Německá Rally 2010 – Král Loeb zůstává neporažen, Prokop těsně druhý (+ fotogalerie)

Německá Rally 2010 – Král Loeb zůstává neporažen, Prokop těsně druhý (+ fotogalerie)

 
 
23.8. 2010 DR

Od opětovného zařazení Německé Rally v roce 2002 do kalendáře MS nezná tato soutěž jiného vítěze než Sebastiena Loeba. Ohrozí jej letos někdo nebo bude mu některý z jezdců alespoň důstojným soupeřem? A jak dopadne v SWRC český jezdec Martin Prokop?

Nejbližší soutěží kam se letos mohl český fanoušek podívat byla asfaltová ADAC Deutschland Rally konaná v okolí města Trier na západě Německa. Posledních sedm ročníků naprosto opanoval Sebastien Loeb s Danielem Elenou na značce Citroën a vzhledem k dosavadnímu průběhu šampionátu tomu nebylo ani jinak letos. A nebo se někdo vzepnul k heroickému výkonu? Co třeba jednorázově angažovaný Francois Duval na Focusu WRC týmu Stobart? Čí snad mistra ohrozil někdo z vlastních řad Sordo – Ogier – Petter Solberg?

Letos na jezdce čekalo 407,3 asfaltových kilometrů rozdělených do tří etap resp. do devatenácti měřených zkoušek. Počasí bylo po všechny tři dny slunné a suché a tak mohly vyniknout schopnosti asfaltových specialistů. Předsoutěžní shakedown dlouhý 5,8 km opanovaly vozy Citroën, o první místo se dělili Petter Solberg a Dani Sordo (3:39,4). Posledně jmenovaný nově startuje s Diegem Vallejoem – ten na místě navigátora vystřídal Marca Martího a pro Německo byl opět nominován na body za tovární tým Citroën. První Focus v cíli byl Hirvonenův na pátém místě. Ve třídě SWRC startoval s Fiestou S2000 Martin Prokop z Czech Ford National Teamu a hodlal se prát o vítězství.

První etapa: Hned od úvodu kraluje Citroën

V pátek bylo připraveno šest rychlostních zkoušek o délce 132,6 km s jednou servisní zónou. A již od prvních kilometrů začalo úřadovat duo továrního Citroënu, které jako první na trati jelo ideální stopu a vyhrálo první tři rychlostní zkoušky v pořadí Loeb – Sordo. Ze třetího místa jim sekundovali Hirvonen a dvakrát Petter Solberg – ten měl ovšem smůlu již 4 km po startu soutěže, kdy se mu svezla pneumatika z ráfku a on tak musel celý zbytek první vložky jet bez pneu. Výsledkem je ztráta přes 2,5 minuty a až 53. místo. První test byl zastaven po havárii Abbringa na Renaultu Clio R3. Následuje polední servis.

Druhé průjezdy totožnou trojicí erzet ovládly opět Citroëny – testy vyhráli Petter Solberg, Loeb a Sordo. Nejrychlejší konkurencí byl Focus WRC Fina Latvaly, který obsadil tři pátá místa. Dominance francouzské značky na asfaltu je extrémní, pro diváka je tento stav spíše žalostný. Po prvním dnu tak vede podle předpokladů Loeb, v závěsu je Sordo (9,5), třetí místo drží Latvala (+55,2), na kterého zezadu dotírá Ogier (+ 6,2). Navrátilec Duval je šestý (+3:10,4), Petter to už vytáhnul na devátou příčku (+4:47,7).

„Miluji dny jako byl dnes. Dani a já jsme soupeřům nadělili téměř minutu a nemyslím, že by to šlo lépe. Odpoledne jsem sice zajel pouze jediný nejrychlejší čas, ale druhé průjezdy jsou vždy ošidnější. Vše se daří a už se těším na zítra,“ prohlásil ve večerním servisu vedoucí Loeb.

SWRC, PWRC A JWRC

Martin Prokop s Fiestou S2000 dělal českým fanouškům, kterých bylo podél trati opravdu dost, velkou radost už od začátku. Třemi prvními a třemi třetími místy si po prvním dnu vyjel vedení, největšími soupeři mu jsou Andersson (+5,7) a Sandell (+17,8), oba na Fábiích S2000. Ve třídě produkčních aut vede Araújo před Paddonem (oba Lancer Evo X) a Flodinem (Impreza STi), mezi juniory vede Holanďan Weijs junior před Lemesem a domácím Burkartem.

Video

Druhá etapa: Na Loeba nikdo nestačí, Prokop padá dolů

Na druhý soutěžní den bylo přichystáno osm vložek v délce 189,6 km. A dopoledne se ničím nelišil od toho prvního – první trojici testů opanovaly Citroëny Loeba (2x) a Sorda, důstojnými soupeři jim byli Petter Solberg a Latvala. Následoval mobilní dopolední servis a po něm Arena Panzerplatte, která je se svými 48mi kilometry nejdelší erzetou v celém šampionátu. Tu vyhrál kdo jiný než Loeb, druhý skončil Petter a třetí Sordo. Trio Citroënu doplnil čtvrt Ogier, pátý byl první Focus WRC v rukou Duvala, až sedmý po hodinách dojel Latvala (+38,0) a padá na celkové čtvrté místo za Ogiera.

Po poledním servisu v Trieru se jela totožná trojice erzet jako dopoledne a Loeb si třemi druhými místy udržuje své vedení. Ve třetí odpolední zkoušce pro dnešek končí Hirvonen kvůli problému s převodovkou. Následuje opět mobilní servis a po něm Arena Panzerplatte. Tu tentokráte vyhrál Petter Solberg před Loebem a Ogierem. Své pověsti nezůstal nic dlužen Francois Duval, který poslal Focus WRC přes střechu a odstupuje tak z pátého místa. Po sobotní etapě tak stále více vede Loeb před Sordem (+35,7) a Ogierem (+2:07,1). Latvala je čtvrtý a na bronz ztrácí 16,6 sekundy.

„Byl to skvělý den. Dopoledne nás Dani trochu tlačil, ale pak jsme byli schopni udělat nějaký ten náskok. Odpoledne jsme už ani moc neriskovali, drželi jsme dobrou rychlost. Zítra zkusím udržet pozici, musím udržet auto na cestě a přesně o to se pokusím,“ řekl po druhé etapě lídr soutěže.

SWRC, PWRC A JWRC

V prvních třech erzetách získal Prokop tři třetí místa a o 0,6 sekundy jej ve vedení vystřídal Andersson. A po poslední sobotní zkoušce jihlavský jezdec, kterého sužovaly problémy s alternátorem ještě o jedno místo klesnul – předstihnul jej i Sandell, který z osmi sobotních erzet pět vyhrál. SWRC tak vede Andersson před Sandellem (+4,6) a Prokopem (+5,8), souboje na tratích byly nádherné a jezdci se bili o každou desetinku sekundy. V PWRC stále vede Araújo před Pardonem a Flodinem, mezi juniory se pořadí mírně měnilo, kraluje Weiss před Burkartem a Kruudou,

Třetí etapa: WRC v poklidu do cíle, SWRC čeká bitva

V sobotu na jezdce čekaly čtyři klasické testy plus divácká speciálka v Trieru – to vše o celkové délce 85,1 km. V prvním průjezdu dvojicí testů si vítězství podělili Petter a Loeb v poměru 1:1 – ten pomalejší vždy bral druhé místo. Loeb tedy nic neponechává náhodě a jde si za svým rekordním vítězstvím. Na 12. příčku se propadá Hirvonen, kterému totálně odešla převodovka. I při druhých průjezdech si Loeb vše pohlídal a s klidem mazáka kontroloval situaci.

Závěrečná divácká show v Trieru vůbec nic nezměnila (mimochodem nejrychlejší čas zajel Kimi Raikkonen) a tak se poosmé od roku 2002 z vítězství na ADAC Deutschland Rally raduje na asfaltu neporazitelný Sebastien Loeb, který si na své konto připisuje již 59. výhru v MS. Jeho dominance v Německu nezná hranic, letošní ročník vedl od začátku do konce a na vítězství opravdu nikdo jiný nemůže ani pomýšlet. Týmový kolega Dani Sordo jej jistil zezadu (+51,3), ani ten však velkého Seba nedokázal ohrozit. Triple značky Citroën a vozu C4 WRC dotvořil třetí Ogier (+2:13,3). Teprve čtvrtý je zástupce modrého oválu Jari-Matti Latvala na Focusu WRC (+2:33,9).

Celkové výsledky ADAC Rally Deutschland 2010:

PořadíPosádkaVůzČas (ztráta na 1.)
1.Sébastien Loeb/Daniel ElenaCitroën C4 WRC3 hr 59 min 38.3sec
2.Dani Sordo/Diego VallejoCitroën C4 WRC+51,3
3.Sébastien Ogier/Julien IngrassiaCitroën C4 WRC+2:13,3
4.Jari-Matti Latvala/Miikka AnttilaFord Focus RS WRC+2:33,9
5.Petter Solberg/Chris PattersonCitroën C4 WRC+6:47,7
6.Matthew Wilson/Scott MartinFord Focus RS WRC+8:46,7
7.Kimi Räikkönen/Kaj LindströmCitroën C4 WRC+8:50,5
8.Khalid Al Qassimi/Michael OrrFord Focus RS WRC+17:36,5
9.Mark van Eldik/Robin BuysmansSubaru Impreza WRC+17:53,0
10.Patrik Sandell/Emil AxelssonSkoda Fabia S2000+17:58,8
11.Martin Prokop/Jan TománekFord Fiesta S2000+18:03,5

„ Je to neuvěřitelné – je prostě skvělé být osminásobným vítězem této soutěže. Byl to perfektní víkend, od startu jsem sváděl skvělou bitvu s Danim, jel opravdu rychle. Před Panzerplatte jsem nebyl schopen vybudovat nějaký náskok, pak už jsem se cítil v pohodě. V pátek jsem minul jednu z křižovatek, jinak jsem neměl žádné problémy. Všechno šlo skvěle, musel jsem vyhrát,“ radoval se v cíli rekordman Sebastien Loeb.

„Jsem velice spokojený s touto rally, mojí první s Diegem Vallejo jako spolujezdcem. Sébastien byl vždy o něco rychlejší než já. Jsem rád, že jsem mohl naplnit týmová očekávání a pomoci při zvýšení náskoku značky v Poháru konstruktérů. Zpočátku jsem byl schopen držet se Sebem krok, ale později pořád zrychloval a zrychloval,“ řekl v cíli druhý Dani Sordo.

„Museli jsme jet naplno, abychom udrželi Latvalu za námi. Šestnáctivteřinový náskok, který jsme měli před startem třetí etapy, konečný úspěch ještě nezaručoval. Nakonec jsme náskok zvládli ještě zvýšit." Tohle je mé první pódium na asfaltové soutěži. Měli jsme báječný víkend,“ uzavírá třetí Sebastien Ogier.

„Citroën opanoval stupně vítězů stejně jako v Mexiku, Portugalsku a Bulharsku. I když naším cílem bylo vyhrát tuto rally, pocity z vítězství ale stejně bývají velmi silné. Podobně vzrušující je pro nás i to, že jsme s C4 WRC vyrovnali rekordní skóre s Citroënem Xsara. Dvaatřicet vítězství za 52 rally, to jsou příjemné počty!" přidal Olivier Quesnel, šéf Citroën Total WRT

Pořadí v šampionátu WRC po devíti soutěžích:

PořadíJezdecBody
1.Sébastien Loeb (FRA)191
2.Sébastien Ogier (FRA)133
3.Jari-Matti Latvala (FIN)117
4.Petter Solberg (NOR)100
5.Dani Sordo (ESP)95
6.Mikko Hirvonen (FIN)86
7.Matthew Wilson (GBR)56
8.Federico Villagra (ARG)26
9.Henning Solberg (NOR)25
10.Kimi Räikkönen (FIN)21
11.Mads Östberg (NOR)16
12.Per-Gunnar Andersson (SWE)8
13.Khalid Al Qassimi (ARE)6

Pořadí v šampionátu týmů WRC po devíti soutěžích:

PořadíTýmBody
1.Citroën Total World Rally Team308
2.BP-Ford Abu Dhabi World Rally Team222
3.Citroën Junior Team168
4.Stobart M-Sport Ford Rally Team118
5.Munchi’s Ford World Rally Team 40

SWRC, PWRC A JWRC

V první nedělní zkoušce si smůlu vybral Andersson, kterému po doskoku prasknul ráfek – P.G. tak klesá na čtvrtou příčku. V dalším testu poráží Sandell Prokopa, ten mu to v následující vložce vrací – hoši bojují o každou desetinku, před poslední klasickou erzetou je dělí 3,2 sekundy. Tu však o desetinku vyhrává Sandell stejně jako závěrečnou diváckou speciálku – po zásluze tak vítězí švédský jezdec, Martin Prokop po krásném souboji bere druhé místo se ztrátou 4,7 sekundy, bronz vybojoval smolný Andersson (+3:12,6).

„Druhé místo samozřejmě není špatný výsledek, ale já jsem zklamaný. Do Německa jsme jeli vyhrát a to se nám nepodařilo. Před nedělní etapou bylo jasné, že do toho všichni tři půjdeme naplno a stát se mohlo cokoliv. P-G Andersson z nás měl největší smůlu a vypadl z boje hned na první erzetě. Na následujícím testu jsme trochu chybovali my, ztratili jsme přibližně čtyři sekundy a to rozhodlo, protože Sandell nechyboval. Sice jsme částečně splnili cíl, protože jsme porazili Ponse, ale chtěli jsme vyhrát, abychom získali ještě více bodů. Do konce sezony ale stále ještě zbývá několik závodů a my svůj boj o titul nevzdáváme. Naše situace rozhodně stále není beznadějná,“ řekl po soutěži jihlavský jezdec Martin Prokop.

PořadíPosádkaVůzČas (ztráta na 1.)
1.Sandell / AxelssonŠkoda Fabia S20004 hod 17 min 37,1 sec
2.Prokop / TománekFord Fiesta S2000+4,7
3.Andersson / Frederiksson Škoda Fabia S2000+3:12,6
4.Brynildsen / Menkerud Škoda Fabia S2000+3:15,2
5.Pons / HaroFord Fiesta S2000+6:00,1
6.Kosciuszko / Szcezepaniak Škoda Fabia S2000+23:11,7
7.Sousa / Da SilvaFord Fiesta S2000+24:29,0
8.Llovera / RozadaFiat Grande Punto S2000+29:40,8

Pořadí v šampionátu SWRC:

PořadíJezdecBody
1.Xavier Pons (ESP)96
2.P.G. Andersson (SWE)83
3.Martin Prokop (CZE)78
4.Patrik Sandell (SWE)74
5.Ketomaa (FIN)58
6.Eyvind Brynildsen (NOR)54
7.Michal Kosciuszko (POL)48
8.Nasser Al Attiyah (SAE)34
9.Jane Tuohino (FIN)30
10.Bernardo Sousa (POR)26

V kategorii PWRC se nic nezměnilo, takže z vítězství se raduje Portugalec Araújo před Novozélanďanem Paddonem (+24,4) – oba Mitsubishi Lancer EVO X, bronz si do Švédska veze Flodin na Subaru Impreza STi (+2:45,1). A nic se nemění ani v hodnocení juniorů, takže zlatý pohár si do Holandska suverénně odváží Wiejs na Citroënu C2 S1600, druhý dojel domácí Aaron Burkart (+5:19,2) a bronz bere Estonec Kruuda (+11:12,7) – oba na Suzuki Swift S1600.

Další soutěží bude v termínu 10. až 12. září Japonská Rally, dosáhne vzhledem ke svému náskoku na další mistrovský titul Sebastien Loeb už tam?

Spolupracujeme s TipCars.com
Jednání o vládě budou pokračovat příští týden, účastnit se jich budou i nadále komunisté Jednání o vládě budou pokračovat příští týden, účastnit se jich budou i nadále komunisté

Jednání předsedů hnutí ANO Andreje Babiše a sociálních…

Rusové se vrací. Počet zahraničních turistů v Česku přesáhl rekordních deset milionů Rusové se vrací. Počet zahraničních turistů v Česku přesáhl rekordních deset milionů

Počet zahraničních turistů, kteří loni přespali v českých…

Zisk Gazpromu klesl o čtvrtinu, přesto překonal očekávání analytiků Zisk Gazpromu klesl o čtvrtinu, přesto překonal očekávání analytiků

Čistý zisk ruského plynárenského gigantu Gazprom loni…

 
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Češi zase posouvají hranice. Tato Škoda Superb má 523 koní a 567 N.m! Češi zase posouvají hranice. Tato Škoda Superb má 523 koní a 567 N.m!

Pod kapotou bílého Superbu je dvoulitr TSI o původním…

 

 
Pekingský autosalon 2018 ve velké fotogalerii. Krásné, ošklivé i bizarní novinky

Pekingský autosalon 2018 ve velké fotogalerii. Krásné, ošklivé i bizarní novinky

Dnes 18:50

Hlavní prim na letošním autosalonu v Pekingu hrají SUV. Najdeme mezi nimi díla čínského majitele Volva, BMW i Škodovky.
Blesk.cz

Chat s právníkem dTestu: Na co máte jako zákazník právo?

Chat s právníkem dTestu: Na co máte jako zákazník právo?

Musíte ještě platit poplatky za platbu kartou? Jak rychle musí banka vyřídit vaši reklamaci? Jak se bránit…

Dukovi je dnes 75 let. K narozeninám musel podepsat rezignaci

Dukovi je dnes 75 let. K narozeninám musel podepsat…

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka se 26. dubna dožívá 75 let. Po tomto termínu musí podle kanonického…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018: Kdy hrají Češi, rozpis a výsledky zápasů

Program MS v hokeji 2018: Kdy hrají Češi, rozpis a…

Na olympiádě to nakonec těsně nevyšlo, další cíl české hokejové reprezentace je tak jasný: medaile z MS v hokeji…

"Vousáč" Hertl pálí a táhne Sharks. Táta mi vyčítá…

Když dá gól, tryskají z něj emoce. V rychlosti vpálí do mantinelu a mává fanouškům, vášnivě skáče do náručí…

 

Reflex.cz

Seriál Trust: Zbohatlíci Gettyovi + miláček Danny Boyle = ?

Seriál Trust: Zbohatlíci Gettyovi + miláček Danny Boyle = ?

„Dlouhodobý vztah se ženou je možný, jen pokud jste v byznysu smolař.“ Tak pravil J. Paul Getty (15. 12. 1892 –…

Před 85 lety bylo v Německu založeno obávané gestapo

Před 85 lety bylo v Německu založeno obávané gestapo

Geheime Staatspolizei (tajná státní policie) neboli zkráceně gestapo patřilo mezi nejobávanější represivní…