29.8. 2013 Svět motorů

Svět motorů vám poradí: Kdo to ví…

Svět motorů vám poradí: Kdo to ví…

... odpoví mi na otázku, co se stane, když? A bude to Svět motorů, který za otazníky dosadí odpovědi na vaše nejrůznější problémy z motoristického prostředí.

Pro jednou nám byla rubrika Otázky a odpovědi malá – máme totiž velmi zvídavé a aktivní čtenáře, a tak jsme se rozhodli pro poněkud rozsáhlejší formát. Pro lepší orientaci jsme otázky rozdělili do dvou bloků. Jeden se věnuje technickým dotazům, druhý potom tématům všeobecným.

Co se stane, když…

… pojedu na podhuštěném kole?

Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách je asi tou nejméně dodržovanou radou v celé oblasti motorismu. Přitom ne každý defekt má povahu okamžitého úniku – leckdy jde třeba jen o špatné přilnutí ráfku, a než si něčeho všimnete, můžete dlouho jezdit na podhuštěném kole.

Co všechno hrozí?

  • Rychlé a nepravidelné opotřebení pneumatiky.
  • Charakteristicky na krajích běhounu.
  • Zahřívání pneumatiky při rychlé jízdě, riziko prasknutí a ztráty kontroly nad vozidlem.
  • Při jízdě zatáčkou se pneumatika podhrnuje pod ráfek. Ten se pak může ve smyku zakousnout do nerovnosti na vozovce a auto se převrátí!
  • Vyšší valivý odpor, a tím i vyšší spotřeba paliva.

… odmítnu ukázat městskému policistovi doklady?

Strážníci obecních policí nemají vůči řidičům stejná práva jako strážci zákona v uniformě Policie ČR. Jenže na doklady právo mají. „Jakmile osoba podezřelá z přestupku odmítne městskému strážníkovi na jeho výzvu prokázat totožnost, strážník může tuto osobu předvést na Policii ČR k zjištění totožnosti,“ potvrdil nám Jan Čihák z Městské policie hl. m. Prahy. Pro pořádek ještě dodáváme, že se postup řídí paragrafem 13, odst. 1 zákona 553/1991 Sb., Zákona o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů.

… chci šetřit motor tím, že jej před jízdou nechám na volnoběh zahřát?

U moderního auta se nestane vůbec nic. Respektive nic, čím byste motoru vysloveně prospěli. Jen budete zbytečně pálit benzin. „Se studeným motorem samozřejmě musíte jet na začátku opatrně. Snažit se jej ale před jízdou ohřát, je ve většině případů naprosto zbytečné,“ prohlašuje Michal Takáts z ČVUT. Jak to ale v životě bývá, ani zde nelze tvrzení zcela zevšeobecnit. Mohou totiž nastat situace, kdy se i jinak nesmyslná činnost v dobré obrátí. „Například tehdy, když je třeba bezprostředně za garáží extrémní stoupání, které po motoru vyžaduje výraznější výkon,“ doplňuje Takáts.

… nesouhlasím s udělenou pokutou?

Jedna ze základních pouček praví, že pokud nesouhlasíte na silnici s udělenou blokovou pokutou, rozhodně ji neplaťte. Pak už proti ní není odvolání. Respektive, existuje institut přezkumného řízení, ale v běžných případech se nepoužívá. A jak to dělá třeba obecní policie? „Strážník celé jednání zaeviduje a podstoupí ho místně příslušnému správnímu orgánu se všemi důkazy k dalšímu opatření,“ uvádí Jan Čihák z pražské městské policie. Případ potom putuje do správního řízení, kde už máte možnost bránit se obvyklou právní cestou, včetně předkládání svých důkazů.

… zaměním palivo?

Obecně platí překvapivá věc. Když natankujete plnou nádrž špatného paliva, může být škoda paradoxně menší, než když přidáním jen určitého množství do stávajícího obsahu nádrže uděláte třeba mix půl na půl. Řečeno hodně laicky totiž benzinové auto na čistou naftu nepojede – zhasne hned, jak dojde do motoru.

Podobně v dieselu, který se na benzin nevznítí. Ovšem na zmíněnou směs se motor často snaží nějak fungovat, a pokud řidič varovné projevy ignoruje, mohou být škody na všem – od vstřikování až po katalyzátor.

A) Nafta v benzinovém autě: Stačí propláchnout!

Natankovat naftu do benzinového auta by se vám nemělo podařit. Všechna modernější benzinová auta totiž mají palivové hrdlo přesně tak úzké, aby jím prolezla jen menší benzinová pistole.

Pokud natankujete hodně nafty do prázdné nádrže, přestane auto jet. V servisu pak stačí palivo vysát, propláchnout i vedení (mnohá nová auta mají vyloženě program na výměnu paliv spouštěný diagnostikou z řídicí jednotky) a je slušná šance, že auto bude jezdit jako před záměnou.

Nafta totiž dobře maže a není agresivní, takže benzinové vstřikovače nepoškodí. A motor obvykle přestane běžet dřív, než by úsady ze špatného spalování zablokovaly pístní kroužky nebo poškodily katalyzátor.

Zakarbonování motoru naopak může přijít, pokud ten delší dobu spaluje benzin s příměsí nafty. Kvůli zablokovaným pístním kroužkům totiž musíte rozebrat prakticky celý agregát. A když k práci přičteme ještě nutný materiál (těsnění, včetně toho pod hlavou, šrouby a podobně), může účet ze servisu snadno přešplhat 15 000 Kč. Dalších pětadvacet tisíc přidejte, pokud to odnese i katalyzátor.

A přece to jde!

Naftová pistole sice do benzinového auta nepasuje, někteří si však umí poradit i s touto překážkou! „Když jsem dělal na dispečinku asistenční služby, volala tam jednou paní, že se jí nedaří natankovat – v hrdle se prý něco vzpříčilo a pistole tam nejde vsunout. Kolegu nenapadlo, že by problém mohl být tak zcela elementární a na místo vyslal technika. Za chvíli však paní zásah odvolala s tím, že si z uřízlé PET lahve vyrobila trychtýř, palivo do nádrže úspěšně vpravila a nazítří se vydá do servisu domnělou závadu odstranit. Po minutě volala potřetí, že auto přestalo jet. Paní tak moc chtěla dát do třináctistovky felicie naftu, až se jí to povedlo,“ vzpomíná dnes už bývalý dispečer.

B) Benzin v naftovém autě: Pozor, hoří!

U starých vozidel hrozil při kontaminaci nafty benzinem požár. Příčina byla prostá. Palivo obvykle někudy unikalo, ale nafta má příliš vysoký bod vzplanutí na to, aby chytla třeba od rozpáleného výfukového potrubí. To dokázala až tehdy, když se do ní přidal benzin. Proto je také bod vzplanutí historicky velmi sledovanou kvalitativní veličinou. U normálních silničních aut byly léta palivová vedení a vstřikovací systémy naprosto těsné, takže od tohoto problému byl pokoj. Nyní se nám však požáry při mylném natankování opět vrací. Mohou za ně fi ltry pevných částic. Benzin má sice nižší teplotu vzplanutí, ale vyšší vznícení. Pokud motor běží na směs benzinu a nafty, odcházejí do výfuku benzinové páry. Dřív normálně odešly, ba i svým zápachem mohly upozornit na záměnu paliv. Dnes však po cestě narazí na oxidační katalyzátor, kde vzplanou. A hned za ním je filtr pevných částic. Pokud máte zrovna „štěstí“ a sazí je zde zachycených hodně, vyvoláte vlastně regeneraci. Ale nekontrolovatelnou. Žár může roztavit těleso fi ltru, výfukové potrubí za ním. Nebo dokonce sáláním tak velkého tepla vzplane něco kolem.

Proto dnes nemůžeme schválit ani rady starých praktiků, jak že se vypořádat s menším množstvím benzinu v nádrži vznětového vozu. Majitelé starších dieselů si troufl i třeba pomýlených deset litrů benzinu vyřešit dotankováním do plné naftou a přidáním aditiva s mazivostní složkou.

U vozů s filtrem pevných částic však nic takového doporučit nemůžeme. I kdyby bylo v sedmdesátilitrové nádrži nafty třeba jen pět litrů benzinu, musíte tento mix paliv nechat v servisu odsát.

Pohoda i průšvih!

Odjakživa je úskalím benzinu ve vznětovém motoru hlavně jeho podstatně nižší mazivost. Může tak způsobovat zadírání čerpadel i vstřikovačů. A technikům netřeba zdůrazňovat, že pokud se v palivovém systému vyskytnou piliny, je za chvilku obvykle na výměnu vše. Bohužel platí, že čím modernější vstřikovací systém, tím je riziko poškození benzinem vyšší. „U první octavie TDIs rozdělovacím čerpadlem stačilo opravdu většinou jen vyměnit palivo a auto jezdilo normálně dál. U systémů čerpadlo–tryska už to bylo tak půl na půl – v polovině případů se buď hned, nebo po čase, některá ze vstřikovacích jednotek pokazila. A u těch současných common railů je to bohužel jasné úplně. Pokud auto nastartovalo a jelo tak dlouho, že benzin do motoru skutečně došel, je to většinou škoda za sto tisíc,“ počítá přejímací technik značkového servisu Škoda.

Nemusíte se splést

Do většiny naftových aut benzin natankovat bohužel jde – malá pistole do většího hrdla zajede jako nic. Však je to také podle přejímacích techniků nejčastější důvod, proč auto nedojede do servisu vlastní silou. V posledních letech se však rychle rozšiřují různé easy-fuell uzávěry, které neodemknou záklopku, dokud na ni nepřitisknete správně velkou pistoli.

… neplatím povinné ručení, ale auto mám odstavené mimo pozemní komunikaci?

Pokud třeba z důvodu déletrvající opravy vozidla nehodláte platit povinné ručení, je třeba jej odstavit mimo veřejně přístupnou komunikaci a zároveň dočasně vyřadit z registru vozidel. Jsou s tím sice spojeny další výdaje na úřadě, nutnost odevzdávat značku a při vyzvednutí doložit STK. Jenže pokud neuložíte značky do depozita, velmi pravděpodobně vám přijde výzva k zaplacení příspěvku do garančního fondu ČKP za nepojištěné vozidlo. „Pak budete muset příspěvek zaplatit, nebo prokázat, že vozidlo v daném období skutečně nebylo provozováno a bylo umístěné mimo veřejnou pozemní komunikaci,“ radí ředitel kanceláře Jakub Hradec. My k tomu dodáváme, že se v řadě případů podaří doložit, že vozidlo skutečně nejezdilo, a tedy nemělo smysl za něj pojištění platit, ale je to dlouhá cesta dohadování s ČKP. Ne každý na to má nervy, běžně se to řeší až u soudu. Kancelář totiž argumentuje tím, že i v takovém případě porušujete zákon. Pokud totiž SPZ do depozita neuložíte, dopouštíte se přestupku, za který vám správní orgán (obecní úřad obce s rozšířenou působností) může uložit pokutu od 2500 do 20 000 Kč.

... mě nabourá cizinec nebo někdo bez povinného ručení?

Platí, že při nehodě není rozhodující, zda vozidlo řídí cizinec, či občan ČR. „Pokud vás tedy nabourá cizozemské vozidlo, pak postupujete stejně jako při jiné dopravní nehodě. Vyplňte evropský záznam dopravní nehody a nezapomeňte do něj správně vepsat číslo zelené karty protistrany, zdokumentujte nehodu, získejte informace o řidiči, provozovateli a pojištění vozidla,“ říká Jakub Hradec, ředitel České kanceláře pojistitelů. Váš další postup totiž povede právě tam – ČKP zajistí likvidaci škody.

Stejně tak v případě, že vás nabourá nepojištěné vozidlo, obraťte se na Českou kancelář pojistitelů, jako poškozený máte totiž nárok na náhradu škody z garančního fondu ČKP. „Po výplatě plnění z garančního fondu poškozenému pak přímo požadujeme vyplacenou částku po nepojištěném škůdci,“ dodává Hradec.

… způsobíte nehodu na ojetých pláštích?

Obecně záleží na tom, zda ojeté pneumatiky stály za vznikem nehody, nebo ne. Nejen policie, ale i pojišťovny to rozlišují.

„Pokud se prokáže, že ojeté pneumatiky měly vliv na vznik nehody, pojišťovna vyplatí poškozenému skutečnou škodu a její část vymáhá po viníkovi nehody,“ říká Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa. Zároveň dodává, že u havarijního pojištění je situace ještě odlišná - pokud dojde k nehodě v důsledku ojetých pneumatik a tato skutečnost se prokáže, může pojišťovna pojistné plnění krátit. Obvykle požaduje například dvojnásobnou spoluúčast, protože viník porušil zákon o silničním provozu.

… použiji jiný než doporučený motorový olej?

Nadnárodně platných specifikací (SAE 5W-30, API SJ/CF, ACEA A3/B4) nebo těch interních předepisovaných výrobcem (např. VW 502.00) je celá řada. Nejlepší samozřejmě je, když si daný typ oleje pro váš vůz najdete v návodu k obsluze a pak vyberete z regálu ten, který má na obalu stejný údaj (na značce přitom tolik nezáleží). Jenže co když si ten svůj olej nepamatuji, návod k obsluze nemám a obsluha u čerpací stanice poradí maximálně tak s vařením kávy? U většiny moderních aut neuděláte chybu s olejem SAE 5W-30, na jehož obalu najdete i písmenka ACEA C3 a VW 507.00. Takový olej je primárně vhodný pro diesely s filtry pevných částic, ale poslouží i jinde.

Pokud jste opravdu pod stresem a se řvoucími dětmi a hudrující manželkou za zády nechcete dlouho číst etikety olejů, vyberte libovolný motorový olej. Tedy samozřejmě olej pro čtyřtaktní motory, ne ten dvoutaktní, co se lije do benzinu. Odborníci teď možná nadskakují, ale po chvíli vzteklého prskání sami uznají, že motorové oleje jsou vzájemně mísitelné a že dolít nesprávný je obvykle lepší, než nedolít nic a zadřít motor nasucho. Opravdu si však pohlídejte, abyste nepoužili olej převodový nebo hydraulický. Mohl by totiž pěnit a způsobit zavzdušnění mazací soustavy a motor byste zadřeli úplně stejně.

A ještě jednou velké pozor! Radu „jakýkoliv, hlavně ať je motorový“ vztahujte jen na ten litr pro dolití! Pokud se chystáte olej měnit, tak si samozřejmě udělejte čas a vyberte přesně ten správný.

… vyjíždím z obytné zóny a vyžaduji přednost zprava?

Spácháte dopravní přestupek. Jestliže vyjíždíte z obytné, případně pěší zóny, musíte dát přednost všem autům jedoucím po komunikaci, na kterou e chystáte zařadit. Lhostejno, zda zleva, nebo zprava.

Spolupracujeme s TipCars.com
Vánoční kapr. Sedm rad, jak se nenechat napálit při nákupu Vánoční kapr. Sedm rad, jak se nenechat napálit při nákupu

Kromě nákupu dárků a vánočního stromku čeká snad každou…

J&T Real Estate dokončila obchodní centrum za více než miliardu J&T Real Estate dokončila obchodní centrum za více než miliardu

Developerská část skupiny J&T otevřela ve slovenském…

Na kostel v Pákistánu zaútočili teroristé, v budově odpálili nálož Na kostel v Pákistánu zaútočili teroristé, v budově odpálili nálož

Nejméně pět mrtvých si vyžádal teroristický sebevražedný…

Z Bajkonuru odstartoval další Sojuz, na ISS dopraví Rusa, Američana a Japonce Z Bajkonuru odstartoval další Sojuz, na ISS dopraví Rusa, Američana a Japonce

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu úspěšně odstartovala…

 

Štítky Svět motorů

 Doporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Toto je 10 nejlepších motorů roku 2018. Downsizing nečekejte, přeplňování ano Toto je 10 nejlepších motorů roku 2018. Downsizing nečekejte, přeplňování ano

Wards Auto vyhlašuje anketu Motor roku už více než dvacet…

VW Arteon dostane třílitr VR6 Turbo! Bude mít 400 koní, porazí i Panameru VW Arteon dostane třílitr VR6 Turbo! Bude mít 400 koní, porazí i Panameru

Nový šestiválec vůz posune na úplně novou úroveň.…

 

 
Ojeté diesely z Německa: Čeká nás ráj levných naftových ojetin?

Ojeté diesely z Německa: Čeká nás ráj levných naftových ojetin?

Dnes 08:00

Podle německých médií se blíží konec dieselu. Lidé prý udělají nejlépe, když svůj hned prodají. Bazary by tedy měly přetékat auty za hubičku. Jenže věřte německým novinám a televizi.
Blesk.cz

Sestra prezidenta Hondurasu zemřela při havárii vrtulníku. Příčina nehody se vyšetřuje

Sestra prezidenta Hondurasu zemřela při havárii…

Sestra honduraského prezidenta Hilda Hernándezová a dalších pět osob zemřelo v sobotu při havárii vrtulníku v…

Matouš Ruml alias Lexa z Comebacku: Obě děti se narodily doma, sex byl až po svatbě!

Matouš Ruml alias Lexa z Comebacku: Obě děti se…

Herec Matouš Ruml (32) se ve dvaceti letech oženil s herečkou Terezou a vychovávají spolu syna Nathanaela (8) a…

 

iSport.cz

SESTŘIHY: Manchester City přejel Tottenham 4:1. Čech má 199. nulu

SESTŘIHY: Manchester City přejel Tottenham 4:1. Čech…

Fotbalisté Manchesteru City jasně přehráli v 18. kole anglické ligy Tottenham 4:1 a pokračují v rekordní vítězné…

Voráček nahrál na oba góly Flyers. Navrátilec Jágr Rinneho nepřekonal

Voráček nahrál na oba góly Flyers. Navrátilec Jágr…

SOUHRN | Útočník Jakub Voráček se v sobotním utkání NHL výrazně podílel na šesté výhře Philadelphie v řadě.…

 

Reflex.cz

Případ Horáček: O šanci na výhru se připravuje sám

Případ Horáček: O šanci na výhru se připravuje sám

Když Michal Horáček před půldruhým rokem vyrazil do prezidentského boje, kdekdo čekal, že právě on se stane…

Ježíšek Georgle Clooney rozdával vánoční dárky, svým přátelům dal 14 milionů dolarů

Ježíšek Georgle Clooney rozdával vánoční dárky, svým…

Dlouho to drželi v tajnosti, přesně tak, jak si George Clooney přál. Nyní však již věc stejně nebyla tajemstvím,…