reklama


Ruský trh v roce 2009: Pořadí značek a modelů

Ruský trh v roce 2009: Pořadí značek a modelů

 

Prodej nových osobních aut v Rusku se loni meziročně snížil o 49 procent. Na tiskové konferenci podnikatelského sdružení AEB to oznámil jeho místopředseda a šéf ruského zastoupení koncernu Volkswagen Martin Jahn.

Ruský trh během krize utrpěl více než jiná velká odbytiště ve světě. Za příčiny Jahn označil nedostupnost bankovních úvěrů, zavedení dovozních cel a devalvaci rublu. Brzké zotavení ruského trhu se nečeká, letos by se podle Jahna mohlo v zemi prodat okolo 1,5 milionu aut. V roce 2009 to bylo 1,46 milionu vozů.

V samém prosinci se trh meziročně propadl o 38 procent. Škoda Auto v prosinci prodala 2913 aut, o 42 procent méně než před rokem, a v celém uplynulém roce 33.002 aut, o 35 procent méně než v předchozím roce (50.733).

Podle vedoucího zastoupení automobilky v Rusku Petra Janeby se projevil i pokles zájmu ruských klientů zejména o model Octavia Tour, dřívějšího tahouna prodejů. Teď si však hodně slibuje od nového vozu Yeti, se kterým Škoda vstoupila do populárního segmentu lehkých terénních vozidel.

Prodej OA+LUV na ruském trhu v roce 2009
Poř.Značka/období20092008Rozdíl [ks]Rozdíl [%]Podíl na trhu [%]
1.LADA349 490622 182-272 692-43,8%23,8%
2.CHEVROLET104 398235 466-131 068-55,7%7,1%
3.FORD*82 083186 828-104 745-56,1%5,6%
4.HYUNDAI*74 607192 719-118 112-61,3%5,1%
5.RENAULT*72 284108 070-35 786-33,1%4,9%
6.KIA*70 08888 152-18 064-20,5%4,8%
7.TOYOTA*68 731189 966-121 235-63,8%4,7%
8.NISSAN*64 221146 548-82 327-56,2%4,4%
9.GAZ*58 205131 003-72 798-55,6%4,0%
10.DAEWOO51 41495 510-44 096-46,2%3,5%
11.MITSUBISHI*41 354111 567-70 213-62,9%2,8%
12.VOLKSWAGEN39 48850 525-11 037-21,8%2,7%
13.UAZ*34 66053 773-19 113-35,5%2,4%
14.OPEL*34 27798 800-64 523-65,3%2,3%
15.ŠKODA*33 00250 733-17 731-34,9%2,3%
16.MAZDA*30 64373 271-42 628-58,2%2,1%
17.PEUGEOT*29 74848 085-18 337-38,1%2,0%
18.SUZUKI25 33538 314-12 979-33,9%1,7%
19.HONDA23 22289 152-65 930-74,0%1,6%
20.FIAT*18 10026 058-7 958-30,5%1,2%
21.BMW16 35018 383-2 033-11,1%1,1%
22.AUDI15 00917 076-2 067-12,1%1,0%
23.CITROEN*12 38812 2451431,2%0,8%
24.MERCEDES-BENZ12 05016 764-4 714-28,1%0,8%
25.SUBARU9 59821 780-12 182-55,9%0,7%
26.LAND ROVER9 27520 433-11 158-54,6%0,6%
27.SSANGYONG9 02014 406-5 386-37,4%0,6%
28.GEELY7 6813 7803 901103,2%0,5%
29.CHANCE7 344---0,5%
30.VOLVO6 89421 041-14 147-67,2%0,5%
31.LEXUS6 40014 796-8 396-56,7%0,4%
32.VORTEX5 922---0,4%
33.IZH (vč. VAZ 2104)*5 73522 306-16 571-74,3%0,4%
34.VOLKSWAGEN Vans*5 65010 501-4 851-46,2%0,4%
35.TAGAZ*5 187---0,4%
36.CHERY4 91415 728-10 814-68,8%0,3%
37.INFINITI4 6307 793-3 163-40,6%0,3%
38.LIFAN2 6734 755-2 082-43,8%0,2%
39.GREAT WALL*2 4908 324-5 834-70,1%0,2%
40.CADILLAC1 5291 596-67-4,2%0,1%
41.MERCEDES-BENZ Vans*1 3853 063-1 678-54,8%0,1%
42.PORSCHE1 2661 941-675-34,8%0,1%
43.HUMMER1 12367944465,4%0,1%
44.BYD1 0015 341-4 340-81,3%0,1%
45.JAGUAR9331 689-756-44,8%0,1%
46.SEAT8692 182-1 313-60,2%0,1%
47.MINI686853-167-19,6%-
48.IVECO*626848-222-26,2%-
49.DODGE4414 473-4 032-90,1%-
50.JEEP4162 901-2 485-85,7%-
51.SAAB3681 269-901-71,0%-
52.CHRYSLER3461 425-1 079-75,7%-
53.IKCO1782 007-1 829-91,1%-
54.ALFA ROMEO104321-217-67,6%-
55.ISUZU*863848126,3%-
-Celkem trh1 465 9172 897 459-1 431 542-49,4%100,0%
*včetně užitkových vozů

Ruská vláda se chystá oživit poptávku po automobilech vyrobených v Rusku programem šrotovného, který má začít v březnu. Podle Janeby tento krok pomůže spíše nejlacinějším ruským vozům, u nichž prémie 50.000 rublů (asi 30.000 korun) může představovat až 30 procent z ceny, zatímco u zastoupení zahraničních značek lze i nyní desetiprocentní slevu usmlouvat. Na odbytu by se šrotovné mohlo projevit spíše v druhé polovině roku.

Dosavadní státní podpora v podobě zvýhodněných úvěrů na nákup nových aut nezabrala natolik, jak vláda očekávala; místo 150.000 nových aut přispěla k pořízení asi 70.000 vozů.

Z dvacítky nejprodávanějších značek největší pád loni zažila Honda (-74 %), Opel (-65 %) a Toyota (-64 %). Zvýšit prodeje se z této skupiny nepovedlo nikomu, ale relativně nejmenší pokles zažila Kia (-20 %) a Volkswagen (-22 %). Nejprodávanějším zahraničním modelem se stal Renault Logan (53.869 vozů), jinde prodávaný pod značkou Dacia, který předstihl Ford Focus.

Výrazně lepších výsledků než trh vcelku dosáhli výrobci luxusních německých aut, i když žádný z nich na vrchol prodejních žebříčků nepronikl: BMW klesl prodej o 11 %, Audi o 12 % a Mercedesu o 28 %.

Propad prodeje postihl i v Evropě nedostupné čínské značky, které v Rusku loni prodali řádově tisíce vozů.

25 nejprodávanějších modelů na ruském trhu v roce 2009
Poř.Model20092008Rozdíl [ks]Rozdíl [%]Podíl na trhu [%]
1.LADA Priora99473128175-28702-22,39%6,79%
2.LADA Samara90428167441-77013-45,99%6,17%
3.LADA 2105/210767216168176-100960-60,03%4,59%
4.LADA Kalina6074694094-33348-35,44%4,14%
5.RENAULT Logan5386974300-20431-27,50%3,67%
6.FORD Focus5210893496-41388-44,27%3,55%
7.CHEVROLET Lacetti2936281656-52294-64,04%2,00%
8.DAEWOO Nexia2823350814-22581-44,44%1,93%
9.LADA 4x4267262434923779,76%1,82%
10.CHEVROLET Niva2452047486-22966-48,36%1,67%
11.DAEWOO Matiz2318144696-21515-48,14%1,58%
12.CHEVROLET Lanos2317049284-26114-52,99%1,58%
13.OPEL Astra1895242259-23307-55,15%1,29%
14.KIA Cee'd1894325040-6097-24,35%1,29%
15.HYUNDAI Getz1856037886-19326-51,01%1,27%
16.TOYOTA Camry1645228029-11577-41,30%1,12%
17.TOYOTA Corolla1606763986-47919-74,89%1,10%
18.CHEVROLET Aveo1599634362-18366-53,45%1,09%
19.HYUNDAI Tucson1429921213-6914-32,59%0,98%
20.MITSUBISHI Lancer X1379556900-43105-75,76%0,94%
21.KIA Sportage1371766437074106,49%0,94%
22.NISSAN Qashqai1364031945-18305-57,30%0,93%
23.MAZDA Mazda31300639144-26138-66,77%0,89%
24.SUZUKI Grand Vitara1267919897-7218-36,28%0,86%
25.NISSAN New X-Trail1150524521-13016-53,08%0,78%
-Ostatní689 2741 441 667-752 393-52,19%47,02%
-Celkem trh1 465 9172 897 459-1 431 542-49,41%100,00%
Rallye Dakar 2017
Spolupracujeme s TipCars.com
Domácích zabijaček kvapem ubývá. Chybí řezníci Domácích zabijaček kvapem ubývá. Chybí řezníci

Domácích zabijaček prasat dlouhodobě ubývá. Jitrnice,…

StartupYard rozdělil rekordní sumu. Nové projekty se porvaly o devatenáct milionů StartupYard rozdělil rekordní sumu. Nové projekty se porvaly o devatenáct milionů

Rekordních devatenáct milionů korun čerstvých investic…

Miliardář Bakala znovu investuje v Ostravě. Přebudoval bývalé sídlo OKD Miliardář Bakala znovu investuje v Ostravě. Přebudoval bývalé sídlo OKD

Skupina Asental Group miliardáře a někdejšího uhlobarona…

Rusnok: Při přehřátí trhu ČNB dále zpřísní podmínky pro hypotéky Rusnok: Při přehřátí trhu ČNB dále zpřísní podmínky pro hypotéky

Pokud bude tuzemský trh s nemovitostmi vykazovat známky…

 
Zdroj: ČTK, AEB
 

Přidat názorDiskuse: Ruský trh v roce 2009: Pořadí značek a modelů



reklama


reklama


Doporučujeme
Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce? Nová technika podrobně! Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce?

Od roku 2005 sázel Mercedes-Benz u šestiválců výhradně na…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
Změna na stupních vítězů nejúspěšnějších značek aut v Evropě Změna na stupních vítězů nejúspěšnějších značek aut v Evropě

Na pozici nejprodávanější značky aut v Evropě sice stále…

Jaká auta doporučují ve Velké Británii ke koupi? Fotky vítězů 16 kategorií Jaká auta doporučují ve Velké Británii ke koupi? Fotky vítězů 16 kategorií

Už skoro 40 let organizuje britský časopis What Car…

 




Video: Nikdy nevíte co Lada odhodí Video: Nikdy nevíte co Lada odhodí

Součástky odpadávající za jízdy z vozu mohou být pro…

Trh s novými auty v Rusku: Červenec znamená další propad – o 58 % Trh s novými auty v Rusku: Červenec znamená další propad – o 58 %

Krize ruského trhu s novými automobily zřejmě nedosáhla…

 



 
Víme, kdy se objeví nová Lada Niva. Bude pořád drsná?

Víme, kdy se objeví nová Lada Niva. Bude pořád drsná?

Včera

Ani ruská offroadová legenda se nedožije třetí dekády 21. století, dostane bude nahrazena novým modelem. Bude také tak hardcore?




Blesk.cz

Probudil se a všichni byli mrtví. Chlapec (7) jako jediný přežil náraz letadla

Probudil se a všichni byli mrtví. Chlapec (7) jako…

Přes noc se z něj stal sirotek. Na dům rodiny malého kyrgyzského chlapce spadlo turecké nákladní letadlo a…

Windows se naučí automaticky zamykat, pokud odejdete od počítače

Windows se naučí automaticky zamykat, pokud odejdete…

Windows 10 by se mohly na počítačích s kamerami kompatibilními s technologií Windows Hello samy zamykat.

 

iSport.cz

Kadeřábek: Schalke pro mě nebylo téma. Odchody do Bayernu ho motivují

Kadeřábek: Schalke pro mě nebylo téma. Odchody do…

Obránce Hoffenheimu Pavel Kadeřábek kvůli lehčímu zranění lýtka možná vynechá sobotní úvodní zápas druhé části…

Biatlonový šéf Hamza o boji s dopingem: Hrozili mi i zastřelením

Biatlonový šéf Hamza o boji s dopingem: Hrozili mi i…

Už se mu nelíbilo, jak se v biatlonu přehlížejí problémy v boji s dopingem. Předseda Českého svazu biatlonu Jiří…

 

Reflex.cz

Obamova váhavost přinesla Evropě větší migraci a terorismus. Jenže teď se bojíme i Trumpa

Obamova váhavost přinesla Evropě větší migraci a…

Důsledky někdejšího nezasahování prezidenta Baracka Obamy v Sýrii byly pro Evropu v některých ohledech stejně…

15 vzácných snímků z dětství princezny Diany

15 vzácných snímků z dětství princezny Diany

Narodila se 1. července 1961 do aristokratické rodiny Spencerů a první roky života strávila na královských…

 
 
reklama