Chevrolet HHR LT – Řiďte jej s nadhledem

Chevrolet HHR LT – Řiďte jej s nadhledem

 
 

Rozhodně není nejžhavější novinkou posledních dnů, ale i tak dokáže tento vysoký baculatý kombík upoutat pozornost všude, kde se objeví.

Světová premiéra vozu, který je na domácí půdě označován jako kompaktní retro kombi, se odehrála na autosalonu v Los Angeles v roce 2005. General Motors tímto vozem poněkud opožděně reagovalo na úspěch konkurenčního Chrysleru PT Cruiser. Za vzhled Chevroletu HHR je zodpovědný designér Bryan Nesbitt, který do General Motors přišel od Chrysleru, kde stvořil právě PT Cruiser. Při návrhu HHR dostal poněkud volnější ruku a také více modelářské hlíny. HHR je ve srovnání s PT Cruiserem větší a jeho tvary se ještě odvážněji přibližují klasickým americkým vozům čtyřicátých let. Automobilka ve svých tiskových materiálech při uvedení HHR na domácím i evropském trhu významně zdůrazňovala, že hlavní inspirací při návrhu designu byl Chevrolet Suburban z roku 1949, a že zkratka HHR znamená „Heritage High Roof“, což může být volně přeloženo jako Dědictví vysoké střechy.

V USA si zákazníci Chevroletu mohou vybírat ze tří stupňů výbavy, tří motorizací a také se rozhodnout mezi osobní pětimístnou prosklenou verzí nebo dodávkovým provedením bez druhé řady sedadel a plechovými boky. HHR pro severoamerický trh je k dispozici s výbavami LS, LT a SS a zážehovými čtyřválcovými motory o objemech 2,2 litru (104 kW/140 k), 2,4 litru (125 kW/170 k) a třetí pohonnou jednotku znají například majitelé Opelu GT, protože se jedná o přeplňovaný čtyřválec 2,0 l (194 kW/260 k), který je určen pro verzi SS. V Evropě se zájemce o HHR příliš dlouho rozmýšlet nemusí, protože zde je nabízena pouze osobní verze LT s motorem o objemu 2,4 l (125 kW/170 k), který je standardně kombinován s manuální pětistupňovou převodovkou nebo za příplatek dodávanou čtyřstupňovou automatickou převodovkou. Vzhledem k tomu, že s automatickou převodovkou HHR již naším testem prošel, přichází na řadu standardní verze s manuální převodovkou.

obrázek [555 x 330]
 

Návrat do čtyřicátých let

Design Chevroletu HHR má rozhodně největší úspěch u dětí a všech v nichž ještě kousek dítěte zůstal. Díky vybouleným blatníkům a zaoblené kapotě s výraznou chromovanou maskou jednoduše nemůže zapadnout mezi současnou konfekci a u ostatních účastníků silničního i chodníkového provozu způsobuje známý syndrom automaticky se otáčejících hlav a u méně informovaných jedinců i vyřknutí otázky „Co to bylo?“ . Speciálně českou reakcí na Chevrolet HHR je vzpomínka na televizní seriál „Sanitka“ a vozy Škoda 1200/1201/1202 STW, které americké kombi silně připomíná svými zaoblenými tvary.

Exteriér Chevroletu, ale nepřináší pouze radosti z nadšených reakcí okolí nebo zálibného sledování křivek karoserie, a tak například po opuštění myčky je zcela jasné, že její konstruktéři nepočítali s tím, že by mezi její kartáče někdy zavítal automobil s designem odpovídajícím módě čtyřicátých let, s tím výsledkem, že auto je ne zcela dokonale umyto třeba za předními blatníky. Malá okna ve spojení s blatníky trčícími na všechny strany pak mohou ze začátku způsobit, že ne vždy zaparkujete úplně podle svých představ, ale v tomto případě jde hlavně o zvyk.

Hlavně v pohodě

obrázek [300 x 341] Interiér Chevroletu HHR pro většinu zhýčkaných evropských novinářů představuje naprostou tragédii a je odrazem rozkládajícího se amerického automobilového průmyslu. Podívejme se na to ale trochu jinak a také si připomeňme, že tento model je primárně určen pro trh USA, kde jsou poněkud jiná měřítka než v Evropě a především ceníková cena základní verze začíná částkou 19.380 amerických dolarů (nyní zhruba 432.000,- Kč). Vzhledem ke skutečnosti, že HHR opravdu nemá být luxusním zástupcem značky, ale spíše levným kombi s retro tvary, pak už pohled do interiéru, kde vládnou tvrdé černé plasty nemusí být tak tragický.

Další chybou při porovnání s konkurencí se může stát postavení HHR čelem evropským a asijským MPV. V takové konkurenčním prostředí může Američan jedině zmizet, jinak bude utlučen variabilitou konkurenčních interiérů. Pokud se na HHR podíváte jako na kombi, pak zjistíte, že až tak moc nepraktický není.

Jak se v tom tedy vlastně sedí a cestuje? Díky vysoké střeše a sice krátkým, ale v dostatečném úhlu otevíraným dveřím, se na přední i zadní sedadla spíše vstupuje. Sedadla se sice chlubí koženým čalouněním, ale nemají žádné boční vedení. Jenže to stejně nakonec nebudete postrádat! Dokonce i při delších cestách se vám bude sedět pohodlně. Sedadlo řidiče má elektricky stavitelný posuv směrem vpřed a vzad, stavitelnou výšku a bederní podpěru, pouze sklon opěradla se nastavuje manuálně.

Volant, který znají dokonce i řidiči Corvetty, je stavitelný pouze výškově, ale najít v HHR tu správnou polohu pro řízení není problém. Výhled z vozu omezují masivní sloupky karoserie a řidiči zvyklí na současné automobily budou mít pocit, že zasklená plocha je malá. Palubní deska je skutečným královstvím černého plastu. Před řidičem z ní nesměle vystupují přístroje, mezi nimiž má dominantní postavení rychloměr, kterému sekunduje otáčkoměr, tuto dvojici po stranách doplňují teploměr s palivoměrem a ve spodním řádku je displej palubního počítače.

Na středové konzole je umístěno koncernově rozšířené autorádio s CD i MP3 přehrávačem a pod ním je ovládání manuální klimatizace. Ještě níže je umístěno ovládání stahování všech čtyř oken, jehož piktogram připomíná kuchyňský sporák.

Velké plus si HHR zaslouží za skutečně funkční vyhřívání předních sedadel, která hřejí nejen prostřednictvím sedáků, ale i v bederní oblasti opěradel. Na zadním sedadle jsou sice tři bezpečnostní pásy, ale již počet hlavových opěrek jasně signalizuje, že pohodlně si zde posedí jen dva cestující. Zadní sedadlo je rovněž důkazem tvrzení, že HHR není MPV ale jen vysoké kombi, protože je děleno v poměru 60:40 a není ani posubné ani vyjímatelné.

Zavazadlový prostor by mohl udělat svým základním objemem 638 litrů radost nejednomu českému chalupáři a usměv na jeho tváři rozhodně vykouzlí hodnota 1634 litrů, jíž je docíleno po sklopení zadních sedadel. Po jednoduchém zatáhnutí za pojistku v opěradle a jeho překlopením na sedák vznikne zcela rovná i když poněkud výše umístěná podlaha zavazadlového prostoru. Přímo za zadními sedadly jsou v podlaze dvě schránky na drobnosti a pod plastovou podlahou je ještě jeden úložný prostor. Falešná podlaha může být z vozu úplně vyjmuta nebo může posloužit jako tuhý kryt zavazadelníku. Prostor pro zavazadla je v HHR při obsazení všech sedadel dlouhý 980 mm, po sklopení druhé řady sedadel nabídne na délku 1900 mm, jeho šířka je 1050 mm, výška po spodní linii oken je 420 mm a po strop 860 mm. Po otevření pátých dveří je zavazadelník přístupný otvorem vysokým 760 mm a širokým 1000 mm. Nákladová hrana je 700 mm nad zemí a vyjímatelná podlaha zavazadlového prostoru je ve stejné úrovni. Nejnižší bod pátých dveří je po jejich otevření 1830 mm nad zemí.

obrázek [555 x 340]
 

Pouze na benzín

Jak už bylo zmíněno výše, zájemce o HHR má v Evropě výrazně usnadněn výběr a pod kapotou vždy objeví napříč uložený atmosférický zážehový čtyřválec o objemu 2,4 litru. Tato pohonná jednotka disponuje výkonem 125 kW (170 k) při 6200 min-1 a točivým momentem 222 Nm při 4800 min-1. Síla motoru byla u testovaného vozu na kola přední nápravy přenášena prostřednictvím pětistupňové manuální převodovky, s níž podle výrobce HHR dosahuje maximální rychlosti 180 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 9,1 s. Spotřeba je podle firemních materiálů ve městě 11,7 l, mimo město 6,8 l a v průměru 8,6 l na 100 km.

Během testu jsme s HHR ujeli přes 400 km a například na trase kdy jsme z Turnova do Mladé Boleslavi jeli rychlostí okolo 120 km/h a potom z Mladé Boleslavi přes Mělník na okraj Prahy po okresních silnicích rychlostí do 90 km/h dosáhli spotřeby 6,8 litru benzinu na 100 km. Při pohybu v centru Prahy se spotřeba pohybovala od 8,0 do 9,0 litrů benzinu na 100 km. Při jízdě po dálnici ustálenou rychlostí 100 km/h na pátý rychlostní stupeň hlásí otáčkoměr 2400 ot./min. a při rychlosti 130 km/h točí motor 3500 ot./min. Při těchto rychlostech si HHR řekne o 6,9 l benzinu na 100 km, resp. o 11 l na 100 km.

obrázek [300 x 281] Jízdní vlastnosti Chevroletu HHR jsou typicky americké, což znamená, že se jedná o automobil zaměřený především na pohodlnou jízdu, který díky výkonu 125 kW (170 k) umí dostatečně rychle zmizet od semaforů a překvapit nejednoho skeptika, čekajícího, že se archaicky vyhlížející krabice pouze lenivě rozjede. Pokud se dostanete do míst plných zatáček je třeba zvolnit díky výrazně nedotáčivému naladění, řízení bez výraznější zpětné vazby a koneckonců i kvůli vyššímu těžišti. Chevrolet prakticky každého řidiče nenásilnou formou přesvědčí k uvolněnému stylu jízdy, kdy se po okresních silnicích bude pohybovat rychlostmi mezi 80 a 90 km/h a po dálnicí pojede rychleji než 120 km/h jen v případě, že opravdu spěchá. Nejpohodlnější je HHR v rychlostech okolo 100 km/h, což je celkem logické vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o automobil navržený primárně pro severoamerický trh a tedy pro provoz, kde je i na dálnicích rychlost většinou omezena na 60 mil v hodině (96 km/h). Při rychlostech nad 130 km/h – se kterými se zřejmě příliš nepočítalo - navíc do interiéru začíná pronikat nepříjemný aerodynamický hluk.

Kolik to stojí?

obrázek [300 x 283] Během týdne, kdy jsme měli HHR k dispozici, byly hlavní otázky okolí dvě: „Co to je?“ „Kolik to stojí?“ . Po odpovědi na první otázku většinou následovalo zaujaté prohlížení Chevroletu a po odpovědi na druhou otázku přišlo nevěřícné kroucení hlavou. V současnosti totiž přijde HHR v provedení LT s manuální pětistupňovou převodovkou na 464.900,- Kč. Za tuto cenu dostanete vůz s bohatou standardní výbavou, zahrnující například čelní, boční a hlavové airbagy, elektronický stabilizační systém ESP, protiprokluzový systém TCS (ASR), ABS, sedmnáctipalcová litá kola, elektricky ovládaná okna v předních i zadních dveřích, elektricky ovládaná vnější zpětná zrcátka, autorádio s CD i MP3 přehrávačem, 7 reproduktorů, klimatizaci, elektricky stavitelní sedadlo řidiče, vyhřívání předních sedadel a další. Nabídka příplatkové výbavy obsahuje jen metalické laky za 13.000,-Kč, elektricky ovládané střešní okno za 20.000,- Kč a automatickou převodovku za 50.000,- Kč.

Závěr

Chevrolet HHR se rozhodně nestane masovou záležitostí českých silnic, což ani není záměrem dovozce, který má tento model ve své nabídce spíše pro posílení mezinárodní image značky. Zákazníci, kteří se pro tento model rozhodnou, si jej vyberou především pro jeho vzhled, ale nakonec je nezklame ani jeho užitná hodnota, protože interiér pohodlně odveze čtyři dospělé cestující i s jejich zavazadly. HHR navíc nabídne i přijatelně dynamickou jízdu s přijatelnou spotřebou paliva.

Související články:

První cena vozu464.900,- Kč (HHR LT, 2,4 16V, 125 kW )
První cena vozu s testovanou motorizací464.900,- Kč (HHR LT, 2,4 16V, 125 kW)
Základní cena testovaného vozu464.900,- Kč (HHR LT, 2,4 16V, 125 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků477.900,- Kč (HHR LT, 2,4 16V, 125 kW)

Plusy

 • Design karoserie
 • Jízdní komfort
 • Pohodlná sedadla
 • Odezva motoru na sešlápnutí plynového pedálu
 • Zvuk motoru
 • Objem zavazadlového prostoru

Minusy

 • Omezený výhled
 • Plasty v interiéru
 • Nízko výklopné páté dveře
Spolupracujeme s TipCars.com

Chevrolet HHR LT

Cena v základní výbavě: 464 900 Kč Cena v testované výbavě: 477 900 Kč

Základní výbava:Airbagy – přední, boční a okenní, tříbodové bezpečnostní pásy vpředu výškově nastavitelné, ochrana proti krádeži, ABS, protiprokluzový systém TCS (ASR), systém elektronické kontroly stability ESP, přední mlhové světlomety, systém kontroly tlaku v pneumatikách, úchyty ISOFIX na krajních zadních sedadlech, dětská pojistka, ochrana proti vybití baterie, výškově nastavitelný volant, posilovač řízení s proměnlivým účinkem, palubní počítač, tempomat, dálkově ovládané centrální zamykání, elektricky ovládaná okna, elektricky ovládaná vnější zpětná zrcátka, elektricky vyhřívané zadní okno, vnitřní zpětné zrcátko se samočinným zacloňováním, klimatizace, rádio s přehrávačem CD MP3 a vstupem AUX, ovládání rádia na volantu, 7 reproduktorů, elektrická zásuvka vpředu a vzadu, sedadlo řidiče elektricky nastavitelné (8 parametrů), sedadlo spolujezdce manuálně nastavitelné (4 parametry), sklopné, vyhřívané sedadlo řidiče a spolujezdce, dělené sklopné zadní sedadlo 60/40, kožené potahy sedadel, volant a hlavice řadící páky v kůži, středová konzola s držákem nápojů vpředu a vzadu, zapalovač cigaret a popelník, zatmavená skla zadních dveří a dveří zavazadlového prostoru, zadní stěrač, chromový kit (maska chladiče, madlo zavazadlového prostoru, střešní ližiny), vnější kliky dveří chromované, vnější zpětná zrcátka chromovaná, koncovka výfuku 3,5" chromovaná, dojezdová rezerva, disky kol z lehké slitiny 17'' lakované

Výbava testovaného vozu:Metalický lak – oranžová Sunburst (+ 13.000,-Kč)

Zabezpečení auta proti krádeži: jeden systém, na který se můžete spolehnout Zabezpečení auta proti krádeži: jeden systém, na který se můžete spolehnout

Možná už jste o zabezpečení svého auta přemýšleli. Možná…

Gruzínský cukrovar propustil stovky zaměstnanců kvůli plánované těžbě kryptoměn Gruzínský cukrovar propustil stovky zaměstnanců kvůli plánované těžbě kryptoměn

Cukrovar společnosti Agara Sugar Company ve stejnojmenném…

Merkelová a Peňa Nieto ocenili obchodní dohodu Evropské unie s Mexikem Merkelová a Peňa Nieto ocenili obchodní dohodu Evropské unie s Mexikem

Německá kancléřka Angela Merkelová a mexický prezident…

Švýcarská pošta investuje ve Francii a prodělává miliony Švýcarská pošta investuje ve Francii a prodělává miliony

Švýcarská pošta se čtrnáct let věnuje zahraničnímu…

 

Štítky Chevrolet Testy MPV

Technické údaje
Motor Chevrolet HHR LT
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2399
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 125 / 6200
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 222 / 4800
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 180
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 9.1
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 11.7 / 6.8 / 8.6
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 638 / 1634
Objem nádrže (l):61
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1510 / 383
Rozměr pneu:215/50 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4475
b) šířka (mm): 1755
c) výška (mm): 1588
d) rozvor (mm): 2631
e) rozchod vpředu (mm): 1491
f) rozchod vzadu (mm): 1491
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 870 / 1100
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 640 / 850
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 990
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):970
k) šířka vpředu (mm): 1480
l) šířka vzadu (mm): 1470
délka sedáku vpředu (mm): 510
délka sedáku vzadu (mm): 480
výška opěradla vpředu (mm): 570
výška opěradla vzadu (mm): 560
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Chevrolet HHR LT
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 8
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 7
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 7
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 6
Odkládací plochy: 7
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 5
Výhled vzad: 6
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 7
Výkon ve vyšších otáčkách: 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 7
Odstupňování převodovky: 7
Snadnost řazení: 7
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 7
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 9
Přenos hnací síly na vozovku: 9
Účinnost brzd: 7
Velikost zavazadlového prostoru: 10
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 9
Variabilita zavazadlového prostoru: 9
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,65
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Nejrychlejší Dacia Duster měla 850 koní vyladěných pro Pikes Peak Nejrychlejší Dacia Duster měla 850 koní vyladěných pro Pikes Peak

Před zadní nápravou přepracovaný vidlicový šestiválec…

Land Rover Defender Pick-up půjde po krku Mercedesu X a VW Amarok Land Rover Defender Pick-up půjde po krku Mercedesu X a VW Amarok

Koncern JLR letos představí zbrusu nového nástupce…

 Chevrolet HHR 2,4 16V (125 kW): Výprodej skladových vozů s cenou od 306.450,-Kč Chevrolet HHR 2,4 16V (125 kW): Výprodej skladových vozů s cenou od 306.450,-Kč

Dovozce značky Chevrolet zlevnil model HHR již na podzim…

Chevrolet zlevnil HHR: Nové ceny začínají na 464.900,-Kč Chevrolet zlevnil HHR: Nové ceny začínají na 464.900,-Kč

Cena je od října bezmála o 150 tisíc nižší, bohatá výbava…

  
BMW budou stále chytřejší, ale autonomní technologie jsou daleko, říká člen představenstva

BMW budou stále chytřejší, ale autonomní technologie jsou daleko, říká člen představenstva

Včera

Přestože mnichovská značka plánuje v budoucnu stavět stále inteligentnější vozy, plně autonomní auta jsou prý ještě hodně vzdálená.
Blesk.cz

Zachránkyně knedlíků v Chicagu: Znovu otevřela restauraci českých krajanů

Zachránkyně knedlíků v Chicagu: Znovu otevřela…

Už už to vypadalo, že v Chicagu, které je jakousi „mekkou“ českého přistěhovalectví do USA, ztratí milovníci…

Nejdřív horečka, pak jednotka intenzivní péče: Petře ochrnula půlka obličeje z klíštěte

Nejdřív horečka, pak jednotka intenzivní péče: Petře…

Příroda se po zimě probouzí. A s ní se probouzí i klíšťata, která již nyní vykazují svou aktivitu. To se stalo…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů, skupiny, play off

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů,…

Rok 2018 přináší sportovním fanouškům jeden vrchol za druhým. Po únorové olympiádě v Jižní Koreji odstartuje v…

Brankář Slavie Kolář: Bod je málo. Chtěli jsme stíhat Plzeň, to se nepodařilo

Brankář Slavie Kolář: Bod je málo. Chtěli jsme…

Byl to pro něj zvláštní zápas. Gólman Ondřej Kolář v zimě přestoupil z Liberce do Slavie, teď se pod Ještěd…

 

Reflex.cz

Vzpomínka na Pavla Šruta: Lichožrouti, ponožky a ilustrace

Vzpomínka na Pavla Šruta: Lichožrouti, ponožky a ilustrace

PAVEL ŠRUT A GALINA MIKLÍNOVÁ jsou, pokud jde o dětské knížky, dvojjediná bytost – za posledních deset let jich…

Nindžové, zabijáci ze stínů, bojovníci, kteří nechtěli bojovat. Kdo skutečně byli?

Nindžové, zabijáci ze stínů, bojovníci, kteří…

Legendární japonští bojovníci jsou opředeni řadou mýtů a polopravd. Nindžům jsou často přisuzovány téměř…