Seat Altea XL 1.8 TFSI – Cupra s kufrem

Seat Altea XL 1.8 TFSI – Cupra s kufrem

 
 

Turbodmychadlo a benzin byly ještě před několika lety výsadou sportovně orientovaných modelů, ale automobilky přicházejí stále častěji s přeplňovanými motory pro každý den. Nový motor 1.8 TFSI je jedním z nich.

Ještě než udeří ruka legislativců, kteří chystají zásadní zpřísnění emisních předpisů (Euro 5), přicházejí sami výrobci s dílčími řešením dilematu mezi dynamikou jízdy, kterou dnes řidiči nekompromisně vyžadují, a relativně nízkou spotřebou, které se nikdo nechce vzdát ani přes zvyšování bezpečnosti, bohatší výbavu a prostornější karoserie.

Jestli nakonec s přísnějšími emisními normami budou muset automobilky zdražit populární turbodiesely nebo zda se podaří dodatečné náklady rozpustit do běžného mezigeneračního vývoje, není zatím jisté. Budoucnost benzinového motoru je ale z hlediska vývojářů růžová. Precizování spalovacího procesu, zvyšování účinnosti a měrných výkonů půjde známou cestou a už teď je jasné, že benzinový motor zůstane ještě nejméně několik let technicky jednodušším a tedy i levnějším strojem. Skupina pravověrných motoristů milujících vůni benzinu se tedy má nač těšit!

Nový motor Audi 1.8 TFSI, který je momentálně dodáván do vozů Audi A3, Audi A3 Sportback, Škoda Octavia a Octavia Combi, SEAT Leon, Toledo, Altea a Altea XL, jsme v posledním jmenovaném automobilu vyzkoušeli. Minulý týden jsme na www.auto.cz zveřejnili test Octavie se stejným motorem.

obrázek [555 x 252]
 

1.8 TFSI: známá technika v evolučním podání

Již v září 2004 uvedl koncern Volkswagen na trh čtyřválec 2,0 TFSI, kombinující přímé vstřikování benzinu a přeplňování turbodmychadlem. Dalším krokem při rozvoji technologie TFSI je nový čtyřválec o objemu 1,8 l, který má vyhovovat požadavkům na vysoký výkon a točivý moment již v nízkých otáčkách, klidný a tichý chod, minimální vibrace, nízkou spotřebu, a který má potenciál k plnění nejpřísnějších emisních limitů následujících let.

Motor 1,8 TFSI je vybaven šestiotvorovými vstřikovači s pracovním tlakem zvýšeným na 15 MPa. Vyšší tlak umožnil zvětšení rozsahu mezi minimálním a maximálním vstřikovaným množstvím paliva a vytvořil prostor pro optimalizaci okamžiku vstřiku paliva do válců z hlediska vibrací a tvorby směsi při nízkých a vysokých zatíženích motoru. Systém vstřikování motoru 1,8 TFSI nemá na rozdíl od motoru 2,0 TFSI přepadové vedení nadbytečného paliva zpět do nízkotlaké části systému. Výkon vysokotlakého palivového čerpadla je efektivně řízen v závislosti na aktuálním provozním režimu, což snižuje odebíraný ztrátový výkon motoru.

Vodou chlazené turbodmychadlo K03 od firmy Borg Warner je malé a díky tomu se zkracuje odezva na sešlápnutí plynu i ve srovnání s motorem 2,0 TFSI. Blok motoru je vyroben z šedé litiny, která sice nevykazuje tak nízkou měrnou hmotnost jako slitiny hliníku, ale má také své výhody. Blok motoru 1,8 TFSI, dimenzovaný na měrný výkon až 100 kW/l (pro další evoluční verze), musí být velmi tuhý ať už kvůli životnosti nebo i z hlediska hluku a vibrací. I když jsou v něm integrovány dva výškově přesazené vyvažovací hřídele, činí hmotnost bloku jen 33 kg.

Motor 1,8 TFSI s kompresním poměrem 10,5:1 dosahuje nejvyššího výkonu 118 kW v rozsahu 5000 až 6200 ot./min, již v 1000 otáčkách je k mání točivý moment 165 Nm, přičemž extrémně plochá křivka vrcholí hodnotou 250 Nm v pásmu 1500 až 4200 ot/min.

obrázek [555 x 244]
 

1.8 TFSI v praxi

S Alteou XL jsme se setkali při jarním testu populární motorizace 2.0 TDI (103 kW). Nejen ti, kdo jsou zvyklí na zvukovou kulisu motoru TDI budou překvapeni kultivovaností chodu nového zážehového motoru hned po startu. Rozjezd trochu poznamenává dvouhmotový setrvačník, ale práce se spojkou je rozhodně snazší než v případě mnoha TDI. Kultivovanost chodu motoru patří k silným stránkám této motorizace, což si uvědomíte až po přesednutí do jiného vozu. Bezprostřednějším dojmem je jednoduché používání motoru s plochou křivkou točivého momentu. Projev není tak syrový jako u většího 2,0 TFSI, ale to vlastně plyne z motorové hierarchie, uplatňované v této kategorii. Pro rodinnou Alteu XL je to nejsilnější zážehová motorizace, v případě Leonu jde spíše o přechod od lidových ke sportovněji zaměřeným motorům a v případě Octavie jde jednoznačně o předskokana modelům RS.

Jízda s tímto motorem je příjemná i díky velmi přesně a hladce řadící páce šestistupňové převodovky. Když se necháte zlákat možnostmi motoru a dovolíte ručce otáčkoměru dotek rysky odpovídající 6500 ot./min, budou vám ke stokilometrové rychlosti stačit téměř jen první dva rychlostní stupně a asi 9 sekund. Velmi dobrý je přeplňovaný motor v disciplíně pružné zrychlování, kde se projevuje vysoký a konstantní točivý moment. V celém otáčkovém spektru se motor chová lineárně, prodlevu mezi sešlápnutím pedálu plynu a akcelerací můžete zaznamenat jen v otáčkách těsně nad volnoběhem, ale mezi 2500 a 6000 ot./min jsou reakce na změnu polohy plynu ukázkové, i když Altea XL patří k nejtěžším vozům, které tento motor dostanou.

Kombinovaná spotřeba 7,8 l/100 km, jak ji udává výrobce, není přehnaně optimistickou hodnotou, ale její dosažení v praxi vyžaduje jistou disciplínu. V městském provozu se velmi pravděpodobně nedostanete pod 10 l/100 km, mimo město lze jezdit s maximálně úsporným stylem jízdy za 7 l/100 km, ale obvykle se budete pohybovat kolem 8,5 l/100 km. Ano, základní benzinová motorizace 1,6 (75 kW) možná v provozu bude dosahovat nižších hodnot, ale s přeplňovaným motorem dostáváte o polovinu vyšší výkon, vysokou kulturu projevu a hbitou odezvu, srovnatelnou s motorem 2,0 TFSI.

Kolik stojí?

obrázek [300 x 428] Čtyřválec 1,8 TFSI se již u SEATu prodává se čtyřmi karoseriemi. Nejlevněji jej pořídíte v Leonu, a to již za 578.900,-Kč, což je o celých 90 tisíc méně než kolik žádá SEAT za Leon FR s motorem 2,0 TFSI (147 kW). Porovnávání s motory TDI teď možná rozčílí odpůrce nafty, ale co se dá dělat, ve skutečnosti je to velmi častá rozhodovací situace. V případě Leonu je turbobenzin jednoznačně lepší volbou, protože za tuto částku pořídíte jen motorizaci 1,9 TDI (77 kW), která se svými dynamickými parametry (max. 185 km/h, 0-100 km/h za 11,3 s) nepřibližuje jedna osmičce (max. 213 km/h, 0-100 km/h za 8 s).

U prostorné Altey XL je to již složitější. Důraz na úsporný provoz zde bude asi větší a cestování s plným zatížením častější. Rozdíl v ceně motorizace 2,0 TDI (103 kW, 201 km/h, 0-100 km/h za 10 s) a 1,8 TFSI (118 kW, 208 km/h, 0-100 km/h za 9,1 s) činí jen 16 tisíc korun. V praxi bude spotřeba benzinu podle naší zkušenosti asi o 2 litry vyšší než u nafty. Pokud budete chtít sami sebe přesvědčit ke koupi benzinové motorizace, na misce vah by měla figurovat také vyšší sazba povinného ručení pro TDI, které na rozdíl od benzinu překročilo hranici 1850 cm3.

obrázek [555 x 331]
 

Rodinný stěhovák se sportovními geny

I když se design SEATu s přívlastkem XL svou celkovou koncepcí příliš neliší od většiny dnešních MPV nižší střední třídy, je tento automobil přeci jen jiný. Láká prostorný interiér, jehož variabilita se omezuje na podélný posuv resp. sklápění druhé řady sedadel, ale je tu také velký zavazadlový prostor (532 – 1604 l). Podvozek, řízení, brzdy i řazení dávají řidiči pocit, jakoby jel spíše s běžným hatchbackem. Bohužel (pro posádku) jsou výkonnější motorizace (včetně 1,8 TFSI) dodávány výhradně se sportovním podvozkem, který omezuje jízdní komfort zejména na nerovném povrchu a při malém obsazení vozu. Pro zachování přijatelné míry komfortu se proto vyplatí zvážit, zda je opravdu upgrade na kola s pneumatikami 225/45 R17 žádoucí volbou.

Pro další popis tohoto vozu doporučujeme Test SEAT Altea XL 2,0 TDI (103 kW): Rozum a emoce v rovnováze.

První cena vozu499.900,-Kč (Base, 1,6 (75 kW))
První cena vozu s testovanou motorizací679.900,-Kč (Stylance, 1,8 TFSI (118 kW))
Základní cena testovaného vozu724.900,-Kč (Sport Up, 1,8 TFSI (118 kW))
Cena testovaného vozu vč. příplatků797.800,-Kč (Sport Up, 1,8 TFSI (118 kW))

Související články:

Plusy

  • výkonný, pružný a relativně úsporný motor
  • velká přepravní kapacita
  • velmi dobrá sportovní sedadla vpředu
  • prostor vpředu i vzadu všemi směry
  • velký zavazadlový prostor
  • jízdní vlastnosti, ovladatelnost

Minusy

  • na rodinný automobil tvrdé odpružení
  • cena je příliš blízko motorizaci 2,0 TDI (103 kW)
  • omezená variabilita uspořádání interiéru
Oznámkuj dealera
Spolupracujeme s TipCars.com

SEAT Altea XL 1.8 TFSI

Cena v základní výbavě: 724 900 Kč Cena v testované výbavě: 797 800 Kč

Základní výbava:17" kola z lehkých slitin (pneu 225/45), kliky dveří v barvě vozu, elektricky ovládaná, vyhřívaná a sklopná zpětná zrcátka v barvě vozu přední stěrače skryté ve sloupcích, vyhřívané čelní sklo u sloupku A, střešní anténa, stříbrné střešní nosiče, sportovní podvozek, integrované přední mlhovky, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, výškově nastavitelná bederní opěrka, výškově a podélně nastavitelný volant, multifunkční zadní sedadla – dělená, sklopná, posuvná, sportovní sedadla vpředu, sportovní design interiéru, make-up zrcátka u řidiče a spolujezdce (osvětlená), volant a řadicí páka v kůži, elektrické ovládání oken vpředu i vzadu, elektronický imobilizér, dálkově ovládané centrální zamykání včetně zavazadlového prostoru, 2x 12V zásuvka v interiéru, příprava pro rádio (bez reproduktoru), rádio s CD/MP3 přehrávačem, ovládáním na volantu a 8 reproduktory, vstup pro externí přehrávač AUX-in, Tempomat, denní svícení, funkce "Coming home", klimatizace "Climatronic", palubní počítač, ukazatel vnější teploty, kontrola tlaku v pneumatikách, dešťový senzor, automaticky zatmavitelné vnitřní zpětné zrcátko se systémem proti oslnění, airbag řidiče a spolujezdce (deaktivovatelný), boční airbagy, hlavové airbagy, úchyty ISOFIX pro uchycení dětské sedačky, ABS + TCS, ESP, elektromechanický posilovač řízení, dojezdové rezervní kolo, selektivní otevírání dveří vozu SAFE, SEAT Service® Mobility, schránka na brýle, 2 držáky nápojů, schránka ve středové konzole vpředu a vzadu, schránky pod sedadly řidiče a spolujezdce, přihrádka pro 1,5l láhev ve dveřích řidiče a spolujezdce, úchyty pro deštníky, schránka pod podlahou kufru, systém úchytu a sítek v kufru, zatahovací roleta v kufru, schránka na 1l láhev v zadních dveřích

Výbava testovaného vozu:rádio s CD /MP3 přehrávačem + handsfree s Bluetooth + ovládání na volantu + vstup pro externí zařízení AUX-in (8.700,-Kč), dvojité adaptivní xenonové světlomety (27.000,-Kč), Paket "Winter"/Vyhřívané ostřikovače světlometů a čelního skla, vyhřívaná přední sedadla (12.200,-Kč), parkovací senzor vzadu (8.000,-), tmavá okna od B-sloupku dozadu (4.500,-Kč), metalický lak (12.500,-Kč)

Akcie na pražské burze v týdnu mohutně rostly, O2 přidala dokonce 7,6 procent Akcie na pražské burze v týdnu mohutně rostly, O2 přidala dokonce 7,6 procent

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu opět posílily,…

Dohoda CETA skončila krachem. S Valony se nemůžeme dohodnout, oznámila Kanada Dohoda CETA skončila krachem. S Valony se nemůžeme dohodnout, oznámila Kanada

Stanovisko valonského premiéra Paula Magnetteho, který…

Izrael touží po dalších německých ponorkách, možná za ně utratí 1,2 miliardy dolarů Izrael touží po dalších německých ponorkách, možná za ně utratí 1,2 miliardy dolarů

Izrael chce koupit od Německa další tři moderní ponorky v…

Největší jachta na světě má problém. Stavitel použil nelegálně vytěžené dřevo Největší jachta na světě má problém. Stavitel použil nelegálně vytěžené dřevo

Superluxusní jachta „A“, která vzniká v německém Kielu,…

 
Technické údaje
Motor SEAT Altea XL 1.8 TFSI
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1798
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 118 / 5000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 250 / 1500 - 4200
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 208
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 9.1
Spotřeba-město/mimo/kombi (l/100 km): 10.9 / 6.1 / 7.8
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 532 / 1604
Objem nádrže (l):55
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1474 / 620
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4467
b) šířka (mm): 1768
c) výška (mm): 1581
d) rozvor (mm): 2578
e) rozchod vpředu (mm): 1535
f) rozchod vzadu (mm): 1534
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 880 / 1080
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 740 / 1000
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1080
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):980
k) šířka vpředu (mm): 1490
l) šířka vzadu (mm): 150
délka sedáku vpředu (mm): 520
délka sedáku vzadu (mm): 480
výška opěradla vpředu (mm): 630
výška opěradla vzadu (mm): 590
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení SEAT Altea XL 1.8 TFSI
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 8
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 9
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 10
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 10
Tah v nižších otáčkách: 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 9
Snadnost řazení: 9
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 9
Jízdní vlastnosti v extrému: 9
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 7
Přenos hnací síly na vozovku: 8
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 9
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 9
Variabilita zavazadlového prostoru: 9
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,57
 Doporučujeme
Vyzkoušeli jsme kupé Škoda posledních osmdesáti let. Tudy kráčí historie! (+video) Vyzkoušeli jsme kupé Škoda posledních osmdesáti let

Dnešní doba patří automobilům SUV a atraktivních kupé…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
Šest věcí, které by měl na svém voze zkontrolovat i ten nejlínější majitel Šest věcí, které by měl na svém voze zkontrolovat i ten nejlínější majitel

Nemusíte být profesionální automechanik, abyste jízdu ve…

Nepovedená čínská kopie: Tahle elektrická parodie představuje BMW i3 Nepovedená čínská kopie: Tahle elektrická parodie představuje BMW i3

Yema představila vůz s označením B11, který až nápadně…

 
Ojetý Seat Altea XL: Spolehlivý, prostorný a levný Ojetý Seat Altea XL: Spolehlivý, prostorný a levný

MPV Seat Altea XL se vyrábí od roku 2006 a ačkoliv jeho…

Video: SEAT Altea XL Electric Ecomotive a Leon TwinDrive Ecomotive v pohybu i staticky Video: SEAT Altea XL Electric Ecomotive a Leon TwinDrive Ecomotive v pohybu i staticky

SEAT představil dvojici prototypů, které představují…

  
Evropské Automobily roku: Volkswagen Passat (2015)

Evropské Automobily roku: Volkswagen Passat (2015)

Dnes 17:57

Volkswagen Passat nahradil B8 před dvěma lety po dekádu vyráběné předchůdce: Typ 3C alias B6 a B7.
Blesk.cz

Macháček ukázal rozkošnou rodinku: Proč ten znuděný výraz, Jiří?

Macháček ukázal rozkošnou rodinku: Proč ten znuděný…

Herec Jiří Macháček (50) se po dlouhé době pochlubil rodinou. S manželkou, synem a dcerou zašel do kina. Všichni…

Letadlo skončilo při přistání „na čumáku“. Chybělo mu přední kolo

Letadlo skončilo při přistání „na čumáku“. Chybělo…

Krušné chvíle si ve středu prožil pilot malého letadla během přistávání na letišti v americkém městě Oklahoma…

 

iSport.cz

Džungle NHL! Ustřelený kus ucha, Faksa přijal dáreček od Budaje

Džungle NHL! Ustřelený kus ucha, Faksa přijal…

Ve stínu vrženém na NHL velikánem Jaromírem Jágrem, který proti Capitals jako třetí hokejista v historii dosáhl…

Krásky na losování Turnaje mistryň: Plíšková zaujala odvážnými šaty

Krásky na losování Turnaje mistryň: Plíšková zaujala…

Kočičky, šatičky a srandičky. V takovém duchu se neslo páteční představování osmi nejlepších tenistek, které si…

 

Reflex.cz

Lidovci už nejsou jen ke všemu svolná koaliční nevěsta aneb Kdy bude premiér z KDU-ČSL?

Lidovci už nejsou jen ke všemu svolná koaliční…

O lidovcích se toho za posledních 23 let namluvilo a napsalo hodně. Například to, že se nakýblovali téměř do…

Hrad nečekaně neudělí vyznamenání strýci ministra Hermana

Hrad nečekaně neudělí vyznamenání strýci ministra Hermana

Ze seznamu lidí, které prezident Miloš Zeman vyznamená 28. října, zmizelo jméno strýce ministra kultury…