Seat Leon 2.0 TFSI Sport Up - Španělská muška

Seat Leon 2.0 TFSI Sport Up - Španělská muška

 
 

Emocemi přetékající Leon konečně dostal motor, odpovídající jeho ohnivému temperamentu. Stoosmdesátpět koní, sportovní podvozek s velkými koly, silnější brzdy a jako speciální bonus válečné zbarvení. Co víc si od prostorného cestovního vozu přát?

Emocemi přetékající Leon konečně dostal motor, odpovídající jeho ohnivému temperamentu. Stoosmdesátpět koní, sportovní podvozek s velkými koly, silnější brzdy a jako speciální bonus válečné zbarvení. Co víc si od prostorného cestovního vozu přát?

Leon jako nejmladší sériový model španělské automobilky tvoří emotivní koncernovou alternativu k sebevědomému Golfu a za cenu ztráty části praktičnosti rozdává daleko více radosti. Již při prvním testu verze 2,0 TDI Sport Up jsme Leona prohlásili za nejhezčí současný Seat a dojmy při přebírání dalšího exempláře – přeplňovaného zážehového dvoulitru TFSI, oděného do pestrých závodních barev – nás v tom utvrdily. Leon se zkrátka povedl a k emotivní přídi a dynamickým dvojobloučkům na bočnicím je nízká střecha to pravé.

Vybírali jsme

obrázek [300 x 185] Dosud Leonu něco chybělo – stočtyřicet koní dvoulitrového turbodieselu sice neurazilo, ovšem v hlubokém pohledu mandlových očí stojí, že tou správnou příměsí pro vaření pyrenejské krve je benzín. Tak jsme tedy využili příležitosti a sáhli po novém přeplňovaném předstupni k očekávané Cupře, nedočkavcům nabízející velice inspirativní svezení za překvapivě příznivou prodejní cenu. Nový turbobenzín je k dispozici pouze s vrcholnou výbavou Sport Up, takže nabízí solidní standard – 17“ litá kola, klimatizaci, 6 airbagů, sportovní sedačkyvolant, rádio s CD a sportovní podvozek. Na první dojem se zdá, že za podobné peníze nic lepšího koupit nelze. Je tomu skutečně tak?

TFSI

Je zkratka, která se za nedlouhou dobu své existence vepsala do povědomí motoristických fanoušků jako přístupový kód k radosti z jízdy. Přeplňovaná varianta moderního přímovstřikového dvoulitru se již nějakou dobu objevuje pod kapotou Audi A3, A4, A6 a Golfu GTI (test zde), nyní přišel na řadu – souběžně s Octavií RS – také Leon. Namísto dvouset koní, tahajících Golfa a Octavii, mu muselo stačit o patnáct méně; jedná se totiž o druhou nejslabší výkonovou verzi tohoto motoru, který kromě výše zmíněných 147 a 136 kW nabízí také 162 kW pro Audi A4 a 125 kW pro A6.

Očekávání

Již papírové údaje říkají, že Leon TFSI je znepokojující volba. Zrychlení na 100 km/h pod osm vteřin a maximálka přes 220, to jsou dostatečné předpoklady pro ukájení akutních sportovních choutek, zároveň se ale nemusí bát řídit ani defenzivní řidička; tohle auto jí volant z ruky při prudkém rozjezdu nevyrazí. K tomu velmi příjemný tvar křivky průběhu kroutícího momentu a je na světě solidní a dostatečně vzrušující kompromis. Turbodmychadlo tentokrát nebude kreslit dlouhé gumové čáry na asfalt, ale pomáhat s vyplňováním bílých míst v kroutícím momentu zážehového motoru a posune jej na roveň silného turbodieselu, což ovšem celku rozhodně neubírá na atraktivitě, spíše naopak.

Realita

se začne odehrávat po nastartování, které rozezní klasickou, trochu klapavou melodii nezahřátého přímovstřikového motoru, jež se však po chvilce mění v normální zvuk solidně utlumeného benzíňáku, podkreslený nevtíravými basovými tóny sportovně laděného výfuku. Protúrování pak pokývne k nástupu sopránu a pianissimo zazní turbodmychadlo. Vše je namícháno do neobtěžující příjemné melodie, které lze snad vytknout jedině přílišnou utlumenost. Řidič se sice při pružné akceleraci v nízkých rychlostech může opájet kýženým dunivým bubláním, to však brzy zaniká v rostoucím přílivu jízdních ruchů.

Jízda

je tím, na co jsme se těšili nejvíce. Zatímco klapavý dvoulitrový turbodiesel minule odvedl jako obvykle dobrou, i když poněkud hřmotnou práci, jeho limity jsou dané a sportovně založeným řidičům nedokáže poskytnout pohled na ručku otáčkoměru, závodící do vrchu za extatických zvukových projevů. Proto jsme turbobenzín co nejrychleji zahřáli na provozní teplotu a vydali se polykat kilometry a lovit otáčky. S bojovými barvami na karoserii jsme budili pozornost takřka všude, ohlíželi se muži i ženy, mladí i starší. Škoda, že široké reklamní proužky na obou čelních sklech ubraly další stupně z již tak nevalného výhledového úhlu a stát pod semaforem znamenalo předklon, aby na něj řidič vůbec viděl.

Město

ukázalo, proč má smysl vyvíjet modernější systémy řízení motoru a vstřikování směsi. Téměř dvousetkoňový přeplňovaný sportovně laděný vůz se v něm totiž choval jako poslušný a silný tahoun, kterému k čilému životu bohatě stačí 2500 otáček a schopen plynulého tahu je již od tisícovky. Dalším argumentem je takřka neuvěřitelná pružnost – ke všem výhodám atmosférického FSI, tedy možnosti „řadit kdykoliv“ a hladkým přechodům mezi provozními režimy – se přidává ještě síla nízkotlakého přeplňování, dodávající všem manévrům a zrychlením potřebnou přesvědčivost. Předjíždět je možné bez podřazování, totéž pro zrychlování z připojovacího pruhu. Molovým tónem v durové kompozici je spotřeba, kterou ve městě prakticky nelze stlačit pod deset litrů, při hravějším jízdním stylu pak povyskočí na dvanáct. Také tvrdý sportovní podvozek, ještě „oslazený“ příplatkovými osmnáctipalcovými koly, si příliš nerozumí s inventářem městských kočičích hlav, propadlých kanálů a vystouplých tramvajových kolejí.

Za humny

posledního městského stavení se otevírá teprve to správné hřiště pro pořádné poškádlení turbodmychadla. První dotyk plynového pedálu o podlahu se odehrává na rovné výpadovce; lev zvedne hlavu, zabere předníma nohama začne mohutně zrychlovat, lhostejno na jaký rychlostní stupeň. Motor se sbírá znamenitě a ještě daleko za ryskou 100 km/h mu nedochází síla. Nejzajímavější je jeho linearita – od cca dvou tisíc otáček je nárůst síly natolik uhlazený, že se až subjektivně zdá slabý. Z toho jsou ovšem pocity vyvedeny při prvním předjíždění; relativní zrychlení vůči autům s běžnými atmosférickými dvoulitry je dostatečně výmluvné.

obrázek [300 x 240] Přesto všechno je však cítit rozdíl vůči ještě sportovnějšímu Golfu GTI; úbytek výkonu, ač nevelký, je překvapivě znát a zejména v pružné akceleraci má Volkswagen navrch. Sportovnímu prožitku také ubírá civilní zvukový projev, který se ve vyšších rychlostech příliš podobá běžným spotřebním vozům; trocha basů navíc by jistě neškodila.

Na dálnici

se dá s klidem zvolit cestovní rychlost podle řidiče, nikoliv auta. Český dálniční limit je pro ostrý Leon „zívačka“; na tempomatu nastavenou stotřicítku udržuje s ležérním klidem do táhlých stoupání i s plně naloženým vozem, řidič si užívá pohodu a téměř dokonalou směrovou stabilitu a posádka zase ticho. Spotřeba osciluje kolem devíti litrů a svět je rázem o něco příjemnější místo. Při zvýšení laťky o několik desítek km/h si sice turbomotor zachovává ledový nadhled, ovšem o něco dříve než by se nám líbilo se vynořují jiné mínusy. V první řadě aerodynamický hluk – již kolem stošedesátky je uvnitř silnější, než by se při pohledu na proudnicovou karoserii mohlo zdát a od záhybů A-sloupků se ozývají téměř poryvy. O moc lépe na tom nejsou ani sedící vzadu – průvan kolem rámů dveří je nepřeslechnutelný. Ve vyšších rychlostech by také pohříchu přišel vhod méně účinný posilovač řízení, jehož činnost je takto třeba neustále kontrolovat trochu nervózní rukou.

Okresky

jsou balzámem na unavenou postmoderní duši. Opouštět zatáčky na vytočenou trojku s pohvizdujícím turbem, podřazovat před „utahovačkou“ o tři rychlosti a následně nechat při výjezdu zapískat vnitřní přední kolo, to vše TFSI umí a ještě si při tom zachovává nadhled. Předjíždět lze i na krátkých rovinkách, na kterých nemají atmosférické dvoulitry nárok. Kamion, za kterým řidič předtím jel, se dá předjet za čtyři vteřiny.

Stejně jako tolikrát předtím, i teď jsme v každé ostré zatáčce děkovali za optimálně vyladěné čtyřprvkové zavěšení zadní nápravy, které posílalo záď na hraně smyku přesně tam, kam mělo. Parádním kouskem Leona s krátkým zadním převisem je svižné esíčko, do jehož druhé zatáčky se záď přehoupne bez protestů a v klidu dokrouží zatáčku. Tomu všemu zdatně sekundují brzdy, jejichž o 26/21 mm zvětšené kotouče pracují neúnavně a rázně. Spotřeba se dá udržet kolem sedmi a půl litru, ovšem při jízdě rychlosti vánku; jinak povyroste o litr a půl.

Závěr

Leon TFSI vyznává v duchu dnešní módy maximální univerzalitu, proto se ještě spíše než na impozantní porci pálivých kilowattů zaměřil na probarvení celého spektra chutí nepříliš pikantním, ale dostatečně výrazným kořením přeplňovaných newtonmetrů. Výsledek je cítit prakticky každou vteřinu; banální rozjezdy se stávají potěšením, nad klidem a bezpečím neustále bdí utěšující dostatek výkonu k řešení ošemetných situací. Pružnost se pocitově vyrovná dvoulitrovému TDI, ovšem přímovstřikový dvoulitr pracuje kultivovaněji a neobtěžuje vibracemi ani hlukem – což se o alternativním turbodieselu rozhodně říct nedá.

K tomu přistupuje velice rozumná základní prodejní cena, která za výborně vybavené provedení Sport-Up jen těsně přesáhla šestisettisícovou hranici, což lze v současné době považovat za jednu z nejlepších nabídek svého druhu. V našem případě sice povyrostla o sto tisíc, ovšem některé příplatky by se daly snadno oželet a ani tak výsledná cena vzhledem ke kompletní výbavě není přemrštěná. Do kolonky „mínus“ také patří spotřeba, která dosáhla dlouhodobým průměrem 11 litrů, což se nám i přes panující zimu a častější frekvenci dynamických testů zdá přeci jen hodně, zvláště když se jedná o doporučený devadesátiosmioktanový benzín. Klidnou jízdou se dá snížit o cca litr a půl, ovšem dovedli bychom si představit ještě o další litr méně. Ovšem kdo by hleděl na spotřebu, když třímá krásný sportovní volant a pod pedálem čeká nálož auto emocí, že?

První cena vozu429.900,- (1,6 75 kW Reference)
První cena vozu s testovanou motorizací613.900,- (2,0 TFSI 136 kW Sport-Up)
Základní cena testovaného vozu613.900,- (2,0 TFSI 136 kW Sport-Up)
Cena testovaného vozu vč. příplatků720.752,- (2,0 TFSI 136 kW Sport-Up)

Související články:

Plusy

 • působivý design
 • přesné jízdní vlastnosti sportovního podvozku
 • pružný motor se znamenitým zátahem
 • exaktní a dobře odstupňovaná převodovka
 • vynikající sportovní sedačky
 • příznivá prodejní cena

Mínusy

 • spartánský vzhled palubní desky
 • zhoršený výhled šikmo vpřed a vzad
 • omezený komfort pérování
 • nedostatečná trakce při prudké akceleraci
 • vyšší spotřeba
Autosalon Frankfurt 2017
Spolupracujeme s TipCars.com

Seat Leon 2.0 TFSI Sport Up

Cena v základní výbavě: 613 900 Kč Cena v testované výbavě: 720 752 Kč

Základní výbava:17“ ráfky z lehkých slitin, kliky dveří v barvě vozu, elektricky ovládaná a sklopná vyhřívaná zpětná zrcátka v barvě vozu, přední stěrače ve svislé poloze, tónovaná determální skla, klimatizace „Climatic“, anténa, sportovní mřížka chladiče, integrované přední mlhovky, výškově nastavitelné sedadlo řidiče s bederní opěrkou, sportovní sedadla, výškově a podélně nastavitelný volant, make-up zrcátka osvětlená, volant a řadící páka v kůži, el. ovl. oken vpředu a vzadu, elektronický imobilizér, dálkově ovládané centrální zamykání, rádio s CD a 6-ti repro, tempomat, funkce Coming-Home, palubní počítač, ukazatel vnější teploty, airbag řidiče a spolujezdce, boční airbagy, hlavové airbagy, Isofix, ABS, TCS, Agile chassis, sportovní podvozek, senzor tlaku v pneu, SAFE otevírání dveří, odkládací schránky

Výbava testovaného vozu:bixenonové světlomety (+22.600,-), ESP s DSR (+13.930,-), klimatizace Climatronic (+12.670,-), zadní boční airbagy (+7.330,-), vyhřívaná přední sedadla (+6.020,-), vyhřívané čelní okno u sloupku A (3.300,-), rádio s CD, MP3, 8 repro a ovládáním na volantu (+4.780,-), emoción červená (+4.750,-), 18“ litá kola Seat Sport (+31.472,-)

Britská policie obvinila údajného pachatele z pumového útoku v metru Britská policie obvinila údajného pachatele z pumového útoku v metru

Pumový útok v londýnském metru má pokračování. Britská…

Orbán: Evropská komise? Její přístup k polské vládě připomíná inkvizici Orbán: Evropská komise? Její přístup k polské vládě připomíná inkvizici

Maďarský premiér Viktor Orbán  ve Varšavě přirovnal…

Reakce KLDR na Trumpova slova? Test rakety s jadernou hlavicí, obává se Japonsko Reakce KLDR na Trumpova slova? Test rakety s jadernou hlavicí, obává se Japonsko

Severní Korea možná připravuje test rakety s jadernou…

 
Technické údaje
Motor Seat Leon 2.0 TFSI Sport Up
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1984
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 136 / 6000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 270 / 1800 - 5000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 221
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 7.8
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 11.2 / 6.4 / 8.1
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 341 / -
Objem nádrže (l):55
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1334 / 570
Rozměr pneu:225/40 R18
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4315
b) šířka (mm): 1768
c) výška (mm): 1458
d) rozvor (mm): 2578
e) rozchod vpředu (mm): 1533
f) rozchod vzadu (mm): 1517
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 950 / 1150
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 660 / 940
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1040
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):960
k) šířka vpředu (mm): 1470
l) šířka vzadu (mm): 1440
délka sedáku vpředu (mm): 520
délka sedáku vzadu (mm): 440
výška opěradla vpředu (mm): 360
výška opěradla vzadu (mm): 620
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Seat Leon 2.0 TFSI Sport Up
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 8
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 7
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 10
Výhled vpřed: 7
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 9
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 7
Odstupňování převodovky: 9
Snadnost řazení: 9
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 7
Jízdní vlastnosti v extrému: 9
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8
Přenos hnací síly na vozovku: 7
Účinnost brzd: 10
Velikost zavazadlového prostoru: 7
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 7
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,19
 Doporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Spolehlivost sportovně luxusních aut je tristní: Deset Spolehlivost sportovně luxusních aut je tristní: Deset "jednookých" králů

V našem posledním díle o spolehlivosti automobilů podle…

BMW a Mercedes utrácí za zbytečné technologie, říká šéf vývoje Hyundai BMW a Mercedes utrácí za zbytečné technologie, říká šéf vývoje Hyundai

Dnešní auta, ta luxusní především, jsou počítače na…

 Ostrý hot hatch ještě ostřejší! Přivítejte Seat Leon Cupra R Ostrý hot hatch ještě ostřejší! Přivítejte Seat Leon Cupra R

Naznačovaná vrcholná verze Seatu Leon Cupra je realitou.…

Čtvrtý závod Evropského poháru cestovních vozů: Fulín vede Čtvrtý závod Evropského poháru cestovních vozů: Fulín vede

Český automobilový jezdec Petr Fulín zvítězil v jedné z…

  
Unikátní záběry z dronu: Auta zpustošená hurikánem mají azyl na závodních oválech

Unikátní záběry z dronu: Auta zpustošená hurikánem mají azyl na závodních oválech

Dnes 14:51

Hurikán Harvey je již několik dní minulostí, avšak jeho následky se budou sčítat ještě dlouhé měsíce.
Blesk.cz

Unikátní muzeum v Čechách pod Kosířem: Poseďte v lavici z Obecné školy!

Unikátní muzeum v Čechách pod Kosířem: Poseďte v…

Kukyho auto, vlk ze Tří bratří či lavice jako v Obecné škole. A také psací stroj, na kterém tvořil Zdeněk…

Pořídili jste si koťátko? 6 rad, jak o něj pečovat

Pořídili jste si koťátko? 6 rad, jak o něj pečovat

Rozhodli jste se pořídit si koťátko? Na jeho příchod do rodiny se musíte řádně připravit. Poradíme, jak se o…

 

iSport.cz

ONLINE: Laver Cup začal výhrou Čiliče, v akci je obr Isner

ONLINE: Laver Cup začal výhrou Čiliče, v akci je obr Isner

Marin Čilič se stal prvním vítězem v premiérovém ročníku Laver Cupu. Chorvat zdolal v pražské O2 areně Američana…

Sto třicet tisíc měsíčně! Žilina šla ven s platy hráčů, přidali se i v Česku

Sto třicet tisíc měsíčně! Žilina šla ven s platy…

V přepočtu 130 tisíc korun měsíčně si vydělá nejlépe placený hráč slovenského extraligového celku ze Žiliny.…

 

Reflex.cz

Jsme tak civilizovaní, až z toho vymřeme. V ulicích chybí děti

Jsme tak civilizovaní, až z toho vymřeme. V ulicích…

Při pohybu Prahou, na který nemám mimo období dovolené čas, jsem zaznamenal zajímavý úkaz. Nejsou děti. Ulice…

Imaginárium bratří Formanů a jejich přátel: Hra, k níž není zapotřebí návod

Imaginárium bratří Formanů a jejich přátel: Hra, k…

V Roztokách u Prahy v neděli 17. září ožil tajuplný divadelní a výtvarný svět. Návštěvníky všeho věku láká na…