Byť v posledních měsících píšeme hlavně o boomu malých SUV postavených na základech již existujících hatchbacků, kompaktním sportovně-užitkovým vozům se daří taktéž velmi dobře. Vzpomeňme čerstvé přírůstky v podobě Škody Karoq, Volva XC40, Opelu Grandland X, nové generace Dacie Duster či extravagantní novinky Mitsubishi Eclipse Cross.
Mezi ně se na českém trhu letos zařadila i druhá generace Jeepu Compass. Nejde o vyloženě horké zboží, vždyť automobilka kompaktní novinku prvně přivezla už na loňský autosalon v Los Angeles, jenž se konal na podzim. My se ale se zámořskou novinkou seznámili až v druhé polovině tohoto roku.
Asi nikdo neočekává, že by se u nás Compass stal prodejním hitem atakujícím nejžádanější kousky v podobě Karoqu, Dusteru nebo Qashqaie, potkat jej na českých okreskách bylo a stále bude spíše sváteční záležitostí. Na druhou stranu však Jeep zůstává věrný původním hodnotám segmentu SUV a nezalekne se ani náročnějšího terénu. A třeba právě to bude důvod, proč zákazníci překousnou i relativně vyšší cenovku.
TEST 2007: Jeep Compass – Směr neznámý
Hodně pestrá bude paleta pohonných jednotek. Jeep slíbil 17 motorů napříč celým světem, ale jak už to tak bývá, ne každý bude dostupný všude. Nám se v redakci na tradiční testovací týden usídlil Compass se vznětovým dvoulitrem o výkonu 125 kW a devítistupňovou samočinnou převodovkou. Tato konfigurace je aktuálně absolutní špičkou nabídky, ale v následujících měsících se ještě rozšíří. V příštím roce by měla dorazit terénnější varianta zvaná Trailhawk se zvýšenou světlou výškou a automatem s redukcí.
Konečně elegán
Pamatujete ještě na Compass první generace? Exteriér opláceného auta prazvláštních tvarů s roztomilými kulatými světlomety byl lidem spíše pro smích. Naštěstí si toho všimli i designéři Jeepu, tudíž vůz od základu předělali. Nejčerstvější provedení už se v evropské konkurenci nemá za co stydět, přesto nadále dává na obdiv americký původ, jenž je zakořeněn hodně hluboko.
Příď se zachmuřenými světlomety a ikonickou maskou se sedmi otvory navozuje naštvaný dojem, zbytek automobilu už se ale line v poklidnějším duchu. Xenonové HID svítilny vpředu jsou součástí paketu Visibility za příplatek 24.000 Kč, standardem jsou bi-halogeny. Vzadu pak nalezneme LED světlomety s jemně zakroucenou linkou. Boční silueta ukazuje, že střecha se v zadní části svažuje jen minimálně.
Se základní výbavou Sport (dále Longitude a testovaná Limited) dostanete 16“ ocelová kola, za příplatek 13.300 Kč budou z lehkých slitin. Základem zkoušené výbavy je 18“ obutí, avšak kdyby zájemcům ani to nestačilo, mohou si připlatit 15.400 Kč za devatenáctky. U auta do terénu se více než kde jinde sluší poznamenat, že dostanete pouze opravnou sadu pneumatiky. Dojezdová rezerva je v ceníku za příplatek 5.400 Kč, plnohodnotná pak stojí o jedenáct stovek více. Kromě příplatku ale musíte počítat i s tím, že se vám zmenší už tak skromný zavazadelník.
Nový Jeep Compass: Prý nejschopnější kompaktní SUV na světě
Ten v základu pojme 438 litrů, více se vejde do konkurenčního Karoqu (521 l), Grandlandu X, Kadjaru (472 l), ale i Mini Countrymanu (450 l). Pokud je pro vás rezerva nezbytná, s dojezdovým kolem se objem kufru zmenší na 388 litrů, s plnohodnotným je to pak o dalších 20 l méně. A to už jsme na o třídu nižší hodnotách. Omluvou budiž alespoň takřka rovná ložná plocha po sklopení zadních sedaček v poměru 40/20/40, v nižších výbavách 60/40.
Vážně nejvyšší?
Zatímco exteriéru to v nejvyspělejší výbavě Limited sluší a na osmnáctipalcových kolech nemáte problém s tím poznat, že jde o absolutní vrchol nabídky, uvnitř už to taková sláva není. Na punc elegance či dokonce luxusu zapomeňte, uvnitř Compass vypadá jako regulérní pracant, tvrdé plasty nejsou výjimkou a některá tlačítka (stejně jako obrazovka infotainmentu zabudovaná mezi výdechy klimatizace) také modernou zrovna nehýří.
Po funkční stránce však interiéru není moc co vytknout. Volant je ve všech výbavách kožený a příjemně padne do rukou, se zimním paketem navíc může být (stejně jako přední sedačky) vyhřívaný, balíček přijde na 14.900 Kč. Na volantu nejsou žádné rušivé ovladače, ale pouze tlačítka rozmístěna tak, jak to známe třeba z Fiatu Tipo.
Nový Jeep Compass odhaluje české ceny. Zatím nabízí dva motory
Ovládání teploty sice zůstává věrné manuálním tlačítkům a ovladačům, ale je utopeno poměrně nízko, a zejména při prvních desítkách kilometrů se nastavování neobejde bez toho, aniž byste museli spustit oči z vozovky. Na středové konzole pak kromě voliče samočinné převodovky naleznete USB slot, elektrickou parkovací brzdu a hlavně volič jednoho ze čtyř jízdních režimů. Vedle varianty Auto můžete volit z nabídky pro sníh, písek a bláto.
Se 176 centimetry jsem si za volantem našel ideální pozici a dozadu se pak poskládal s dostatečnou rezervou nad hlavou a decentní před koleny. Už tvar zadní lavice napoví, že vzadu se nejpohodlněji bude cestovat dvěma dospělým osobám. Před časem jsme se ve třech „tulili“ na zadních sedačkách Karoqu a zejména v oblasti ramen jsme si byli až nezdravě blízko. A teď považte, že v Compassu měřící technika prozradila šířku interiéru ještě o pár čísel skromnější.
Ještě se vraťme dopředu, kde se sedí pohodlně a lze se i relativně příjemně rozvalit, avšak hlavně u opěradla bych ocenil o něco výraznější boční vedení, jež by tělo lépe drželo v sedačce. A závěrečnou poznámkou k sezení je návrat k opěrkám hlavy. Ty se nám během úvodní prezentace při uvedení na český trh nedařilo sklopit do ideální polohy, ale jak ukázal redakční test, šlo jen o nešikovnost. V testovaném exempláři byla manipulace snadná, stačí za opěrku chytit a zatlačit ji směrem kupředu až do požadovaného sklonu. Pokud ji chcete vrátit zpět, musíte ji vpřed poslat „na doraz“ a ona se sama hezky vrátí.
Design, interiér 1/3 Motor, jízdní vlastnosti Vrátit se zpět Pokračovat ve čtení
Zobrazit celý článek