11.6. 2017 Petr Slováček

Prohlédněte si neskutečně vypiplané modýlky z papíru!

 

Funkční bagr se dá vyrobit i z šikovně poskládaného papíru. Vyžaduje to ale pevné nervy a dobré oči. Pro Jiřího Zelenku je to nejlepší relax.

Věděli jste, že Češi jsou společně se sousedními Poláky velmocí papírových modelářů? Nebo že si aspoň nějakou vystřihovánku z ABC složil skoro každý muž, který vyrůstal už od 60. let? To vše díky úžasným pracím legendárního Richarda Vyškovského a dalších šikovných autorů.

Stejně jako další rukodělné koníčky i papírové modelářství upadá, a jak říká vicemistr ČR v kategorii malé dopravní techniky Jiří Zelenka, pravidelně se na soutěžích potkává jen se stále stejnou hrstkou nadšenců. Mladé následovníky to nebaví a nemají dostatečnou trpělivost dobrat se k výsledku. Princip je totiž stále stejný – vybarvené listy papíru s rozloženou stavebnicí, kterou je nutno vystřihnout, šikovně natvarovat a slepit.

Odpočinek

S Jiřím Zelenkou jsme se potkali už na podzimní výstavě Model Hobby. Účastní se jí každý rok, letos to bude už poosmé. Stejně tak každý rok objíždí soutěže papírových modelářů napříč republikou v rámci Papírové ligy a se svými modely techniky sbírá ocenění.

Některé jeho kousky jsou koupeny jako sériové stavebnice, většinou je ale dál upravuje. Další staví úplně od nuly svépomocí. „Neskutečně si u lepení odpočinu, domečky ale dělám jen výjimečně,“ říká inženýr Zelenka, který se jinak živí jako technik stavař.

Busík od VW za 3,8 milionu korun? Pozor, jde o model!

Právě představivost a orientace v prostoru se mu hodí při navrhování vlastních modelů – některé z jím vyhlédnutých se totiž vůbec nevyrábějí, nebo jsou v nevyhovujícím měřítku. „Stačí sehnat plánek a rozkreslit ho v grafickém programu na jednotlivé díly. Dnes už existují 3D programy, díky nimž to dokáže skoro každý, kdo umí s počítačem. Já ale používám stále ruční metodu jako kdysi třeba Richard Vyškovský. Je to sice pracnější, ale dělám to tak odnepaměti,“ krčí rameny Jiří Zelenka a vysvětluje, že to znamená i dost matematiky a dopočítávání. Například při malování rádiů stočených dílů musí vypočítat jejich rozměry v rozloženém stavu. I tak se prý pravidelně stává, že napoprvé model nejde složit. To pak letí do koše a musí se začít znovu. Když už autora nebaví, odloží ho a vrátí se k němu třeba až po letech. Nebo taky nikdy…

Minigaráž

Zálibu v motorové technice v sobě Jiří Zelenka nezapře. Však by si rád jednou pořídil nějakého skutečného veterána. Zatím si musí vystačit s papírovými zmenšeninami. Má to hned několik výhod – zaberou minimum místa, zejména v jím oblíbeném stodvacetinásobném zmenšení, kromě toho ani moc nestojí. I nejlepší koupená vystřihovánka techniky vyjde na tři stovky, běžně jen polovinu. A když se nespokojíte s kupovanými, nic vám nebrání zkusit štěstí svépomocně. Dokonce ani nemusíte řešit barevnou tiskárnu, modely se beztak vybarvují ručně modelářskými barvičkami.

Trpělivost je ale potřeba. Vystřihovánky se dnes běžně dělají s průhledy do interiérů či pod kapotu a s funkčními celky – příkladem je třeba Tatra 138 na fotografiích nahoře s rypadlem, která je tvořena z 1600 dílků! Aspoň s drobnými součástkami dnes modelářům pomáhají technologie – na dezény pneumatik se tak běžně používají laserem vypalované kartonové detaily, které jsou k nerozeznání od skutečné gumy.

Pokud byste to ale dotáhli až do nějaké soutěže, obrňte se trpělivostí – návštěvníci se nerozpakují do složitých vystřihovánek dloubat prstem, jestli jsou opravdu z papíru. „Často se něco poškodí, beru to jako nutné ztráty,“ říká Jiří Zelenka s tím, že nemá smysl pokoušet se vyčíslit vzniklou škodu. Čas a nervy, které nad modelem strávil, jsou beztak k nezaplacení. Jeho to ale baví.

Víte, že…

… v časopisu ABC vycházejí vystřihovánky dodnes? První byla kosmická loď Vostok v roce 1962.

Spolupracujeme s TipCars.com
Spoluzakladatelé Instagramu Systrom a Krieger opouští vedení společnosti Spoluzakladatelé Instagramu Systrom a Krieger opouští vedení společnosti

Spoluzakladatelé sociální sítě na sdílení fotek Instagram…

Řidičů Uberu přibylo v USA tolik, že jim výdělky klesly o polovinu Řidičů Uberu přibylo v USA tolik, že jim výdělky klesly o polovinu

Popularita přepravní služby Uber v USA vedla k tak…

Zápisník Nguyen Thuong Ly: Prezidentův kanál Zápisník Nguyen Thuong Ly: Prezidentův kanál

Prezident Miloš Zeman chce po Evropské komisi, aby…

 

Štítky Svět motorů

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
BMW poodhaluje novou řadu 3. Včetně nově pojatého interiéru BMW poodhaluje novou řadu 3. Včetně nově pojatého interiéru

BMW řady 3 se v nové generaci G20 připomíná. Od…

TEST BMW M140i: Dokonalost odsouzená k záhubě TEST BMW M140i: Dokonalost odsouzená k záhubě

Pokud toužíte po nejlepším ostrém hatchbacku na trhu,…

 

 
Tohle jsou nejprodávanější modely v Evropě za srpen 2018. Dacia má hned dva zástupce v top 10!

Tohle jsou nejprodávanější modely v Evropě za srpen 2018. Dacia má hned dva zástupce v top 10!

Dnes 08:00

Měsíc silně ovlivněný novými emisními normami promíchal pořadím modelů. Qashqai tak byl třetím nejlepším modelem, Duster sedmým.
Blesk.cz

Vlašské a lískové ořechy nenechte veverkám! Vyrobte si domácí oříškové máslo!

Vlašské a lískové ořechy nenechte veverkám! Vyrobte…

Vlašské a lískové ořechy patří od nepaměti k nejčastějším potravinám na našem jídelníčku. Ořechy v sobě mají…

Miroslav Koubek (64) doplatil na velkorysost vůči kamarádovi! Exekutoři mu sebrali auto! Co na to Ombudsman Blesku?

Miroslav Koubek (64) doplatil na velkorysost vůči…

Životní cestu dvou Miroslavů – Koubka (64) a Vaitha (48), dobrých kamarádů, přeťal loni v listopadu zásah…

 

iSport.cz

Trávník: Nejlepší zápas? Stanciu měl 2+2, musím se ještě zlepšit

Trávník: Nejlepší zápas? Stanciu měl 2+2, musím se…

Život v období kouzelných branek si užívá Michal Trávník. Geniální trefou z přímého kopu zaskočil v Rennes…

Vrba: Výstraha před Spartou? Pro mě ne. Hráče z gólů obviňovat budu

Vrba: Výstraha před Spartou? Pro mě ne. Hráče z gólů…

V Jablonci museli spolknout hořkou pilulku. Vysoká porážka 0:3 s výborně hrajícím severočeským celkem je pro…

 

Reflex.cz

Nejkrvavější válečný střet v dějinách USA? Opomíjená másko-argonská bitva před koncem první světové války

Nejkrvavější válečný střet v dějinách USA? Opomíjená…

První světová válka už se chýlila ke konci, přesto ještě přišla bitva, která zůstala nejkrvavější v dějinách…

Do kostarických národních parků za největšími predátory Ameriky

Do kostarických národních parků za největšími…

Víte, které zvíře je největším predátorem amerického kontinentu? Puma americká – silná, hbitá šelma schopná…