13.4. 2013

Nákup ojetého vozu: Který je nejvhodnější?

Nákup ojetého vozu: Který je nejvhodnější?

Překvapila vás otázka v titulku? Asi ano. Je přece jasné, že každý ví, jaký automobil je pro něj nejvhodnější. Je to ale skutečně tak? Pojďme se na to podívat z trochu jiného úhlu.

Začněme třeba prvním automobilem řidiče. Většina z nás si přála mít vlastní vůz hned po získání řidičského průkazu. Někomu se sen splnil okamžitě, někomu třeba až později, ale na jednom se většina z nás shodla - musí to být „pořádná kára“. Osmnáctiletí kluci s čerstvým řidičákem v kapse tak dnes často vyhlížejí starší modely Volkswagen Golf, Ford Puma, Renault Megane Coupé nebo třeba Hondu Civic. Při nákupu převládají emoce, a čím více „vytuněný“ vůz, tím větší chuť ho koupit.

Takové vozy ale mívají neznačkové a neschválené příslušenství. Nejčastěji to jsou kola, která se sotva vejdou do podběhů, neprůhledná skla nebo nevhodný tlumič výfuku. Novopečenému řidiči tak hrozí odejmutí technického průkazu, sotva s takovým vozem vyrazí na silnici. Problematická může být také bezpečnost takto upraveného vozu. Neschválené disky kol, černá skla a další „vychytávky“ jsou spíše ke škodě, než aby zvyšovaly bezpečnost vozu.

V této souvislosti je dobré připomenout nedávnou smrtelnou nehodu, kterou zavinil mladý řidič naprosto technicky nezpůsobilého vozu. Jaké auto tedy potomkovi s čerstvým řidičákem koupit? Pochopitelně záleží na stavu peněženky, ale v obecné rovině se dá říci, že první automobil by měl splňovat několik parametrů:

•      Snadná ovladatelnost – řidič by se neměl s vozem „prát“. Posilovač řízení by měl být samozřejmostí, stejně tak jako snadné ovládání spojkového pedálu. Z kabiny by měl být dobrý výhled do všech stran. Některé vozy sice oplývají atraktivním designem, ale při couvání nebo vyjíždění z řady zaparkovaných aut může špatný výhled způsobit nezkušenému řidiči nemalé komplikace. Také velikost vozu může ovlivnit první řidičské zážitky. Nováček si rozhodně lépe porozumí například s Renaultem Clio než s modelem Espace.

•      Bezpečnostní prvky – ABS a ESP by měly být samozřejmostí, stejně jako alespoň čtyři airbagy.

•      Klimatizace – není to jenom komfortní prvek výbavy, velkou měrou přispívá k bezpečnosti provozu. Ve velkých vedrech a pomalé jízdě, například v městské zácpě, znervózní i zkušený řidič, natož nováček.

•      Perfektní technický stav – je samozřejmostí u všech vozů. Mnohdy se však stává, že v rodině doslouží auto a než by se prodalo za „pár tisícovek“, dá se dětem, ať se s ním naučí řídit. Pozor však na jeho technický stav. Máme-li pocit, že se auto takzvaně sype, není dobré posílat je v rodině do dalšího kola.

Typy vozidel vhodných pro začátečníky a nezkušené řidiče*: •      Volkswagen Golf – cena v autobazaru cca 85.000 Kč (r.v. 2000, 4x airbag, ABS, klimatizace)

•      Škoda Fabia – cena v autobazaru cca 80.000 Kč (r.v. 2005, 4x airbag, ABS, klimatizace)

•      Peugeot 307 – cena v autobazaru cca 80.000 Kč (r.v. 2004, 6x airbag, ABS, klimatizace)

•      Opel Astra – cena v autobazaru cca 80.000 Kč (r.v. 2004, 6x airbag, ABS, klimatizace)

Další zajímavou kategorií řidičů jsou třicátníci, kteří už mají několik řidičských let za sebou a nyní potřebují rodinný vůz. Necítí se však ještě nijak zvlášť usedle a tak chtějí praktické auto, které má ale styl, dají se s ním svižně jezdit delší trasy a jež pojme nějakou tu basu piv na výlet s kamarády, případně dětský kočárek na rodinný výlet.

I v tomto případě budou hrát velkou roli emoce. Navíc do rozhodovacího procesu pravděpodobně vstoupí partnerka, která bude ovlivněna nejen designem a barvou vozu, ale také jeho praktickou stránkou. Neberte však její argumenty na lehkou váhu. Budete-li se navíc v řízení střídat, bude potřeba některé požadavky partnerky vzít velmi vážně. Takovým požadavkem může být například parkovací asistent, nebo alespoň čidla. Ženy (a nejen ony) se cítí ve voze mnohem lépe, když vědí, že při parkování mají k dispozici elektronického pomocníka.

Důležité také je, jak velké děti budete vozit. V případě používání autosedaček vybírejte vozy se systémem Isofix a snadným přístupem na zadní sedadla. Auto by nemělo být příliš nízké, abyste při manipulaci s dětskou sedačkou neměli potíže. Pozor na domněnku, že sedmimístné vozy nabídnou dostatek komfortu všem cestujícím. Ve velké většině vozů se na zadní lavici nebo sedačkách dá vydržet pouze kratší cesta, navíc se téměř eliminuje prostor pro zavazadla.

Při nákupu vozu si také vyzkoušejte, jak se vám bude do kufru nakládat a následně vykládat dětský kočárek. Nezdá se to, ale v případě hlubšího dna zavazadelníku je taková manipulace, zvláště pro ženu, docela náročná. Stejně náročné může být i zavírání pátých dveří u vozidel typu Citroën Berlingo nebo Peugeot Partner. Jsou příliš velké a jejich ovládání vyžaduje poměrně značnou sílu. Také je potřeba myslet na prostor nutný k jejich otevření. Máte malou a nízkou garáž? Pečlivě rozmyslete, s jakým autem do ní budete vjíždět.

Moderní bezpečnostní prvky, stejně jako klimatizace jsou nutností. V případě možnosti zvažte i variantu s automatickou (nikoliv však robotickou) převodovkou. Při jízdě hustým městským provozem tento komfortní prvek oceníte. A co motor - nafta nebo benzin? Tady je nutné pečlivě počítat. Obecně se dá říci, že vznětové motory mají při stejném objemu válců nižší spotřebu než ty zážehové, přibližně o dva litry. Někdy více, někdy méně. Jenže – cena benzinu je v současnosti stejná jako cena motorové nafty, takže jediná úspora je právě v rozdílu spotřeby.

Budeme-li uvažovat o rozdílu ve spotřebě 2 litry na 100 kilometrů a ceně paliva 38 Kč jak za benzin, tak naftu, dojdeme ke zjištění, že na ujetých sto kilometrech ušetříme 76 korun. Při průměrném proběhu 25.000 kilometrů ročně je úspora na spotřebě rovna částce 19.000 korun. Za tři roky tak může úspora na spotřebovaném palivu činit skoro 60.000 korun. Ale pozor! Skutečně ujedete 25.000 kilometrů ročně? Najedete-li například jenom 15.000 km/rok, nebude mít pro vás nákup naftového motoru asi příliš velký ekonomický smysl. Dále berte v potaz, že vozy s dieselovým motorem jsou obecně dražší, než ty s benzinovým. Uvažujte i nad servisními úkony, které s naftovým motorem souvisí: žhavící svíčky, rozvody, vstřiky, turbo atd.

Příklady rodinného vozu pro aktivní mladou rodinu s ročním proběhem alespoň 20.000 kilometrů*:

•      Škoda Octavia Combi II, 2.0 TDI – cena v autobazaru cca 180.000 Kč (r.v. 2007, převodovka DSG, 6x airbag, parkovací čidla, automatická klimatizace, ABS, ESP, ASR)

•      Volkswagen Passat Variant, 2.0 TDI – cena v autobazaru cca 200.000 Kč (r.v. 2007, pohon 4x4, 6x airbag, ABS, ESP, palubní počítač, klimatizace)

•      Seat Alhambra 2.0 TDI – cena v autobazaru cca 180.000 Kč (r.v. 2007, 6x airbag, navigace, ABS, ESP, automatická klimatizace, tempomat, dešťový senzor)

•      Ford Mondeo 2.0 TDCi – cena v autobazaru cca 170.000 Kč (r.v. 2008, 6x airbag, klimatizace, ABS, ESP, palubní počítač)

Zkusme se ještě podívat na kategorii starších řidičů, kteří již nepotřebují velké auto a ani netouží po superdynamických výkonech. Jaké auto pro ně? Starší řidiči ocení především pohodlné nastupování. Nízká sedadla mohou dělat problém hlavně při vystupování. Vybírejte proto automobil s vyšší stavbou, například Škoda Yeti, Dacia Duster nebo Nissan Qashqai. Zkuste si do vozu párkrát nasednout a vysednout.

Také zavazadlový prostor by neměl být příliš hluboký, aby se vám z něj nákup snadno vykládal. Stejně tak jeho hrana by měla být co nejníže pro snadnější nakládání těžších předmětů. Málokdo si to přizná, ale s věkem se projevují i určitá zdravotní omezení. Zhoršuje se například zrak. Je proto vhodné při nákupu vozidla věnovat patřičnou pozornost také ovladačům na palubní desce. Moderní vozy mnohdy překypují velkým množstvím titěrných tlačítek na palubní desce i na volantu. Zvažte proto, jestli potřebujete mít volant s deseti spínači, na které budete muset přeostřovat zrak při každém použití.

Ovládání telefonu a tempomatu na volantu asi oželíte. Také zkuste, jak uvidíte na displej palubního počítače a autorádia. Ovládání těchto zařízení je navíc v mnoha vozech realizováno prostřednictvím informačního systému. Nebojte se proto vyzkoušet, zda je pro vás ovládání všech zařízení intuitivní, pohodlné a také zda je v češtině. Pro maximální pohodlí zvažte automatickou (nikoliv robotickou) převodovku. Nabídne nejen pohodlnou jízdu, ale například při výletu do města s hustým provozem také určitou dávku klidu. Při výběru vozu s automatem však dobře vybírejte a neváhejte nechat stav převodovky zkontrolovat ve značkovém servisu. Investice cca 2.000 korun se bohatě vyplatí, oprava automatického ústrojí může totiž přijít až na desítky tisíc korun.

Vozy, ve kterých se senioři budou cítit dobře*:

•      Nissan Qashqai 1.5 dCi – cena v autobazaru cca 210.000 Kč (r.v. 2008, 6x airbag, ABS, klimatizace)

•      Škoda Yeti 1.2 TSI – cena v autobazaru cca 270.000 Kč (r.v. 2011, 4x airbag, klimatizace, posilovač řízení)

•      Dacia Duster 1.6i 16V – cena v autobazaru cca 240.000 Kč (r.v. 2010, 4x airbag, klimatizace, ABS)

•      Peugeot 301 – cena nového vozu od 220.000 Kč

•      Citroën C-Elysée – cena nového vozu od 220.000 Kč

•      Škoda Rapid – cena nového vozu od 269.900 Kč

Nákup vozu je hodně o emocích a je velmi důležité pro jaké účely jej pořizujete a kdo jej bude užívat. Proto nezapomínejte na to, že automobil musí být nejen bezpečný, ale většinou také přiměřeně praktický a pohodlný pro každodenní využití. Ferrari 458 Italia je nádherný exemplář a sen většiny z nás, ale zkusili jste si někdy několikrát po sobě do něj nasednout a zase vystoupit?

*Zdroj: Autocentrum ESA, a.s.

Oznámkuj dealera
Spolupracujeme s TipCars.com
Izrael touží po dalších německých ponorkách, možná za ně utratí 1,2 miliardy dolarů Izrael touží po dalších německých ponorkách, možná za ně utratí 1,2 miliardy dolarů

Izrael chce koupit od Německa další tři moderní ponorky v…

Největší jachta na světě má problém. Stavitel použil nelegálně vytěžené dřevo Největší jachta na světě má problém. Stavitel použil nelegálně vytěžené dřevo

Superluxusní jachta „A“, která vzniká v německém Kielu,…

McDonald's chytá druhý dech, tržby se pomalu začaly zotavovat McDonald's chytá druhý dech, tržby se pomalu začaly zotavovat

Tržby největšího světového řetězce restaurací rychlého…

 
 

Přidat názorDiskuse: Nákup ojetého vozu: Který je nejvhodnější?Doporučujeme
Vyzkoušeli jsme kupé Škoda posledních osmdesáti let. Tudy kráčí historie! (+video) Vyzkoušeli jsme kupé Škoda posledních osmdesáti let

Dnešní doba patří automobilům SUV a atraktivních kupé…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
Šest věcí, které by měl na svém voze zkontrolovat i ten nejlínější majitel Šest věcí, které by měl na svém voze zkontrolovat i ten nejlínější majitel

Nemusíte být profesionální automechanik, abyste jízdu ve…

Nepovedená čínská kopie: Tahle elektrická parodie představuje BMW i3 Nepovedená čínská kopie: Tahle elektrická parodie představuje BMW i3

Yema představila vůz s označením B11, který až nápadně…

 


 
Škoda Superb slaví 15 let. Podívejte se na všechny generace!

Škoda Superb slaví 15 let. Podívejte se na všechny generace!

Dnes 13:53

Už je to patnáct let, co Škoda obnovila tradiční označení Superb a propůjčila jej modelu střední třídy. Od té doby jich vyrobila přibližně 900 tisíc kusů.
Blesk.cz

Úředníci chystají bič na pivaře v Česku: Zásadní omezení prodeje alkoholu

Úředníci chystají bič na pivaře v Česku: Zásadní…

Alkohol včetně piva se bude platit jen bezhotovostně, zvýší se daň a výrobcům se zakáže reklama. Takové a další…

Poslední okamžiky před smrtí: Na rakovinu umírající muž podstoupil eutanazii

Poslední okamžiky před smrtí: Na rakovinu umírající…

V roce 2012 diagnostikovali lékaři Australanovi Maxu Bromsonovi (†66) rakovinu kostí. Její finální stadia…

 

iSport.cz

V B třídě udělali první ligu. V Tišicích bouřily kotle, Kohák vedl rozbor v televizi

V B třídě udělali první ligu. V Tišicích bouřily…

Bacha, už jdou. Hvězdy. Fotoaparáty cvakají, jeden, druhý, třetí. Kamery běží, natáčí se na mobily. Na nejvyšší…

Krásky na losování Turnaje mistryň: Plíšková zaujala odvážnými šaty

Krásky na losování Turnaje mistryň: Plíšková zaujala…

Kočičky, šatičky a srandičky. V takovém duchu se neslo páteční představování osmi nejlepších tenistek, které si…

 

Reflex.cz

Neptunův útes vzpomínek: Podvodní hřbitov vytváří život po životě

Neptunův útes vzpomínek: Podvodní hřbitov vytváří…

Pět kilometrů od pobřeží Floridy a 12 metrů pod hladinou moře leží největší člověkem vytvořený útes. Podle plánů…

Poslední předvolební debata: Trump „penaltu“ neproměnil, ale Clintonová nic nezískala

Poslední předvolební debata: Trump „penaltu“…

Včerejší debata prezidentských kandidátů zřejmě nepřinesla zásadní průlom ve stavu souboje Donalda Trumpa a…