Rallye Dakar 2009 (8. etapa): zahřívačka před atacamským peklem

Dariusz Szynder
Diskuze (1)
Osmá, velmi rychlá etapa, byla poslední před čilskými písečnými dunami. Josef Macháček si připsal třetí etapové vítězství a dále zvyšuje svůj náskok. Dařilo se i ostatním Čechům.

Po zaslouženém odpočinku se soutěžící vrátili na trasu dakarské rallye. Dnešní poklidná speciálka o délce 294 km znamenala klid před bouří. V pondělí totiž závodníci vyjedou na první ze tří etap vedoucích pouští Atacama.

V dnešním závodě motocyklů vyhrál Francoz Cyril Despres a připsal si tak druhé etapové vítězství v letošní rallye. Za nim se umístil Marc Coma se ztrátou jedné minuty a čtyřiceti devíti sekund. Třetí dnes byl Chilan Francisco Lopez.

V průběžném pořadí vede Španěl Coma před Fretignem a Despresem. Oba ztrácejí na lídra závodu více než hodinu. Martin Macek je po osmé etapě osmadvacátý se ztrátou šesti hodin a pětačtyřiceti minut, šedesátému prvnímu Froňkovi chybí na Comu již více než jedenáct hodin. David Pabiška zůstává i po etapě do La Sereny ve druhé stovce (+ 18:41:23).

V kategorii čtyřkolek si vedoucí pozici upevnil Josef Macháček. Svou Yamahu dovedl do cíle etapy před svým největším rivalem v boji o vítězství, Argentincem Marcosem Patronellim (+ 2:30:23 v průběžném pořadí). Třetí místo patří poláku Sonikovi. Oldřich Bražina je se ztrátou skoro osmi hodin a patnácti minut na pátém místě.

Lídr kategorie automobilů byl na trase dnešní etapy ve svém živlu. Na rychlé trati plné zatáček mohl bývalý mistr světa v rallye naplno využít své zkušenosti. Sainz dojel čtyři minuty a dvě sekundy před druhým Deppingem, Mark Miller byl třetí se ztrátou čtyř minut dvanácti sekund. První tři místa tak patřily Volkswagenům, stejně jako místo páté, které připadlo Ginielu de Villiersovi. Skvělý výsledek německé značky přerušil pouze Nani Roma na Mitsubishi Lancer, který zůstává jediným reprezentantem japonské společnosti. Zapletal s Ouředníčkem dnes skončili desátí, Janeček s Chytkou osmačtyřicátí.

V průběžném pořadí vede Carlos Sainz před svými týmovými kolegy de Villiersem (+ 10:57 min) a Millerem (+ 18:05 min). Čtvrtý je Roma (+ 33:31 min), pátý pak Američan Gordon jedoucí s Hummerem (1:32:01 h). Zapletal se po osmi etapách usadil na třináctém místě, Janeček je sedmdesátý.

Mezi kamióny byl nejlepší Ginaf Nizozemce Gerarda de Rooye, který dojel o minutu a čtyřicet dva sekund rychleji než Kamaz s Čaginem za volantem. Třetí byl Aleš Loprais, za nim skončil Brazilec Andre de Azevedo jedoucí taktéž s Tatrou. Na pátém místě dokončil Rus Kabirov. Týmový kolega de Azevedy Tomáš Tomeček byl dnes jedenáctý, Spáčil na Liazu třináctý, a Robert Randýsek dojel na 41. místě.

V čele průběžné klasifikace zůstává Firdaus Kabirov před Čaginem (+ 3:40 min) a De Rooyem (+ 17:46). Nejlepším českým řidičem je Spáčil (+ 3:43:41 h), kterému patří páté místo, hned za ním se drží Tomeček (+ 3:50:39 h). De Azevedo je na osmém místě se ztrátou pěti hodin třiačtyřiceti minut a třiceti dvou sekund. Loprais se po problémech v dřívějších etapách usadil na dvanáctém místě, Randýsek je třicátý osmý.