Ruský trh v roce 2009: Pořadí značek a modelů

Ruský trh v roce 2009: Pořadí značek a modelů

 

Prodej nových osobních aut v Rusku se loni meziročně snížil o 49 procent. Na tiskové konferenci podnikatelského sdružení AEB to oznámil jeho místopředseda a šéf ruského zastoupení koncernu Volkswagen Martin Jahn.

Ruský trh během krize utrpěl více než jiná velká odbytiště ve světě. Za příčiny Jahn označil nedostupnost bankovních úvěrů, zavedení dovozních cel a devalvaci rublu. Brzké zotavení ruského trhu se nečeká, letos by se podle Jahna mohlo v zemi prodat okolo 1,5 milionu aut. V roce 2009 to bylo 1,46 milionu vozů.

V samém prosinci se trh meziročně propadl o 38 procent. Škoda Auto v prosinci prodala 2913 aut, o 42 procent méně než před rokem, a v celém uplynulém roce 33.002 aut, o 35 procent méně než v předchozím roce (50.733).

Podle vedoucího zastoupení automobilky v Rusku Petra Janeby se projevil i pokles zájmu ruských klientů zejména o model Octavia Tour, dřívějšího tahouna prodejů. Teď si však hodně slibuje od nového vozu Yeti, se kterým Škoda vstoupila do populárního segmentu lehkých terénních vozidel.

Prodej OA+LUV na ruském trhu v roce 2009
Poř.Značka/období20092008Rozdíl [ks]Rozdíl [%]Podíl na trhu [%]
1.LADA349 490622 182-272 692-43,8%23,8%
2.CHEVROLET104 398235 466-131 068-55,7%7,1%
3.FORD*82 083186 828-104 745-56,1%5,6%
4.HYUNDAI*74 607192 719-118 112-61,3%5,1%
5.RENAULT*72 284108 070-35 786-33,1%4,9%
6.KIA*70 08888 152-18 064-20,5%4,8%
7.TOYOTA*68 731189 966-121 235-63,8%4,7%
8.NISSAN*64 221146 548-82 327-56,2%4,4%
9.GAZ*58 205131 003-72 798-55,6%4,0%
10.DAEWOO51 41495 510-44 096-46,2%3,5%
11.MITSUBISHI*41 354111 567-70 213-62,9%2,8%
12.VOLKSWAGEN39 48850 525-11 037-21,8%2,7%
13.UAZ*34 66053 773-19 113-35,5%2,4%
14.OPEL*34 27798 800-64 523-65,3%2,3%
15.ŠKODA*33 00250 733-17 731-34,9%2,3%
16.MAZDA*30 64373 271-42 628-58,2%2,1%
17.PEUGEOT*29 74848 085-18 337-38,1%2,0%
18.SUZUKI25 33538 314-12 979-33,9%1,7%
19.HONDA23 22289 152-65 930-74,0%1,6%
20.FIAT*18 10026 058-7 958-30,5%1,2%
21.BMW16 35018 383-2 033-11,1%1,1%
22.AUDI15 00917 076-2 067-12,1%1,0%
23.CITROEN*12 38812 2451431,2%0,8%
24.MERCEDES-BENZ12 05016 764-4 714-28,1%0,8%
25.SUBARU9 59821 780-12 182-55,9%0,7%
26.LAND ROVER9 27520 433-11 158-54,6%0,6%
27.SSANGYONG9 02014 406-5 386-37,4%0,6%
28.GEELY7 6813 7803 901103,2%0,5%
29.CHANCE7 344---0,5%
30.VOLVO6 89421 041-14 147-67,2%0,5%
31.LEXUS6 40014 796-8 396-56,7%0,4%
32.VORTEX5 922---0,4%
33.IZH (vč. VAZ 2104)*5 73522 306-16 571-74,3%0,4%
34.VOLKSWAGEN Vans*5 65010 501-4 851-46,2%0,4%
35.TAGAZ*5 187---0,4%
36.CHERY4 91415 728-10 814-68,8%0,3%
37.INFINITI4 6307 793-3 163-40,6%0,3%
38.LIFAN2 6734 755-2 082-43,8%0,2%
39.GREAT WALL*2 4908 324-5 834-70,1%0,2%
40.CADILLAC1 5291 596-67-4,2%0,1%
41.MERCEDES-BENZ Vans*1 3853 063-1 678-54,8%0,1%
42.PORSCHE1 2661 941-675-34,8%0,1%
43.HUMMER1 12367944465,4%0,1%
44.BYD1 0015 341-4 340-81,3%0,1%
45.JAGUAR9331 689-756-44,8%0,1%
46.SEAT8692 182-1 313-60,2%0,1%
47.MINI686853-167-19,6%-
48.IVECO*626848-222-26,2%-
49.DODGE4414 473-4 032-90,1%-
50.JEEP4162 901-2 485-85,7%-
51.SAAB3681 269-901-71,0%-
52.CHRYSLER3461 425-1 079-75,7%-
53.IKCO1782 007-1 829-91,1%-
54.ALFA ROMEO104321-217-67,6%-
55.ISUZU*863848126,3%-
-Celkem trh1 465 9172 897 459-1 431 542-49,4%100,0%
*včetně užitkových vozů

Ruská vláda se chystá oživit poptávku po automobilech vyrobených v Rusku programem šrotovného, který má začít v březnu. Podle Janeby tento krok pomůže spíše nejlacinějším ruským vozům, u nichž prémie 50.000 rublů (asi 30.000 korun) může představovat až 30 procent z ceny, zatímco u zastoupení zahraničních značek lze i nyní desetiprocentní slevu usmlouvat. Na odbytu by se šrotovné mohlo projevit spíše v druhé polovině roku.

Dosavadní státní podpora v podobě zvýhodněných úvěrů na nákup nových aut nezabrala natolik, jak vláda očekávala; místo 150.000 nových aut přispěla k pořízení asi 70.000 vozů.

Z dvacítky nejprodávanějších značek největší pád loni zažila Honda (-74 %), Opel (-65 %) a Toyota (-64 %). Zvýšit prodeje se z této skupiny nepovedlo nikomu, ale relativně nejmenší pokles zažila Kia (-20 %) a Volkswagen (-22 %). Nejprodávanějším zahraničním modelem se stal Renault Logan (53.869 vozů), jinde prodávaný pod značkou Dacia, který předstihl Ford Focus.

Výrazně lepších výsledků než trh vcelku dosáhli výrobci luxusních německých aut, i když žádný z nich na vrchol prodejních žebříčků nepronikl: BMW klesl prodej o 11 %, Audi o 12 % a Mercedesu o 28 %.

Propad prodeje postihl i v Evropě nedostupné čínské značky, které v Rusku loni prodali řádově tisíce vozů.

25 nejprodávanějších modelů na ruském trhu v roce 2009
Poř.Model20092008Rozdíl [ks]Rozdíl [%]Podíl na trhu [%]
1.LADA Priora99473128175-28702-22,39%6,79%
2.LADA Samara90428167441-77013-45,99%6,17%
3.LADA 2105/210767216168176-100960-60,03%4,59%
4.LADA Kalina6074694094-33348-35,44%4,14%
5.RENAULT Logan5386974300-20431-27,50%3,67%
6.FORD Focus5210893496-41388-44,27%3,55%
7.CHEVROLET Lacetti2936281656-52294-64,04%2,00%
8.DAEWOO Nexia2823350814-22581-44,44%1,93%
9.LADA 4x4267262434923779,76%1,82%
10.CHEVROLET Niva2452047486-22966-48,36%1,67%
11.DAEWOO Matiz2318144696-21515-48,14%1,58%
12.CHEVROLET Lanos2317049284-26114-52,99%1,58%
13.OPEL Astra1895242259-23307-55,15%1,29%
14.KIA Cee'd1894325040-6097-24,35%1,29%
15.HYUNDAI Getz1856037886-19326-51,01%1,27%
16.TOYOTA Camry1645228029-11577-41,30%1,12%
17.TOYOTA Corolla1606763986-47919-74,89%1,10%
18.CHEVROLET Aveo1599634362-18366-53,45%1,09%
19.HYUNDAI Tucson1429921213-6914-32,59%0,98%
20.MITSUBISHI Lancer X1379556900-43105-75,76%0,94%
21.KIA Sportage1371766437074106,49%0,94%
22.NISSAN Qashqai1364031945-18305-57,30%0,93%
23.MAZDA Mazda31300639144-26138-66,77%0,89%
24.SUZUKI Grand Vitara1267919897-7218-36,28%0,86%
25.NISSAN New X-Trail1150524521-13016-53,08%0,78%
-Ostatní689 2741 441 667-752 393-52,19%47,02%
-Celkem trh1 465 9172 897 459-1 431 542-49,41%100,00%
Spolupracujeme s TipCars.com
V Arménii odstoupil po masových protivládních protestech premiér V Arménii odstoupil po masových protivládních protestech premiér

Arménský premiér Serž Sargsjan dnes oznámil, že odstoupí…

Škoda Auto v Číně představí další SUV, zdvojnásobí dodávky Škoda Auto v Číně představí další SUV, zdvojnásobí dodávky

Automobilka Škoda Auto představí do konce letošního roku…

Tak trochu jiný Favorit. Rusko daruje Asadovi protiletadlové baterie Tak trochu jiný Favorit. Rusko daruje Asadovi protiletadlové baterie

Rusko už v nejbližší době dodá do Sýrie zdarma…

Poměr vládního dluhu k HDP je v Česku jedním z nejnižších v Evropské unii Poměr vládního dluhu k HDP je v Česku jedním z nejnižších v Evropské unii

Zadlužení členských zemí Evropské unie loni kleslo na…

 
Zdroj: ČTK, AEB

Štítky Octavia Focus Yeti Lada

 

Přidat názorDiskuse: Ruský trh v roce 2009: Pořadí značek a modelů







Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Nejrychlejší Dacia Duster měla 850 koní vyladěných pro Pikes Peak Nejrychlejší Dacia Duster měla 850 koní vyladěných pro Pikes Peak

Před zadní nápravou přepracovaný vidlicový šestiválec…

Donald Trump konečně nebude jezdit v ojeté limuzíně. Nová je už hotová Donald Trump konečně nebude jezdit v ojeté limuzíně. Nová je už hotová

Americký prezident Donald Trump při svých cestách zatím…

 



Video: Nikdy nevíte co Lada odhodí Video: Nikdy nevíte co Lada odhodí

Součástky odpadávající za jízdy z vozu mohou být pro…

Trh s novými auty v Rusku: Červenec znamená další propad – o 58 % Trh s novými auty v Rusku: Červenec znamená další propad – o 58 %

Krize ruského trhu s novými automobily zřejmě nedosáhla…

 



 
Jaguar F-Type 2.0 Turbo – Žít, či nechat zemřít?

TEST: Jaguar F-Type 2.0 Turbo – Žít, či nechat zemřít?

Dnes 13:51

V době uvedení Jaguaru F-Type na trh jsme si jenom stěží dovedli představit, že by se automobilka jednou rozhodla pro něco menšího než šestiválce. Stalo se.




Blesk.cz

Oslavte Světový den knihy. Jak? S knížkou v ruce!

Oslavte Světový den knihy. Jak? S knížkou v ruce!

Zasmát se, uronit slzu, vypátrat zločince nebo se setkat s UFO? Díky knížkám žádný problém! Za pár desítek korun…

Při hororové nehodě přišla o dcerku: Holčičku (†18 měs.) zavalil plyšák a udusil ji

Při hororové nehodě přišla o dcerku: Holčičku (†18…

Noční můru každé matky si prožila 23letá Dexy Leigh Walsh ze skotského Dundee. V noci uložila svou 18měsíční…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018:  kompletní rozpis zápasů, skupiny, play off

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů,…

Rok 2018 přináší sportovním fanouškům jeden vrchol za druhým. Po únorové olympiádě v Jižní Koreji odstartuje v…

Loučící se Wenger: Měl jsem občas pocit, že  asistuji u svého pohřbu

Loučící se Wenger: Měl jsem občas pocit, že…

Poprvé od pátečního překvapivého oznámení, že po sezoně po téměř 22 letech skončí na lavičce fotbalistů…

 

Reflex.cz

Je to kluk! Vévodkyně Kate a princ William mají třetího potomka

Je to kluk! Vévodkyně Kate a princ William mají…

Očekávaný třetí porod vévodkyně Kate (36) je tu. Vévodkyně v pondělí porodila třetího potomka, druhého syna. Na…

Nový český film Metanol: Story o převeliké blbosti

Nový český film Metanol: Story o převeliké blbosti

Česká televize připravila na dvě po sobě jdoucí neděle ambiciózní, ale dramaturgicky naprosto správný projekt.…