3.12. 2016 Matouš Jelínek

Sada na ošetření čelního skla: Funguje nano technologie?

 

Současné zamračené a deštivé počasí klade zvýšené nároky na výhled z vozu. Rozhodli jsme se proto otestovat sadu na ošetření oken.

Podzimní plískanice, brzká tma… Jak se dočtete na straně 30, rychlé stmívání má na svědomí každoročně stovky životů. Byť o tom už statistiky nemluví, častou příčinou může být i zhoršený výhled z vozu. Znáte to sami – mokré sklo se v podvečer leskne, jak se v něm odrážejí paprsky z protijedoucích aut. Když začne pršet, je to ještě horší. Existuje celá řada přípravků slibujících zlepšení – většinou se nazývají tekuté stěrače. My jsme však otestovali trochu pokročilejší přípravek jménem Better View, který za 586 Kč nabízí Kia. A není sama – nano sadu na skla lze koupit od pěti stovek i u prémiových výrobců autokosmetiky. Podle obalu nabídne zlepšení viditelnosti ve všech směrech utěsněním mikroskopických pórů ve skle a odpuzováním vody. Rozhodli jsme se ji vyzkoušet.

V pěti krocích

1. Na rozdíl od většiny tekutých stěračů, které většinou stačí nastříkat na sklo, je aplikace výrobku trochu komplikovanější. Čelní sklo desetileté ojetiny je nutné nejprve důkladně umýt. Vzali jsme si na to běžný mycí prostředek a houbičku na nádobí. Čím důkladněji sklo vyčistíte, tím lépe. Doporučujeme při té příležitosti umýt i zbytek vozu - jinak se v následných krocích zašpiníte.

2. Teď je na řadě aplikace renovátoru. Doručujeme vzít si na to latexové rukavice. Oranžová pasta v lahvičce, která konzistencí připomíná dressing „Tisíc ostrovů“, moc nechce ven. Nakonec se nám to ale daří a už přiloženou houbičkou drhneme přední sklo. Mikroskopické spáry z čelního okna je třeba vyčistit. Tohle má pomoci.

3. A teď umýt! Sklo je nutné zbavit pasty a pořádně jej opláchnout. Ideální je hadice, nám se osvědčil i tlakový rozprašovač, vhodný třeba na zahradu.

4. Další lahvičku označuje výrobce jako neutralizátor. My bychom ho nazvali hezky po česku líh. Návod říká, že máme okno ošetřovat od okrajů po střed papírovou utěrkou, dokud nebude dokonale čisté. To se ukazuje jako větší problém, než bychom čekali. I po několikátém přejetí se utěrka znovu špiní. Nakonec je ale sklo skutečně dokonale čisté a po přejetí píská jako v reklamě na jar.

5. Jdeme do finále – po pětiminutovém čekání zbývá už jen aplikace finální vrstvy. Takzvaný protektor se nanáší utěrkou z mikrovlákna vždy nejdříve na jednu polovinu skla. Plochu je nejprve nutné zcela pokrýt přípravkem. To by nám šlo – v teplotě kolem deseti stupňů se rychle nevypařuje, navíc se hezky roztírá. Závěrečné leštění je větší oříšek. Ne že by s ním přicházel nějaký zádrhel, je ale nutná trpělivost a pečlivost, jinak na skle zůstanou šmouhy. Celý závěrečný proces se opakuje dvakrát s odstupem patnácti minut. Po dvouhodinovém čekání můžeme zkusit výsledek.

Verdikt

Po postříkání vodou se na rozdíl od neošetřené části skla na povrchu vytvoří menší a koncentrované kapičky, které díky hydrofobnímu efektu rychle stečou. To je na pohled rozhodně příjemnější než celé sklo zalité vodou. V rychlostech nad sedmdesát kilometrů v hodině by pak s takto ošetřeným sklem skutečně šlo jet i bez použití stěračů, což ale úplně nedoporučujeme. Po setření totiž stejně vidíte dokonaleji, navíc některá vozidla využívají informaci o využití stěračů ke spuštění systému automatického osušování brzdových kotoučů.

Přípravek se nám ale jinak líbí – v průběhu nočních deštivých jízd městem je lépe vidět místy, kam nezasahují stěrače, sklo se také výrazně méně špiní. To se výborně hodí například na boční a zadní skla či zpětná zrcátka. V neposlední řadě se díky důkladnému umytí a zacelení mikroskopických škrábanců ve skle omezily odrazy světlometů protijedoucích aut. Že by však byl rozdíl propastný, říct nemůžeme.

Vražedný ostřikovač

Britská agentura pro ochranu zdraví v roce 2010 přišla se zajímavým zjištěním. Její výzkum potvrdil, že u pětasedmdesáti pacientů došlo k nakažením legionelózou prostřednictvím infikované vody do ostřikovačů. Akutní horečnaté onemocnění postihující především dýchací cesty se přenáší nejčastěji formou aerosolu. Podle výzkumů je jeho výskyt u profesionálních řidičů pětkrát četnější než u zbytku populace.

Co je hydrofobní efekt?

Hydrofobní neboli vody se bojící jsou takové povrchy, které nenesou žádný náboj a tvoří tak s vodou malé nebo žádné vodíkové můstky. Typickým příkladem jsou oleje či jiné mastné substance. V současnosti se pro vytvoření hydrofobního povrchu využívají také nanotechnologie.

Spolupracujeme s TipCars.com
Demonstrace v Londýně. Desetitisíce lidí žádaly nové referendum o brexitu Demonstrace v Londýně. Desetitisíce lidí žádaly nové referendum o brexitu

Desetitisíce odpůrců odchodu Británie z Evropské unie se…

Zvýší-li Spojené státy cla na automobily, Evropská unie zareaguje, řekl eurokomisař Zvýší-li Spojené státy cla na automobily, Evropská unie zareaguje, řekl eurokomisař

Evropská unie odpoví, pokud Spojené státy zvýší cla na…

Babiš: Řešení migrace se musí hledat na standardním summitu Evropské unie Babiš: Řešení migrace se musí hledat na standardním summitu Evropské unie

Minisummit k migraci, kterého se v neděli zúčastní…

 

Štítky Svět motorů

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Studii kvality nových aut vévodí korejské značky. Němci se propadli Studii kvality nových aut vévodí korejské značky. Němci se propadli

Za první rok podle údajů od zákazníků některé značky…

Nová Kia Ceed má první ceny. Za 530.000 Kč je v plné výbavě! Nová Kia Ceed má první ceny. Za 530.000 Kč je v plné výbavě!

Zatímco na české ceny nové Kie Ceed si ještě musíme…

 

 
Nissan March Super Turbo: Miniaturní hothatch s technikou, která předběhla dobu

Nissan March Super Turbo: Miniauto s technikou, která předběhla dobu

Dnes 19:00

Původní Nissan Micra, na některých trzích nazývaný March, byl typickým japonským malým autem 80. let. Paradoxně na jeho základě vznikla nezvykle technicky řešená sportovní verze.
Blesk.cz

Tragický konec pátrání: Michala (†28) našla maminka mrtvého

Tragický konec pátrání: Michala (†28) našla maminka mrtvého

Smutný konec má téměř měsíční pátrání po osmadvacetiletém Michalovi T. z Trutnova. Mladíka našla mrtvého jeho…

Děsivé foto: Slovenská zpěvačka měla nehodu! Zohyzdila si obličej a přišla o dva zuby!

Děsivé foto: Slovenská zpěvačka měla nehodu!…

Zpěvačka kapely Peter Bič Project, kterou proslavil hit Hey Now, Victoria měla ve čtvrtek nehodu na kole!…

 

iSport.cz

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů, hrací dny, play off

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů,…

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku nabídne od 14. června celkem 64 zápasů, ze kterých 8. července vzejde…

Kadeřábek: Nejlepší fyzička v týmu? Lakktest i badminton, posilovna NE

Kadeřábek: Nejlepší fyzička v týmu? Lakktest i…

Když byl ještě ve Spartě, dávali jsme mu přezdívku třeba Duracell. Jeho „supermanství“ už si všimla i náročná…

 

Reflex.cz

Chystáte se na dovolenou do Švýcarska? Tady je 12 švýcarských unikátů a důvodů, proč je navštívit

Chystáte se na dovolenou do Švýcarska? Tady je 12…

Co se vám vybaví, když se řekne Švýcarsko? Matterhorn, čokoláda, hodinky, nebo snad sýry? Tahle malá, neutralitu…

Unikátní fotogalerie: Kočky sjeté kočičím kokainem vykouzlí úsměv každému

Unikátní fotogalerie: Kočky sjeté kočičím kokainem…

Jestli jste milovníci domácích mazlíčků, svéhlavých a inteligentních koček, pak musíte znát tuto rostlinu: šantu…