Německá rallye v cíli: Tänak zopakoval výhru

 

Estonský jezdec Ott Tänak je s vozem Toyota Yaris WRC vyhrál Německou rallye, která byla devátým podnikem mistrovství světa v automobilových soutěžích 2018. V Německu si Tänak zopakoval loňskou výhru a po Finsku vyhrál druhou soutěž v MS v řadě.

V čele šampionátu je Belgičan Thierry Neuville (Hyundai i20 Coupé WRC), který skončil druhý a zvýšil tak svůj náskok o dva body před obhájcem titulu Sebastienem Ogierem (Ford Fiesta WRC), jenž skončil na čtvrtém místě.

V neděli se vrátily posádky na opakovaný průjezd vinicemi přes Grafschaft a soutěž uzavře Power Stage (poslední speciálně bodovaná erzeta), všeobecně známá jako Bosenberg. Ve třech měřených testech je čekalo celkem 72,18 kilometrů.

Tři v jedné erzetě

Estonec Tänak vedl od třetí rychlostní zkoušky a do posledního dne soutěže vstupoval s převahou 43,7 sekundy na druhého jezdce v pořadí. Hned v úvodní nedělní rychlostní zkoušce přišel o dva soupeře. Druhý Španěl Daniel Sordó (Hyundai i20 Coupé WRC) totiž poslal na šestnácté erzetě svůj vůz v rychlé levé zatáčce do vinice, rozbil čelní sklo a ztratil 1:37,5 sekundy. Propadl se z druhého na sedmé místo, ale vzhledem k poškození auta nemohl v soutěži pokračovat.

Ze hry se ocitl také třetí Fin Jari-Matti Latvala (Toyota Yaris WRC), který zastavil v měřeném testu kvůli problémům s převodovkou. Zkoušel krokem dojet do cíle rychlostní zkoušky, ale musel nakonec zastavit a odstoupit. Rychlostní zkouška s číslem 16 se stala osudnou také pro Nora Madse Ostberga (Citroën C3 WRC), který havaroval a rozbil zadní přítlačné křídlo auta.

Vítěz dodržel slovo

S ohledem na tyto okolnosti Tänak na prvním místě neriskoval. „Snažil jsem se jet spíše ve středu silnice, raději dále od rozbitých okrajů a stromů. Dařilo se mi držet dobrý rytmus,“ říkal v cíli předposlední zkoušky. Na závěrečné Power Stage (poslední speciálně bodovaná zkouška) skončil druhý o jedinou desetinu sekundy za Ogierem. „Před startem soutěže jsem říkal, že bych se rád pokusil zvítězit a mohl tak ještě přemýšlet na boj o titul mistra světa. Až do poloviny soutěže jsme tvrdě bojovali se Sebem (Ogier), ale nakonec se nám podařilo vyhrát. Ztráta na prvního Neuvilla je sice nyní šestatřicet bodů, ale to ještě není ztracené,“ prohlásil Tänak. Třicetiletý Tänak zopakoval loňské prvenství z Německa a po výhře ve Finsku dokázal, že je aktuálně pravděpodobně nejrychlejším jezdcem světového šampionátu.

Německá rallye po 1. dnu: Tänak si jede svoje

Lappiho pálily oči

Na odstoupení Sorda i Latvaly vydělali soupeři v pořadí za nimi. Nejvíce to asi kvitoval Neuville, který si polepšil posunem na druhé místo a navíc jeho největší soupeř v boji o titul (Ogier) byl o dvě příčky za ním. „Byl to hodně těžký závěr soutěže. Potýkal jsem se s udržením rytmu a také důvěra v auto nebyla stoprocentní. Udělal jsem několik chyb a jednou se ocitl na poli. Nebylo to však naštěstí dramatické a situaci se podařilo zachránit. Později jsem zaváhal na jedné odbočce. Je dobře, že jsme konečně v cíli,“ řekl Neuville.

Podruhé se letos podíval na stupně vítězů Fin Esapekka Lappi (Toyota Yaris WRC). V neděli byl ve dvou měřených testech třetí a stejnou příčku uhájil i v konečném pořadí soutěže. „Poslední zkoušky byly náročné, protože na trati bylo hodně nečistoty a klouzalo to. Trochu prachu se mi navíc dostalo do očí. Začaly mě pálit, slzet a já ztrácel orientaci. Závěr se nám však povedl a získali jsme ještě nějaké dobré body na Power Stage,“ konstatoval Lappi, který je i nadále čtvrtý v pořadí šampionátu.

Na čtvrté místo se propracoval v letošní Německé rallye úřadující mistr světa Sébastien Ogier, kterého v sobotním průjezdu nejdelší erzetou srazil z boje o vítězství defekt a ztráta 1:43 minuty. Francouzský pilot Fordu byl na nedělních erzetách jednou druhý a zbylé dvě vyhrál. A to i včetně Power Stage a minimalizoval tak sobotní časové i bodové ztráty. „Nebyl to šťastný víkend. V neděli se nám však dařilo držet dobrý rytmus, i když auto bylo místy nestabilní. Bohužel všechno, co se tady o víkendu odehrálo, znamená, že nám Neuville bohužel odskočil o několik bodů,“ netajil Ogier své rozpoložení. Aktuálně ztrácí na lídra mistrovství 23 bodů.

Kopecký vede šampionát

Český jezdec továrního týmu Škoda Jan Kopecký patřil v sobotu ke smolařům dne. Na prvním průjezdu nejdelší rychlostní zkouškou RZ9 Panzerplatte (38,57 km) měl stejně jako loni defekt pravého předního kola a museli ho s navigátorem Pavlem Dreslerem měnit. „Ztratili jsme minutu osmatřicet sekund a možná jsme mohli být o nějakou sekundu rychlejší při výměně,“ vysvětlil Kopecký problém.

Německá rallye po 2. dnu: Tänakovi nikdo nestačí

V hodnocení kategorie WRC 2 se propadl na deváté místo, ale boj o vítězství nevzdal. V sobotu vyhrál šest měřených testů WRC 2 a postoupil na třetí místo. V neděli neponechal nic náhodě, byl nejrychlejší v dalších třech erzetách (WRC 2) a radoval se z výhry v této kategorie. Navázal tak na tři letošní prvenství v Monte Carlu, na Korsice a Sardinii). Se ziskem 100 bodů se probojoval do čela průběžného pořadí WRC 2 a stále tak může pomýšlet na titul mistra světa. „Musím říci, že to byl opravdu velký víkend, díky patří našemu týmu Škoda a všem fanouškům. Bylo jich kolem trati opravdu hodně, a české vlajky byly pořádně vidět. Druhý den soutěže jsme hodně ztratili, ale rozhodli jsme se, že to nevzdáme,“ komentoval Kopecký své vystoupení. Podpořil ho navíc i dvěma body do absolutního pořadí mistrovství světa.

Konečné pořadí Německé rallye:

1. Tänak, Järveoja (Est./Toyota Yaris WRC)) 3:03:36,9; 2. Neuville, Gilsoul (Bel./Hyundai i20 Coupe WRC) +39,2; 3. Lappi, Ferm (Fin./Toyota Yaris WRC) +1:00,9; 4. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta WRC) +1:34,5; 5. Suninen, Markkula (Fin./Ford Fiesta WRC) +2:02,9; 6. Mikkelsen, Jaeger (Nor./Hyundai i20 Coupé WRC) +2:13,8; 7. Breen, Martin (Ir., Brit./Citroën C3 WRC) +2:39,1; 8. Griebel, Rath (Něm./Citroën DS3 WRC) +10:41,2; 9. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia R5) +13:12,8 (1. v kategorii WRC 2); 10. Rovanperä, Halttunen (Fin./Škoda Fabia R5) +13:16,6 (2. v kategorii WRC 2).

Průběžné pořadí (po 9 z 13 rallye):

Jezdci: 1. Neuville (Bel./Hyundai i20 Coupe WRC) 172 bodů; 2. Ogier (Fr./Ford Fiesta WRC) 149; 3. Tänak (Est./Toyota Yaris WRC) 136; 4. Lappi (Fin./Toyota Yaris WRC) 88; 5. Mikkelsen (Nor./Hyundai i20 Coupe WRC) 65; 6. Sordó (Šp./Hyundai i20 Coupé WRC) 60; 7. Latvala (Fin./Toyota Yaris WRC) 55; 8. Evans (Brit./Ford Fiesta WRC) 52; 9. Ostberg (Nor./Citroën C3 WRC) 48; 10. Breen (Ir./Citroën C3 WRC) 45; 11. Meeke (Brit./Citroën C3 WRC) 43; 12. Suninen (Fin./Ford Fiesta WRC) 40; 13. Paddon (Nový Zéland/Hyundai i20 Coupe WRC) 34; 14. Loeb (Fr./Citroën C3 WRC) 15; 15. Tidemand (Švéd./Škoda Fabia R5) 11; 16. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5) 11; 17. Bouffier (Fr./Ford Fiesta WRC) 4; 18. Griebel (Něm./Citroën DS3 WRC) 4; 19. Greensmith (Brit./Ford Fiesta R5) 2; 20. Peiniažek (Pol./Škoda Fabia R5) 2; 21. Heller (Chile/Ford Fiesta R5) 1; 22. Bonato (Fr./Citroën C3 R5) 1; 23. Lefebvre, (Fr./Citroën C3 R5) 1; 24. Rovanperä (Fin./Škoda Fabia R5) 1.

Týmy: 1. Hyundai Shell Mobis WRT 254; 2. Toyota Gazoo Racing WRT 241; 3. M-Sport Ford WRT 222; 3. 4. Citroën Total Abu Dhabi WRT 159.

Vedení v soutěži: Ogier 55; Tänak 53, Neuville 34, Sordó 9, Mikkelsen 6; Ostberg 4, Meeke 3; Loeb 3, Paddon 2.

Vyhrané RZ: Tänak 49; Neuville 30, Ogier 24, Lappi 13; Latvala 10, Sordó 9, Meeke 7, Loeb 6, Mikkelsen 6, Breen 5, Evans 4, Ostberg 4, Paddon 3, Suninen 3.

Dalším podnikem MS je Turecká rallye (16.-18. září).

Výsledky jsou neoficiální.

Spolupracujeme s TipCars.com
ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 300 milionů na skoro 44 miliard korun ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 300 milionů na skoro 44 miliard korun

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním pololetí meziročně…

BILANCE: Akciový růst běží svůj nejdelší maraton, navrch má Amerika BILANCE: Akciový růst běží svůj nejdelší maraton, navrch má Amerika

Bezmála celou poslední dekádu prožívá Wall Street v…

Češi utratili za pololetí v zahraničních e-shopech o třetinu víc Češi utratili za pololetí v zahraničních e-shopech o třetinu víc

Útraty Čechů v zahraničních e-shopech či při rezervacích…

Americké sankce ženou ruské miliardáře do Putinových rukou, píše Bloomberg Americké sankce ženou ruské miliardáře do Putinových rukou, píše Bloomberg

Byť americko-ruské vztahy procházejí složitými časy, je…

 

Štítky WRC

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Co vyhraje? Závodní Tesla vs. F1 vs. superbike vs. F-16 a další ve sprintu Co vyhraje? Závodní Tesla vs. F1 vs. superbike vs. F-16 a další ve sprintu

Závod ve sprintu, který se jen tak nevidí. Na…

Jízdní dojmy z Česka: Peugeot 508 se základním motorem funguje skvěle Jízdní dojmy z Česka: Peugeot 508 se základním motorem funguje skvěle

Peugeot 508 druhé generace je bezesporu velmi zajímavým…

 

 
Tyto speciální Škody Pick-Up určitě neznáte! Jsou to okruhové speciály

Tyto speciální Škody Pick-Up určitě neznáte! Jsou to okruhové speciály

Dnes 08:00

Ve Švédsku jsou pick-upy notně populární. Není tak divu, že se tam podívali na zoubek i takovému autu od Škodovky. A „trochu“ si s ním pohráli!
Blesk.cz

„Doma mi nekouří a není hubatý.“ Věra Kuberová (70) o půlstoletí s politikem

„Doma mi nekouří a není hubatý.“ Věra Kuberová (70)…

V září oslavili zlatou svatbu, ve skutečnosti se ale znají od útlého dětství. Zatímco Jaroslav Kubera je…

Potupa pro zesnulou Lubu Skořepovou (†93): Nedůstojný hrob ještě dva roky po smrti!

Potupa pro zesnulou Lubu Skořepovou (†93):…

Jako by nestačilo, že se kolegové s herečkou Lubou Skořepovou (†93) museli naposledy rozloučit potupně jen na…

 

iSport.cz

Zadina peckou z první poprvé uspěl za Detroit, Hertl třikrát nahrával

Zadina peckou z první poprvé uspěl za Detroit, Hertl…

PŘÍPRAVA NA NHL | Český útočný talent Filip Zadina poprvé gólově uspěl v barvách Detroitu. Jeho branka v…

Král Joshua! Zápas si vzít nenechal, Povětkina dorazil k zemi v 7. kole

Král Joshua! Zápas si vzít nenechal, Povětkina…

Sedm kol pro štěstí. Miláček britského publika boxer Anthony Joshua splnil misi na sto procent! Ruského bohatýra…

 

Reflex.cz

Měli jsme se v září 1938 bránit? Československo bylo tehdy zbrojařskou velmocí

Měli jsme se v září 1938 bránit? Československo bylo…

Na stupňující se Hitlerovy územní požadavky vyhlásila Syrového vláda 23. září 1938 všeobecnou mobilizaci. Ani po…

První motorka, která nepotřebuje jezdce. Samořídící stroj dokáže i sám zastavit a nepřevrhne se

První motorka, která nepotřebuje jezdce. Samořídící…

Samořídicí automobily už dnes nikoho nepřekvapí. Jenže když to jde na čtyřech kolech, proč by to nemělo jít na…