27.11. 2017 PR sdělení

Pojišťovna chtěla ochudit řidiče o 25.000 Kč. Pomohlo mu až rozhodnutí Ústavního soudu

Pojišťovna chtěla ochudit řidiče o 25.000 Kč. Pomohlo mu až rozhodnutí Ústavního soudu

Řidič požadoval po pojišťovně viníka nehody úhradu škody na svém vozidle. Ačkoli se cena opravy vyšplhala až na 70.000 Kč, zaplatila pojišťovna pouze část. Proti argumentu pojišťovny, že se opravou vůz zhodnotil, zafungovala právní ochrana.

Nevinný rodinný výlet po Česku nabral nečekaný směr, když se rodině připletl do cesty nepozorný řidič dodávky. Z vedlejší ulice vjel na hlavní, aniž by dal přednost projíždějícímu osobnímu vozu, a způsobil tak nepříjemnou srážku. Ačkoli se nehoda stala v poměrně nízké rychlosti, nikomu se nic nestalo a viditelné poškození si odvezly zejména karosérie vozů, následná náprava škody stála řidiče osobního vozu nemalé úsilí.

Povinné ručení je základ

Sjednání pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, lidově povinného ručení, patří k základním povinnostem každého majitele motorového vozu. Slouží především k tomu, aby bylo možné kompenzovat škodu lidem, kterým řidič vozidla způsobí újmu na zdraví nebo na majetku. Řidič dodávky, který nehodu způsobil, povinné ručení sjednané měl a také nedělal nejmenší problémy s jeho využitím. Ochotně přiznal svou vinu a vyplnil a podepsal s řidičem osobního vozu záznam o nehodě.

Ochota viníka neznamená součinnost pojišťovny

Záznam o nehodě řidič osobního vozu odeslal pojišťovně viníka. Pojišťovna řidiče kontaktovala a společně si vyjasnili detaily ohledně způsobu opravy jeho vozu poškozeného nehodou. Řidič na základě pokynů dopravil vozidlo smluvnímu autoservisu k odstranění všech závad. Přestože se zprvu poškození jevilo vcelku banálně, bylo nakonec třeba vyměnit několik dílů a také vůz částečně přelakovat. Cena opravy se tak vyšplhala až na 70.000 Kč. Pravé překvapení však přišlo až následně.

Když si řidič odvezl vůz ze servisu s očekáváním, že se o fakturu dle domluvy postará pojišťovna, dozvěděl se, že pojišťovna uhradí pouze 45.000 Kč a zbytek musí doplatit on jako majitel vozidla. Pojišťovna své stanovisko odůvodnila tím, že byly vyměněné díly již vlivem času opotřebené, a jejich výměnou tak vlastně došlo ke zhodnocení vozidla. Proto pojišťovna neproplatí celou částku za dodání nových dílů a jejich následnou montáž.

Ústavní soud stojí za poškozenými

V ten okamžik zasáhla společnost D.A.S. právní ochrana, u které měl majitel vozidla sjednané pojištění právní ochrany pro řidiče, a obrátila se na pojišťovnu s rozsáhlou právní argumentací, která zahrnovala i odkazy na dosavadní rozhodnutí Ústavního soudu. Z tohoto rozhodnutí vyplývá, že následkem dopravní nehody se vůz nezhodnocuje, ba se právě naopak jeho hodnota snižuje, a pojišťovna je tedy vždy povinna uhradit škodu v takové výši, aby mohlo být vozidlo uvedeno do stejně provozuschopného stavu jako před nehodou.

Právně podložená výzva společnosti D.A.S. nakonec zachránila řidiči 25.000 Kč, které by v případě uposlechnutí instrukcí pojišťovny musel zaplatit ze svého. V porovnání s řádově stokorunami měsíčně, které ho stojí pojištění právní ochrany, se tak jednalo o řádnou úsporu nejen peněz, ale také nervů a času.

Spolupracujeme s TipCars.com
ReTWis 5 – nejnovější verze radaru detekující osoby za pevnými překážkami ReTWis 5 – nejnovější verze radaru detekující osoby za pevnými překážkami

Pardubický podnik RETIA je předním českým výrobcem…

V Torontu najel muž s dodávkou do lidí. Devět jich usmrtil,  dalších šestnáct zranil V Torontu najel muž s dodávkou do lidí. Devět jich usmrtil, dalších šestnáct zranil

V Torontu v pondělí najel řidič dodávky do lidí a devět…

Česku hrozí vyschnutí penězovodů z EU. Musíme si najít spojence i mimo region, tvrdí Pospíšil Česku hrozí vyschnutí penězovodů z EU. Musíme si najít spojence i mimo region, tvrdí Pospíšil

Peníze z fondů Evropské unie by se v příštím desetiletí…

 
 


Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Technická data VW Touareg 3.0 TDI: Jak si stojí proti Q7? Technická data VW Touareg 3.0 TDI: Jak si stojí proti Q7?

Nový Touareg se svými technickými údaji přichází až nyní.

Jak by vypadala nová 9-5, kdyby Saab nezkrachoval? Grafik tvrdí, že takto! Jak by vypadala nová 9-5, kdyby Saab nezkrachoval? Grafik tvrdí, že takto!

Trocha fantazie a vzpomínky na letecký design Saabu jsou…

 

 
Přímo z dějiště premiéry Škody Kamiq: Během tří let dvojnásobné prodeje!

Přímo z dějiště premiéry Škody Kamiq: Během tří let dvojnásobné prodeje!

Včera

Škoda v Pekingu představila svůj nový SUV model vyvinutý speciálně pro tamní trh Škoda Kamiq. Ten by se měl v příštích letech stát jedním z pilířů čínského růstu prodejů.
Blesk.cz

Křetínský jde na francouzský mediální trh: Chce v době populismu chránit tradiční média

Křetínský jde na francouzský mediální trh: Chce v…

Investice do médií považuje český miliardář Daniel Křetínský za svou občanskou povinnost vzhledem k potížím,…

Jarní trendy: Hrajte si s barvami, stuhami a perličkami

Jarní trendy: Hrajte si s barvami, stuhami a perličkami

Trendy pro letošní jaro v sobě snoubí jemné dívčí prvky a pohodlí. Tenisky v pudrových barvách nemusíte nosit…

 

iSport.cz

Český tým na MS v hokeji 2018: mladíci z NHL a farem, ale i mazáci

Český tým na MS v hokeji 2018: mladíci z NHL a…

Sotva skončil jeden velký turnaj, prakticky hned je tu další. Na ZOH v Pchjongčchangu se umístil český tým pod…

MS v hokeji 2018: Kde se bude hrát? Kodaň a Herning - dánské Kladno

MS v hokeji 2018: Kde se bude hrát? Kodaň a Herning…

Jednu velkou premiéru má mistrovství světa v ledním hokeji 2018. Vůbec poprvé se elitní divize světového…

 

Reflex.cz

K psychiatrům chodí čím dál víc lidí, doba není dobrá pro duševní zdraví, říká šéf Bohnic Hollý

K psychiatrům chodí čím dál víc lidí, doba není…

Kdo je zdravý a kdo psychicky nemocný? Podle ředitele Psychiatrické nemocnice Bohnice Martina Hollého je hranice…

Sto francouzských osobností v Le Figaro: Politický islamismus ohrožuje svobodu, vzniká apartheid naruby

Sto francouzských osobností v Le Figaro: Politický…

Situace kolem vzrůstající muslimské komunity ve Francii se stále více vyhrocuje. Naposledy se to projevilo před…