29.11. 2018 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Motor Alfa Romeo Twin Spark 16V: Jízdně nejlepší čtyřválec pohřbily jeho vrtochy

 

„Twin Spark“ znamená u Alfy Romeo motor se dvěma svíčkami na válec. Proč na tento kdysi rozšířený a úžasně jezdící motor dnes moc často nenarazíte?

V doslovném překladu znamená „twin spark“ zdvojená jiskra. Právě takto pojmenovala italská Alfa Romeo v roce 1987 svůj tehdy revolučně řešený řadový čtyřválec. Představil se v rámci modernizace slavného typu Alfa 75, který využíval koncepci pohonu transaxle. Později motor existoval také ve verzi pro příčnou zástavbu do karoserie, neboť poháněl také velkou Alfu 164 a od roku 1992 menší model 155, technicky spřízněný s původním Fiatem Tipo.

Zbylo jen jméno

Twin Spark, o němž zde bude řeč, je ale už úplně jiným motorem. Jedná se vlastně o druhou generaci takto označeného agregátu. S tím původním z 80. let má společnou nanejvýš základní kubaturu a dvě svíčky na válec, kterých je tak celkem osm.

Co vlastně vedlo konstruktéry k tomu, aby použili místo jedné svíčky na válec dvě? Zatímco u původního motoru Twin Spark bylo všech osm svíček stejných, u druhé generace jsou čtyři svíčky obvyklé velikosti, zbylé čtyři jsou ale proti nim výrazně menší, jakoby převzaté z motocyklového motoru. Pokud máme být přesní, tak velká svíčka má tady průměr 14 mm, ta malá pouhých 10 mm. Důvody pro toto řešení byly u druhé generace mimo jiné také prostorové, neboť na rozdíl od první generace je použit čtyřventilový rozvod, který tak výrazně zmenšil volný prostor pro svíčky.

Evropské Automobily roku: Alfa Romeo 156 (1998)

Hlavním smyslem dvou svíček na válec byla snaha chránit drahý katalyzátor při výpadku zapalování na určitém válci. Motor Twin Spark druhé generace pochází ještě z doby, kdy elektronika neuměla poznat, který z válců nepálí a vypnout tak přívod paliva (zavřít příslušný vstřikovač benzínu). Každý válec má vlastní jednojiskrovou zapalovací cívku, která je zcela běžně nasazena přímo na svíčce, v tomto případě na té velké. Současně má tady ale cívka ještě jeden takzvaný paralelní vývod, který ji propojuje s malou svíčkou paralelního válce. První je tak propojen se čtvrtým, druhý se třetím, neboť motor pálí v pořadí obvyklém u čtyřválce 1-3-4-2. To znamená, že první a čtvrtý válec jdou stejně, a to samé platí o druhém a třetím.

Pokud tedy na prvním válci pálí svíčka do komprese (a jde tedy o klasický zážeh), u paralelního válce (v tomto případě čtvrtého) pálí současně malá svíčka „do výfuku“. Toto ale platilo pouze u motorů vyráběných do roku 2003. Od uvedeného data se změnilo časování zapalování, takže již pálí pouze svíčky válce, který vykonává kompresní zdvih. V polovině 90. let bylo zapalování s cívkou nasazenou přímo na svíčce jen málo vyzkoušené řešení, protože se ještě hojně používal rozdělovač. Dnes je toto u motorů již zcela běžné.

Druhou předností zdvojeného zapalování je rychlejší prohoření směsi, zejména s rostoucími otáčkami motoru a zároveň nižší tepelné zatížení pístů. Teplota na nich je tak teoreticky lépe rozložena.

Kolik stojí výměna?

Alfa Romeo předepisovala u motorů Twin Spark druhé generace výměnu zapalovacích svíček po ujetí 100.000 km. V době největší slávy těchto čtyřválců, tedy na začátku třetího milénia, mohl za sadu těchto osmi svíček chtít výrobce klidně 8.000 korun. Dnes jsou náklady na výměnu příznivější. Čtyři hlavní (velké) svíčky, konkrétně NGK BKR6EKPA, dnes lze pořídit za asi 1.200 korun. Sada menších svíček NGK PMR7A vyjde na asi 1.100 korun. Celkem tedy 2.300 za materiál. Důležité je vyměnit opravdu obě svíčky, nikoliv pouze třeba ty velké. Druhá generace motorů Twin Spark dostala na rozdíl od předchůdců pohon rozvodů ozubeným řemenem. Jeho interval výměny se průběhu života několikrát upravoval, když původně byl 100.000 km. Nyní je 60.000 km nebo čtyři roky. Důvodem bylo občasné selhání rozvodů.

Menší verze motoru o objemu 1,4, 1,6 a 1,8 litru mají pouze řemen pohánějící oba vačkové hřídele. Dvoulitr dostal navíc ještě dva vyvažovací hřídele v bloku, které mají svůj vlastní, užší řemen, mechaniky nazývaný mikrořemen. Sice se můžete dočíst, že jeho výměna je stanovena po ujetí 120.000 km, jenže když selže, zamotá se do rozvodového a motor se potká. Specialisté proto doporučují měnit oba řemeny s příslušnými kladkami současně. Za sadu obou řemenů, třech kladek a vodní pumpu dnes zaplatíte v druhovýrobě částku asi 6.500 korun. Interval 60.000 km je však velice krátký.

Klape jako diesel

Pouze kubatury 1.4 a slabší verze šestnáctistovky s výkonem 77 kW nepoužívaly proměnné časování sací strany rozvodu. Verze motoru 1.6 s 88 kW stejně jako větší osmnáctistovka a samozřejmě dvoulitr touto technologií disponovaly.

Pokud zní Twin Spark jako vznětový motor (a tedy nezvykle klape), bývá příčina právě v proměnném časování rozvodu. Jeho přesuvník, pokud je zanesený karbonem, se nedotočí do své krajní polohy, ale zůstane „viset“ někde mezi, v rozmezí úhlu natočení vačky 25 stupňů. Specialisté na Fiaty a Alfy Romeo dokážou přesuvník vyčistit, takže jej není třeba hned měnit. Pokud motor nejde nastartovat (startér točí klikou, ale motor nechytne), může být příčinou vadný snímač otáček na některém z vačkových hřídelů.

Dnes už jich je málo

Nejvíce však ohrožuje provozuschopnost těchto motorů fakt, že jsou prostě choulostivé. K delšímu přežití vyžadují věci znalého majitele-řidiče. Nejvíce jim škodí příliš brzké vytáčení po studeném startu. Kdo krátce po natočení motor požene do vysokých otáček, tomu může dokonce prasknout píst. Písty se tady totiž s teplem roztahují až příliš rychle, naopak litinový blok (opět rozdíl oproti předchůdcům, které používaly hliníkový) docela pomalu.

Alfa Romeo 156 2,0 JTS - některá auta nestárnou (01/2003)

Přitom písty jsou ve válci uloženy s poněkud větší vůlí. To je také důvod, proč se tyto motory tak lehce a rychle vytáčejí a zároveň proč zcela běžně spotřebovávají olej. V případě dvoulitru, který je jednoznačně jízdně nejlepší, ale zároveň také nejchoulostivější, činí olejová náplň 4,4 litru včetně čističe. Pokud motor spotřebuje všechno své mazivo, končí to většinou ojnicí vně bloku, což je zároveň konec pro tento motor. Zpravidla to jako první vzdají ojniční ložiska třetího a čtvrtého válce, údajně proto, že jsou dále od olejového čerpadla.

Motor Twin Spark zkrátka vyžaduje od svého majitele zcela specifický přístup. Pokud jej dostane, asi i může fungovat, zejména když mu dopřejete nový olej každých pět až deset tisíc kilometrů, případně jednou za rok. Ten musí být navíc s vyšší tepelnou zatížitelností. Obligátní Selenia Racing SAE 10W-60 je skvělý, ale drahý, byť jsme našli i nabídku 259 korun za litr. Běžně však pětilitrové balení vychází na více než 1.100 korun. V žádném případě se ale nesmějí používat „vodičky“ SAE 5W-30 či 0W-30. To je pro tento motor zcela nevhodné mazivo.

Fakt, že motor Twin Spark má velmi špatnou pověst (třeba na rozdíl od šestiválce Alfy Romeo, který je naopak skvělý), znamená, že vozy s těmito motory jsou výrazně levnější než stejné se šestiválcem. Rozdíl v ceně ojetiny, třeba u takové Alfy Romeo GTV či Spider, může být v závislosti na motoru i dvojnásobný. A kde všude Twin Spark najdete? V modelech 145, 146, a dále 147, 155, 156 a velkém sedanu 166. A samozřejmě ve zmíněném kupé GTV a jeho otevřené verzi Spider. Posledním uživatelem bylo kupé GT odvozené od 147, v tomto případě ale již pouze kubatura 1,8 litru. Motor Twin Spark vyběhl díky kupé GT z nabídky až v roce 2011 s příchodem emisní normy Euro 5.

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
Mikroskop E15: Čínská ekonomika je časovaná bomba, může spustit krizi, varují ekonomové Mikroskop E15: Čínská ekonomika je časovaná bomba, může spustit krizi, varují ekonomové

Zatímco si svět připomíná desáté výročí globální finanční…

Práce budoucnosti? Nejvíc roste poptávka po programátorech blockchainu, uvádí LinkedIn Práce budoucnosti? Nejvíc roste poptávka po programátorech blockchainu, uvádí LinkedIn

Profesní sociální síť LinkedIn zveřejnila analýzu…

Obrana nakoupí obrněnce za 50 miliard. Ve hře jsou čtyři firmy Obrana nakoupí obrněnce za 50 miliard. Ve hře jsou čtyři firmy

Ministerstvo obrany oficiálně začíná vybírat dodavatele…

Akční plán proti kůrovci: ministerstvo chce zavést  nižší DPH na palivové dřevo Akční plán proti kůrovci: ministerstvo chce zavést nižší DPH na palivové dřevo

Ministerstvo zemědělství chystá novelu lesního zákona,…

 

Štítky Alfa Romeo Bazar

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Nová Mazda 3 se ukázala v Praze. Máme i české ceny, výbava je bohatá! Nová Mazda 3 se ukázala v Praze. Máme i české ceny, výbava je bohatá!

Od představení nové generace Mazdy 3 na autosalonu v Los…

Znáte šílené Sbarro Windhawk? Je to lovecké SUV pro saúdského krále Znáte šílené Sbarro Windhawk? Je to lovecké SUV pro saúdského krále

V době, kdy ještě nebyla kategorie vozů SUV natolik…

 

 
Nissan Be-1, S-Cargo, Pao a Figaro: Když vycházející slunce frčelo na retru

Nissan Be-1, S-Cargo, Pao a Figaro: Když vycházející slunce frčelo na retru

Včera

Čtveřice tzv. „pike cars“ Nissanu vzbudila před nějakými třemi dekádami v Japonsku značné pozdvižení a prodávala se jako housky na krámě. Coby sběratelská auta putují do USA.
Blesk.cz

Děsivě vysoký obsah alkoholu v krvi?! Zvěsti o opilosti Jana Kočky (†28) se šíří po internetu

Děsivě vysoký obsah alkoholu v krvi?! Zvěsti o…

Konec nepochopitelně dlouho tutlaného tajemství. Jan Kočka mladší (†28) zabíjel při smrtelné nehodě na D11 pod…

Většina Čechů umírá v nemocnici, muži i na ulici. Doma skoná jen pětina lidí

Většina Čechů umírá v nemocnici, muži i na ulici.…

Většina Čechů by svůj poslední den nejraději prožila v klidu domova, ale ve skutečnosti se toto přání „splní“…

 

iSport.cz

Laštůvka má další nulu: Sbírá je celé mužstvo, ale radši bych měl tři body

Laštůvka má další nulu: Sbírá je celé mužstvo, ale…

Připsal si devátou nulu, ale pro brankáře Jana Laštůvku z Baníku Ostrava je důležitější, že jeho tým v 19…

SESTŘIH: Baník - Olomouc 0:0. Šlágr bez vítěze, Stronati trefil břevno

SESTŘIH: Baník - Olomouc 0:0. Šlágr bez vítěze,…

Fotbalisté Baníku Ostrava v předehrávce 19. kola FORTUNA:LIGY na svém hřišti remizovali se Sigmou Olomouc 0:0.…

 

Reflex.cz

Děti bohatých Íránců pobuřují chudé krajany. Předvádějí se na Instagramu, zatímco země trpí pod sankcemi

Děti bohatých Íránců pobuřují chudé krajany.…

Zatímco Írán byl poměrně tvrdě zasažen sankcemi, které na něj uvalily Spojené státy, děti zazobaných obyvatel…

Babiš by měl přijít o dotace z jiného důvodu než kvůli střetu zájmů. Tady jde o mnohem víc

Babiš by měl přijít o dotace z jiného důvodu než…

Ačkoli se na první pohled týká verdikt Evropského parlamentu o „zastavení“ dotací pro společnost Agrofert z…