Obytná auta do divočiny aneb od pick-upů až po osmikolové náklaďáky

 

Dovolená s obytným autem nemusí být nutně jen nudným přesunem do kempu, v němž jste nakonec sevřeni okolím stejně jako v bytě nebo svém domku. Důkazem může být i náš výběr obytných vozidel pro dobrodruhy.

Výrobci obytných vozidel podobně jako automobilky hledají stále nové cesty k přilákání zákazníků právě ke svým produktům. Díky tomu se jejich nabídka neomezuje pouze na konzervativně pojaté modely, ale naopak lze narazit na řadu zajímavých kreací.

V současnosti se stále zvětšuje popularita obytných vozidel, s nimiž lze opustit bezpečí zpevněných vozovek i přeplněných kempů, v nichž si nakonec příliš mnoho klidu stejně nakonec neužijete.

Nabídka je dnes skutečně pestrá a obytným vozidlům vhodným pro víkendové výlety i několik týdnů trvající expedice se dnes věnuje řada výrobců po celém světě. Někteří z nich je nabízejí vedle svých konvenčních modelů, zatímco jiní se specializují právě jen na vozidla vhodná pro jízdu v terénu a mají s nimi skutečně bohaté zkušenosti.

Inspirace na dovolenou. Nebo expedici? Obytňáky, jak je neznáte!

EarhRoamer v Dacono v severoamerickém Coloradu má kořeny na přelomu dvacátého a jednadvacátého století, tehdy Bill Swails, zakladatel této firmy, zatoužil po obytném automobilu, s nímž by mohl vyrazit do divočiny. Základem prvního vozidla se stal pick-up Dodge Ram.

Dnes nabízí EarthRoamer dvojici modelů pro cestovatele, kteří nechtějí zůstat odkázáni pouze na zpevněné vozovky a komfort kempů. První z této dvojice nese označení XV-LTS a jeho základem je podvozek Ford F-550 4x4 s 6,7litrovým přeplňovaným vznětovým osmiválcem pod kapotou. Zákazník může volit kabinu Crew Cab nebo Super Cab, kterou doplní odpovídající obytná nástavba.

Druhý model v nabídce EarthRoamer je novější a zároveň větší XV-HD, jehož základem je Ford F-750 4x4 v provedení King Ranch s 6,7litrovým přeplňovaným vznětovým osmiválcem o výkonu 243 kW a točivém momentu 983 N.m ve spojení se šestistupňovou automatickou převodovkou.

EarthRoamer XV-HD s celkovou délkou 10,6 m, šířkou 2,6 m a výškou 4,1 m nabízí v interiéru komfort osobního vozu, zatímco jeho obytná nástavba snese srovnání s konvenčními obytnými vozidly. Přímo ze čtyřmístné kabiny lze vstoupit do obytného prostoru, v němž nechybí ložnice, kuchyně i oddělená koupelna se sprchovým koutem. Model XV-HD si sebou veze 435 litrů paliva a 945 litrů vody.


EarthRoamer
 

Sportsmobile spobočkami v Indianě, Texasu a Kalifornii byla založena již v roce 1961 a její hlavní činností jsou obytné vestavby do lehkých užitkových vozidel nabízených na severoamerickém trhu. V současnosti lze volit mezi modely Chevy Van, Ford E-Van, Dodge Promaster a Mercedes-Benz Sprinter.

Vedle tradičních silničních modelů má pak Sportsmobile v nabídce i dva modely se zvýšenou světlou výškou a pohonem všech čtyř kol. Prvním z této dvojice je Mercedes-Benz Sprinter a druhým pak Classic 4x4, jenž využívá techniku i karoserii modelové řady E-Van značky Ford.

Sportsmobile Classic 4x4 je nabízen ve dvou základních provedeních, z nichž první je dlouhé 5,4 m a druhé pak 5,9 m. Vedle celkové délky se liší rozvor náprav, zatímco ostatní rozměry jsou shodné a rovněž pohonná jednotka v podobě vidlicového desetiválce Ford Triton o objemu 6,8 litru ve spojení s pětistupňovou převodovkou a pohonem všech kol je použita u obou verzí.

Exteriér modelu Classic 4x4 rozhodně zaujme vedle vyšší světlé výšky i masivními nárazníky, které doplňují ochranné rámy a přídavná světla. Interiér pak ve svém obytném prostoru nabízí ložnici i plně vybavenou kuchyni a ve výbavě může být i toaleta a sprchový kout. Pozornost přitahuje i výsuvná střecha, která umožňuje komfortnější pohyb osádky v obytné prostoru.


Sportsmobile Classic 4x4
 

Bimobil EX 460 je jedním z široké palety modelů společnosti bimobil - von Liebe GmbH, jejíž historie se začala psát v roce 1977. Mezi první díla této firmy patří obytné vestavby do dodávkových vozidel i autobusů. Na počátku osmdesátých let přišla první snímatelná obytná nástavba, kterou bylo u pick-upu Peugeot 504 možné vyměnit za užitkovou korbu.

Dnes má tato firma velmi širokou paletu obytných nástaveb, připravených uspokojit především zájemce o automobil, s nímž budou moci vyrazit i mimo asfaltové silnice. Základem pro současné modely značky Bimobil mohou být Ford Ranger, Nissan Navara, Volkswageny Amarok, T5, T6 i Crafter, Mercedes-Benzy Sprinter i Atego a také Fuso Canter v provedení 4x4.

Bimobil EX 460 využívá šasi Fuso Canter 4x4 s třímístnou kabinou vybavené čtyřválcovým turbodieselem o objemu 3,0 litru, s interním označením 4P10, v provedení s výkonem 129 kW a točivým momentem 430 Nm ve spojení pětistupňovou manuální převodovkou. Pohon předních kol je možné připojit nebo odpojit i za jízdy a standardem je uzávěrka zadního diferenciálu. Vozidlo se světlou výškou 320 mm se může pochlubit nájezdovými úhly 35° vpředu a 25° vzadu.

Vozidlo s celkovou délkou 6440 mm, šířkou 2220 mm a výškou 3150 mm nabízí obytný prostor pro čtveřici osob, jimž je k dispozici dvojice lavic se stolkem, které lze přeměnit v dvojlůžko, doplňující pevnou postel pro dva umístěnou v zadní části nad zvnějšku přístupným úložným prostorem o objemu 1,5 m3.

Součástí výbavy je kuchyňský kout s plynovým vařičem a dřezem s tekoucí. Pro osobní hygienu je k dispozici toaleta a sprchový kout. Nádrž na vodu má objem 200 litru a pro odpadní vodu je připravena nádrž s objemem 120 litrů.


Bimobil EX 460
 

Bimobil EX 480, jenž je postaven na podvozku Mercedes-Benz Atego 4x4 patří k vrcholům v nabídce svého výrobce a je uváděn jako skutečný expediční automobil. Základem pro toto obytné vozidlo může být Atego 1023 nebo 1024. První z nich je vybaven přeplňovaným vznětovým čtyřválcem OM 934 o výkonu 170 kW a točivém momentu 900 N.m, zatímco druhý disponuje šestiválcem OM 936 s výkonem 175 kW a točivým momentem 1000 N.m.

Vozidlo s celkovou délkou 6600 mm, šířkou 2430 mm a výškou 3480 mm nabízí obytný prostor pro čtveřici osob, jimž je k dispozici dvojice lavic se stolkem, které lze přeměnit v dvojlůžko, doplňující pevnou postel pro dva umístěnou v zadní části nad zvnějšku přístupným úložným prostorem.

Součástí výbavy je kuchyňský kout s plynovým vařičem a dřezem s tekoucí. Pro osobní hygienu je i zde samozřejmostí toaleta a sprchový kout. Nádrž na vodu má objem 300 litru a pro odpadní vodu je připravena nádrž s objemem 120 litrů.


Bimobil EX 480
 

Unicat se sídlem v německém Dettenheimu má ve své nabídce speciální nástavby pro lehká, střední i těžká nákladní vozidla, které nabízí ve čtyřech řadách pojmenovaných TerraCross, Individual, Professional a Special. Vozidla z produkce této společnosti jsou využívána při humanitárních misích i jako zázemí pro závodní týmy při soutěžích jako je rallye Dakar.

Přímo pro cestovatele, kteří míří do neprobádaných končin, jsou určena vozidla z řady TerraCross, zahrnující aktuálně šestici modelů, jejichž základem jsou vozy značek MAN, Mercedes-Benz a International Trucks.

Nástavba s označením TerraCross 52 může být usazena i na podvozku posledně jmenovaného severoamerického výrobce, kde je napojena na původní kabinu, z níž lze přímo vstoupit do obytného prostoru s vnitřní délkou 5080 mm, šířkou 2360 mm a výškou 1950 mm.

Obytná nástavba ve své přední částí nabízí dvojici lavic se stavitelným stolkem, kterou lze proměnit ve dvoulůžko. Ve střední části obytného prostoru je pak plně vybavená kuchyně s plynovými sporákem i troubou a chladničkou o objemu 195 litrů. Proti kuchyni je umístěna koupelna s toaletou. TerraCross 52 disponuje mimo jiné nádržemi na 440 litrů pitné vody a 150 litrů odpadní vody. Zadní část nástavby je vyčleněna pro ložnici a pod ní umístěný úložný prostor, který je přístupný zvnějšku.


Unicat Terracross 52
 

Mercedes-Benz Zetros vznikl nejprve na objednávku armády a až poté ji výrobce zařadil i do nabídky pro civilní zákazníky. Ze zástupců této modelové řady určených pro civilní trh přitahuje i dnes pozornost dvojice vozů, které automobilka připravila podle požadavku dvou klientů z mongolského hlavního města Ulánbátaru již před šesti lety.

Základem pro dvojici obytných vozidel do náročného terénu se stal model Zetros 2733 A 6x6 s celkovou hmotností 25 tun a nosností 16 tun, jenž je poháněn vznětovým řadovým šestiválcem OM 926 LA o objemu 7,2 litru s výkonem 240 kW a točivým momentem 1300 Nm.

Nejzajímavější částí automobilů dlouhých 10,7 m, resp. 11,3 v případě vozu, v jehož zádi je uložena terénní čtyřkolka, je vnitřní prostor obytné nástavby s několika oddělenými prostory. Hlavní z nich lze označit za obývací pokoj, v němž je plochá obrazovka s uhlopříčkou 40 palců a kůží čalouněná sedací souprava pro šest osob, kterou lze proměnit na pohodlné lůžko.

Na obývací pokoj navazuje plně vybavená kuchyně s mikrovlnou troubou s grilem, ledničkou, barem a kávovarem. Tekoucí studená i teplá voda je samozřejmostí. Před vstupem do oddělené ložnice v zadní části nástavby je sprchový kout s vyhřívanou mramorovou podlahou a součástí koupelny je i WC a bidet. V ložnici je kromě pohodlného lůžka i televizní obrazovka s úhlopříčkou 46 palců.

Vyhřívání interiéru a chod elektrického vybavení obytné nástavby má na starosti vodou chlazený dieselový agregát. Oba vozy jsou vybaveny dvojicí oddělených vodovodních okruhů, z nichž jeden je pro pitnou a druhý pro užitkovou vodu. Objem nádrží na vodu je 250 litru a na odpadní vodu 100 litrů.


Mercedes-Benz Zetros 6x6
 

Unicat MXXL 24-AH 8x8 je zástupcem řady Special společnosti Unicat GmbH a představuje skutečně výjimečný obytný automobil, který si díky skutečnosti, že je jeho základem MAN TGA 41.480 8x8 s motorem o výkonu 353 kW a pohonem všech čtyř náprav poradí i s tím nejtěžším terénem.

Vozidlo s celkovou délkou 12,0 m, šířkou 2,48 m, výškou 4,0 m nese za třímístnou kabinou obytnou nástavbu dlouhou 9,5 m, širokou 2,48 m a vysokou 2,5 m. Vnitřní rozměry nástavby jsou pak délka 9,38 m, šířka 2,36 m a výška 2,15 m. Navíc lze nástavbu prodloužit o 1,5 m.

Interiér obytné nástavby je rozdělen na několik oddělených místností. Hlavní z nich je obývací pokoj, jehož součástí je i kuchyňský kout s dvojicí chladniček, varnou deskou, mikrovlnou troubu a kávovarem. Posádka si zde může odpočinout na sedací soupravě, na níž se může usadit šest až sedm osob. K dispozici je zde výkonný multimediální systém s připojením k internetu, jehož součástí je mimo jiné jedna 46palcová a dvě 42palcové obrazovky, DVD i Blu-Ray přehrávač či herní konzole Play Station 3.

Na obývací pokoj navazuje ložnice hostů s dvojicí paland, 20palcovými obrazovkami a přístupem k multimediálnímu systému, za níž je koupelna se sprchovými koutem a toaletou. Zadní část obytné nástavby je vyhrazena pro hlavní ložnici, kterou lze prodloužit díky posuvnému lůžku a zadní stěně o 1,5 metru.

Unicat MXXL 24-AH 8x8 veze ve svých nádržích 1000 litrů pitné vody a je vybaven kapalinou chlazeným vznětovým agregátem s výkonem 18,4 kW, zajišťujícím chod elektrických spotřebičů při vypnutém motoru.


Unicat MXXL 24-AH 8x8
 

Foto: EarthRoamer, Sportsmobile, bimobil - von Liebe GmbH, Unicat GmbH, Mercedes-Benz

Spolupracujeme s TipCars.com
EU vybuduje obranu proti americkým sankcím vůči Íránu EU vybuduje obranu proti americkým sankcím vůči Íránu

Unie ochrání jen firmy, které nemají podstatný byznys…

Mnuchin: Obchodní válka mezi USA a Čínou se odkládá Mnuchin: Obchodní válka mezi USA a Čínou se odkládá

Spojené státy a Čína se dohodly, že prozatím nenaplní své…

Když řepka zaplaví velké plochy, škodí přírodě, říká odborník Když řepka zaplaví velké plochy, škodí přírodě, říká odborník

Lány oseté žlutě kvetoucí rostlinou budí v Česku kritiku…

 
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Škoda Š 720: Šestiválec měl konkurovat BMW, skončilo to fiaskem Škoda Š 720: Šestiválec měl konkurovat BMW, skončilo to fiaskem

Prototyp vozu střední třídy s označením Š 720 měl být…

EU schválila další povinnou výbavu aut. S alkoholem v dechu nenastartujete EU schválila další povinnou výbavu aut. S alkoholem v dechu nenastartujete

Rozšíření povinné výbavy o dalších dvanáct prvků vstoupí…

 

 
Za volantem Touaregu třetí generace: Jaká je nová vlajková loď Volkswagenu?

Za volantem Touaregu třetí generace: Jaká je nová vlajková loď Volkswagenu?

Dnes 17:55

Model Arteon se v pozici vlajkové lodi automobilky VW dlouho neohřál. Po roce jej totiž střídá třetí generace Touaregu, kterou jsme v Rakousku projeli s dieselovým šestiválcem.
Blesk.cz

Zřícené letadlo na Kubě: Aerolinky byly léta pod palbou kritiky kvůli bezpečnosti

Zřícené letadlo na Kubě: Aerolinky byly léta pod…

Mexická letecká společnost, jejíž letoun se zřítil v pátek u kubánské metropole Havany, čelila v posledních…

Vévodkyně Meghan očima Františky: Nastolila nový řád!

Vévodkyně Meghan očima Františky: Nastolila nový řád!

Američanka Meghan Markle, nyní již manželka britského prince Harryho a vévodkyně ze Sussexu, dala světu na…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018: Kdy hrají Češi, rozpis a výsledky zápasů

Program MS v hokeji 2018: Kdy hrají Češi, rozpis a…

Český tým na MS v hokeji 2018 skončil ve čtvrtfinále, když šel ze třetího místa ve skupině A na tým USA, druhý…

Fenerbahce s Veselým titul neobhájilo, Euroligu ovládl Real Madrid

Fenerbahce s Veselým titul neobhájilo, Euroligu…

Basketbalistům Fenerbahce Istanbul s českým pivotem Janem Veselým těsně unikla obhajoba titulu v Evropské lize,…

 

Reflex.cz

Zaostřeno na porody. Fotografka zachytila rozdíly mezi zrozením života ve Švédsku a Tanzánii

Zaostřeno na porody. Fotografka zachytila rozdíly…

Švédská fotografka Moa Karlbergová si jako téma svého nového projektu zvolila zrození života. Zajímalo ji, jak…

Profesionálové radí, co byste si neměli nechat ujít při cestování po Evropě

Profesionálové radí, co byste si neměli nechat ujít…

Pokud přemýšlíte, kam se vypravit na výlet a nechcete opouštět Evropu, zkuste se inspirovat nápady…