Nešťastný víkend na Dakaru

Ondřej Láník
Diskuze (0)
Konec minulého týdne byl na dakarské soutěži ve znamení tragických nehod. Už v pátek měl vážnou nehodu motocyklista Nani Roma (KTM). Na 131. kilometru, utrpěl Katalánec těžké zranění a byl helikoptérou odvezen do nemocnice v Sabhě.

Neděle 12. ledna 2003 :

11. etapa : SARIR - SIWA

Země : Libye (Afrika)

Speciální rychlostní zkouška: 438 km

Celkem : 586 km

Od pátku do neděle ujeli závodníci celkem 1725 km, projeli celou Libyí a vstoupili na území Egypta.

Konec minulého týdne byl na dakarské soutěži ve znamení tragických nehod. Už v pátek měl vážnou nehodu motocyklista Nani Roma (KTM). Na 131. kilometru, utrpěl Katalánec těžké zranění a byl helikoptérou odvezen do nemocnice v Sabhě. První, kdo přijel k místu nehody byl Fabrizio Meoni (KTM), který ihned nehodu ohlásil. "Měl jsem o Naniho (Romu) strach. Jeli jsme spolu rychlostí asi 140 km/h. Byla tam docela rovina, ale najednou se objevily velké kameny, které Nani v prachu asi neviděl. Skončil 20 m před havarovaným motocyklem. 2 minuty byl v bezvědomí, ale pak se naštěstí začal pomalu, ale beze slova, hýbat."

V sobotu pokračoval závod další nešťastnou událostí. Francouz Daniel Nebot havaroval se svou Toyotou na 270. kilometru. Nehoda stála život jeho spolujezdce Bruna Cauvyho. Osmačtyřicetiletý navigátor si zlomil vaz a lékaři, kteří dorazili na místo 27 minut po nehodě již mohli konstatovat jen smrt.

V neděli havarovala britská závodnice Patsy Quick a s natrženou slezinou byla dopravena do nemocnice v Siwě, kde se podrobí operaci. Na hranici Egypta a Libye došlo v neděli odpoledne k výbuchu kamionu startovního č. 416 (doprovodné vozidlo KTM), který pravděpodobně najel na minu z druhé světové války. Celé startovní pole bylo zastaveno do doby, než bylo území zabezpečeno. Posádka kamionu vyvázla bez zranění.

Fabrizio Meoni (KTM) vyhrál nedělní speciální rychlostní zkoušku. 37 minut celkové ztráty na vítěze v sobotu, 28 minut v neděli, znamená pro Meoniho zcela jiný pohled na soutěž a případné vítězství. Naši Macháček a Bražina jsou celkově na 43. a 45. pozici.

Z deseti letošních speciálek rallye Telefonica Dakar 2003, patřilo vítězství v pěti Peterhanselovi (Mitsubishi) a čtyři Masuokovi (Mitsubishi). Tentokrát to byl opět Francouz, kdo vyhrál etapu.

Mezi dvěma Mitsubishi Evo dojel druhý: Luc Alphand (BMW). Další BMW De Meviuse přijelo do cíle na 4. pozici a potvrdilo celkovou třetí pozici.

Nedělní etapa přinesla zásadní problémy Juttě Kleinschmidt (Volkswagen), která musela odstoupit ze soutěže po poruše turba.

Včerejší etapu vyhrál mezi kamiony opět Holanďan Gerardus De Rooy (DAF). Připomeňme, že mladému De Rooyovi je teprve 22 let a už stihl vyhrát 5. speciálku, když nechal Čagina 3 minuty za sebou a otce De Rooye 6 min a 41 s. za sebou. Náš Tomeček, který vyhrál sobotní etapu, je stále celkově třetí se ztrátou 50 min na vedoucího De Rooye a v kategorii kamiónů tak letos sledujeme nejnapínavější klání celé soutěže.