Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Opel Astra přijede s novým podvozkem, zadní vlečená náprava doplněna o Wattův přímovod

Ondřej Láník
Diskuze (33)
Nový Opel Astra přijede do Frankfurtu s výrazně zvětšenými rozměry karoserie, ale také s dospělejším podvozkem.

Mezigenerační růst, jaký Astra právě zažívá, tady už dlouho nebyl. Rozvor náprav bude delší o 71 mm, rozchod kol širší o 56 mm vpředu a o 70 (!) mm vzadu. Podvozek byl konstruován na nadprůměrně velká kola, která mohou mít průměr 16, 17, 18, 19 i 20 palců.

Jak to nakonec bude jezdit zatím nevíme, ale první ohlasy kolegů, kteří již s vozem jeli, jsou pozitivní.

Zadní náprava

Ožehavým tématem mnoha srovnání stávající Astry s Focusem a Golfem byla konstrukce zadní nápravy. Opel dosud spoléhal na jednoduchou, levnou a prostorově nenáročnou vlečenou nápravu, tedy řešení, které je standardem dodnes ve třídě malých vozů. Nesporné výhody (cena, vlastnosti na dobrém povrchu, prostorová nenáročnost, nízké tření v závěsech) přesvědčují stále řadu automobilek o vhodnosti použití v nižší střední nebo dokonce střední třídě, ale počet těch, které se vydávají na cestu zcela nezávislého zavěšení zadních kol pomalu, ale jistě roste.

Opel zatím udělal jen jakýsi půlkrok. Ke klasické vlečené konstrukci spojené příčkou do tvaru U, přidal kinematický mechanismus - Wattův přímovod - známý jako dokonalejší způsob ustavení tuhých náprav.

Torzní příčka zadní nápravy je umístěna mezi podélnými rameny přibližně v polovině vzdálenosti mezi uchycením nápravy do karoserie a zadními koly. Otevřený U-profil nápravy byl mezi kotevními body prodloužen a zvětšila se i tloušťka stěny profilu, čímž se zvýšila torzní tuhost.

Při přímé jízdě zaručuje kinematika celého mechanismu s Wattovým přímovodem volný pohyb kol při propérování. V zatáčkách potom zadní náprava minimalizuje boční náklon karoserie podobně, jako to umí moderní víceprvkové nápravy.

Ramena Wattova přímovodu jsou uchycena k malému příčnému prvku ukotvenému do skeletu vozu za středovou osou kol. Středový prvek, sestávající z krátkého ramene uchyceného uprostřed na čepu, je spojený s rameny s kulovými klouby na koncích, jejichž prostřednictvím jsou ramena propojena s rameny kol.

Hlavní výhodou nové konstrukce je podle Opelu skutečnost, že uložení vlečených ramen nemusejí přenášet žádné boční síly, působící při průjezdu zatáčkou, takže je možno použít měkčí pouzdra, která účinněji tlumí hluk a vibrace a dokonaleji izolují interiér od povrchu vozovky.

Přední náprava

Vpředu je konvenční nezávislé zavěšení hnaných kol pomocí vzpěr McPherson a spodních příčných ramen. Horní úchyty vzpěr McPherson jsou ale řešeny jako dvojcestná ložiska. Síly, vznikající tlumením a pružením, se tak přenášejí do struktury karoserie separátně. V zájmu snížení neodpružených hmot a zlepšení rozložení hmotnosti jsou řídicí tyč a dolní příčné rameno vyrobeny z hliníku, stabilizátor je řešený jako dutý ocelový profil.

Příčná L-ramena předních závěsů jsou uchycena k přednímu pomocnému rámu prostřednictvím dvojice pouzder. Přední pouzdra jsou velmi tuhá s optimalizovanou hysterezí v zájmu co nejlepší ovladatelnosti, zadní hydraulická pouzdra účinně tlumí vibrace přenášené od kol do konstrukce vozu.

FlexRide pro Astru

Opel se před několika lety stal prvním automobilovým výrobcem, který (modelem Astra H) vnesl do automobilové nižší střední třídy pokrokový systém adaptivního tlumení. Nyní – s Astrou nové generace – vstupuje do kompaktní třídy i FlexRide - adaptivní podvozek umožňující řidiči výběr ze tří režimů: Standard, Sport a Tour.

Všechny čtyři tlumiče pérování jsou vybaveny systémem elektronické regulace tlumicího účinku, dokáží měnit své charakteristiky v řádu milisekund, takže se povozek umí přizpůsobit převažujícím podmínkám jízdy – rychlosti, zatáčkám i jízdnímu stylu řidiče.

V režimu Standard se nastavení tlumičů kontinuálně přizpůsobuje podmínkám jízdy. Řidič si může zvolit komfortně orientovaný režim Tour, nebo dynamicky laděný režim Sport. Pokud řidič režim Tour nebo Sport deaktivuje, systém se vrátí zpět do nastavení Standard.

V zájmu maximálního cestovního komfortu jsou tlumiče v režimu Tour naladěny měkčeji a lehčí je i řízení. V režimu Sport garantuje podvozek FlexRide příjemný řidičský zážitek: Tlumení je tužší, řízení reaguje rychleji, stejně jako elektronický pedál plynu. Sportovnímu naladění podvozku odpovídá i změna podsvětlení palubních přístrojů – z bílého se promění na dramaticky rudé.

Pokud je vůz vybavený adaptivními natáčecími světlomety AFL+, také jejich řídicí systém reaguje rychleji a u vozů s automatickou převodovkou reaguje i ta – k přeřazení dochází ve vyšších otáčkách.

Režim Sport nabízí i menu, přístupné přes displej autorádia resp. navigace, jehož prostřednictvím si může řidič vůz nastavit přesně podle svých představ – může se rozhodnout, zda tlumiče mají být opravdu co nejtužší, zda má ostřeji reagovat i řízení atd.

Klíčovým prvkem systému FlexRide je řídicí jednotka DMC (Driving Mode Control). Pro optimalizaci charakteristik podvozku vyhodnocuje jednotka DMC informace z řady senzorů a neustále monitoruje způsob jízdy a její podmínky, jako jsou zrychlování, brzdění či jízda zatáčkami.

Ondřej Láník
Diskuze (33)
7. 11. 2009 19:00
Re: Všetko tu už raz bolo...
Závěrečné shrnutí ukončuje vysilující diskuzi. ;-) Ano už to tu bylo. A proč nepoužít už vymyslený a osvědčený konstrukční princip s novými technologiemi, v budoucnu i materiály ? V nissanech se taky používal a nebude to konečný výčet. Co vymyslí ford v další generaci fokuse jako ethalon v jízdních vlastnostech?
28. 8. 2009 16:08
Re: Tak co odbornící?
Obecně ti stabilizátor u nezávislého zavěšení neovlivňuje geometrii, tedy kinematiku náprav. Pokud u McPhersnu odstraníš stabilizátor, náprava neztratí svou funkci, pouze se vůz bude více naklánět.
Pokud, ale u zadní nápravy Astry odstraníš tuto příčku, dostaneš zcela jiný typ nápravy. Toto je schéma klikové nápravy (nezávislé), musí být doplněna o stabilizátor
[odkaz]
kliková nápravy s torzní příčkou, je jí vybavena Astra (polo-nezávislé), příčka má fci stabilizátoru, ale ovlivňuje geometrii druhého kola při rollu (odklony)
[odkaz]
tuhá náprava (závislé)
[odkaz]
pokud se příčka propojující kola nachází v jejich ose, pak nedochází ke zkrucování této příčky, chybí rameno, které by vytvářelo kroutící moment při rollu.
28. 8. 2009 12:46
Re: Tak co odbornící?
Myslim ze nemas pravdu. Tuha naprava nevznikne len tym ze tuto "priecku" posunies do osi kolies, ale musi byt aj tuha, torzne nepoddajna. Vtedy nema funkciu priecneho stabilizatora, ale telesa ktore pevne spaja jedno a druhe kolo. Torzne poddajna priecka umoznuje kolesam hybat sa ciastocne nezavisle (podobne ako akekolvek ine zavesenie s torznym stabilizatorom, prepruzenie na jednej strane ovplyvni geometriu kolesa aj na druhej strane), preto je to nezavisle (aj ked nie 100%) zavesenie kolies. Lenze na 100% nezavisle zavesenie kolies sa dnes pouziva len velmi vynimocne...

na tom linku pisu:
"...This suspension is usually described as semi-independent, meaning that the two wheels can move relative to each other, but their motion is still somewhat inter-linked, to a greater extent than in a true independent rear suspension (IRS)..."

A je to pravda (fyi, "semi-independent" sa da prelozit ako "polo-nezavisle", alebo "ciastocne nezavisle"). Stupen nezavislosti sa da ladit posuvanim tej priecky, a jej torznou tuhostou. Tym sa mozes dostat aj na rovnaky stupen zavislosti, ako u hocijakej inej napravy. Co ucia profesori z CVUT to netusim, ale myslim ze o tom tiez nieco viem. Auta totiz projektujem a testujem...
28. 8. 2009 12:08
Re: Tak co odbornící?
Ten argument máš v poslednej vete. Ale na druhú stranu mi to žily netrhá, takže nemienim túto debatu ďalej rozvíjať a hádať sa s Tebou nechcem, hoci by som sa mohol, lebo v konštrukcii áut som si nejaký ten čas vtedy ešte za rysovacou doskou odkrútil. Ide len o terminológiu, a tá auto na ceste nedrží. ;-)
28. 8. 2009 10:52
Re: Tak co odbornící?
Klaudiusi přečti si můj příspěvek ještě jednou. Přidal jsem tam i odkaz na stránky, kde se o této problematice zmiňují, plus píše se o tom v různých knihách (její název jsem také zmínil). Už nemám co bych k tomu dodal. Čekám na vaše plnohodnotné argumenty.