28.11. 2013 Svět motorů

Nehoda špatně opraveného auta: Když dva dělají totéž…

 

Jaký vliv může mít rozdílně uskutečněná oprava vozidla po vcelku běžné havárii, ukázala nedávno mladoboleslavská automobilka Škoda. Výsledek je minimálně překvapivý.

Na začátku všeho jsou dvě identické Škody Octavia druhé, tedy dnes již minulé generace. Obě pohánějí motory 1.2 TSI, přičemž jedna je modrá a druhá červená. Jsou úplně nové a svůj život na silnici si příliš neužijí. Čeká je totiž boční bariérová zkouška podle předpisu EHK OSN 95. Pouze nárazová rychlost bude snížena na 30 km/h.

Takové střety jsou v provozu poměrně časté. Stávají se nejen v případě, že někdo nedá přednost na křižovatce, nýbrž i na parkovištích. To ostatně potvrzuje studie ústavu Dekra, podle níž nejvíce opravovaných škod na vozidlech vzniká při nárazových rychlostech do 44 km/h. Vzhledem k ceně octavie je jasné, že poškození způsobené takovou nehodou nespadne do oblasti, kdy se již vozidlo nevyplatí opravovat.

Druhé dějství

Po nárazové zkoušce byla obě vozidla opravena. Zatímco modrá octavia putovala do autorizovaného servisního střediska Škody v Kosmonosech, červená byla odvezena do dílen německé laboratoře KTI (Kraftfahrzeugtechnisches Institut). Jde o dceřinou společnost Dekry zabývající se výzkumem oprav vozidel po haváriích. V našem případě bylo jejím úkolem simulovat „neautorizovanou“ práci.

Zatímco v Kosmonosech se postupovalo přesně podle dílenské příručky, v KTI karoserii opravovali tak, jak to běžně dělají různé menší firmy, jejichž cílem je spíše než kvalita ekonomické hledisko… Prostě aby to majitele pokud možno moc nestálo.

Rovnání kontra výměna

Podívejme se teď podrobněji na obě opravy. Začněme červenou octavií umístěnou v laboratořích KTI. Po nezbytné demontáži levých předních a levých zadních dveří a následném odstrojení poškozených vnějších a vnitřních dílů vozidla, demontáže airbagů a plastových obložení kabiny a upevnění vozidla na rám se přistoupilo k samotné opravě zdeformované karoserie. Jejím základem bylo rovnání všeho, co bylo jen trochu možné. Vzhledem k tuhosti sloupku B bylo potřeba jej k opětovnému vyrovnání (vytažení) nahřát. Dále se rovnaly prahy, střecha a také vrchní část bočnice v oblasti levého sloupku C. Po vyrovnání byla přimontována upravená část nové postranice. Při demontáži vrchní části postranice došlo k narušení povrchu sloupku B. Důvodem bylo použití nesprávného rozměru řezného kotouče. Chybně dopadlo i samotné svařování. Jednak z důvodu nízké teploty, navíc i nedostatečného přítlaku. Však také byly použity klasické svářecí kleště. Rovněž s předepsaným lepením některých spojů se karosáři v KTI příliš nezdržovali.

Mnohem lépe na tom byla modrá octavia. Autorizovaná dílna postupovala přesně podle pokynů výrobce. Počátečními pracemi se obě opravy moc neliší, neboť odstrojování se musí dělat vlastně vždy. To už ale nelze říci o samotné opravě. Jestliže se v KTI na červené škodovce rovnalo vlastně úplně vše, v případě modré to byla pouze podlahová část platformy, samozřejmě za studena. Rovnání čehokoliv na karoserii za tepla je dle odborníků ze Škody Auto největším prohřeškem, jak jsme viděli dále v simulovaném testu.

A co se tedy měnilo? Předně to byla kompletní levá postranice včetně sloupků A i B a také prahu. Dále střecha vozidla, levý přední blatník a samozřejmě oboje dveře, poté následovaly další práce, již v zásadě podobné s těmi u červeného vozu (boční airbag, interiérové plasty a jiné).

Třicítku střídá padesátka

Ačkoliv byla obě vozidla opravována různým způsobem, na první pohled byste to do nich neřekli. I neautorizované dílny si totiž dávají záležet na tom, aby takzvané pohledové části byly pokud možno bez výhrad. Laik tak v zásadě nemá žádnou možnost poznat, zda oprava vozu proběhla v souladu s předpisy výrobce, nebo lidově řečeno na koleně.

Místo na silnici putují oba vozy do Úhelnice u Mladé Boleslavi, kde je čeká opět nárazový test. Je stejný jako předchozí, pouze na 50 km/h vzrostla nárazová rychlost hliníkového beranidla o hmotnosti 950 kg, jež simuluje přední deformační zónu moderního automobilu. Po nezbytných přípravách dochází k samotnému nárazu. Už jen pouhý pohled na rozbité octavie odhaluje výrazně větší deformace červené, opravované neautorizovanými metodami. Následné vyhodnocení z podrobného zkoumání obou škodovek to nejen potvrzuje, nýbrž ukazuje větší rozdíly, než se na první pohled zdá (viz dále).

Je to na vás

Závěr je tedy jasný. Vzhledem k tomu, že cena opravy obou vozidel byla kalkulována v eurech, musíme vycházet z pouhého přepočtu na české koruny. Dle vyjádření Škody Auto se neautorizovanou metodou ušetřilo zhruba 90 000 Kč. To se zdá být relativně dost.

Bohužel daň za to ale může být krutá, neboť jak se asi všichni shodneme, cenu lidského života jednoduše vyčíslit nelze. V případě havárie v minulosti neodborně opraveného vozidla o něj jít skutečně může, a to v situacích, které byste za normálních okolností měli bez problému přežít, třeba jen s lehčími zraněními.

Praxe je často taková, že lidé se neodborně opravených vozidel po havárii snaží co nejrychleji zbavit. Tím vlastně riskují život a zdraví těch, kteří si od nich vůz kupují a zpravidla nic netuší. Je to na každém z nás…

Výsledky druhého nárazového testu

Deformace karoserie

Rozdíly v deformaci obou karoserii jsou na první pohled viditelné. U červené octavie došlo při nárazu k deformacím střechy nad levými zadními dveřmi, horního rámu dveří za sloupkem B a u horní hrany zadního okna. Dále byly zdeformovány přední i zadní boční dveře a došlo rovněž k většímu rozevření horních částí dveří od rámu dveří, prahu a rozevření spodního lemu.

Deformace (mm) Červená octavia Modrá octavia
Práh 175 150
Podlaha 55 40
Pažení dveří 128 105
Sloupek B, pažení 140 115

U červené octavie se negativně projevily neodborné zásahy do struktury, jejichž přímým důsledkem bylo zlomení sloupku B v místě napojení na nově upravenou postranici (vyříznutou část z nového dílu). Rovnání prahu za studena se podepsalo na snížení tuhosti platformy, jakož i spodní části sloupku B. Celkové deformace byly až o 25 mm větší. Došlo rovněž k výrazněnému rozlomení postranice a prahu důsledkem špatného slícovaní a nevhodným svařováním.

Co zranění řidiče?

Šofér modré octavie, opravené dle předepsaných postupů výrobce, by pravděpodobně vyvázl jen s lehčím zraněním bez trvalých následků. Hospitalizace by nebyla nutná. Naopak řidič červené škodovky, jež nebyla opravena v souladu s předpisy automobilky, by pravděpodobně utrpěl i závažnější poranění: například zlomeninu tří žeber či pohmoždění vnitřních orgánů. Hospitalizaci lze předpokládat v řádu týdnů či měsíců.

Pravděpodobnost zranění v testovaných octaviích
Vozidlo Červená octavia Modrá octavia
AIS rovno 3 47 procent 4,69 procenta
AIS rovno 4 16 procent 1 procento
To mimo jiné znamená, že riziko léčitelného zranění je u neodborně opravené octavie (červené) více než desetinásobné než u modré, zprovozněné v souladu s předpisy výrobce
Zatížení hlavy (HIC) 99,77 (1000) 61,93 (1000)
Průhyb žeber 21,67 mm (42 mm) 21,09 mm (42 mm)
Kritérium měkké tkáně 0,12 m/s (1,0 m/s) 0,11 m/s (1,0 m/s)
Maximální zatížení stydké kosti 2,09 kN (6 kN) 1,74 kN (6 kN)
Maximální zatížení břicha 0,7 kN (2,5 kN) 0,6 kW (2,5 kN)
Údaje v závorkách vyjadřují mezní hodnoty

Autor: Tomáš Dusil, Svět motorů

Oznámkuj dealera
Spolupracujeme s TipCars.com
Izrael touží po dalších německých ponorkách, možná za ně utratí 1,2 miliardy dolarů Izrael touží po dalších německých ponorkách, možná za ně utratí 1,2 miliardy dolarů

Izrael chce koupit od Německa další tři moderní ponorky v…

Největší jachta na světě má problém. Stavitel použil nelegálně vytěžené dřevo Největší jachta na světě má problém. Stavitel použil nelegálně vytěžené dřevo

Superluxusní jachta „A“, která vzniká v německém Kielu,…

McDonald's chytá druhý dech, tržby se pomalu začaly zotavovat McDonald's chytá druhý dech, tržby se pomalu začaly zotavovat

Tržby největšího světového řetězce restaurací rychlého…

 
 

Přidat názorDiskuse: Nehoda špatně opraveného auta: Když dva…Doporučujeme
Vyzkoušeli jsme kupé Škoda posledních osmdesáti let. Tudy kráčí historie! (+video) Vyzkoušeli jsme kupé Škoda posledních osmdesáti let

Dnešní doba patří automobilům SUV a atraktivních kupé…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
Šest věcí, které by měl na svém voze zkontrolovat i ten nejlínější majitel Šest věcí, které by měl na svém voze zkontrolovat i ten nejlínější majitel

Nemusíte být profesionální automechanik, abyste jízdu ve…

Nepovedená čínská kopie: Tahle elektrická parodie představuje BMW i3 Nepovedená čínská kopie: Tahle elektrická parodie představuje BMW i3

Yema představila vůz s označením B11, který až nápadně…

 


 
Škoda Superb slaví 15 let. Podívejte se na všechny generace!

Škoda Superb slaví 15 let. Podívejte se na všechny generace!

Dnes 13:53

Už je to patnáct let, co Škoda obnovila tradiční označení Superb a propůjčila jej modelu střední třídy. Od té doby jich vyrobila přibližně 900 tisíc kusů.
Blesk.cz

Úředníci chystají bič na pivaře v Česku: Zásadní omezení prodeje alkoholu

Úředníci chystají bič na pivaře v Česku: Zásadní…

Alkohol včetně piva se bude platit jen bezhotovostně, zvýší se daň a výrobcům se zakáže reklama. Takové a další…

Poslední okamžiky před smrtí: Na rakovinu umírající muž podstoupil eutanazii

Poslední okamžiky před smrtí: Na rakovinu umírající…

V roce 2012 diagnostikovali lékaři Australanovi Maxu Bromsonovi (†66) rakovinu kostí. Její finální stadia…

 

iSport.cz

V B třídě udělali první ligu. V Tišicích bouřily kotle, Kohák vedl rozbor v televizi

V B třídě udělali první ligu. V Tišicích bouřily…

Bacha, už jdou. Hvězdy. Fotoaparáty cvakají, jeden, druhý, třetí. Kamery běží, natáčí se na mobily. Na nejvyšší…

Krásky na losování Turnaje mistryň: Plíšková zaujala odvážnými šaty

Krásky na losování Turnaje mistryň: Plíšková zaujala…

Kočičky, šatičky a srandičky. V takovém duchu se neslo páteční představování osmi nejlepších tenistek, které si…

 

Reflex.cz

Neptunův útes vzpomínek: Podvodní hřbitov vytváří život po životě

Neptunův útes vzpomínek: Podvodní hřbitov vytváří…

Pět kilometrů od pobřeží Floridy a 12 metrů pod hladinou moře leží největší člověkem vytvořený útes. Podle plánů…

Poslední předvolební debata: Trump „penaltu“ neproměnil, ale Clintonová nic nezískala

Poslední předvolební debata: Trump „penaltu“…

Včerejší debata prezidentských kandidátů zřejmě nepřinesla zásadní průlom ve stavu souboje Donalda Trumpa a…