ale v rychlosti, kterou měl, se mu to povedlo. Drama se událo v poslední zatáčce. První dva muži celkové klasifikace, tedy Bezzecchi s Martínem, spadli a cílem projel jako první Fabio di Giannantonio! Bezzecchimu se splašila motorka a Martín do ní narazil.

„Diggia“ ale nevyhrál! Zkrátil si totiž trať stejně jako Kornfeil a Antonelli v deváté zatáčce, ale vyfasoval celé tři sekundy. Kdo tedy nakonec slavil? Albert Arenas, druhý skončil Andrea Migno a třetí Marcos Ramírez. KTM okupovala kompletní stupně vítězů. Za nimi se seřadili všichni hříšníci, tedy di Giannantonio, Antonelli a Kornfeil. Zajímavá situace nastala v jezdeckém šampionátu, první čtyři dělí pouhých osm bodů!

VC Francie Moto3 2018 – Pořadí v cíli (Top 10)
1.Albert ArenasKTMÁngel Nieto Team Moto337:40,056 min
2.Andrea MignoKTMÁngel Nieto Team Moto3+0,160 s
3.Marcos RamírezKTMBester Capital Dubai+0,709 s
4.Fabio di GiannantonioHondaDel Conca Gresini Moto3+1,811 s
5.Niccolò AntonelliHondaSIC58 Squadra Corse+2,305 s
6.Jakub KornfeilKTMRedox PrüstelGP+5,487 s
7.Tony ArbolinoHondaMarinelli Snipers Team+7,577 s
8.Arón CanetHondaEstrella Galicia 0,0+11,190 s
9.Tatsuki SuzukiHondaSIC58 Squadra Corse+11,517 s
10.Jaume MasiaKTMBester Capital Dubai+11,704 s

Pořadí MS jezdců po pěti závodech: 1. Marco Bezzecchi 63, 2. Fabio di Giannantonio 59, 3. Arón Canet 56, 4. Jorge Martín 55, 5. Andrea Migno 45... 9. Jakub Kornfeil 36

Foto: Václav Duška jr.

Spolupracujeme s TipCars.com
Saúdům přestaneme dodávat zbraně, potvrdila německá kancléřka Merkelová Saúdům přestaneme dodávat zbraně, potvrdila německá kancléřka Merkelová

Německo nebude dodávat Saúdské Arábii zbraně, dokud bude…

Jordánsko chce zpět pohraniční území, která pronajalo Izraeli Jordánsko chce zpět pohraniční území, která pronajalo Izraeli

Jordánský král Abdalláh II. dnes oznámil, že jeho země…

 
Zdroj: MotoGP.com, BT Sport

Štítky Motorky

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
V Česku dnes koupíte nové auto se zárukou už za 170.000 Kč. Co od něj čekat? V Česku dnes koupíte nové auto se zárukou už za 170.000 Kč. Co od něj čekat?

Pořídit dnes nové auto se zárukou za méně než 200.000…

Škoda Karoq zdražila. Už známe i ceny derivátů Sportline a Scout Škoda Karoq zdražila. Už známe i ceny derivátů Sportline a Scout

Nový ceník Škody Karoq platný od 19. října přinesl hodně…

 

 
Mahindra začne vyrábět motocykly Jawa! Ale pro indický trh...

Mahindra začne vyrábět motocykly Jawa! Ale pro indický trh...

Včera

Indická společnost Mahindra zhruba za měsíc představí nový motocykl značky Jawa pro místní trh. Mělo by jít o stroj klasického vzhledu se čtyřtaktním jednoválcem o objemu 300 ccm.
Blesk.cz

Po stopách tatíčka Masaryka: Navštivte rodiště našeho prvního prezidenta!

Po stopách tatíčka Masaryka: Navštivte rodiště…

Nejmilejší písničku tatíčka Masaryka si můžete zanotovat v rodišti našeho  prvního prezidenta. Vydejte se po…

Antické Řecko čeká na dobytí: Recenze Assassin’s Creed Odyssey

Antické Řecko čeká na dobytí: Recenze Assassin’s…

Vůbec ne dávno, alebrž teprve před 11 lety vznikla série Assassin’s Creed pojednávající o asasínech a…

 

iSport.cz

SESTŘIHY: Sparta srazila Kometu a je první. Hradec padl, Pardubice vyhořely

SESTŘIHY: Sparta srazila Kometu a je první. Hradec…

SOUHRN | Parádní šokování mistra! Hokejisté Sparty vyhráli nad brněnskou Kometou 4:2 a připsali si čtvrté…

Hamilton k titulu neproklouzl, Vettel drží naději. Slavil Räikkönen

Hamilton k titulu neproklouzl, Vettel drží naději.…

Lewis Hamilton obsadil ve Velké ceně USA formule 1 třetí místo, což mu vzhledem ke čtvrté příčce Sebastiana…

 

Reflex.cz

První československý ministr financí Alois Rašín byl národní hrdina i symbol sociálního útlaku

První československý ministr financí Alois Rašín byl…

Alois Rašín patřil do legendární pětice mužů, kteří 28. října 1918 vyhlásili samostatné Československo. Zároveň…

Jak připravit auto na zimu: Vše, co byste měli udělat a zkontrolovat

Jak připravit auto na zimu: Vše, co byste měli…

Ostříleným matadorům za volantem osvědčená pravidla nějak zvlášť připomínat nemusíme, vám ostatním bychom rádi…