Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Švýcarská silniční známka na rok 2009, ceny se nemění

Jiří Pollak
Diskuze (11)
Běžně používané, ale zavádějící označení „dálniční známka“ (Autobahnvignette) by mělo být nahrazeno označením „silniční“.

Ve Švýcarsku je silniční známka zapotřebí na všech dálnicích a expresních silnicích, kromě vybraných krátkých úseků kolem měst. Značení je jednoznačné a výmluvy neuplatníte. Dokonce ani u pronajatých vozů, ať z půjčovny nebo soukromě, za platnou známku ručí momentální řidič. Běžně používané, ale zavádějící označení „dálniční známka“ (Autobahnvignette) by mělo být nahrazeno označením „silniční“.

Švýcarská známka je v prodeji v posledních měsících roku, na poštách, benzinkách, kioscích a na hranicích. Je též oblíbeným dárkem firem, pojišťoven, servisních garáží svým věrným, nebo důležitým zákazníkům. Její platnost je 14 měsíců – od 1. prosince předchozího roku do posledního ledna následujícího roku a stojí 40 franků. (Hodinový plat uklizečky je 30 fr., pozn. red.).

Aktuální dálniční známku lze po celý rok získat i na e-bay, Ricardo.ch i Aukro.cz. Samozřejmě se její cena odvíjí od doby její zbytkové platnosti. Každopádně je její nízká cena spojena s rizikem, že obdržíte vinětu poškozenou nebo nelepící. Dovolání pak téměř není.

Rozšířené je lepení známky na adhezivní folii (bez lepidla), zvláště u veteránistů, kteří nechtějí mít vinětu na každém autě své sbírky... Podobně funguje nepatrná vrstva krému (Idulona). Tento trik je ale protizákonný, i když sám můžu svědčit o jeho schůdnosti. Policisté totiž neprověřují nehtem její adhezi. Kontrolu však provádějí výkonnými dalekohledy s elektronickou podporou, která prý na dálku odhalí i plagiáty. Ve Švýcarsku stačí vesměs možnost kontroly a už se předpis běžně dodržuje. Ptáte se proč? Protože dopad je okamžitý a citlivý. Vykroutit se nedá, podplatit už vůbec ne. Totéž platí o dopravních přestupcích. Na to jsou policisté příliš dobře placení, než aby riskovali propuštění a ztrátu rozsáhlých sociálních výhod.

Vyhněte se čekání na Německo švýcarské hranici, známku zakoupíte předem na eFiliale.de nebo přes český autoklub UAMK. Cena obnáší 27,50 Euro, pokuta je 100 franků, plus koupě známky – takže to přijde zhruba na 100 euro, nepočítaje ztrátu času. Nemáte-li franky, nevadí. Policejní auta jsou vybavena i na platbu běžnými kartami.

Rozhodně nepočítejte s průjezdem Švýcarska bez známky, protože je zrovna nečas, nebo zima. Policejní hlídky jsou dobře vybaveny (oblečeny) a kontrolují v jakoukoliv denní a noční hodinu, bez ohledu na počasí.

Známku musíte mít též na motorce, na přívěsu i obytném autě. Její cena je stejná. Známka na omezenou dobu, jako ji znají v např. i v Rakousku, zatím bohužel neexistuje. Nákladní automobily platí ve Švýcarsku mýtné.

Jiří Pollak
Diskuze (11)
11. 12. 2008 22:43
Re: Správa dňa
Ne všichni jezdí jen z Petržalky do Slovnaftu, nebo po okreskách k Balatonu... Zpráva o prodejích Hummeru je v podstatě méně podstatná. ;-)
11. 12. 2008 13:21
Re: Výborný pravdivý článok...
Ktovie, čo stojí diaľničná nálepka v Rusku... ;-)
Avatar - Pierro
11. 12. 2008 11:48
Re: Správa dňa
dialnica je od bulharských hraníc až po Ankaru, to máš právdu. Mimochodom velmi slušná. Zbytok cesty už taká pohoda neni.... ;-)
Avatar - THE KLF ™
11. 12. 2008 11:44
Re: Správa dňa
OK, tak az ju tam raz postavia, tak sa mi ozvi, prezistim ti ceny, teraz na vianoce to musis vydrzat na koni s vozom.
Prajem pekny vylet.
Dialnica je kusok od istanbulu do ankary..
dalsia dole, ale to je ase, tam nepojdes...
Avatar - Pierro
11. 12. 2008 11:40
Re: Správa dňa
od západu (Edirne, Istambul) až po východ (Dogubeyazit, Arrarat) a naspäť. takže asi na 3000 km... ;-)