27.11. 2017 Komerční článek

Pojišťovna chtěla ochudit řidiče o 25.000 Kč. Pomohlo mu až rozhodnutí Ústavního soudu

Pojišťovna chtěla ochudit řidiče o 25.000 Kč. Pomohlo mu až rozhodnutí Ústavního soudu

Řidič požadoval po pojišťovně viníka nehody úhradu škody na svém vozidle. Ačkoli se cena opravy vyšplhala až na 70.000 Kč, zaplatila pojišťovna pouze část. Proti argumentu pojišťovny, že se opravou vůz zhodnotil, zafungovala právní ochrana.

Nevinný rodinný výlet po Česku nabral nečekaný směr, když se rodině připletl do cesty nepozorný řidič dodávky. Z vedlejší ulice vjel na hlavní, aniž by dal přednost projíždějícímu osobnímu vozu, a způsobil tak nepříjemnou srážku. Ačkoli se nehoda stala v poměrně nízké rychlosti, nikomu se nic nestalo a viditelné poškození si odvezly zejména karosérie vozů, následná náprava škody stála řidiče osobního vozu nemalé úsilí.

Povinné ručení je základ

Sjednání pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, lidově povinného ručení, patří k základním povinnostem každého majitele motorového vozu. Slouží především k tomu, aby bylo možné kompenzovat škodu lidem, kterým řidič vozidla způsobí újmu na zdraví nebo na majetku. Řidič dodávky, který nehodu způsobil, povinné ručení sjednané měl a také nedělal nejmenší problémy s jeho využitím. Ochotně přiznal svou vinu a vyplnil a podepsal s řidičem osobního vozu záznam o nehodě.

Ochota viníka neznamená součinnost pojišťovny

Záznam o nehodě řidič osobního vozu odeslal pojišťovně viníka. Pojišťovna řidiče kontaktovala a společně si vyjasnili detaily ohledně způsobu opravy jeho vozu poškozeného nehodou. Řidič na základě pokynů dopravil vozidlo smluvnímu autoservisu k odstranění všech závad. Přestože se zprvu poškození jevilo vcelku banálně, bylo nakonec třeba vyměnit několik dílů a také vůz částečně přelakovat. Cena opravy se tak vyšplhala až na 70.000 Kč. Pravé překvapení však přišlo až následně.

Když si řidič odvezl vůz ze servisu s očekáváním, že se o fakturu dle domluvy postará pojišťovna, dozvěděl se, že pojišťovna uhradí pouze 45.000 Kč a zbytek musí doplatit on jako majitel vozidla. Pojišťovna své stanovisko odůvodnila tím, že byly vyměněné díly již vlivem času opotřebené, a jejich výměnou tak vlastně došlo ke zhodnocení vozidla. Proto pojišťovna neproplatí celou částku za dodání nových dílů a jejich následnou montáž.

Ústavní soud stojí za poškozenými

V ten okamžik zasáhla společnost D.A.S. právní ochrana, u které měl majitel vozidla sjednané pojištění právní ochrany pro řidiče, a obrátila se na pojišťovnu s rozsáhlou právní argumentací, která zahrnovala i odkazy na dosavadní rozhodnutí Ústavního soudu. Z tohoto rozhodnutí vyplývá, že následkem dopravní nehody se vůz nezhodnocuje, ba se právě naopak jeho hodnota snižuje, a pojišťovna je tedy vždy povinna uhradit škodu v takové výši, aby mohlo být vozidlo uvedeno do stejně provozuschopného stavu jako před nehodou.

Právně podložená výzva společnosti D.A.S. nakonec zachránila řidiči 25.000 Kč, které by v případě uposlechnutí instrukcí pojišťovny musel zaplatit ze svého. V porovnání s řádově stokorunami měsíčně, které ho stojí pojištění právní ochrany, se tak jednalo o řádnou úsporu nejen peněz, ale také nervů a času.

Spolupracujeme s TipCars.com
Firmy, které mají velké srdce - přihlaste se do TOP Odpovědná firma 2018 Firmy, které mají velké srdce - přihlaste se do TOP Odpovědná firma 2018

Férovost firem a jejich přístup k okolnímu světu…

Kubánci se po více než čtyřiceti letech dočkají nové ústavy, její návrh schválil parlament Kubánci se po více než čtyřiceti letech dočkají nové ústavy, její návrh schválil parlament

Kubánský parlament dnes schválil návrh nové ústavy, která…

RegioJet vyhrál soutěž na regionální dopravu v Ústeckém kraji RegioJet vyhrál soutěž na regionální dopravu v Ústeckém kraji

Soukromý dopravce RegioJet vyhrál poptávkové řízení na…

 
 


Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Ráj na Zemi Škodu Kodiaq GT v Číně nečeká. Toto chystá konkurence Ráj na Zemi Škodu Kodiaq GT v Číně nečeká. Toto chystá konkurence

Zbrusu nový kupé-crossover Škody se ještě ani nezačal…

Řidič BMW byl napaden na čerpací stanici. Auto použil jako zbraň a ujel Řidič BMW byl napaden na čerpací stanici. Auto použil jako zbraň a ujel

Auto se dá použít jako zbraň a to jak v negativní, tak i…

 

 
Alfa Romeo 75 Turbo Evoluzione: Jak se její motor vešel do třílitrového limitu?

Alfa Romeo 75 Turbo Evoluzione: Jak se vejít do třílitrového limitu?

Včera

Alfa Romeo 75 Turbo Evoluzione z roku 1987 dnes představuje cenový vrchol v tradiční řadě 75. Tento homologační speciál dal 500 šťastným majitelům okusit nefalšované sportovní svezení. Nejrychlejší Alfou 75 tento vzácný typ přesto není.
Blesk.cz

Havajské ostrovy: Lákají na vulkány, odlehlé pláže a žhavé celebrity

Havajské ostrovy: Lákají na vulkány, odlehlé pláže a…

Pokud toužíte po absolutním ráji a nekonečné pohodě, zamiřte na jeden z Havajských ostrovů uprostřed Tichého…

Austrálie zachraňuje unikátní útes. Na pomoc povolala vědce

Austrálie zachraňuje unikátní útes. Na pomoc povolala vědce

Australská vláda začala posuzovat předložené vědecké návrhy na záchranu Velkého bariérového útesu, který je od…

 

iSport.cz

Dostali jsme na p*del, ale nepoložíme se, slibuje olomoucký kouč Jílek

Dostali jsme na p*del, ale nepoložíme se, slibuje…

Těšil se na konfrontaci, která odhalí opravdovou sílu jeho mančaftu i vzhledem ke třetímu předkolu Evropské…

SESTŘIH: Olomouc - Slavia 0:3. Pražané vedou ligu, trefil se i Coufal

SESTŘIH: Olomouc - Slavia 0:3. Pražané vedou ligu,…

Fotbalisté Slavie vstoupili do nového ročníku první ligy výhrou 3:0 na hřišti Olomouce. Souboj druhého se…

 

Reflex.cz

Kopr v kuchyni: Je křehký i dominantní, milovaný i nenáviděný

Kopr v kuchyni: Je křehký i dominantní, milovaný i…

Koprovku buď milujete, nebo nesnášíte. Být vůči ní lhostejný prakticky nejde. Asi měsíc v roce koprovku bezmezně…

Kapela TH!S během posledního tajného koncertu pomáhala bourat stan Reflexu

Kapela TH!S během posledního tajného koncertu…

Poslední tajný koncert Reflexu se na Colours odehrál v režii kapely TH!S. Gang kolem herce a režiséra Vojty…