Ruský trh v roce 2009: Pořadí značek a modelů

Ruský trh v roce 2009: Pořadí značek a modelů

 

Prodej nových osobních aut v Rusku se loni meziročně snížil o 49 procent. Na tiskové konferenci podnikatelského sdružení AEB to oznámil jeho místopředseda a šéf ruského zastoupení koncernu Volkswagen Martin Jahn.

Ruský trh během krize utrpěl více než jiná velká odbytiště ve světě. Za příčiny Jahn označil nedostupnost bankovních úvěrů, zavedení dovozních cel a devalvaci rublu. Brzké zotavení ruského trhu se nečeká, letos by se podle Jahna mohlo v zemi prodat okolo 1,5 milionu aut. V roce 2009 to bylo 1,46 milionu vozů.

V samém prosinci se trh meziročně propadl o 38 procent. Škoda Auto v prosinci prodala 2913 aut, o 42 procent méně než před rokem, a v celém uplynulém roce 33.002 aut, o 35 procent méně než v předchozím roce (50.733).

Podle vedoucího zastoupení automobilky v Rusku Petra Janeby se projevil i pokles zájmu ruských klientů zejména o model Octavia Tour, dřívějšího tahouna prodejů. Teď si však hodně slibuje od nového vozu Yeti, se kterým Škoda vstoupila do populárního segmentu lehkých terénních vozidel.

Prodej OA+LUV na ruském trhu v roce 2009
Poř.Značka/období20092008Rozdíl [ks]Rozdíl [%]Podíl na trhu [%]
1.LADA349 490622 182-272 692-43,8%23,8%
2.CHEVROLET104 398235 466-131 068-55,7%7,1%
3.FORD*82 083186 828-104 745-56,1%5,6%
4.HYUNDAI*74 607192 719-118 112-61,3%5,1%
5.RENAULT*72 284108 070-35 786-33,1%4,9%
6.KIA*70 08888 152-18 064-20,5%4,8%
7.TOYOTA*68 731189 966-121 235-63,8%4,7%
8.NISSAN*64 221146 548-82 327-56,2%4,4%
9.GAZ*58 205131 003-72 798-55,6%4,0%
10.DAEWOO51 41495 510-44 096-46,2%3,5%
11.MITSUBISHI*41 354111 567-70 213-62,9%2,8%
12.VOLKSWAGEN39 48850 525-11 037-21,8%2,7%
13.UAZ*34 66053 773-19 113-35,5%2,4%
14.OPEL*34 27798 800-64 523-65,3%2,3%
15.ŠKODA*33 00250 733-17 731-34,9%2,3%
16.MAZDA*30 64373 271-42 628-58,2%2,1%
17.PEUGEOT*29 74848 085-18 337-38,1%2,0%
18.SUZUKI25 33538 314-12 979-33,9%1,7%
19.HONDA23 22289 152-65 930-74,0%1,6%
20.FIAT*18 10026 058-7 958-30,5%1,2%
21.BMW16 35018 383-2 033-11,1%1,1%
22.AUDI15 00917 076-2 067-12,1%1,0%
23.CITROEN*12 38812 2451431,2%0,8%
24.MERCEDES-BENZ12 05016 764-4 714-28,1%0,8%
25.SUBARU9 59821 780-12 182-55,9%0,7%
26.LAND ROVER9 27520 433-11 158-54,6%0,6%
27.SSANGYONG9 02014 406-5 386-37,4%0,6%
28.GEELY7 6813 7803 901103,2%0,5%
29.CHANCE7 344---0,5%
30.VOLVO6 89421 041-14 147-67,2%0,5%
31.LEXUS6 40014 796-8 396-56,7%0,4%
32.VORTEX5 922---0,4%
33.IZH (vč. VAZ 2104)*5 73522 306-16 571-74,3%0,4%
34.VOLKSWAGEN Vans*5 65010 501-4 851-46,2%0,4%
35.TAGAZ*5 187---0,4%
36.CHERY4 91415 728-10 814-68,8%0,3%
37.INFINITI4 6307 793-3 163-40,6%0,3%
38.LIFAN2 6734 755-2 082-43,8%0,2%
39.GREAT WALL*2 4908 324-5 834-70,1%0,2%
40.CADILLAC1 5291 596-67-4,2%0,1%
41.MERCEDES-BENZ Vans*1 3853 063-1 678-54,8%0,1%
42.PORSCHE1 2661 941-675-34,8%0,1%
43.HUMMER1 12367944465,4%0,1%
44.BYD1 0015 341-4 340-81,3%0,1%
45.JAGUAR9331 689-756-44,8%0,1%
46.SEAT8692 182-1 313-60,2%0,1%
47.MINI686853-167-19,6%-
48.IVECO*626848-222-26,2%-
49.DODGE4414 473-4 032-90,1%-
50.JEEP4162 901-2 485-85,7%-
51.SAAB3681 269-901-71,0%-
52.CHRYSLER3461 425-1 079-75,7%-
53.IKCO1782 007-1 829-91,1%-
54.ALFA ROMEO104321-217-67,6%-
55.ISUZU*863848126,3%-
-Celkem trh1 465 9172 897 459-1 431 542-49,4%100,0%
*včetně užitkových vozů

Ruská vláda se chystá oživit poptávku po automobilech vyrobených v Rusku programem šrotovného, který má začít v březnu. Podle Janeby tento krok pomůže spíše nejlacinějším ruským vozům, u nichž prémie 50.000 rublů (asi 30.000 korun) může představovat až 30 procent z ceny, zatímco u zastoupení zahraničních značek lze i nyní desetiprocentní slevu usmlouvat. Na odbytu by se šrotovné mohlo projevit spíše v druhé polovině roku.

Dosavadní státní podpora v podobě zvýhodněných úvěrů na nákup nových aut nezabrala natolik, jak vláda očekávala; místo 150.000 nových aut přispěla k pořízení asi 70.000 vozů.

Z dvacítky nejprodávanějších značek největší pád loni zažila Honda (-74 %), Opel (-65 %) a Toyota (-64 %). Zvýšit prodeje se z této skupiny nepovedlo nikomu, ale relativně nejmenší pokles zažila Kia (-20 %) a Volkswagen (-22 %). Nejprodávanějším zahraničním modelem se stal Renault Logan (53.869 vozů), jinde prodávaný pod značkou Dacia, který předstihl Ford Focus.

Výrazně lepších výsledků než trh vcelku dosáhli výrobci luxusních německých aut, i když žádný z nich na vrchol prodejních žebříčků nepronikl: BMW klesl prodej o 11 %, Audi o 12 % a Mercedesu o 28 %.

Propad prodeje postihl i v Evropě nedostupné čínské značky, které v Rusku loni prodali řádově tisíce vozů.

25 nejprodávanějších modelů na ruském trhu v roce 2009
Poř.Model20092008Rozdíl [ks]Rozdíl [%]Podíl na trhu [%]
1.LADA Priora99473128175-28702-22,39%6,79%
2.LADA Samara90428167441-77013-45,99%6,17%
3.LADA 2105/210767216168176-100960-60,03%4,59%
4.LADA Kalina6074694094-33348-35,44%4,14%
5.RENAULT Logan5386974300-20431-27,50%3,67%
6.FORD Focus5210893496-41388-44,27%3,55%
7.CHEVROLET Lacetti2936281656-52294-64,04%2,00%
8.DAEWOO Nexia2823350814-22581-44,44%1,93%
9.LADA 4x4267262434923779,76%1,82%
10.CHEVROLET Niva2452047486-22966-48,36%1,67%
11.DAEWOO Matiz2318144696-21515-48,14%1,58%
12.CHEVROLET Lanos2317049284-26114-52,99%1,58%
13.OPEL Astra1895242259-23307-55,15%1,29%
14.KIA Cee'd1894325040-6097-24,35%1,29%
15.HYUNDAI Getz1856037886-19326-51,01%1,27%
16.TOYOTA Camry1645228029-11577-41,30%1,12%
17.TOYOTA Corolla1606763986-47919-74,89%1,10%
18.CHEVROLET Aveo1599634362-18366-53,45%1,09%
19.HYUNDAI Tucson1429921213-6914-32,59%0,98%
20.MITSUBISHI Lancer X1379556900-43105-75,76%0,94%
21.KIA Sportage1371766437074106,49%0,94%
22.NISSAN Qashqai1364031945-18305-57,30%0,93%
23.MAZDA Mazda31300639144-26138-66,77%0,89%
24.SUZUKI Grand Vitara1267919897-7218-36,28%0,86%
25.NISSAN New X-Trail1150524521-13016-53,08%0,78%
-Ostatní689 2741 441 667-752 393-52,19%47,02%
-Celkem trh1 465 9172 897 459-1 431 542-49,41%100,00%
Rallye Dakar 2018
Spolupracujeme s TipCars.com
Nestlé prodává část svých aktivit  Ferreru za desítky miliard korun Nestlé prodává část svých aktivit Ferreru za desítky miliard korun

Švýcarská potravinářská skupina Nestlé se dohodla, že…

Do IT má letos jít o 150 miliard více. Klaus má takové investice za zbytečné Do IT má letos jít o 150 miliard více. Klaus má takové investice za zbytečné

Investice do IT v loňském roce rostly, firmy za ně…

Nájemné dál znatelně poroste, poptávku zvyšují drahé byty Nájemné dál znatelně poroste, poptávku zvyšují drahé byty

Ve střední Evropě vydělává člověk na průměrný byt nejdéle…

OBRAZEM: Hřbitov kol. Čínské město si nakládání s vyřazenými bicykly nekomplikuje OBRAZEM: Hřbitov kol. Čínské město si nakládání s vyřazenými bicykly nekomplikuje

Příjemné podnebí, koloniální architektura kontrastující s…

 
Zdroj: ČTK, AEB

Štítky Octavia Focus Yeti Lada

 

Přidat názorDiskuse: Ruský trh v roce 2009: Pořadí značek a modelů







Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Hyundai mění ceník crossoveru Kona. Nejsilnější motor nyní v nižší výbavě Hyundai mění ceník crossoveru Kona. Nejsilnější motor nyní v nižší výbavě

Hyundai Kona je nyní se silnějším motorem levnější. Na…

Test ojetiny Ford Kuga I: Rozumná volba v nesmyslné kategorii do 200.000 Kč Test ojetiny Ford Kuga I: Rozumná volba v nesmyslné kategorii do 200.000 Kč

Vstup Fordu do kategorie SUV se po stránce spolehlivosti…

 



Video: Nikdy nevíte co Lada odhodí Video: Nikdy nevíte co Lada odhodí

Součástky odpadávající za jízdy z vozu mohou být pro…

Trh s novými auty v Rusku: Červenec znamená další propad – o 58 % Trh s novými auty v Rusku: Červenec znamená další propad – o 58 %

Krize ruského trhu s novými automobily zřejmě nedosáhla…

 



 
Zapomenuté koncepty: Bertone Pickster – Podivný pick-up s technikou BMW

Zapomenuté koncepty: Bertone Pickster – Podivný pick-up s technikou BMW

Včera

Značku BMW si s pick-upy obvykle nespojíme, a přece pár takových aut vzniklo. Vedle děl z Mnichova jedno navrhlo slavné studio Bertone.




Blesk.cz

Jak správně komunikovat s věřitelem a exekutory? Zeptejte se odborníka

Jak správně komunikovat s věřitelem a exekutory?…

Nejlepší půjčkou je žádná půjčka, řada Čechů ale toto pravidlo nectí. Lidé si půjčují bez ohledu na to, aby si…

Outlook.com testuje Plány, umožní sdílení více událostí zároveň

Outlook.com testuje Plány, umožní sdílení více…

Používáte-li webovou verzi Outlook.com, dozajista víte, že její součástí je i klasický kalendář. 

 

iSport.cz

Program olympiády: České vrcholy na ZOH 2018 v Koreji, co a kdy sledovat?

Program olympiády: České vrcholy na ZOH 2018 v…

Zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu odstartují v pátek 9. února 2018 slavnostním zahájením. Už v…

United jsou Pogbovým týmem! Hrají podle not hvězdy, která vede statistiky

United jsou Pogbovým týmem! Hrají podle not hvězdy,…

Vítězný rváč se začíná projevovat. Už 35 zápasů v řadě, do kterých Paul Pogba nastoupil, nezažil porážku.…

 

Reflex.cz

Velká Británie: Feťákům už se nesmí říkat smažky. Přejmenováním ale realitu nezměníme

Velká Británie: Feťákům už se nesmí říkat smažky.…

Móda politické korektnosti dosáhla takových výšin absurdity, že to na první pohled budí dojmem karikatury,…

Co by se stalo, kdyby prezident zemřel? Krátké video vám vysvětlí postup při úmrtí hlavy státu

Co by se stalo, kdyby prezident zemřel? Krátké video…

Ústava České republiky samozřejmě počítá s možností, že by prezident zemřel ve výkonu úřadu. Ostatně za bývalého…