Peugeot 207 1.4 16V - z lvíčka málem králem zvířat

Peugeot 207 1.4 16V - z lvíčka málem králem zvířat

 
 
19.6. 2006 Libor Zezulka

Peugeot 206 lámal jeden prodejní rekord za druhým. Podařilo se francouzskému výrobci odstranit neduhy předchůdce a vytvořit automobil, který bude zase vládnout B segmentu? Odpověď najdete v rozsáhlém testu.

Vraťme se na chvíli do roku 1998. Peugeot právě představil nástupce legendy 205, jež v hojném počtu brázdí evropské silnice, a doufá v pozitivní reakce motoristické veřejnosti. Novinka nese o jednotku vyšší označení, tedy 206 a vnáší do segmentu malých vozů, do něhož o rok později vstupuje i Škoda Auto s modelem Fabia, něžnost a hravost. Nová 206 úspěšně navazuje na předchůdce a brzy se stává nejprodávanějším vozem starého kontinentu, Peugeot s novinkou boduje i v České republice.

Malá 206 se dlouhodobě drží mezi nejprodávanějšími vozy B segmentu, nebýt Fabie a částečně i Hyundai Getz, jenž dýchal lvíčkovi nebezpečně na záda, neměla 206 mezi dováženými auty konkurenci. Vskutku snová kariéra. Na autosalonu v Ženevě v roce 2006 Peugeot dává znovu „hlavu na špalek“ a prezentuje nástupce veleúspěšné 206 ocejchovanou číslem 207. Z obličejů představitelů francouzské automobilky lze vyčíst otázku: Bude 207 úspěšná?

obrázek [300 x 294] Na úspěchu či neúspěchu nového modelu z části stojí i výsledky celé automobilky, neboť malá auta tvoří páteř výrobního programu Peugeotu a lákají do autosalonů většinu klientů. I přes ohromnou popularitu 206 dostal Peugeot od motoristických novinářů i zákazníků spoustu námětů na zlepšení počínaje výběrem materiálů a řazením konče. Ty mohl promítnout do nové generace vozu a udělat z oblíbence dam a teenagerů nedostižný vzor. Podařilo se v době přísné kontroly nákladů zlepšit kvalitu a zachovat rozumnou cenu?

Překvapení? Jen z části

První setkání s Peugeotem 207 přineslo určité rozpaky. Statický exponát prezentovaný v Ženevě na mě velký dojem neudělal, především jsem se nemohl ubránit dojmu, že designéři neměli dostatek odvahy na radikální řez a raději hledali inspiraci v šatníku sourozenců. Po dlouhé době jsem u nějakého nového vozu Peugeotu postrádal originalitu a novátorství. Pocity jsou však jedna věc a logika, technika nebo ekonomika věc druhá. Ta říká, že lepší než zvolený postup neexistuje.

Vezmete prostě designový styl, jež momentálně razíte a v jeho duchu postavíte jedno, dvě, tři nebo deset nových vozů. Každý samozřejmě přináší dílčí inovace a posunuje onen designový styl o kousek dál, ale pokud vedle sebe všechna auta konkrétní značky postavíte, zjistíte, že jsou si náramně podobná. Není tedy překvapením, že 207 svádí řidiče a řidičky velkýma očima a širokým úsměvem (obrovský vdech vzduchu v předním nárazníku).

Rovněž nepřekvapí, že z koutků vystupují kulaté mlhové světlomety (jsou-li tam), nebo že lvíček na přídi předchozí generace vyrostl v skutečného krále zvířat. Největší změnu odhalí boční pohled. Nedlouhá kapota přecházející v mohutné čelní sklo plynule navazuje na střechu, jež se ve své druhé polovině náhle zlomí a prudce klesá. Odtud jde vše ráz na ráz – ostrá odtrhová hrana, průměrně velké zadní sklo, dynamické světlomety a nárazník s mohutnou ochranou lištou z černého plastu.

Malý, ale šikovný

LED efekt zadních světlometů za moc nestojí, spíše mám dojem, že zhoršuje viditelnost směrových světel, ale jako celek se zadní světla povedla. Otevírám víko zavazadlového prostoru. Je malé, lehké a zvedá se dostatečně vysoko nad mou hlavu (zámek – potenciální nebezpečí - se nachází ve výšce 193 cm od země). Na obou stranách jsou vytvarovaná madla a vzpěry nekladou velký odpor, takže i zavírání probíhá hladce. Základní objem kufru 270 litrů není oslnivý, ale znám horší případy.

obrázek [300 x 254] Sklopení sedadel ústí v nárůst objemu, rovnou ložnou plochu byste hledali marně. Zadní sedáky jsou uchyceny na subtilních ocelových držácích (ono to spíše vypadá jako dráty), takže doporučují jemné zacházení, abyste si hned na úvod vlastnictví nového auta „nevydělali“. Upřesňující parametry zavazadelníku jsou následující: šířka mezi podběhy – 1040 mm, hloubka – 720 mm, výška - 435 mm. Vstupní otvor není z největších, v nejširším místě měří 1100 mm, nakládací hrana se nachází ve výšce 790 mm.

Možná vám více prozradí následující měření. Do kufru jsem naskládal čtyři balíky limonády, každý o šesti lahvích o objemu 1.5 litru, pět krabic s džusy (objem jeden litr), jednu basu piv, jednu velkou tašku plnou zeleniny, čtyři litrové láhve nejmenovaného alkoholického nápoje a šest sáčků s chipsy. Nezbylo místo na košík se zeleninou, ten musel putovat na zadní sedadlo.

Lepší ve všech ohledech

V interiéru si vzal Peugeot doporučení motoristických žurnalistů skutečně k srdci. Průměrně až podprůměrné zpracování a velmi diskutabilní materiály jsou minulostí, interiér 207 ovládly kvalitní a precizně slícované a zpracované plasty. Francouzský výrobce se podobou kokpitu zabýval dokonce natolik, že odstupňoval kvalitu v závislosti na druhu výbavy. Nejlevnější verze, mnou testovaná, nabídne pouze tvrdé materiály, dražší varianty disponují i měkčenými plasty.

Ale nebojte. Zajímáte-li se o základní model, nebudete o nic zásadního ochuzeni. Jasně, pokud se pokusíte zabořit prst do horní části palubní desky, zlomíte si nehet, ale i z tvrdých plastů vytvarovaná palubní deska vypadá důstojně. Víc než to. Povrchová úprava s mírnými vrásněním a lehkým pogumováním budí dojem daleko vyšší kvality, než dokazuje hmat. Opravdu milé překvapení. Pozitivní dojem ve mně palubní deska zanechala i svými tvary, jež působí velmi svěže.

obrázek [300 x 216] Horní část mírně přesahuje spodní část, což považuji za celkem zajímavé řešení. Z hladkého a lehce zaobleného horního dílu vyrůstá na levé straně precizně zakulacená kaplička přístrojové desky. Analogové budíky dostaly v nové generaci vozu masivní rámování a vylepšenou grafiku, takže přístrojová deska nejen dobře vypadá, ale skvěle plní svou informační funkci. Stejně hodnocení zaslouží ve dvou osách nastavitelný tříramenný volant s optimálně tlustým věncem a vybráním na prsty na zadní straně.

Pojítkem s minulostí zůstávají páčky pod volantem s nikterak exaktním chodem a rozvržení středové konzoly s přehlednými ovládacími panely ventilace/klimatizace a audiosystému. Orientace na středové konzole vám skutečně nebude činit potíže, všechna tlačítka jsou dostatečně velká a dobře přístupná.

Mohlo to být lepší

Za odkládací plochy si Peugeot 207 zaslouží metál. Počítejte se mnou – velká odkládací plocha pod informačním displejem na vrcholu středové konzoly, přihrádka v samém středu konzoly, přihrádka na rozhraní středové konzoly a tunelu, přihrádka pod pákou ruční brzy, prostor na dva kelímky na konci středového tunelu. Počítáme dál: velké kapsy na dveřích schopné pojmout 1.5litrovou láhev – naležato, malé kapsičky na dveřích, boční kapsy vedle zadních sedadel a velmi hluboká přihrádka před spolujezdcem.

Součet dává 12 různých přihrádek. Tomu říkám pořádná porce praktičnosti. Důkazů, že malý Francouz dospěl, nacházím čím dál víc. Marně hledám měkké sedačky s krátkými sedáky nevýrazným bočním vedením z minulého modelu, nyní se 207 chlubí optimálně tvrdými komfortními sedadly s optimálně dlouhým sedákem i širokým opěradlem s dostatečně silným bočním vedením. Nalezení ideální polohy trvá několik sekund, v třídveřové verzi se pouze mohly posouvat více dopředu a vytvořit tak větší prostor na nastoupení na zadní sedadla.

I vzadu se sedí pohodlně a to hlavně díky překvapivě dlouhé sedací části. Jen tak dál peugeotku, jen tak dál. Hovořme nyní o vnitřním prostoru. Víme, že 207 ve srovnání s předchůdcem 206 narostla do délky (o neuvěřitelných 200 mm), šířky i výšky, o 95 mm se natáhl také rozvor. Jak se to projevilo uvnitř? Upřímně řečeno mnohem méně, než jsem čekal. Vpředu čeká pasažéry komfort téměř na úrovni vozů nižší střední třídy, ale vzadu se Peugeot nevytáhl.

Ano, proti 206 se zvětšil prostor u kolen i ramen, ale místo se rozhodně nenafouklo přímo úměrně s vnějšími rozměry. Jestliže za volantem sedí 180 cm vysoký řidič, stejně vysoký pasažér se za ním poskládá s obtížemi a nebude se cítit dvakrát pohodlně. Problém není místo u kolen, ale spíše nedostatek volného prostoru nad hlavou způsobený prudce klesající střechou a také vedle hlavy, kde je velmi blízko čalounění nad oknem. Je škoda, že konstruktéři Peugeotu nedokázali využít dramatický nárůst vnějších rozměrů lépe.

Ideální do města

Nový Peugeot 207 si můžete v současné době pořídit se dvěma zážehovými a dvěma vznětovými motory s objemy od 1.4 do 1.6 litru a výkony od 54 do 110 kW. Největší zájem očekávají dealeři o benzínovou čtrnáctistovku, která ve své základní verzi poskytuje maximální výkon 54 kW, šestnáctiventilová varianta vyvine potom výkon 65 kW. Právě silnější 1.4 16V s výkonem 65 kW při 5250 otáčkách a točivým momentem 133 Nm při 3250 otáčkách poháněla testovaný model.

Parametry motoru nejsou špatné, ale s excelentní dynamikou nepočítejte. Tato jednotka nebyla stvořena na sportovní vyžití, ale pohodovou jízdu v městském provozu a s ohledem na objem, výkon a třídu relativně svižný přesun mezi městy a obcemi, to vše se zachováním příznivé spotřeby. Těžko říct o motoru něco nového, jednotka postupně sílí od nejnižších otáček, špička se dostavuje nad 5000 otáčkami, ale ručička rychloměru ochotně překročí i 6000 otáček.

Předjíždění žádá vysoké otáčky, to znamená včasně podřazení. Přesto mějte stále na paměti, že 65 kW a 133 Nm nejsou žádné závratné hodnoty, takže předjíždění vyžaduje více času a nejlépe dlouhou přehlednou rovinku, která potřebný čas poskytne. Na ochotě vozu zrychlovat se výrazně podepisuje klimatizace. Při zapnuté klimatizaci se motor dostává do tempa pomaleji, s vypnutou klimatizací letí ručička otáčkoměru nahoru výrazně rychleji.

Peugeotu se podařilo jednotku velmi dobře utlumit, v nízkých otáčkách se uvnitř ozývá nepatrně, od středních otáček nabývá zvuk na intenzitě, ale ani v oblasti maxima není zvuková kulisa nepříjemná. Dobré utlumení i fakt, že se jedná o benzínový motor, oceníte především v městském provozu. Naopak se spotřebou ve městě asi úplně spokojeni nebudete. S 207 jsem strávil asi 60 procent času právě ve městě a spotřeba se tam vyšplhala až na 9 litrů benzínu na 100 km jízdy.

V kombinovaném cyklu se snížila, ale stále kolísala mezi 7 a 8,5 litry Naturalu 95. S lehkou nohou na plynu a správným řazením rychlostní stupňů můžete dosáhnout spotřeby okolo šesti litrů, ale raději počítejte se spotřebou blížící se sedmi litrům. V 50 km/h točí motor na třetí převodový stupeň 2500 otáček, na čtvrtý 1900 otáček. V 90 km/h točí motor na čtvrtý převodový stupeň 3400 otáček, na pátý potom 2600 otáček. 130 km/h znamená na pětku 3900 otáček.

Na druhý převodový stupeň můžete uhánět maximálně 90 km/h rychlostí, na třetí převodový stupeň z auta vymáčknete přesně 130 km/h, potom zasáhne omezovač.

Starý pes zvládá i nové kousky

Technicky vzato se nic nezměnilo. I nový peugeotův hatchback stojí na podvozku s přední nápravou typu McPherson nově s upravenými spodními rameny a zadní nápravou s vlečenými rameny a zkrutnou příčkou. Kdyby se tedy 207 chovala na cestě stejně jako 206, nemohli bychom se tomu divit, ale ona se tak nechová. Peugeot 206 je docela tuhé a skákavé auto. To u 207 neplatí. Dvěstěsedmička postavená na 15palcových kolech si s většinou nerovností poradí bravurně.

Projetí výtlukem či dokonce přejetí kolejnic se uvnitř projeví tlumeným cvaknutím, ale nikoliv hlasitým rázem. Ani kostková dlažba nečiní 207 větší potíže. I při takto komfortním odpružení se ovšem auto v zatáčkách málo naklání a výborně drží stopu. Peugeotu se zjevně podařilo vymáčknout z podvozku jednoduché koncepce maximum. Lvíček se kupodivu nezalekne ani losích testů a dobře se vypořádá také se situacemi, kdy musíte náhle změnit směr jízdy nebo intenzivně brzdit v zatáčce.

obrázek [300 x 209] Jízdní výkony jistě nedosahují úrovně nižší střední třídy, ale v rámci segmentu malých vozů se 207 zařadí mezi elitu. Potěšilo mě přesné řízení s elektrickým posilovačem, tradičně velmi účinným v nízkých rychlostech a postupně slábnoucím účinkem s rostoucí rychlostí, jen škoda velmi dlouhého převodu. Tři otáčky mezi krajními polohami jsou zbytečně mnoho. Brzdy mají dostatečnou sílu na zkrocení 207, nastupují postupně, nejsou extrémně jedovaté ani flegmatické, přesně odpovídají charakteru vozu.

Peugeotu se podařilo dotáhnout téměř k dokonalosti aerodynamické odhlučnění, v rychlostech okolo 130 km/h panuje v kokpitu příjemný klid. Je velká škoda, že Peugeot nedokonal své jinak mistrovské dílo zásadní rekonstrukcí řazení. Řadicí páka se nadále pohybuje v nepřesně vymezených drahách, takže se vám může stát, že zařadíte jiný než požadovaný stupeň. Alespoň že rychlosti zapadají docela hladce.

Základ pod 300.000 Kč

Základní cena Peugeotu 207 začíná v Česku na 299.900 Kč. Za tuto částku dostanete model s nejslabší čtrnáctistovkou o výkonu 54 kW a výbavou Urban. Výbava Urban v sobě zahrnuje čelní a boční airbagy, ABS s elektronickým rozdělovačem brzdných sil a samočinnou aktivací výstražných světlometů, posilovač řízení, centrální zamykání s dálkovým ovládáním a elektrické ovládání předních oken. Za manuální klimatizaci se připlácí 30.000 Kč, mlhové světlomety 4.000 Kč, rádio s CD přehrávačem a ovládáním pod volantem stojí 10.000 Kč.

Testovaný model se silnější 1.4 16V přijde s výbavou Urban na 317.900 Kč. To není málo, ale základní výbava zase obsahuje většinu důležitých položek. Za povšimnutí stojí rovněž fakt, že Peugeot nabízí za příplatek například stabilizační systém ESP (za 24.000 Kč) nebo handsfree sadu s bluetooth, tedy prvky známé spíše z dražších modelů. Pro pořádek dodávám, že s nejlevnějším vznětovým motorem 1.4 HDI a taktéž výbavou Urban stojí třídveřová 207 345.900 Kč. Za pár dveří se připlácí 15.000 Kč.

Well done

Na začátku převládaly rozpaky, na konci zůstalo nadšení. Peugeotu se podařilo odstranit většinu neduhů 206 a vytvořit auto, které má nejlepší předpoklady nejen navázat, ale i překonat prodejní výsledky svého předchůdce. Model 207 se pyšní robustní karoserií, komfortním a kvalitně zpracovaným interiérem, dobře utlumeným a relativně úsporným zážehovým motorem a výbornými jízdními vlastnostmi. Kaňkou na kráse zůstává nepřesné řazení, rozpaky trvají ohledně vnitřního prostoru na zadních sedadlech.

Plusy

  • kvalitní materiály a zpracování
  • komfortní sedadla
  • spousta odkládacích ploch
  • výborná ergonomie
  • komfortně naladěný podvozek
  • dobré jízdní vlastnosti
  • dobře utlumený motor

Minusy

  • dlouhý převod řízení
  • málo místa na zadních sedadlech v oblasti hlavy
  • nepřesné řazení
Spolupracujeme s TipCars.com

Peugeot 207 1.4 16V

Cena v základní výbavě: 317 900 Kč Cena v testované výbavě: 367 900 Kč

Základní výbava:airbag řidiče s spolujezdce, boční airbagy, ABS a elektronický rozdělovač brzdných sil EVA plus samočinná aktivace výstražných světel, posilovač řízení, automatická aktivace zadního stěrače při zařazení zpátečky, tónovaná skla, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, elektrické ovládání předních oken, nárazníky a zpětná zrcátka v barvě karoserie, ukazatel času

Výbava testovaného vozu:manuální klimatizace (+30.000,-), rádio s CD přehrávačem a ovládáním na volantu (+10.000,-), metalický lak (+10.000,-)

Trump pohrozil Číně dalšími cly. Musí změnit své praktiky, řekl Trump pohrozil Číně dalšími cly. Musí změnit své praktiky, řekl

Americký prezident Donald Trump požádal Úřad obchodního…

Spory o nominaci Pocheho? Jen kvůli výhradám prezidenta ČSSD paty nesklapne, říká Chvojka Spory o nominaci Pocheho? Jen kvůli výhradám prezidenta ČSSD paty nesklapne, říká Chvojka

Aktuální překážkou vzniku koaliční vlády ČSSD s hnutím…

Zápisník Jana Vávry: Srdcaři Zápisník Jana Vávry: Srdcaři

Manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa Melania…

 
Technické údaje
Motor Peugeot 207 1.4 16V
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1360
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 65 / 5250
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 133 / 3250
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 180
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 12.7
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 8.5 / 5.2 / 6.4
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 270 / -
Objem nádrže (l):50
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1214 / 406
Rozměr pneu:185/65 R15
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4030
b) šířka (mm): 1720
c) výška (mm): 1473
d) rozvor (mm): 2540
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 920 / 1120
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 550 / 780
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1000
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):940
k) šířka vpředu (mm): 1430
l) šířka vzadu (mm): 1380
délka sedáku vpředu (mm): 480
délka sedáku vzadu (mm): 440
výška opěradla vpředu (mm): 600
výška opěradla vzadu (mm): 590
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Peugeot 207 1.4 16V
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 8
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 9
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 7
Odkládací plochy: 10
Dojem z řízení: 9
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8
Tah v nižších otáčkách: 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 8
Snadnost řazení: 7
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 9
Jízdní vlastnosti v extrému: 9
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8
Přenos hnací síly na vozovku: 8
Účinnost brzd: 9
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,30
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda Kodiaq má i svou temnou stránku. Na toto si stěžují její majitelé Škoda Kodiaq má i svou temnou stránku. Na toto si stěžují její majitelé

Mladoboleslavská automobilka se momentálně chlubí…

Hyundai vyvíjí zajímavou novinku. Naznačuje to zaregistrovaný patent Hyundai vyvíjí zajímavou novinku. Naznačuje to zaregistrovaný patent

Korejský koncern pravděpodobně pracuje na dvojitém…

 Ojetý Peugeot 207 CC: Prodlužte si levně léto! Ojetý Peugeot 207 CC: Prodlužte si levně léto!

S Peugeotem 207 CC si můžete vítr ve vlasech užívat už za…

Ojetý Peugeot 207: Potěší, ale i zklame Ojetý Peugeot 207: Potěší, ale i zklame

S dvěstěsedmičkou navázal Peugeot na předchozí řadu 206,…

  
Audi A1 oficiálně: Ryze benzinové motory v dynamičtějším těle a balík technologií k tomu

Audi A1 oficiálně: Ryze benzinové motory v dynamičtějším těle

Dnes 08:03

Nejmenší automobil v nabídce čtyř kruhů odhaluje svá poslední tajemství. Zapomeňte na diesel, přivítejte svěží vzhled a řadu bezpečnostních asistentů.
Blesk.cz

Božská dovolená na Krétě: Aby ne, když se tu narodil vládce olympských bohů Zeus

Božská dovolená na Krétě: Aby ne, když se tu narodil…

Pozůstatky minojské civilizace, tradiční vesnice, vysoké hory, ale především nádherné pláže, skvělý gyros,…

Těhotná Adriana Sklenaříková: Měsíc před porodem se sotva valí!

Těhotná Adriana Sklenaříková: Měsíc před porodem se…

Už za měsíc by měla modelka Adriana Sklenaříková (46) porodit své první dítě, i tak se ale vydala na cesty! Z…

 

iSport.cz

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů, hrací dny, play off

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů,…

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku nabídne od 14. června celkem 64 zápasů, ze kterých 8. července vzejde…

Šok u šampiona NHL! Ve Washingtonu rezignoval trenér, dostal málo peněz

Šok u šampiona NHL! Ve Washingtonu rezignoval…

Deset dnů po zisku Stanleyova poháru rezignoval trenér Washingtonu Barry Trotz. Hokejisty Capitals i se třemi…

 

Reflex.cz

Velké evropské srovnání: Mladí Češi jsou na tom s prací daleko lépe než většina evropských států

Velké evropské srovnání: Mladí Češi jsou na tom s…

Pokud jde o práci, vzdělávání či zapojení do odborných kurzů, jsou mladí Češi ve věku 18 až 24 let v absolutní…

(HOTOVO) Petr Mazal: Drsný učitel hudby na cestě kolem světa

(HOTOVO) Petr Mazal: Drsný učitel hudby na cestě kolem světa

Pokud lze o někom říci, že klame tělem, pak je to sedmatřicetiletý Petr Mazal, učitel hudby z Poličky. Malá…