Ruský trh v roce 2009: Pořadí značek a modelů

Ruský trh v roce 2009: Pořadí značek a modelů

 

Prodej nových osobních aut v Rusku se loni meziročně snížil o 49 procent. Na tiskové konferenci podnikatelského sdružení AEB to oznámil jeho místopředseda a šéf ruského zastoupení koncernu Volkswagen Martin Jahn.

Ruský trh během krize utrpěl více než jiná velká odbytiště ve světě. Za příčiny Jahn označil nedostupnost bankovních úvěrů, zavedení dovozních cel a devalvaci rublu. Brzké zotavení ruského trhu se nečeká, letos by se podle Jahna mohlo v zemi prodat okolo 1,5 milionu aut. V roce 2009 to bylo 1,46 milionu vozů.

V samém prosinci se trh meziročně propadl o 38 procent. Škoda Auto v prosinci prodala 2913 aut, o 42 procent méně než před rokem, a v celém uplynulém roce 33.002 aut, o 35 procent méně než v předchozím roce (50.733).

Podle vedoucího zastoupení automobilky v Rusku Petra Janeby se projevil i pokles zájmu ruských klientů zejména o model Octavia Tour, dřívějšího tahouna prodejů. Teď si však hodně slibuje od nového vozu Yeti, se kterým Škoda vstoupila do populárního segmentu lehkých terénních vozidel.

Prodej OA+LUV na ruském trhu v roce 2009
Poř.Značka/období20092008Rozdíl [ks]Rozdíl [%]Podíl na trhu [%]
1.LADA349 490622 182-272 692-43,8%23,8%
2.CHEVROLET104 398235 466-131 068-55,7%7,1%
3.FORD*82 083186 828-104 745-56,1%5,6%
4.HYUNDAI*74 607192 719-118 112-61,3%5,1%
5.RENAULT*72 284108 070-35 786-33,1%4,9%
6.KIA*70 08888 152-18 064-20,5%4,8%
7.TOYOTA*68 731189 966-121 235-63,8%4,7%
8.NISSAN*64 221146 548-82 327-56,2%4,4%
9.GAZ*58 205131 003-72 798-55,6%4,0%
10.DAEWOO51 41495 510-44 096-46,2%3,5%
11.MITSUBISHI*41 354111 567-70 213-62,9%2,8%
12.VOLKSWAGEN39 48850 525-11 037-21,8%2,7%
13.UAZ*34 66053 773-19 113-35,5%2,4%
14.OPEL*34 27798 800-64 523-65,3%2,3%
15.ŠKODA*33 00250 733-17 731-34,9%2,3%
16.MAZDA*30 64373 271-42 628-58,2%2,1%
17.PEUGEOT*29 74848 085-18 337-38,1%2,0%
18.SUZUKI25 33538 314-12 979-33,9%1,7%
19.HONDA23 22289 152-65 930-74,0%1,6%
20.FIAT*18 10026 058-7 958-30,5%1,2%
21.BMW16 35018 383-2 033-11,1%1,1%
22.AUDI15 00917 076-2 067-12,1%1,0%
23.CITROEN*12 38812 2451431,2%0,8%
24.MERCEDES-BENZ12 05016 764-4 714-28,1%0,8%
25.SUBARU9 59821 780-12 182-55,9%0,7%
26.LAND ROVER9 27520 433-11 158-54,6%0,6%
27.SSANGYONG9 02014 406-5 386-37,4%0,6%
28.GEELY7 6813 7803 901103,2%0,5%
29.CHANCE7 344---0,5%
30.VOLVO6 89421 041-14 147-67,2%0,5%
31.LEXUS6 40014 796-8 396-56,7%0,4%
32.VORTEX5 922---0,4%
33.IZH (vč. VAZ 2104)*5 73522 306-16 571-74,3%0,4%
34.VOLKSWAGEN Vans*5 65010 501-4 851-46,2%0,4%
35.TAGAZ*5 187---0,4%
36.CHERY4 91415 728-10 814-68,8%0,3%
37.INFINITI4 6307 793-3 163-40,6%0,3%
38.LIFAN2 6734 755-2 082-43,8%0,2%
39.GREAT WALL*2 4908 324-5 834-70,1%0,2%
40.CADILLAC1 5291 596-67-4,2%0,1%
41.MERCEDES-BENZ Vans*1 3853 063-1 678-54,8%0,1%
42.PORSCHE1 2661 941-675-34,8%0,1%
43.HUMMER1 12367944465,4%0,1%
44.BYD1 0015 341-4 340-81,3%0,1%
45.JAGUAR9331 689-756-44,8%0,1%
46.SEAT8692 182-1 313-60,2%0,1%
47.MINI686853-167-19,6%-
48.IVECO*626848-222-26,2%-
49.DODGE4414 473-4 032-90,1%-
50.JEEP4162 901-2 485-85,7%-
51.SAAB3681 269-901-71,0%-
52.CHRYSLER3461 425-1 079-75,7%-
53.IKCO1782 007-1 829-91,1%-
54.ALFA ROMEO104321-217-67,6%-
55.ISUZU*863848126,3%-
-Celkem trh1 465 9172 897 459-1 431 542-49,4%100,0%
*včetně užitkových vozů

Ruská vláda se chystá oživit poptávku po automobilech vyrobených v Rusku programem šrotovného, který má začít v březnu. Podle Janeby tento krok pomůže spíše nejlacinějším ruským vozům, u nichž prémie 50.000 rublů (asi 30.000 korun) může představovat až 30 procent z ceny, zatímco u zastoupení zahraničních značek lze i nyní desetiprocentní slevu usmlouvat. Na odbytu by se šrotovné mohlo projevit spíše v druhé polovině roku.

Dosavadní státní podpora v podobě zvýhodněných úvěrů na nákup nových aut nezabrala natolik, jak vláda očekávala; místo 150.000 nových aut přispěla k pořízení asi 70.000 vozů.

Z dvacítky nejprodávanějších značek největší pád loni zažila Honda (-74 %), Opel (-65 %) a Toyota (-64 %). Zvýšit prodeje se z této skupiny nepovedlo nikomu, ale relativně nejmenší pokles zažila Kia (-20 %) a Volkswagen (-22 %). Nejprodávanějším zahraničním modelem se stal Renault Logan (53.869 vozů), jinde prodávaný pod značkou Dacia, který předstihl Ford Focus.

Výrazně lepších výsledků než trh vcelku dosáhli výrobci luxusních německých aut, i když žádný z nich na vrchol prodejních žebříčků nepronikl: BMW klesl prodej o 11 %, Audi o 12 % a Mercedesu o 28 %.

Propad prodeje postihl i v Evropě nedostupné čínské značky, které v Rusku loni prodali řádově tisíce vozů.

25 nejprodávanějších modelů na ruském trhu v roce 2009
Poř.Model20092008Rozdíl [ks]Rozdíl [%]Podíl na trhu [%]
1.LADA Priora99473128175-28702-22,39%6,79%
2.LADA Samara90428167441-77013-45,99%6,17%
3.LADA 2105/210767216168176-100960-60,03%4,59%
4.LADA Kalina6074694094-33348-35,44%4,14%
5.RENAULT Logan5386974300-20431-27,50%3,67%
6.FORD Focus5210893496-41388-44,27%3,55%
7.CHEVROLET Lacetti2936281656-52294-64,04%2,00%
8.DAEWOO Nexia2823350814-22581-44,44%1,93%
9.LADA 4x4267262434923779,76%1,82%
10.CHEVROLET Niva2452047486-22966-48,36%1,67%
11.DAEWOO Matiz2318144696-21515-48,14%1,58%
12.CHEVROLET Lanos2317049284-26114-52,99%1,58%
13.OPEL Astra1895242259-23307-55,15%1,29%
14.KIA Cee'd1894325040-6097-24,35%1,29%
15.HYUNDAI Getz1856037886-19326-51,01%1,27%
16.TOYOTA Camry1645228029-11577-41,30%1,12%
17.TOYOTA Corolla1606763986-47919-74,89%1,10%
18.CHEVROLET Aveo1599634362-18366-53,45%1,09%
19.HYUNDAI Tucson1429921213-6914-32,59%0,98%
20.MITSUBISHI Lancer X1379556900-43105-75,76%0,94%
21.KIA Sportage1371766437074106,49%0,94%
22.NISSAN Qashqai1364031945-18305-57,30%0,93%
23.MAZDA Mazda31300639144-26138-66,77%0,89%
24.SUZUKI Grand Vitara1267919897-7218-36,28%0,86%
25.NISSAN New X-Trail1150524521-13016-53,08%0,78%
-Ostatní689 2741 441 667-752 393-52,19%47,02%
-Celkem trh1 465 9172 897 459-1 431 542-49,41%100,00%
Spolupracujeme s TipCars.com
Erdogan vyhrožuje Evropě. Chce přehodnocení vztahů od A do Z Erdogan vyhrožuje Evropě. Chce přehodnocení vztahů od A do Z

Turecko po dubnovém referendu o změnách ústavy přehodnotí…

Havlíček se nebude muset v úřadu rozkoukávat, shodují se svazy a asociace Havlíček se nebude muset v úřadu rozkoukávat, shodují se svazy a asociace

Oborové svazy a asociace vítají nominaci Jiřího Havlíčka…

Potvrzeno. Bývalý velvyslanec Kolář nebude usilovat o Hrad Potvrzeno. Bývalý velvyslanec Kolář nebude usilovat o Hrad

Bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář nebude…

Twitter vyhlašuje boj dezinformacím, spojil se s IBM Twitter vyhlašuje boj dezinformacím, spojil se s IBM

Twitteru došla trpělivost. V boji proti fake news, hoaxům…

 
Zdroj: ČTK, AEB
 

Přidat názorDiskuse: Ruský trh v roce 2009: Pořadí značek a modelů







Doporučujeme
Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce? Nová technika podrobně! Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce?

Od roku 2005 sázel Mercedes-Benz u šestiválců výhradně na…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
Test Evropského auta roku. 5 důvodů, proč si Peugeot 3008 titul zaslouží Test Evropského auta roku. 5 důvodů, proč si Peugeot 3008 titul zaslouží

Je to jen pár dní, co si Peugeot 3008 vysloužil ocenění…

Test Škody Octavia po faceliftu s motorem 1,8 TSI. K RS chybí jen kousek Test Škody Octavia po faceliftu s motorem 1,8 TSI. K RS chybí jen kousek

Octavia se zážehovou osmanáctistovkou nepatří mezi ty…

 




Video: Nikdy nevíte co Lada odhodí Video: Nikdy nevíte co Lada odhodí

Součástky odpadávající za jízdy z vozu mohou být pro…

Trh s novými auty v Rusku: Červenec znamená další propad – o 58 % Trh s novými auty v Rusku: Červenec znamená další propad – o 58 %

Krize ruského trhu s novými automobily zřejmě nedosáhla…

 



 
Gazela BMW B5 (BMW 2001): Škoda 110 R v brutální úpravě připomínala Porsche 911

Gazela BMW B5: Škoda 110 R v brutální úpravě připomínala Porsche 911

Dnes 18:59

V první polovině 70. let vznikl na severní Moravě velmi zajímavý závodní automobil pojmenovaný Gazela. Ač jeho tvůrci vycházeli z oblíbeného kupé 110 R, technicky i tvarově šlo o něco úplně jiného.




Blesk.cz

Retro je všechno! Recenze 5 Neo Geo klasik pro Nintendo Switch

Retro je všechno! Recenze 5 Neo Geo klasik pro…

S příchodem každé nové herní konzole se hráči těší nejvíce na nové a exkluzivní tituly. Jenže i na nové mašince…

V Čadu unesli Francouze, potvrdil Hollande. Vezl zřejmě výplaty horníkům

V Čadu unesli Francouze, potvrdil Hollande. Vezl…

V odlehlé části Čadu blízko hranice se súdánským Dárfúrem byl ve čtvrtek unesen francouzský občan. K činu se…

 

iSport.cz

Byli jsme hozeni do vody, musíme bojovat, říká Hlaváč v upřímné zpovědi

Byli jsme hozeni do vody, musíme bojovat, říká…

Se Spartou prožil bleskový konec ve čtvrtfinále play off. Kometa vyhrála 4:0, pražský hokejový kolos těžce…

Reprezentace s mladými mě nabíjí, řekl Sivok. Myslí na přesun do USA

Reprezentace s mladými mě nabíjí, řekl Sivok. Myslí…

Může se cítit jako poslední "starý" vlk mezi smečkou divochů. Tomáš Sivok zůstal v českém národním týmu i po…

 

Reflex.cz

Na souzení máme soudce, nikoliv soudní znalce

Na souzení máme soudce, nikoliv soudní znalce

Stará právnická anekdota praví: Svědek všechno viděl, ale ničemu nerozumí. Soudní znalec všemu rozumí, ale nic…

Adam Mišík: Prorazit v Los Angeles je hodně nemilosrdný boj

Adam Mišík: Prorazit v Los Angeles je hodně nemilosrdný boj

Vladimír Mišík oslavil před pár dny velkolepě sedmdesátiny, Adam Mišík bude mít letos v květnu dvacetiny. Dva…