Chevrolet Cruze 1,6 (83 kW) – Cruze Control

Chevrolet Cruze 1,6 (83 kW) – Cruze Control

 
 

Vymanit se ze stínu původního Daewoo nebylo snadné, ale s Cruzem se tato etapa rozvoje korejské filiálky Chevroletu definitivně uzavírá. Českého zákazníka by nejnovější výsledek globálního vývoje GM měl zajímat.

Leccos už naznačily první jízdní dojmy, ale několik dalších dní za volantem nového Cruze na domácí půdě bylo po delší době milým překvapením z dílen Chevroletu. Na autě této velikosti se slušnou výbavou a základní cenou 319.900,-Kč se hledají jen těžko nedostatky. Místa, která by zasloužila zlepšení, zde jistě jsou, ale není jich mnoho.

Design, co se líbí

Skutečnost, že obal prodává, platí v automobilové branži velmi dobře. Místo experimentů vsadili v Koreji na moderní, ale designově čistý a do značné míry tvarově úsporný styl, který se jen vzdáleně podobá jiným vozům. Vpředu dostal nový Chevrolet nižší střední třídy vtipně členěnou dvoudílnou masku a asijsky tvarované světlomety, které se bohužel musí obejít jak bez xenonových, tak bez projektorových světelných prvků. Boční profil je tvořen velkoryse dimenzovaným obloukem, který vytváří objemný interiér. Relativně vysoký ponton karoserie opticky snižují vkusné prolisy na bocích, které logicky navazují na příď i na záď. Když zůstanete u první nebo druhé výbavy, dostanete karoserii prostou chromovaných nebo postříbřených dekorů, což podporuje čistotu designu i provedení karoserie, které vypadá alespoň podle naší zkušenosti poctivě a dostatečně robustně.

obrázek [555 x 334]  

Interiér, jako další překvapení

Běžné české rodině přiměřený interiér je druhým milým překvapením Cruze. Vnitřek tohoto sedanu je totiž dostatečně prostorný, ale na danou (cenovou) kategorii i mimořádně vkusný. Jen pro úplnost předané informace dodáváme, že sedíme v modelu se střední výbavou LS (základní cena 345.900,-Kč).

obrázek [300 x 500] Přístrojová deska, jejíž tvary by nedělaly ostudu ani v leckterém Opelu, sice postrádá evropské měkčení plastů, ale bohatě to vynahrazuje aplikací textilie na velkých plochách před posádkou. Tvrdost plastů vadit nemusí, jejich větší náchylnost k poškrábání však ano. Středová konzole, která proplouvá mezi předními cestujícími, v sobě má integrováno ovládání klimatizace. To je také jedním z několika drobných prohřešků proti praktičnosti celého auta. Určitá skupina řidičů totiž bude svou pravou nohou ve (snesitelném) kontaktu nejen se středovou konzolou, ale občas i s ovladačem klimatizace, kterým nechtěně nejčastěji pravé řidičovo koleno pootočí.

Přední sedadla mají dobré a celkem výrazné tvarování. Bočnice, které vedou tělo, mají citelně tužší výplně než měkčí polštář na sedáku. Vnitřní šířka vpředu (1450 mm) plně odpovídá nižší střední třídě, vzadu je to s místem do šířky (1410 mm) ale i do výšky (920 mm) horší. Podélně schází místo jen nadprůměrným dlouhánům, rozvor 2,7 m i dobře vyřešený interiér odpovídají tomu lepšímu, co se dnes v této kategorii dá pořídit.

Přední sedadla lze spustit i velmi nízko nad podlahu, což vyhoví sportovněji založené části řidičů, naopak kdo má raději vyšší posaz, třeba kvůli výhledu, docílí i takového nastavení. Výškově lze seřizovat obě přední sedadla (už od základní výbavy!), výškové a podélné nastavení volantu je dodáváno od našeho stupně LS (verze Base jen výškově). Zadní sedadla jsou celkem nízko nad podlahou (od sedáku k podlaze jen 34 cm), ale i středně rostlý muž (výška 178 cm) se v nich snadno uvelebí.

Zatím jen jako sedan

Prakticky založeného řidiče-chalupáře, který by snad chtěl místo Fabie Combi za svých 350 tisíc Chevrolet Cruze, musíme trochu zklamat. Příchod nového Chevroletu nižší střední třídy s výklopně vyřešenou zádí je zatím v nedohlednu, ale nakonec se jej prý dočkáme. Chcete-li i tak Cruze, musíte překousnout chalupářsky i volnočasově neatraktivní záď a zkusit ji využít na maximum. Základní objem zavazadelníku činí jen mírně podprůměrných 450 l, mezi podběhy jsme naměřili 1020 mm, na délku u dna má 980 mm a na výšku nejméně 460 mm. Přístupnost omezuje práh 770 mm nad zemí, využitelnost uvedeného objemu zase pevné panty, zasahující po uzavření výrazně do prostoru pro zavazadla. Sklopením opěradel získáte celkem velký průchozí otvor (výška 450 mm) a podlahu s jen malým schodem a mírným zlomem.

Základ s 83 kW

V Evropě není stále ještě obvyklé, že by nižší střední třída začínala na více než 110koňové motorizaci. Chevrolet si touto cestou chce získat pozornost a časem i klienty. Technicky je základní motor 1,6 16V (83 kW) zajímavý nejen maximálními parametry, ale také proměnným časováním sacích a výfukových ventilů.

obrázek [555 x 364]  

V praxi se optimisticky vyhlížející údaje schovávají za těžším zpřevodováním a 1,3 t pohotovostní hmotnosti Cruze. Posuzováno subjektivně, motor příliš ochotně nezrychluje zejména v nízkých a středních otáčkách. Když přeci jen chcete využít slíbených 83 kW, musíte se vydat až do 6400 min-1, kde už motor dávno není ani tichý, ani úsporný. Vůbec zvuk této jedna-šestky nepatří k silným stránkám nového Chevroletu, není ani jednoznačně tichý, ani sportovně vyzývavý. Pří jízdě konstantní rychlostí navíc ručka otáčkoměru i rychloměru podivně osciluje, což je snad jediné viditelné dědictví po technicky méně vyspělých modelech z minulosti.

Řadicí páka je jedním z řady detailů, které vzhledem a provedením připomínají vozy značky Opel. Řadička má v kulise delší dráhy zakončené měkčím dorazem, ale po několika kilometrech vám to jistě vadit nebude. Zpřevodování umožňuje udržet při dálničních 130 km/h jen 3700 min-1 což v praxi přispívá k nižším odběrům paliva v nádrže. Říct, že je tento motor úsporný by bylo odvážné, ale 8,3 l/100 km při rychlostním průměru 130 km/h a 6,7 l/100 km při konstantní rychlosti 100 km/h, lze u nezajetého vozu (s délkou 4,6 m!) akceptovat jako jen mírně nadměrné hodnoty.

Ceně přiměřené schopnosti podvozku

Jestliže karoserie i interiér působí nadprůměrně dobře a motor tvoří spíše zlatý střed očekávání od vozu nižší střední třídy, podvozek představuje zvláštní směsici dojmů. Srovnáním s původní kvalitou jízdních dojmů Chevroletu Lacetti se asi nemá smysl dlouze zabývat…

Cruze, jehož platforma má blízko k příštímu Opelu Astra, je o generaci až dvě dále. V čem se tedy vlastně bude Cruze od Astry lišit? Zatím to není oficiálně potvrzená informace, ale zatímco Astra má konečně dostat víceprvkovou zadní nápravu, Cruze zůstává u klasické vlečené konstrukce spojené torzně poddajnou příčkou. A to že má být problém? Ani náhodou. Přinejmenším u provedení, které jsme měli k dispozici.

obrázek [555 x 282]  

Na 17palcových kolech s pneumatikami Kumho Solus KH17 působil podvozek proti předchůdcům výrazně tužším dojmem, ale na současné poměry ve třídě přitom zůstává stále ještě dostatečně měkce naladěný. Na dlouhých vlnách se to projevuje pohupováním, na krátkých nerovnostech ve městě i na dálnici pak špatně tlumenými rázy, které ruší pohodu v interiéru. V rychle projížděných zatáčkách se doširoka rozkročený podvozek s velkým rozvorem náprav dlouho drží poloměru, který mu předepíšete, ale z velké rychlosti nebudete mít příliš velkou radost. Přesné a přímé řízení sice na dálnici tuhne jak má, ale při dravějším jízdním stylu na okreskách pracuje posilovač až příliš. Měkčí nastavení stabilizátorů a sladění tlumičů s pružinami způsobuje, že kontakt řidiče s autem není příliš bezprostřední, a tedy ani jízdní zážitky z jeho řízení nejsou právě intenzivní. Jenže čekal snad někdo od Chevroletu naprosto dokonalé auto? My tedy ne.

Vzhledem navnaděný sportovně založený řidič bude jízdou se základním Cruzem trochu zklamán, ale to ještě neznamená, že jde o špatné auto. Klidnější řidiči, otcové od rodin nebo starší šoféři najdou v tomto autě zalíbení.

Malý krok pro lidstvo, velký pro Chevrolet

Chevrolet nastupuje jako poslední velkovýrobce korejských aut na českém trhu proti dominantní značce. Cruze se pouští do cenového souboje s Fabií, ale jeho rozměry odpovídají spíše mírám Octavie.

Interiér, vnější design i stavba karoserie snesou srovnání s lepším třídním průměrem, základní motor zcela splňuje to, co od něj lze reálně očekávat. Dává autu průměrnou dynamiku, má rozměrům auta odpovídající spotřebu, ale nepatří k nejlépe odhlučněným ani k nejživějším jedna-šestkám na trhu. Podvozkově se Chevrolet posunul o velký kus k evropským standardům. Komfortní překonávání dlouhých vln ale kontrastuje se slabou kulturou přejezdu malých děr a krátkých nerovností. Jeho velkorysé rozměry mu pomáhají udržovat stabilitu ve vysokých rychlostech na dálnici, zvládá i rychlou jízdu zatáčkami, ale tu si už moc užívat nebudete.

Česká rodina, která se smíří s horší variabilitou sedanu, má rozhodování o autě za 350 tisíc zase o něco složitější. Už testovaný Chevrolet Cruze má totiž výbavu, která s rezervou splňuje obvyklé nároky na rodinný dostavník. Výtky, které jsme se snažili shrnout výše, nejsou vlastně vůbec zásadní. Jestli budou překážkou ke konečnému ANO, zjistíte hned při první zkušební jízdě. Doporučujeme trasu s horším povrchem, kde se obvykle láme chleba…

Už teď se těšíme na silnější zážehový čtyřválec, ale hlavně na turbodiesel, který by se mohl některé výše popsané nectnosti eliminovat. Má se totiž podle Chevroletu stát silnou zbraní i na trhu firemních aut.

obrázek [555 x 350]  
První cena vozu319.900,- (Base, 1.6 16V 83 kW)
První cena vozus testovanou motorizací319.900,- (LS, 1.6 16V 83 kW)
Základní cena testovaného vozu345.900,- (LS, 1.6 16V 83 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků368.900,- (LS, 1.6 16V 83 kW)

Plusy

 • Design
 • Vzhled a provedení interiéru
 • Přímé řízení
 • Rozměry interiéru
 • Pětiletá záruka
 • Cena
 • Bohatá bezpečnostní i komfortní výbava

Minusy

 • Sladění prvků odpružení vozidla
 • One-touch ovládání oken pouze při spouštění
 • Jednoduché uchycení víka zavazadelníku omezuje jeho užitečný objem
 • Neochota motoru ke spolupráci do 3000 min-1
 • Kontakt kolen s ovladačem klimatizace
 • Jen 6letá záruka na neprorezivění karoserie
Spolupracujeme s TipCars.com

Chevrolet Cruze 1,6 (83 kW)

Cena v základní výbavě: 345 900 Kč Cena v testované výbavě: 368 900 Kč

Základní výbava:ABS s rozdělovačem brzdných sil EBD a systém elektronické kontroly stability ESC, přední, boční a okenní airbagy, dálkové ovládání centrálního zamykání dveří, dělené sklopné zadní sedadlo 60/40, denní svícení, výškově a podélně nastavitelný volant, ocelové ráfky 6,5Jx16; kryty kol; pneumatiky 205/60 R16, úchyty ISOFIX na krajních zadních sedadlech, dětská pojistka, rádio s přehrávačem CD-MP3, 2 repro vpředu, 2 výškové repro, střešní anténa, plnohodnotná rezerva, výškově nastavitelné sedadlo řidiče i spolujezdce, čalounění látkové tmavé Flat, elektricky ovládaná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, imobilizér, vstup AUX pro připojení externího MP3 přehrávače ve středové konzole, tónovaná skla, vnější kliky dveří a vnější zpětná zrcátka v barvě karoserie, čalounění látkové tmavé Mesh, palubní počítač, úložná schránka spolujezdce osvětlená, úložná schránka na palubní desce uzavíratelná, klimatizace se vzduchovým filtrem, elektricky ovládaná okna vpředu i vzadu, loketní opěrka řidiče posuvná, s úložným prostorem a vstupem AUX

Výbava testovaného vozu:Metalický lak (+11.500,-Kč), Sada LS Plus - ráfky z lehkých slitin 16", ovládání rádia na volantu, přední mlhové světlomety, schránka na brýle na straně řidiče, zadní parkovací senzor, volant a řadicí páka v kůži (+18.000,-Kč)

Sedm nejdéle sloužících ministrů průmyslu. Jak si vedli? Sedm nejdéle sloužících ministrů průmyslu. Jak si vedli?

Pravděpodobný nový ministr průmyslu Jiří Havlíček…

Šance k rozvoji, nebo utopené peníze? Vzývaná i proklínaná vltavská cesta se otevírá Šance k rozvoji, nebo utopené peníze? Vzývaná i proklínaná vltavská cesta se otevírá

S lehkou nadsázkou lze říci, že nejdelší česká řeka…

Trump couvá. Chce zrušit hlasování o konci Obamacare Trump couvá. Chce zrušit hlasování o konci Obamacare

Americký prezident Donald Trump požádal šéfa Sněmovny…

 
Technické údaje
Motor Chevrolet Cruze 1,6 (83 kW)
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1598
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 86 / 6400
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 153 / 4200
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 185
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 11.8
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 9 / 5.5 / 6.8
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 450 / -
Objem nádrže (l):60
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1295 / 493
Rozměr pneu:205/60 R16
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4597
b) šířka (mm): 1788
c) výška (mm): 1477
d) rozvor (mm): 2658
e) rozchod vpředu (mm): 1544
f) rozchod vzadu (mm): 1558
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 800 / 1110
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 570 / 850
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1010
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):920
k) šířka vpředu (mm): 1450
l) šířka vzadu (mm): 1410
délka sedáku vpředu (mm): 480
délka sedáku vzadu (mm): 450
výška opěradla vpředu (mm): 600
výška opěradla vzadu (mm): 640
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
Hodnocení Chevrolet Cruze 1,6 (83 kW)
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 8
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 9
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 9
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 7
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 6
Tah v nižších otáčkách: 6
Výkon ve vyšších otáčkách: 7
Hlučnost v nižších otáčkách: 7
Hlučnost v vyšších otáčkách: 7
Spotřeba: 7
Odstupňování převodovky: 7
Snadnost řazení: 7
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 7
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8
Přenos hnací síly na vozovku: 8
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 7
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 5
Variabilita zavazadlového prostoru: 6
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 9
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,42
 Doporučujeme
Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce? Nová technika podrobně! Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce?

Od roku 2005 sázel Mercedes-Benz u šestiválců výhradně na…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
Vybrali jsme 10 současných aut s nejodvážnějšími světlomety a svítilnami Vybrali jsme 10 současných aut s nejodvážnějšími světlomety a svítilnami

V našem výběru najdete deset současných aut, u kterých se…

Budoucí elektromobil Škody se vynořuje ze tmy. Zde je silueta Budoucí elektromobil Škody se vynořuje ze tmy. Zde je silueta

Koncept vozu bude mít svoji premiéru na autosalonu v…

 
Video: Při bouračce v BTCC to odnesla i věž s kameramanem Video: Při bouračce v BTCC to odnesla i věž s kameramanem

Létající Chevrolet Cruze při závodě ve Snettertonu smetl…

  
S Volkswagenem Golf R v ledovém království: Drifty, bouračky a Bam Bam! (+videa)

S Volkswagenem Golf R v ledovém království: Drifty, bouračky a Bam Bam! (+videa)

Dnes 08:00

Chcete-li zažít pravé zimní automobilové radovánky, vyrazte do Švédska.
Blesk.cz

U metra v Lille střílel z auta maskovaný muž: 3 zranění včetně dítěte

U metra v Lille střílel z auta maskovaný muž: 3…

Při střelbě v severofrancouzském městě Lille byli v pátek večer zraněni tři lidé. Místní média hovoří o tom, že…

Příchod letního času přináší únavu, roztěkanost a nervozitu. Co vám pomůže?

Příchod letního času přináší únavu, roztěkanost a…

Tento víkend bude o hodinu kratší. Připravte se, že budete míň nejméně týden problém se spánkem, budete se cítit…

 

iSport.cz

Zápas č. 1 000, nula i další rekord. Buffon si osladil výhru s Albánií

Zápas č. 1 000, nula i další rekord. Buffon si…

Italští fotbalisté v kvalifikaci mistrovství světa doma porazili Albánii 2:0. Brankář Gianluigi Buffon v Palermu…

Chomutov - Třinec 5:3. Domácí senzačně obrátili a jsou v semifinále

Chomutov - Třinec 5:3. Domácí senzačně obrátili a…

Chomutov slaví historický postup do semifinále Tipsport extraligy! Ačkoliv to v šestém utkání zrovna…

 

Reflex.cz

Udej svého živnostníka: Účtenková loterie oživuje protektorátně-komunistické práskačství

Udej svého živnostníka: Účtenková loterie oživuje…

Od poloviny letošního roku odstartuje ministerstvo financí pseudoloterijní hru s názvem Účtenkovka. Že půjde…

U tureckých břehů se utopilo 12 migrantů, čtyři se pohřešují

U tureckých břehů se utopilo 12 migrantů, čtyři se pohřešují

U tureckých břehů se dnes utopilo 12 migrantů, včetně pěti dětí, poté, co se s nimi převrátil gumový člun. Další…