Diskuse

Pivovar AB InBev si u Tesly objednal 40 tahačů Semi

8.12.2017

Největší světový pivovar Anheuser-Busch InBev si u společnosti Tesla objednal 40 elektrických tahačů Semi. Uvedl to list The Wall Street Journal (WSJ).

 

 • 44 Reagovat !

  foto J-W

  J@W 08.12.2017  10:54

  Přátelé,

  nakupte si škopky do zásoby,................... nebudou! >:D
 • 84 Reagovat !

  foto fostek

  fostek 08.12.2017  11:09

  Výborně, vylizování vrcholí!

  Poprosím redakci, aby nás ode dneška informovala o každé zakázce, kterou přijmou na své tahače firmy Mercedes, Scania,MAN, Volvo, Kenwoeth, Iveco.
  Chceme vědět, kolik si jich kdo kde objednal, jak je bude používat a zda zaplatil zálohu. Je to totiž strašně zajímavé....a na rozdíl od Semi se jedná o existující zboží. >:D
 • 22 Reagovat !

  foto KANKUNEN

  KANKUNEN 08.12.2017  13:23

  Takže zdrahne pivo

  Takže na dálnici mezi poli budou jezdit elektroauta na energii vyrobenou v elektrárnách ve městech.
  • 01 Reagovat !

   foto WinDiesel

   WinDiesel 08.12.2017  17:56

   « Re: Takže zdrahne pivo

   toto píší na serveru teslafan.cz, překvapili svým pragmatickým přístupem:
   ==================
   Problém první – lithium

   I při takto „nízkém“ podílu elektromobilů však podle Bloombergu narazíme na zásadní problém – nedostatek lithia. Bloomberg zmiňuje, že je sice fajn, že se otevírají nové doly na těžbu lithia (o jednom z nich se ostatně mluví i v Česku), ale problém je, že dvacet nových plánovaných dolů, které se mají přidat k těm stávajícím šestnácti, nebude pravděpodobně otevřeno včas. První z nich má totiž zahájit těžbu až v roce 2019. Lithium je přitom potřeba i na jiné oblasti než akumulátory pro automobily a také v nich poptávka po něm výrazně roste, například u smartphonů a notebooků.

   Pravda je, že problém s lithiem by mohl aspoň u hybridů částečně vyřešit revoluční průlom v oblasti superkondenzátorů. Těmi jsou vybaveny i některé vozy s čistě spalovacím pohonem, jako například Mazda 6, které jimi pohánějí palubní systémy třeba v době, kdy je spalovací motor kvůli systému i-stop vypnutý. Na napájení pohonného ústrojí to však zatím není. Další možností by byl revoluční průlom v některé alternativní technologii akumulátorů. Takovou nadějí by mohly být například ZnO akumulátory. Ty teoreticky existují od počátku 19. století, v praxi se objevily už v roce 1996, ale masové produkce a nasazení se zatím nedočkaly. I po téměř dvou stoletích totiž prý čelí „dětským nemocem“. Nicméně výzkum a vývoj v této oblasti probíhají.

   Problém druhý – výroba elektrické energie

   Ačkoliv nedostatek lithia může vypadat jako poměrně zásadní problém, pes je zakopaný úplně jinde. Brzy totiž nebude jak elektromobily dobíjet. V Česku bylo loni evidováno 5,37 milionu automobilů. Řekněme, že by 1,4 milionu byly elektromobily, které se dobíjejí jen jednou týdně. Denně by tak bylo potřeba dobít v průměru 200 tisíc elektromobilů. Předpokládejme, že každý by potřeboval dobít pouze 50 kWh. To u Modelu S představuje dojezd 250 km, což přepočteno na kalendářní rok dělá nějakých 13 000 km. To je vcelku akceptovatelný nájezd.

   V takovém případě by tedy bylo potřeba dobít 10 GWh energie. Aby se do akumulátorů dostalo 10 GWh, bude potřeba k nabíječce dostat cca 12 GWh, protože tu máme ztráty nabíjením. Aby se do nabíječky dostalo 12 GWh, potřebujeme u vstupu do přenosové soustavy dostat nějakých 12,15 GWh a vyrobit zhruba 12,2 GWh, což je 4 453 GWh ročně. Spotřeba elektrické energie v Česku by tím stoupla o 7,3 % čistě jen na elektromobily. To bychom ještě zvládli z vlastních zdrojů, protože ČR je jednou z mála zemí, která elektřinu vyrábí i na export. ČEPS uvádí, že ročně vyrobíme 84 TWh, přičemž podle ČEZ spotřebujeme jen 61 TWh.

   Jenže zásadní problém není ani tak v navýšení celkové spotřeby energie, jako spíš v nahodilých skokových odběrech. Moderní rychlonabíječky mají nabízet výkon až 350 kW. Pokud bychom z těch 200 000 vozů dali v jeden okamžik „rychlonabíjet“ třeba 15 tisíc z nich, bavíme se o špičkovém odběru ve výši 5,25 GW. Čistě pro srovnání – všechny bloky Jaderné elektrárny Temelín dají dohromady 2,11 GW.

   Navíc jaderná energie nejde používat na vykrývání špičkových nahodilých odběrů, protože její výrobu v podstatě nelze regulovat. Po vložení regulačních tyčí se výkon jaderného reaktoru snižuje jen velmi pomalu. Proto se jaderné zdroje používají pro napájení nonstop provozů, elektrické železnice a podobně. Rychle lze navyšovat výkon vodních a přečerpávacích elektráren, na výrobu energie velmi drahých paroplynových elektráren a pak těch tepelných, na uhlí. Dostatečný výkon jsou schopné poskytovat jen poslední zmiňované. Klíčový problém s elektromobily tak spočívá v rychlonabíjení.

   Problém třetí – přenosová soustava

   A je tu ještě třetí problém, a to přenosová soustava. Pokud budu chtít vybudovat dobíjecí stanici s deseti stojany, tj. špičkovým odběrem ve výši 3,5 MW, bude k ní potřeba s nejvyšší pravděpodobností vlastní transformátorová stanice a vlastní 22kV vedení. Pokud jich budu mít po městě víc, což budu. Je docela pravděpodobné, že bude potřeba vybudovat i nové VVN vedení.

   Podtrženo a sečteno, nejenže bychom v tuto chvíli neměli elektromobily z čeho dobíjet, ale neměli bychom ani jak tu energii k dobíjecím stanicím přivést. A to je něco, co se bude muset urychleně řešit, pakliže se potvrdí současný trend. Problém je, že je o dost rychlejší otevřít důl na těžbu lithia než vybudovat tepelnou elektrárnu, otevřít k ní uhelný důl a ještě postavit nové přenosové vedení.
   • 20 Reagovat !

    foto SamanAR

    SamanAR 08.12.2017  18:48

    « Re: Re: Takže zdrahne pivo

    i zarputili fanousci teslafanu jim to na facebooku rozcupovali, ten pan co to pise jiz prestal tusit ktera bije :-! v tom textu je sakra hodne faktickych chyb, spousta blbosti a nepravd
   • 00 Reagovat !

    foto SamanAR

    SamanAR 09.12.2017  10:28

    « Re: Re: Takže zdrahne pivo

    mimochodem vyjadrili se mu tam primo lidi z firem kterych se to v CR tyka, jaksi asi fandi Tesle a tak maji na FB i like pro teslafan, nekolik lidi z CEZ a EON, 1 clovek co dela pro CEPS, takze si to shrneme

    bod 1. ano lithium je problem co se tyce soucasne kapacity dolu a aktualni situace kapacity tezby, to co proklamuji automobilky by soucasny stav nestihal pokrejvat, proto se pripravuji tezby i v jinych dolecha navisuje se tezba ve stavajicich, a nevim proc ti to WinDiesele vadi, melo by te to spise tesit, protoze o to min bude do rozjezdu dalsich tezebnich mits k mani elektromobilu ;-) mimochodem ostatnich odvetvi se to nijak nedotkne, protoze pokud ty firmy maji schopne vedeni v oblasti objednavek surovin, tak maji kapacity nasmlouvane roky dopredu ;-) pokud nemaj takove vedeni, tak je to jejich problem

    bod 2. vyroba elektricke energie se ridi ve vyspelych statech podle nekolika faktoru, a k tomu se vyjadrili na teslafanu hned 2 lidi z CEZu, vyrobni kapacita v CR je dimenzovana na 2,5nasobek maxim ktere v CR dosahujeme, velka cast elektraren v CR jede jen v rezimu teplarenstvi a jako zaloha, treba stepkova elektrarna od ktere bydlim asi 5km ma jiz nekolik let stav zalohy a elektriny do site dodava jen asi 5% sve skutecne vyrobni kapacity, slouzi tedy hlavne jako teplarna pro prilehla mesta a obce

    navic pocitat dnes cisla jako 5,3 milionu elektromobilu je totalni uchylnost, 5,3 milionu elektroaut nebude v CR jezdit ani za 50 let, tak proc by s tim mel jako dnes nekdo pocitat? zitra tu nebude o 5 milionu BEV vic, nebude jich tu ani o 1000 vic ;-) a lidi z energetickych firem tohle moc dobre vedi, proto takove nesmysly nepocitaj, navic a to je nejdulezitejsi, vsechny odberna mista v CR maji jisteni ktere jasne rika kolik dane misto muze odebrat elektriny, vic proste odebrat nejde, takze ikdyby nakrasne zitra najednou z niceho nic bylo v CR treba milion elektromobilu, stale busi odebyrat elektrinu prez mista ktere maji jisteni se kterym vsichni pocitaji a je na to vse pripravene aby to ze 100% utahlo to co na tom obedyra elektrinu presne podle vyse jisteni ;-) takze pokud si nekdo zapne elektromobil a bude se snazit odebrat vic elektriny nez ma jisteni, tak mu proste "spadnou pojistky", jen jemu a nikomu dalsimu

    bod 3. podle cloveka co pracuje pro CEPS je vetsina toho co pise blbosti a zrejme o tom pisatel Teslafan nema ani tuseni jak to funguje :-) nikdo nebude ve mestech stavet stanice s odberem 3,5MW, proc? vykonne nabijeci stanice jsou potreba hlavne na tranzitu mimo mesta, a ano i nad 1MWh je povinnost mit bud vlastni trafostanici nebo si ji pronajimat, takze opet energeticke fimy vedi ze tam je takove a takove jisteni a takovej a takovej zaplacenej vykon, a k tomu uzpusoby dane vedeni v miste ;-) mimochodem jedno jedine misto nazivane obchodni centrum Cerny most ma vetsi odber v MWh nez dosavadni vsechny nabijeci stojany Tesly a 50 a 22kW stojany ostatnich firem, a toi vcetne tech PRE ktere na Cernaku na parkovisti toho obchodniho centra jsou ;-)

    kazde nove odberne misto se registruje a energetici vi jaky je tam rezervovany vykon a jake vedeni tam je nebo bude treba zmodernizovat a nebo udelat ;-) mimochodem za 350kW nabijeci stonaj se plati mesicne za rezervovany vykon neco prez 20 tisic korun, ty doma pokud mas jisteni treba do 3x50A tak platis asi necele 2 stovky mesicne
 • 41 Reagovat !

  foto spaleny6

  spaleny6 08.12.2017  13:38

  Tahač jaký svět neviděl

  :-)
  • 00 Reagovat !

   foto WinDiesel

   WinDiesel 08.12.2017  17:42

   « Re: Tahač jaký svět neviděl

   >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D >:D
 • 10 Reagovat !

  foto Hittman

  Hittman 08.12.2017  15:55

  Jó,

  taková firma si může dovolit vyhodit peníze oknem... >:-[]
  • 11 Reagovat !

   foto J-W

   J@W 08.12.2017  16:50

   « Re: Jó,

   No když to tak vezmeš, třeba ji to udělá větší reklamu, než kdyby platila kl. reklamní kanály. Takhle se o nich bude mluvit všude, že budou majitelé pár nepojízdných nákladáků. ;-)
 • 22 Reagovat !

  foto WinDiesel

  WinDiesel 08.12.2017  17:41

  Panasonic vyluxoval Japonsko ...

  ... a nenechal jedinou baterii v Japonsku, aby uspokojil Teslu a náběh modelu 3. jediný model a jediná značka a je po bateriích.
  Takže kde se vezmou baterie pro 4 tuny baterek pro každý tahač Tesla?
  Rok dodání 2028 - to se vypije ještě hodně piva.
  A zatím budou jako vždy zachraňovat pivaře diesely.
  Tihle eko-progresivisti se zdáli být se svými choutkami nebezpeční ale nyní začínají být den o de dne směšnější a směšnější.
  • 10 Reagovat !

   foto J-W

   J@W 08.12.2017  18:00

   « Re: Panasonic vyluxoval Japonsko ...

   To si v Japonsku už neposlechneš ani rádio?
   Ale vážně, když vezmeš, že v EU žije cca. 500 milionů obyvatel a každý má u sebe mobil, kde lionka má 50 gramů, tak to je 25 000 tun baterek. A to se nebavíme o zdrojích do jiných spotřebičů, noťasů, hybridních aut a ještě nevím čeho. Takže těch pár tun navíc asi svět snese.
 • 01 Reagovat !

  foto WinDiesel

  WinDiesel 08.12.2017  17:47

  Alergie na EV

  Tak dlouho to budou propagovat až se stanou lidi alergičtí ............
Přihlásit se Zaregistrovat Pro přispívání do této diskuse musíte být přihlášeným registrovaným uživatelem!Blesk.cz

Doporučoval vám YouTube loni podivná videa? Už by to mělo být opravené

Doporučoval vám YouTube loni podivná videa? Už by to…

Minulý rok se čas od času stávalo, že se některých uživatelům YouTube zobrazoval podivný doporučený obsah.…

Boo boo, pláčou miliony fanoušků! Zemřel nejkrásnější pejsek světa

Boo boo, pláčou miliony fanoušků! Zemřel…

Tuleň s afrem, nadýchaný medvídek, oranžový plyšák. Tak znějí některé z přezdívek chlupáče, svého času…

 

iSport.cz

Bö si ohlídal finiši a vyhrál masák v Ruhpoldingu, Moravec byl 15.

Bö si ohlídal finiši a vyhrál masák v Ruhpoldingu,…

Závod s hromadným startem na Světovém poháru biatlonistů v Ruhpoldingu vyhrál norský král sezony Johannes…

Arsenal vygumoval Chelsea a Sarri běsnil: Tohle nebudu tolerovat!

Arsenal vygumoval Chelsea a Sarri běsnil: Tohle…

V sobotním londýnském derby mezi domácím Arsenalem a hostující Chelsea existovalo na hřišti jediné mužstvo.…

 

Reflex.cz

Dcera revoluce: Jaký byl pohnutý život Eleanor Marxové a proč skončil sebevraždou?

Dcera revoluce: Jaký byl pohnutý život Eleanor…

Narodila se 16. ledna 1855 jako šesté ze sedmi dětí Karla a Jenny Marxových v Londýně. Navzdory krušným…

Chudoba v Česku: Jak jsme na tom v porovnání s ostatními zeměmi v EU

Chudoba v Česku: Jak jsme na tom v porovnání s…

Češi nejsou tak chudí, jak levice ráda tvrdí. Aspoň pokud vyjdeme z údajů Eurostatu a Českého statistického…