Peugeot 1007: román pro ženy (první dojmy)

Peugeot 1007: román pro ženy (první dojmy)

 
 

Jeho posuvné dveře jsou vedle extrémně krabicovitého tvaru krátké karosérie tím prvním, čeho si všimnete. Tento Peugeot nemá být lvem salónů, ale miláčkem žen…

Stavba karosérie připomíná trochu minivan, ale copak je možné považovat auto, kratší než je malá dvěstěšestka, za velkoprostorové? Argumentů, které vás mají přesvědčit je celá řada: jednoprostorová silueta, výška 1620 mm a posuvné dveře. Právě ty jsou unikátním řešením v dané třídě, které odlišuje 1007 nejen od ostatních „řadových“ Peugeotů, ale také od zbytku automobilového světa.

Snahou výrobce bylo vytvořit unikát, který si nespletete s ničím jiným, na ulici vyprovokuje obdivné nebo alespoň zvídavé pohledy. Že se to povedlo, není překvapivé tolik, jako fakt, že v 1007 je mnoho netradičních řešení, která jsou nejen originální, ale také výborně použitelná.

Sésame: velké dveře se otevřely
Začněme dveřmi, které jsou bezesporu tím zásadní novinkou mezi malými auty. Tato konstrukční lahůdka chytře řeší přístupnost vozidla zaparkovaného na malém prostoru, což je ve městě velmi častý problém. Po otevření elektricky ovládaných dveří vznikne 92 cm široký vstupní otvor a současně je třeba jen minimum prostoru kolem vozu (vysunou je mimo půdorys vozu jen o 183 mm), který by klasické dlouhé dveře na pantech při otevření zabíraly.

Konstrukci bočních dveří Peugeotu 1007 byla věnována mimořádná pozornost tvůrců. Dveře jsou v praxi ovládány elektricky a to buď dálkově (standardní položka výbavy), nebo stiskem tlačítka v interiéru (řidič může ovládat oboje dveře, spolujezdec jen ty své). V tomto směru vlastně nejde o úplnou novinku, neboť obdobné ovládání funguje v minivanu 807. Pokud zapomenete dveře zavřít, samočinně se po dosažení rychlosti 5 km/h uzavřou.

Dveře by měly být podle Peugeotu bezpečné za všech okolností. Z uživatelského hlediska je důležitá ochrana před přivřením. Při zavírání je proto elektromotor vypnut a dveře se vrátí v případě, že dveře narazí na nečekaný odpor (zapomenutá ruka). Pasivní bezpečnost je zajištěna odpojením elektrického otevírání po nehodě. Pak cestující mohou otevřít dveře mechanicky. Praktické je zablokování dveří na pravé straně v situaci, kdy máte otevřené víčko nádrže.

Dodavatelem elektrický dveří je koncern Delphi, který se podílel také na vývoji (vývojové centrum Delphi je v německém Wuppertalu). Delphi je již dodavatelem elektrických posuvných dveří pro kvarteto velkých MPV (Peugeot 807, Citroën C8, Fiat Ulysee a Lancia Phedra), kde je síla elektromotoru kabelem přenášena ve vodící liště přibližně ve středu výšky dveří. Peugeot u modelu 1007 přesunul tento mechanismus do podlahy za předními sedadly, takže dveře jsou otevírány elektromotorem, jehož síla působí zcela dole. Elektronická řídící jednotka tohoto systému je umístěna pod předním sedadlem.

Na otevřených dveřích je vidět mimo elektrických kontaktů, také dvojice zámků a dva kolíky (nahoře a dole), hlavní kolejnice posuvných dveří je umístěna u prahu, ve středu výšky dveří je ještě pomocná kolejnice. Na zadní straně dveří je další zámek a jeden stabilizační kolík.

Bezpečnost: Euro NCAP naděloval
V testech pasivní bezpečnosti uspěl malý Peugeot 1007 jako žádný jiný malý automobil, když získal celkem 5 hvězd za hodnocení bezpečnosti cestujících a 36 bodů. Metodika zkoušení dokonce umožňuje srovnání s výsledky mnohem větších vozů, což Peugeot 1007 zvládá s podobně lichotivými závěry.

Podrobné výsledky crash testu Euro NCAP naleznete v sekci magazínu Auto.cz.

Výjimečný i v rámci modelové řady Peugeotu
Tisícsedmička je zatím jediným automobilem, kterému Peugeot místo jediné nuly nadělil rovnou nuly dvě, stylizované do podoby ležaté osmičky, symbolizující nekonečno. Výjimečný název patří výjimečnému modelu, který zakládá řadu stylových automobilů, formujících image značky.

Specifickou zákaznickou skupinu tohoto vozu charakterizuje výrobce jako lidi hledající něco nového, výjimečného až extravagantního, neobyčejný automobil do města. Převážně půjde o ženy ve věku 25 až 40 let, ale 1007 prý bude schopen oslovit také další zákazníky. Mohou se jimi třeba stát starší manželé s odrostlými dětmi, kteří si původně přišli pro třídveřové verze třistasedmičky, ale zjišťují, že ta je pro ně příliš velká (téměř +0,5 m do délky).

Základní srovnání vnějších rozměrů současné modelové řady Peugeotu ukazuje, že 1007 je o 10 cm kratší než dvěstěšestka, do výšky však předčí všechny srovnávané Peugeoty, což spolu s nadprůměrnou šířkou vytváří předpoklady pro prostor v interiéru.

Třídveřové Peugeoty 1071007206307
Délka [mm]3430373138354212
Šířka [mm]1635166216551746
Výška [mm]1470162014301510
Rozvor [mm]2340231524422608
Poh. hmotnost [kg] 80012159101230

Interiér: variabilita a barvy
Dvě přední místa jsou samozřejmě vzhledem k výšce vozu a posuvným dveřím výborně přístupná. Po elektrickém otevření (trvá přibližně 5 sekund) dveří vzniká otvor o rozměrech 920 x 1275 mm, kterým pohodlně nastoupí i méně pohybliví lidí. Automobil je otypován jako čtyřmístný, dva cestující vzadu mají však být spíše děti, vzhledem ke složitějšímu nastupování a přeci jen omezenějšímu prostoru.

Zadní dělená sedadla mají kromě obvyklé možnosti sklápění, také možnosti podélného posuvu (23 cm). Zavazadelník lze tak variabilně (12 různých kombinací) rozšiřovat za základních 178 l až na 1048 l (měřeno po střechu) ve dvoumístném uspořádání. Sedadlo spolujezdce lze také sklopit a vytvořit tak stolek nebo prodloužit využitelnou délku interiéru.

Moderní interiér Peugeotu se vyznačuje množstvím odkládacích schránek (mj. pod sedadly, vzadu v podlaze, v loketní opěrce ve dveřích).

Především ženy má oslovit barevný koncept výměnných dílů interiéru Caméléo, který umožňuje rychlou výměnu 18 dílů čalounění a částí přístrojové desky. Konkrétně jde o osm dílů potahů sedadel (uchyceno zipy), dva koberečky na palubní desce (suché zipy), čtyři kryty výstupů vzduchu, dvě čalouněné výplně dveří a dva kryty bočních odkládacích schránek v zadní části. V nabídce je 8 různých barevných variant, vedle prvního setu z výbavy lze další přikoupit v rámci nabídky originálního příslušenství.

Caméléo je jednoduché, originální a zřejmě na něj výrobce nemusel vynaložit příliš mnoho nákladů, hlavní je myšlenka a snaha porozumět specifickým potřebám cílové skupiny. A Francouzi ženám, jak víme, rozumějí.

Technika: čtyři motory, dvě převodovky
Peugeot 1007 je nabízen se silnějšími agregáty než jaké jsou v nabídce lidovějšího modelu 206. Jejich přehled je uveden v tabulce. Standardní pětistupňové převodovce sekunduje v základní motorizace 1.4 (54 kW) ještě automatizovaná převodovka 2-Tronic, která je současně jedinou možností pro zájemce o nejsilnější tisícsedmičku s motorem 1.6 16V (80 kW). První svezení s touto koncernovou převodovkou máme již dávno za sebou, ale v novém Peugeotu nám její použití výborně ladí s celkovým řešením auta, převodovka úspěšně zvládá komfortní změnu převodu, ale když vyžadujete rychlou akci, dokáže být i hbitá. Příjemný je také pouze dvacetitisícový příplatek za 2-Tronic.

Peugeot 1007 Technická data
Motor/palivo1.41.4 2-Tronic1.6 16V 2-Tronic1.4 HDI
Zdvihový objem [cm3]1360136015871398
Válce/ventily 4/24/24/44/2
Nejvyšší výkon [kW/ot/min]54/540054/540080/580050/4000
Nejvyšší toč. mom. [Nm/ot/min]118/3300118/3300147/4000160/2000
Max. rychlost [km/h]165165190160
Zrychlení 0-100 km/h [s]14,416,611,815,4
Komb. spotřeba [l/100 km]6,66,36,64,7
Zákl. cena [Kč]379 000 Kč399 000 Kč469 000 Kč419 000 Kč

První dojmy
První krátké svezení potvrdilo očekávání velkého prostoru na předních sedadlech, záď má však celkem vysokou nakládací hranu (780 mm), což u městského vozu pro ženy může být problém. Za volantem má člověk dobrý přehled o rozměrech vozu, dvě boční trojúhelníková okna jsou užitečným pomocníkem při přejíždění z pruhu do pruhu, zadní negativně skloněný sloupek zase uvolňuje místo rohovému oknu, které pomůže při parkování.

Na palubě vládne vzdušná atmosféra, mezi cestujícími a čelním sklem je překvapivě velký prostor, který dodává pocit bezpečí. Tvar čelního profilu je blízký takřka dokonale pravidelnému čtverci a stejný dojem má i posádka sedící uvnitř. Řidič si tedy připadá jako v rozměrné dodávce nebo obytném Hymeru, kde je vlastně také v jakémsi hranatém skleníku. Do rozměrného čelního skla zasahují u horní hrany dvě komicky působící boule ve střeše, v nichž jsou vodící koleje pro horní úchyt dveří.

Jízdní vlastnosti jsou dobrým kompromisem pro auto do města. Odpružení je spíše komfortnější, i když francouzský výrobce má v nabídce i měkčí podvozky. Náklony v zatáčkách jsou přiměřené, ale krátký rozvor si příliš nelibuje v dynamicky projížděných zatáčkách a nečekaných úhybných manévrech.

Zvykat si je třeba na elektrické ovládání dveří. Zpočátku má člověk snahu se s nimi přetahovat (což si nechají líbit), ale jakmile se naučí používat dálkový ovladač se dvěma novými tlačítky, resp. nové ovladače na přístrojové desce, otevírají a zavírají za něj již jen elektromotory. Ty údajně nejsou o mnoho větší než elektromotory elektrického ovládání oken a tak elektrická soustava zůstává podobně dimenzovaná jako u běžných vozů. Bez klíčku v zapalování se dveře otevřou jen dvakrát, což chrání akumulátor před vybitím.

Cena a výbava
Peugeot 1007 se na českém trhu prodává od minulého týdne. Dovozce chce u nás umístit letos 150-200 vozů a příští rok pak 250 až 300 vozů. To jsou ambiciózní čísla uvážíme-li, že za styl a originalitu v malém balení se u Peugeotu platí 379 až 505 tisíc. Součástí standardní výbavy je čtveřice airbagů, ABS, elektronický rozdělovač brzdných sil, brzdový asistent, variabilní posilovač řízení, elektricky ovládaná a vyhřívaná zpětná zrcátka, dálkově ovládané centrální zamykání a otevírání dveří, palubní počítač, audio systém s CD přehrávačem nebo elektricky ovládaná okna.

Jediným pastelovým odstínem je žlutá Tacoma, v nabídce je pak dalších 10 metalických laků za 9.000,-Kč. Další příplatkové položky jsou ESP+ASR za 24.000,-Kč, hlavové airbagy+kolenní airbag pro řidiče za 12000,-Kč nebo manuální klimatizace za 32.000,-Kč (u vyšší verze Trendy, příplatek za automatickou klimatizaci 16.000,-Kč).

Spolupracujeme s TipCars.com
Johnson: Za prodlužování války v Sýrii může Rusko Johnson: Za prodlužování války v Sýrii může Rusko

Za prodlužování války v Sýrii je zodpovědné Rusko, řekl…

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední…

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v…

Stavba posledního vltavského zdymadla finišuje, takto už k vidění nebude Stavba posledního vltavského zdymadla finišuje, takto už k vidění nebude

Ve vesničce Hněvkovice kousek od Týna nad Vltavou dělníci…

 
 Doporučujeme
Vyzkoušeli jsme kupé Škoda posledních osmdesáti let. Tudy kráčí historie! (+video) Vyzkoušeli jsme kupé Škoda posledních osmdesáti let

Dnešní doba patří automobilům SUV a atraktivních kupé…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
Renault Scénic a Grand Scénic: MPV s příchutí crossoveru [první jízdní dojmy] Renault Scénic a Grand Scénic: MPV s příchutí crossoveru [první jízdní dojmy]

Renault v první polovině letošního roku představil novou…

Bentley Bentayga má diesel. Tady je důvod, proč to není špatně Bentley Bentayga má diesel. Tady je důvod, proč to není špatně

Copak je to za Bentaygu? Má černou masku chladiče a čtyři…

 
Ojetý Peugeot 1007 (2005-2009): Má ho vůbec někdo rád? Ojetý Peugeot 1007 (2005-2009): Má ho vůbec někdo rád?

Peugeot 1007 je vskutku zvláštním zástupcem segmentu B. V…

Neúspěšné modely: Peugeot 1007 (2004-2009) Neúspěšné modely: Peugeot 1007 (2004-2009)

Jednopriestorové mestské auto s posuvnými bočnými…

  
Exkluzivní spy video: Modernizovaná Škoda Octavia (2017) poprvé na silnici

Exkluzivní spy video: Modernizovaná Škoda Octavia (2017) poprvé na silnici

Dnes 11:20

Třetí generace octavie se v rámci nadcházející modernizace dočká přepracovaného vzhledu a bohatší výbavy.
Blesk.cz

Pozor na gaye, varovaly příručky. František se bál, aby z něj nebylo monstrum

Pozor na gaye, varovaly příručky. František se bál,…

V době jeho dospívání byla sexualita absolutní tabu. Vše se mladí dozvídali pouze od svých starších kamarádů.…

Pozor! Nedělní Blesk jen za 1 korunu! Ode dneška v prodeji

Pozor! Nedělní Blesk jen za 1 korunu! Ode dneška v prodeji

Nejsilnější mediální dům na českém trhu CZECH NEWS CENTER a.s. ve spolupráci se ŠKODA AUTO a.s. a produktem…

 

iSport.cz

Ščasný a derby? Má toho plnou hlavu, ale už je vyrovnanější, říká dcera kouče

Ščasný a derby? Má toho plnou hlavu, ale už je…

Trenér fotbalové Sparty Zdeněk Ščasný (59) bude mít při derby skoro celou rodinu přímo na stadionu. „Přijdeme i…

PŘÍMÝ PŘENOS: Sparta - Slavia, nastoupí Rosický? Sledujte derby na iSport.cz ŽIVĚ

PŘÍMÝ PŘENOS: Sparta - Slavia, nastoupí Rosický?…

Ať jsou na tom v tabulce jakkoliv, když ve fotbalové lize přijde čas na velké pražské derby, všichni jsou na…

 

Reflex.cz

Česká čtvrť v Iowě se bojí záplav, lidé musí opustit domovy

Česká čtvrť v Iowě se bojí záplav, lidé musí opustit domovy

Českou čtvrť ve městě Cedar Rapids v americkém státě Iowa znovu ohrožují záplavy. Téměř všechny podniky jsou tam…

Herec Depardieu opět řádil: „Francie je země hlupáků, kteří vyrábí pro turisty páchnoucí sýry“

Herec Depardieu opět řádil: „Francie je země…

Známý francouzský herec Gérard Depardieu (67), který v roce 2013 přijal i ruské občanství, pořád tvrdě kritizuje…