Rallye Dakar 2009 (12. etapa): havárie vyřadila Sainze z dalšího boje (+ video)

Dariusz Szynder
Diskuze (2)
Po dni nucené přestávky se soutěžící vydali na trasu dvanácté etapy z Fiambaly do La Rioja. Podle mnohých dosud nejtěžší etapa znamenala konec nadějí na vítězství pro Španěla Carlose Sainze, který dosud vedl průběžné pořadí automobilů.

Carlosu Sainzovi se stal osudný sedmdesátý devátý kilometr speciálky. Kvůli chybě v roadbooku se se svým Volkswagenem zřítil do tři metry hlubokého vyschlého koryta řeky. Sainz naštěstí vyvázl bez zranění, bohužel tolik štěstí neměl jeho navigátor, který si zlomil rameno. Etapu tak vyhrál De Villiers, který si připsal již třetí etapové vítězství v letošní rallye. Zároveň mu jeho skvělá jízda vynesla posun v celkovém pořadí na první místo před Američana Millera, který dojel druhý. O třetí místo se poprali Roma a Gordon. Ze souboje vyšel vítězně druhý z jmenovaných, protože Mitsubishi týmu Repsol Ralliart uvízlo na sto sedmdesátém kilometru v písku.

V závodě se stále drží i české posádky Zapletal / Ouředníček (+ 1:37:23 ve dvanácté etapě) a Janeček / Chytka (+ 7:48:51).

Kategorii motocyklů vyhrál Cyril Despres, který si tak připsal své jubilejní dvacáté etapové vítězství v Rallye Dakar. Navíc se kvůli problémům Davida Fretigne posunul v průběžném pořadí na druhé místo. Vedoucí muž celkové klasifikace Marc Coma dokončil dvanáctou etapu na druhém místě se ztrátou necelé minuty a půl, třetí byl Farres Guell (+ 9:47 min).

Nejrychlejším Čechem byl již tradičně Macek, který dojel se ztrátou více než čtyři a půl hodiny. Etapu dokončili také Froněk (+ 5:15:29) a Pabiška (+ 5:45:41).

Čtyřkolkář Macháček ukončil etapu na druhém místě za Argentincem Patronellim, což ho stálo necelých třicet šest minut z jeho zhruba dvouapůlhodinového náskoku. Třetí dojel Francouz Hubert Deltrieu na Polarisu. V závodě se drží i Oldřich Bražina, který dvanáctou etapu dojel na sedmém místě.

Boj Kamazů Rusů Kabirova a Čagina o první místo vyvrcholil vítězstvím Čagina. Připsal si tak své čtyřicáté sedmé etapové vítězství a v průběžném pořadí vystoupal do čela žebříčku s náskokem více než minuty a půl na svého krajana. De Azevedo dojel se ztrátou 1:31:09, Loprais ztratil 1:41:24. Spačil zatím ve výsledcích nefiguruje.

Třináctá etapa o délce 753 km se jede z La Rioja do Cordoby. Délka měřeného úseku činí 545 km.

bmw vw toyota honda nissan mitsubishi suzuki ktm tatra hummer man mercedesbenz gordon ruf bmw vw toyota honda nissan mitsubishi suzuki ktm tatra hummer man mercedesbenz gordon ruf