Citroën DS5 1,6 THP 200 – Art de Vivre

Citroën DS5 1,6 THP 200 – Art de Vivre

 
 

Na prvním místě naprosto přede vším je u DS5 jeho vzhled. Nejvýkonnější zážehová motorizace spolu s bohatou výbavou jej pouze doplňují.

Automobilce Citroën se opět podařilo vytvořit stroj, který naprosto vyčnívá z dnešní poměrně pestré nabídky vozů všech světových značek a přitahuje k sobě pozornost široké veřejnosti. Zatímco většina konkurentů k něčemu takovému potřebuje propojit design s řadou složitých technických novinek, Citroën si vystačí s designem, který moderní technika jen vhodně doplňuje.

V případě Citroënu DS5 právě toto platí téměř na sto procent. Jistě odpůrci tohoto tvrzení upozorní na verzi Hybrid4 Airdream, ale to je jen jedna z několika motorizací tohoto modelu.

Při pohledu na testovaný DS5 s nejvýkonnější nabízenou zážehovou motorizací 1,6 THP 200 ve spojení se šestistupňovou manuální převodovkou a vrcholným stupněm výbavy označeným Sport nenarazíte prakticky na žádné technické výstřelky. Motor, převodovka, řešení podvozku, armáda asistenčních systémů, to všechno jsou prvky, s nimiž jsme již v některém z předchozích Citroënů, resp. zástupců koncernu PSA měli tu čest.

obrázek [600 x 356]  

I přesto k sobě DS5 přitahuje stejnou pozornost jako nejnovější italské supersporty, které mají ve svém znaku vzpínajícího se koně nebo býka. Důvodem je samozřejmě design, kterým se DS5 vymanil z přesně daných mantinelů jednotlivých kategorií.

Socha na čtyřech kolech

O Citroënu DS5 by se mi chtělo prohlásit, že je typickou ukázkou francouzského přístupu k designu automobilů, ale právě zde je háček. Jeho tvůrcem je britský architekt Andrew Cowell. Ten si práci na aktuálním vrcholu řady DS skutečně užíval a je na své dílo patřičně hrdý.

Exteriér DS5 nabízí od předního nárazníku až po záď oblé plynule tvarované plochy, které jen tu a tam naruší jemná vlnka. Protipólem těmto liniím jsou ostré tvary světlometů nebo chromované lišty po stranách kapoty, které přecházejí až do sloupků karoserie. Výsledkem je atraktivní koktejl tvarů, který ukrývá vyvážené proporce vozu.

V kokpitu

Stejně ohromující jako exteriér je i interiér DS5, který řidiče a jeho předního spolujezdce po usednutí do sedadel doslova obejme. Palubní deska spolu s vysokým a širokým středovým tunelem sice zaujmou svými tvary, ale v podstatě zachovávají konvenční rozmístění většiny ovládacích prvků.

obrázek [600 x 355]  

Přístrojový štít nabízí zajímavou kombinaci analogového rychloměru s řadou digitálních displejů. O rychlosti, jakou se vůz pohybuje je řidič informován rovnou třikrát. Klasickou ručičku rychloměru doplňují digitální číslice umístěné pod ní a pro jistotu se rychlost zobrazuje i na průhledovém displeji.

Středová konzole s ovládáním autorádia a klimatizace může působit na první pohled nepřehledně, ale jde jen o první dojem. Z řady tlačítek jich častěji budete používat jen pár a v případě autorádia stejně dáte přednost ovladačům na volantu.

Středový tunel s množstvím elegantních ovladačů a jeho zrcadlový obraz pod stropem může rovněž při prvním setkání působit nepřehledně, ale i zde se zorientujete velmi rychle. Po pár kilometrech si budete hrát s ovládáním slunečních clon prosklené střechy umístěným nad hlavou jen pro ten pocit, že mačkáte čudlíky pod stropem stejně jako pilot v letadle.

V každém případě budou v interiéru Citroënu DS5 při seznamování s množstvím ovládacích prvků ve výhodě řidiči, kteří již měli tu čest s některým současným strojem francouzské značky. A to i přesto, že v DS5 prakticky nenarazíte na ovladač, který by byl použit v některém z Citroënů bez označení DS.

Usaďte se

Nalezení ideální pozice za podélně i výškově stavitelným volantem za pomoci elektricky stavitelného sedadla není pro jedince s výškou okolo 185 cm problém. Dokonce ani při nejnižší poloze sedáku si nebude při pohledu z nízkých bočních oken s vysoko umístěnou spodní hranou připadat, že je v interiéru utopen. O něco horší je to při pohledu šikmo vpřed skrz rozdělený A-sloupek.

obrázek [300 x 361] Daní za výjimečný design je nepřehledná karoserie. Dostat DS5 do oka a mít přehled o jejích rozích bude chtít trochu více času, než nabízí necelý týden testování. Během něj jsem se v úzkých prostorách a při podélném parkování do řady aut raději spoléhal na parkovací asistenty a zadní kameru.

V případě zadních sedadel jde DS5 tak trochu ve stopách svých menších sourozenců DS4 a DS3. Ve druhé řadě je sice prostor pro tři cestující, ale ti se zde rozhodně nebudou cítit tak komfortně jako jejich kolegové vpředu. Atmosféru na zadním sedadle sice mohou vylepšit výdechy klimatizace v zadní straně středového tunelu nebo rozměrné střešní okno s elektricky ovládanou roletkou, ale radost z pobytu zde mírně kazí krátký prostor pro nohy. Jízdu na zadním sedadle si tak budou užívat spíše majitelé drobnějších postav.

Zavazadlový prostor o základním objemu 468 litrů je připraven pojmout zavazadla i na hodně dlouhou dovolenou, ale i zde lze narazit na skutečnost, že v případě DS5 jde o styl. Zadní výklopnou stěnu nehyzdí žádná klika nebo prohlubeň, pod kterou by se ukrývala a pro její otevření musíte použít klíček nebo tlačítko vlevo pod volantem.

Benzin, manuální převodovka a 200 koní

Přeplňovaný zážehový čtyřválec 1,6 THP může sice působit jako poněkud malá pohonná jednotka pro vůz velikosti Citroënu DS5 a jistě se najde řada těch, kteří by pod jeho kapotou mnohem raději viděli třeba třílitrový atmosférický šestiválec. Na obranu DS5 lze zabrousit do historie a připomenout, že v přídi klasického DS z let 1955 až 1975 by více jak čtyři válce rovněž hledali marně. Pravda jeho motory byly atmosférické a měly objem od 1,9 do 2,3 litru.

Vrcholná benzinová motorizace DS5 nabízí z objemu 1,6 litru výkon 147 kW (200 k) a ve spojení s manuální šestistupňovou převodovkou je s maximální rychlostí 235 km/h a zrychlením z 0 na 100 km/h za 8,2 s nejrychlejší verzí tohoto modelu.

O DS5 s 200koňovou šestnáctistovkou lze jednoduše říci, že jede pěkně. Výkon motoru budete s chutí využívat především při dálničních přesunech. Na okresních silnicích vás bude těšit dostatečná výkonová rezerva, která vám v případě potřeby umožní rychlé a bezpečné předjíždění.

obrázek [600 x 294]  

Téměř 1,5 tuny těžký automobil může nabídnout i poměrně slušné hodnoty spotřeby paliva, které samozřejmě závisí především na práci s plynovým pedálem. Při jízdě po dálnici ustálenou rychlostí 100 km/h nám palubní počítač hlásil průměrnou spotřebu 5,6 litru benzinu na 100 km, zatímco otáčkoměr uváděl 2500 min-1. Povolené dálniční maximum 130 km/h znamená zvýšení průměrné spotřeby na 8,9 l benzinu na 100 km a motor točí 3250 min-1.

Citroën DS5 s přeplňovanou šestnáctistovkou rozhodně není žádným sportovcem, ale spíše rychlým cestovním strojem na dlouhé tratě. Tomu do jisté míry odpovídá i nastavení podvozku. Ten díky klasickým tlumičům představuje mírné zklamání pro příznivce značky očekávající v tomto modelu hydropneumatické odpružení.

Podvozek se může nakonec stát největší slabinou Citroënu DS5 v boji o náročného zákazníka. Přední náprava vozu s motorem 1,6 THP sice odvádí svou práci dobře i na nekvalitním povrchu a to i navzdory 19palcovým kolům, ale zadní náprava potřebuje k bezchybné činnosti kvalitní asfalt a ten je v našich končinách stále v menšině. Na nekvalitním povrchu pronikají do interiéru tlumené rázy od zadních kol.

Pochvalu si DS5 zaslouží za odhlučnění interiéru. V případě motoru do interiéru proniká jeho zvuk jen při vysokých otáčkách. Zvuky okolního světa jsou velmi dobře utlumeny a pronikají k posádce vozu jakoby z dálky. Mírně vylepšit by si ještě zasloužilo odhlučnění zadních kol, zatímco v případě předních je na velmi dobré úrovni.

obrázek [600 x 375]  

Umění žít

Citroën DS5 lze i přes britský původ jeho tvůrce označit za ukázku francouzského Art de Vivre, čili umění žít. Tento automobil si totiž určitě nebudete pořizovat pro jeho praktické přednosti, ale s úsměvem podepíšete objednávku, protože se vám líbí jeho karoserie a chcete si užívat atmosféru, kterou nabízí jeho interiér.

Právě kvůli designu odpustíte DS5 jeho vyšší cenu i konstrukci podvozku, která vám i přes svou jednoduchost poskytne slušný cestovní komfort a nebude vám vadit ani nepřehledná karoserie nebo méně prostoru pro nohy zadních cestujících.

Všechny zmíněné nedostatky jsou totiž jen velmi malou daní za skutečnost, že můžete vlastnit výjimečný automobil, který nabízí styl srovnatelný s vozy výrazně dražších značek a přitom je použitelný pro každodenní provoz.

Druhý pohled (Lukáš Vaverka)
Ve srovnání s dříve testovanou DS5, která měla motor 2,0 HDi a automatickou převodovkou, je 200koňový 1,6 THP téměř ve všem o kus lepší. To je ale relativní hodnocení, které nemůže být zárukou špičkového výsledku – a také není. DS5 je s nejsilnějším benzinovým motorem výrazně živější, o dost obratnější a v neposlední řadě znatelně komfortnější. Její podvozek totiž není tak absurdně vytvrzený, aby poskakoval i na běžných nerovnostech. Přesto to chce pořádnou dávku marnotratnosti, abyste si za 900 tisíc koupili auto, které tak výrazně spoléhá na svůj vzhled a nekonvenční postupy.
První cena vozu699.900,- Kč (Design 1,6 THP 155 AT, 120 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací879.900,- Kč (Sport 1,6 THP 200, 147 kW)
Základní cena testovaného vozu879.900,- Kč (Sport 1,6 THP 200, 147 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků879.900,- Kč (Sport 1,6 THP 200, 147 kW)

Plusy

  • Výrazný design, za kterým se lidé otáčejí
  • Esteticky zdařilý interiér
  • Rozsáhlá sériová výbava testované verze Sport
  • Pohodlná přední sedadla
  • Neošizený prostor pro zavazadla

Minusy

  • Ve všech směrech nepřehledná karoserie
  • Podvozek nedokáže utajit svoji jednoduchou konstrukci
  • Omezený prostor na zadních sedadlech
  • Drobné ergonomické nedostatky
Rallye Dakar 2018
Spolupracujeme s TipCars.com

Citroën DS5 1,6 THP 200

Cena v základní výbavě: 879 900 Kč Cena v testované výbavě: 962 500 Kč

Základní výbava:ABS, EBD, EBA, samočinná aktivace výstražných světlometů při prudkém brzdění, ESP, ASR, pomoc při rozjezdu ve svahu (Hill Start Assist), Intelligent Traction Control (ITC), automatická elektrická parkovací brzda, detektor stavu tlaku vzduchu v pneumatikách, čelní a boční airbagy řidiče a spolujezdce s možností odpojení airbagu spolujezdce, hlavové airbagy pro první a druhou řadu sedadel, bezpečnostní pásy vpředu s pyrotechnickým předpínačem a omezovačem tahu, 3xbezpečnostní tříbodové pásy vzadu, na krajních sedadlech s omezovačem tahu, akustická a vizuální nezapnutého bezpečnostního pásu řidiče, akustická a vizuální signalizace rozepnutých bezpečnostních pásů spolujezdců vpředu a vzadu, 5x výškově nastavitelné opěrky hlavy (výklopné pro první řadu sedadel), 2x bezpečnostní úchyty ISOFIX pro upevnění dětských sedaček na krajních sedadlech druhé řady, automatické zamykání dveří za jízdy (automatická deaktivace v případě dopravní nehody), variabilní posilovač řízení, palubní počítač a ukazatel vnější teploty, analogové hodiny na přístrojové desce, programovatelný tempomat, omezovač rychlosti, přední a zadní parkovací asistent, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, Hands free přístup a startování vozu, elektricky ovládaná okna předních a zadních dveří se sekvenčním ovládáním a ochranou proti přiskřípnutí, elektricky ovládaná, vyhřívaná a sklopná vnější zpětná zrcátka s integrovanými LED bočního osvětlení, elektrická dětská pojistka, výškově a podélně nastavitelný kožený volant s prošíváním, hliníkové pedály a opěrka nohy, akustické čelní sklo, zatmavená skla zadních oken, vrstvená a akustická skla předních bočních oken, automatická dvouzónová klimatizace s výdechy pro druhou řadu sedadel, pylový a pachový filtr, přední mlhové světlomety s funkcí přisvícení do zatáček, LED integrované do předních světlometů – Day Running Light (DRL), bi-xenonové samonatáčecí světlomety s automatickou výškovou regulací, výsuvné ostřikovače světlometů, head-up barevný průhledový displej, osvětlení interiéru a zavazadlového prostoru, vnitřní zpětné zrcátko s automatickou clonou, automatické stěrače s dešťovým senzorem, samočinné rozsvícení světel za snížené viditelnosti, nastavitelné zpoždění zhasínání světlometů (funkce „Guide Me Home“), stěrač zadního okna, protisluneční clony s osvětlenými kosmetickými zrcátky, střešní okno „kokpit“ se třemi elektricky ovládanými protislunečními roletami, rádio RD5 s přehrávačem CD/MP3 (bi-tuner, AM/FM, RDS, přehrávač CD, 6x repro, ovládání na volantu, audio zásuvka typu jack, konektor USB, systém prostorového rozložení zvuku), sada Bluetooth (hands free, ovládání na volantu, integrovaný mikrofon), Citroën eTouch (mikrofon, reproduktor, karta SIM), navigace eMyWay se zpětnou parkovací kamerou (satelitní navigační systém GPS s barevným displejem 7" s kartografickým zobrazením, integrovaná mapa Evropy, Bluetooth), lavice ve druhé řadě sedadel se sklopným opěradlem děleným v poměru 2/3 – 1/3, elektricky nastavitelná bederní opěrka sedadla řidiče s masážní funkcí, elektricky nastavitelné sedadlo řidiče a spolujezdce (podélné nastavení, nastavení sklonu sedáku a opěradla, výška sedáku) s pamětí polohy pro sedadlo řidiče, manuálně nastavitelná délka přední části sedáku sedadla řidiče, vyhřívaná přední sedadla (3 stupně intenzity vyhřívání), středová loketní opěrka pro přední sedadla s úložným prostorem, středová loketní opěrka pro druhou řadu sedadel s držákem nápojů a otvorem na lyže, čalounění v kůži Claudia v provedení Sportlounge, kaplička sdruženého přístroje čalouněná v kůži, vkládané textilní koberečky, zapalovač a popelník, kryt zavazadlového prostoru, osvětlená přihrádka spolujezdce, zásuvka 12V ve druhé řadě sedadel, Pack Look (přední maska chladiče v černé barvě s chromovaným logem, přední nárazník v barvě karoserie s chromovaným dekorem ve spodní části, chromovaný dekor přídě zaoblený do tvaru šavle, okenní lišty bočních dveří a sloupky dveří v černé lesklé barvě, kryty a stojky vnějších zpětných zrcátek a vnější kliky dveří v barvě karoserie), chromované boční ochranné lišty, dvě chromované koncovky výfuku, ozdobné hliníkové prahové lišty předních a zadních dveří, sada pro bezdemontážní opravu defektu pneumatiky, 4 hliníkové disky kol „Cairns“ 8.5 x 19 s šedou matnou povrchovou úpravou, pneumatiky 235/40 R19

Výbava testovaného vozu:Pack Club: čalounění v luxusní kůži Club v provedení Bracelet s centrální částí sedáku a opěradla ve tvaru „náramku“, elektricky nastavitelné sedadlo řidiče a spolujezdce (podélné nastavení, nastavení sklonu sedáku a opěradla, výška sedáku) s pamětí polohy pro sedadlo řidiče, vyhřívaná přední sedadla (3 stupně intenzity vyhřívání), elektricky nastavitelná bederní opěrka sedadla řidiče s masážní funkcí v bederní oblasti, manuálně nastavitelná délka přední části sedáku sedadla řidiče a spolujezdce, kaplička sdruženého přístroje čalouněná v kůži, kožený volant s prošíváním, vkládané textilní koberečky (35.900,- Kč), Pack Safe Drive: systém varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu druhé generace (AFIL), automatické dálkové světlomety (13.900,- Kč), HiFi systém DENON: desetikanálový zesilovač 300W včetně dynamického zvuku a ekvalizéru, subwoofer 100W, 8 reproduktorů (14.900,- Kč), metalický lak (17.900,- Kč)

Krok blíž ke koalici. Němečtí sociální demokraté budou jednat s Merkelovou Krok blíž ke koalici. Němečtí sociální demokraté budou jednat s Merkelovou

Německo v neděli udělalo důležitý krok ke vzniku další…

Tálibánci zaútočili na mezinárodní hotel. Zabili čtrnáct cizinců a čtyři místní Tálibánci zaútočili na mezinárodní hotel. Zabili čtrnáct cizinců a čtyři místní

Počet obětí nočního útoku na mezinárodní hotel v Kábulu…

Hodnota nejdražší firmy světa může brzy přesáhnout bilion dolarů Hodnota nejdražší firmy světa může brzy přesáhnout bilion dolarů

Apple se v roce 2018 pravděpodobně stane první…

 
Technické údaje
Motor Citroën DS5 1,6 THP 200
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1598
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 147 / 5800
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 275 / 1700
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 235
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 8.2
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 8.9 / 5.5 / 6.7
Emise CO2:155
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 468 / -
Objem nádrže (l):60
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1430 / 620
Rozměr pneu:235/40 R19
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4530
b) šířka (mm): 1871
c) výška (mm): 1513
d) rozvor (mm): 2727
e) rozchod vpředu (mm): 1576
f) rozchod vzadu (mm): 1582
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 970 / 1140
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 580 / 820
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 960
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):890
k) šířka vpředu (mm): 1490
l) šířka vzadu (mm): 1480
délka sedáku vpředu (mm): 530
délka sedáku vzadu (mm): 460
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 650
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
 

Tapety


Přidat názorDiskuse: Citroën DS5 1,6 THP 200 – Art de VivreDoporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Toto je nová Škoda Fabia! Láká na premiéru v Ženevě Toto je nová Škoda Fabia! Láká na premiéru v Ženevě

Škoda Auto dnes zveřejnila první skicu modernizované…

Kia Stinger GT poměřila síly s BMW 640i a Porsche Panamera. Jak dopadla? Kia Stinger GT poměřila síly s BMW 640i a Porsche Panamera. Jak dopadla?

Korejské gran turismo Stinger GT absolvoval zajímavé…

 PSA končí s hydropneumatickým odpružením. Kvůli nákladům. PSA končí s hydropneumatickým odpružením. Kvůli nákladům.

Velké nebesky komfortní citroëny s hydropneumatickým…

Citroën DS 5LS R: 1.6 Turbo znamená 300 koní a 400 N.m Citroën DS 5LS R: 1.6 Turbo znamená 300 koní a 400 N.m

Pro dubnový pekingský autosalon si francouzská…

  
Jak levně garážovat auto: Temný život pod plachtou

Jak levně garážovat auto: Temný život pod plachtou

Dnes 18:40

Sehnat při dnešních cenách nemovitostí garáž je pro většinu pracujících jako z říše snů. Existují ale i další možnosti řešení ochrany auta.
Blesk.cz

Google zrušil 63 aplikací, protože zobrazovaly porno. Řada z nich byla určená dětem

Google zrušil 63 aplikací, protože zobrazovaly…

Na Google Play bylo 63 aplikací (většinou hry), které obsahovaly mallware zobrazující pornografickou reklamu.…

„Báli jsme se výbuchu, elektřina stále fungovala,“ popsal svědek z hořícího hotelu v Praze

„Báli jsme se výbuchu, elektřina stále fungovala,“…

Situace během požáru v hotelu Eurostars David v centru Prahy byla v sobotu 20. ledna nepřehledná. Milan Markovič…

 

iSport.cz

Hokej na ZOH 2018: Kdy hrají Češi, Kanada a další favorité?

Hokej na ZOH 2018: Kdy hrají Češi, Kanada a další favorité?

Hokej na olympijských hrách v Pchjongčchangu bude jednou z nejsledovanějších disciplín, i když na ZOH 2018 po…

Tři zápasy ve třech dnech! Aspoň jsem byl rozchytaný, smál se Kořenář

Tři zápasy ve třech dnech! Aspoň jsem byl…

Po slušně zvládnutém mistrovství světa do 20 let si jihlavský brankář Josef Kořenář připisuje i první minuty v…

 

Reflex.cz

Rusové natočili vtipný klip: Diktátor Kim Čong-un souloží se svoji jadernou bombou

Rusové natočili vtipný klip: Diktátor Kim Čong-un…

Zamilovaný severokorejský diktátor Kim Čong-un svede svoji jadernou bombu. Když ji však jeho soudruzi odpálí, je…

Požár hotelu v Praze nepřežili čtyři lidé, mezi zraněnými je i několik cizinců

Požár hotelu v Praze nepřežili čtyři lidé, mezi…

Sobotní požár hotelu v centru Prahy má už čtyři oběti. Dva mladí cizinci - jednadvacetiletý Němec a o rok mladší…