Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Škoda: Uzavřena dohoda o mzdách

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (45)
Představitelé Škoda Auto a zástupci OS KOVO a Nezávislých odborů Škoda se v rámci kolektivního vyjednávání dohodli o navýšení mezd na období 1. 1. 2009 – 31. 3. 2010, které bude probíhat stupňovitě ve třech fázích.

„I v současné době, která je silně poznamenána finanční krizí a nejistotou na světových trzích, rovněž i přes nemalé zatížení rozpočtů firmy, chceme naše zaměstnance, jejichž práce si vysoce ceníme, podpořit a dále je motivovat“, zdůraznil Klaus Dierkes, člen představenstva pro řízení lidských zdrojů.

Od 1. 4. 2009 dojde ke zvýšení současné tarifní složky platů o 3% a o dalších 1,8% od 1. 10. 2009. Za období leden až březen 2009 obdrží všichni tarifní zaměstnanci v pracovním poměru jednorázovou platbu ve výši 2.000 Kč.

V roce 2007 firma poprvé v historii zavedla systém podnikového bonusu, který má zaručenou a variabilní část a je více provázaný s výkony zaměstnanců. Do této zaručené části byl transformován i 13. plat, který i přes dopady finanční krize zůstává v roce 2009 zachován.

Průměrné mzdy ve společnosti Škoda Auto jsou dlouhodobě nad průměrnou mzdou v České republice a společnost navíc poskytuje svým zaměstnancům celou řadu dalších sociálních výhod a benefitů, např. příspěvek na penzijní připojištění, který se od 1. 1. 2009 zvyšuje o 50 Kč na 550 Kč měsíčně.

Ondřej Pavlůsek
Diskuze (45)
19. 2. 2009 21:03
Re: Škoda jede
Stručne povedané, pri múdrom, (po našom dokonalom, resp. sci-fi) zamestnávateľovi sú odbory zbytočným vyhadzovaním peňazí, pretože zamestnanci sa majú lepšie bez nich. ;-)
Zhrnul som to dobre?
19. 2. 2009 14:59
Re: Škoda jede
souhlas ;-)

Avatar - Righ
19. 2. 2009 13:46
Re: Škoda jede
Ja to cernobile nevidim, mne je jasny, ze odbory jsou smysluplny jenom nekde a nekdy. Je logicky, ze nepusobi treba v takovym Googlu, nebot ten ma pomerne malej pocet vysoce kvalifikovanych zamestnancu, kterym si musi ze svy podstaty sam nadbihat. Misto odboru je podle me prave ve fabrikach s velkym poctem delniku, protoze s nima se zamestnavatelum nejsnaz zameta. Mimochodem odbory muzou mit pozitivni efekt i pro zamestnavatele, tezko si napriklad predstavit, ze zamestnavatel bude vyjednavat s kazdym ze svych x tisicu delniku zvlast. Jaky jsou pak vlastni pravomoce odboru, to stanovi prevazne zakonik prace a faktem je, ze ten soucasnej to v nekterych ohledech celkem prehnal.

Pokud jde o GM, tak tam je jinej problem - zamestnanci si prostrednictvim odboru vymohly na spolecnosti urcity benefity, ktery normalne (v Evrope) garantuje stat (jako zdravotni nebo duchodovy zajisteni). Aby to pak spolecnost utahla, musi se ji jednak systematicky darit a jednak to vaze prostredky, ktery by mohla vrhnout treba do vyvoje. V dobe, kdy GM vlastni blbosti pada na hubu, se snazi tyhle vydaje omezit, coz se ale logicky nelibi odborum, protoze ty zavazky "za GM" nikdo neprevezme. Tezko se v tomhle sporu divit GM i odborum, neco podobnyho by spolu podle me zamestnanci a zamestnavatele vubec nemeli resit.
19. 2. 2009 13:19
Re: Škoda jede
vy dva to vidíte černo-bíle. Buď odbory ano, nebo ne.

Odbory své místo podle mně mají, samozřejmě tady taky platí univerzální "přiměřeně". Když jsou slabé tak si s nima vedení dělá co chce, když naopak mají moci více než je zdrávo skončí to jako u GM a pod.
Avatar - Righ
19. 2. 2009 12:55
Re: Škoda jede
Ok, pro pomalejsi zkusim vysvetlit onu souvislost polopaticteji: Ford svym vyrokem chtel rici, ze krom vysoky kvality a nizkych nakladu je zaroven dulezite platit zamestnance co nejlepe, neb to zvysuje jejich motivaci, posiluje vztah ke spolecnosti a snizuje do te doby alarmuji fluktuaci namezdnich delniku. A samozrejme vedlejsim efektem je i rostouci zivotni uroven zamestnancu, z cehoz tezi cela ekonomika, neb tito zamestnanci v ni sve penize utrati. To se myslim nezmenilo a tudiz krok Skodovky povazuju za chvalYhodny. Je jasny, ze je neco jinyho zvysovat mzdy v dobe rustu a v dobe krize, nicmene je treba si uvedomit, ze Skoda je porad velmi dobre prosperujici spolecnost a podobne nizkou valorizaci mezd si bez vaznych nasledku na hospodareni muze dovolit. Proto taky byla kolektivni smlouva uzavrena bez jakehokoliv humbuku a demonstraci, nebot odborari prave vzhledem k soucasne situaci prisli s natolik kompromisnim navrhem, ze nebyl problem se s vedenim dohodnout.

Co se tyce tvych vypisku z kapitoly nabidka prace v ucebnici ekonomie, tak se musim smat. Tyhle poucky sice vypadaj na papire naprosto logicky a matematicky spravne, ale vysledek, ke kterymu nevyhnutelne dojdes, - totiz ze bez odboru se trh sam vyrovna, dojde k ustaveni rovnovazne mzdy a zamestnanci i zamestnavatele se budou mit jako v raji, je samozrejme prakticky nesmysl. V praxi maj spolecnosti samozrejme tendenci podhodnocovat praci zamestnancu s relativne nizsi pridanou hodnotou a snadnou nahraditelnosti az na nejzazsi mez a je logicky, ze se tomu dotycny snazej celit organizovanim v odborech. Jak to vypadalo pred vznikem odboru si muzem zjistit pohledem do 19. stoleti. Zajimavy je, ze kdyz jsou odbory takovym zlem pro ekonomiku, zamestnance i zamestnavatele, tak presto fungujou ve VSECH demokratickych a bohatych statech sveta a napriklad v takovym Nemecku, ktery to svou ekonomickou konjunkturou natrelo po valce cely Evrope, maj zamestnanci dokonce povinnost obsazovat znacnou cast dozorcich rad a skrz ne volit i predstvenstvo. To mi teda Me2d vysvetli, jak je mozny, ze se tem ekonomikam, spelecnostem i zamestnancum tak dari, kdyz jsou nad nima oteze tech nechutnych, socialisticky odboru. :-)