Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

TEST Peugeot 2008 vs. Suzuki Vitara – Můžou být odlišnější?

David Bureš
Diskuze (83)
Malá SUV jsou stále populárnější, segment se v minulých měsících tak rozšířil, že najdete už i naprosté protiklady. Takovými jsou třeba Peugeot 2008 a Suzuki Vitara.


Úvod, pořizovací náklady


SUV třídy B jsou aktuálním evropským hitem. Zákazníci o ně mají obrovský zájem, a tak jejich nabídku výrobci i nadále rozšiřují. Matadorem je Peugeot 2008, který byl v roce 2013 jedním z prvních modelů. Po třech letech na trhu prošel peugeot faceliftem, aby následoval poslední trendy a byla vyzbrojena na novou konkurenci. Je tak ideální doba porovnat 2008 s jedním z nováčků, co třeba se Suzuki Vitara?

Vitara vstoupila na trh teprve loni, tento název samozřejmě rozhodně nový není. Malý model (tehdy offroad) s názvem vitara se prodával už od roku 1988, aby v následujících generacích postupně rostl. V té třetí narostl už ke 4,5 metru, a i z toho důvodu se u nás prodával jako Grand Vitara. Nástupce se však zmenšil, což se ukázalo jako trefa do černého.

Výsledky dnešního provedení totiž na českém trhu nepřestávají udivovat. Vitara dnes táhne české prodeje značky Suzuki, je dokonce jejím nejprodávanějším modelem na trhu, přičemž se 778 registrovanými kusy je za první pololetí roku desáté nejprodávanější SUV v Česku.

Také Peugeotu 2008 se nadmíru daří, v Česku je za prvních šest měsíců šesté nejprodávanější SUV vůbec, z evropského pohledu je dokonce druhé (po Renaultu Captur, Suzuki Vitara je devátá). Každé z aut přitom kráčí vlastním směrem, zatímco peugeot myslí hlavně na eleganci, suzuki na terénní schopnosti. To všechno znamená, že se můžeme těšit na velice zajímavý souboj.

Toho se zúčastní duo s vrcholnými vznětovými čtyřválci, což v obou případech znamená šestnáctistovku s výkonem 88 kW. Rozdílem je však přenos síly motorů, zatímco peugeot je dvoukolkou s pohonem pouze předních kol, testované suzuki je vyzbrojeno pohonem všech kol. Mnohá malá SUV čtyřkolku vůbec nenabízejí (včetně peugeotu), suzuki ale dokazuje, že jistý okruh zákazníků o něj má velký zájem – vždyť více než dvě třetiny vitar registrovaných v Česku bylo v prvním pololetí roku vybaveno právě čtyřkolkou. Rozhodli jsme se tak na tomto souboji ukázat, zda je vůbec potřeba.

Pořizovací nákladyPeugeot 2008Suzuki Vitara
ZÁKLADNÍ CENA
Motor1.6 BlueHDI/88 kW1.6 DDiS/88 kW
Stupeň výbavy a cenaActive/430.000 KčPremium/536.900 Kč
STANDARDNÍ VÝBAVA A PŘÍPLATKY
Airbagy67
CD přehrávač [Kč]3.000S
Elektrické ovládání oken vpředu/vzadu [Kč]S/7.000S/S
Klimatizacemanuálníautomatická
Kolaocelová 16"litá 17"
Kožený volant [Kč]SS
Metalický lak [Kč]12.50013.000
Mlhová světla vpředu [Kč]SS
Navigace [Kč]13.4007.688*
Parkovací kamera vzadu [Kč]13.500S
Parkovací senzory vzadu [Kč]7.0007.224**
Pohon všech kol [Kč]-S
Rezervní kolo [Kč]S8.304*
Tempomat [Kč]SS
  *v rámci příslušenství
  **v rámci příslušenství, v ceně není zahrnuta montáž
SERVIS
Světlomet/zadní sdružená svítilna [Kč]10.025/5.15022.454/6.378
Přední/zadní nárazník [Kč]6.505/4.9949.628/11.243
Přední blatník [Kč]4.5263.175
Čelní sklo [Kč]10.97013.080
Brzdové destičky přední + výměna [Kč]3.023 + 9102.913 + 378
Mřížka v masce chladiče [Kč]2.1235.417
Přední/zadní tlumiče [Kč]1.742/3.0015.760/3.015
Průměrná hodinová sazba v servisu [Kč]700630
ZÁRUKY
Celý vůz/lak/neprorez. karoserie (roky)2/3/123/3/12
Prodloužená záruka (roky/km)5/100.0005/150.000

Cena pro peugeot

Srovnání cen ale jednoznačně vyznívá pro peugeot. Základní cena testovaného motoru, vrcholného turbodieselu 1.6 BlueHDI o výkonu 88 kW činí 430.000 korun. To sice na první pohled není málo, jenže 2008 patří mezi ta nejlevnější malá SUV na trhu. Naopak Suzuki Vitara je spíše tím dražším zástupcem. Za zkoušený vznětový čtyřválec 1.6 DDiS (88 kW) zákazníci podle ceníku zaplatí minimálně 536.900 korun (verze Premium).

Cenový rozdíl mezi oběma protivníky je sice výrazný, má ale svůj důvod. Vitara je už za tuto cenovku vyzbrojena pohonem všech kol, zatímco pro peugeot se tato možnost vůbec nenabízí. Testovaný motor je v suzuki možné koupit i ve formě předokolky, první ceníková částka 531.450 Kč této verze však odpovídá až vyššímu stupni výbavy Elegance.

Suzuki vyšší cenovku obhajuje také bohatší výbavou, která už v základu čítá automatickou klimatizaci, zadní parkovací kameru nebo elektrické ovládání zadních oken. Za všechny tyto prvky se u Francouze musí v základu připlácet, a to včetně CD přehrávače. Peugeot už zkrátka sází na to, že zákazníci si svoji muziku pouštějí z jiných zdrojů než z CD – USB port nebo audio konektor totiž autu nechybí. Liší se také kola, peugeot má 16palcová ocelová, zatímco suzuki o palec větší liťáky.

Zájemci o příplatkovou výbavu pořídí u obou vozů. Ceník vitary se sice tváří, že jednotlivé výbavové stupně jsou pevně stanovené, jak je u japonských aut tradicí, do určité míry ale mohou být rozšířeny, a to pomocí dodatečně montovaného příslušenství. Tímto způsobem je tak možné vitaru obohatit o navigaci, rezervní kolo nebo třeba parkovací senzory. Jen je potřeba počítat s tím, že třeba u čidel je nutné do jejich koncové ceny započíst jejich dodatečnou montáž.

Peugeot boduje také z hlediska servisních nákladů, sledované náhradní díly jsou v jeho případě až na výjimky výrazně levnější než u japonského SUV. Souboj záruk naopak obecně vyznívá lépe pro vitaru. Ta v základu nabízí tříletou záruku na celé auto s možností jejího prodloužení o tři roky, případně na ujetí 150.000 km. To 2008 má standardně dvouletou záruku s možností na pět let/100.000 kilometrů. Jestli ale stihnete aktuální akční nabídku, dostanete u Peugeotu pětiletou záruku už v základu.

HODNOCENÍ POŘIZOVACÍCH NÁKLADŮPeugeot 2008Suzuki Vitara
Základní cena86
Standardní výbava a příplatky68
Servis76
Záruky77
Průměr7,006,75

Dojem, praktičnost


Elegán proti drsňákovi

Už první pohled na oba soupeře dokazuje, že každý se snaží jít vlastní cestou. Peugeot sází na ryze francouzský šarm, spíše než o typické SUV se v tomto případě jedná o crossover, výrazně blíže má 2008 hatchbackům.

V rámci letošního faceliftu došlo k proměně masky chladiče, do níž se přesunulo logo Peugeotu. Výsledkem je pohlednější tvář, která už nemá ten vyděšený výraz dosavadní verze. Nové tvary na fotografiích možná tolik nevyniknou, v reálu ale auto vypadá podstatně lépe než dosud. To z profilu nadále působí zavalitě, hlavně kvůli podivně vykrojeným zadním dveřím a zvýšené střeše nad zadními sedadly.

Tam, kde u peugeotu najdeme oblé linie a různé kudrlinky, využívá suzuki hranaté a účelné křivky, které jsou velice praktické, pomáhají totiž s orientací v omezených prostorech. Vitara rozhodně není prvoplánově krásná, na její tvary je potřeba si chvíli zvykat, postupem času ale její kouzlo odhalíte a najednou se vám zdá jako docela pohledná holka. Neváhám proto tvrdit, že její design je ve finále více nadčasový než u 2008 a že po letech bude působit jako modernější. A co víc, vitara více než soupeř reaguje na dnes oblíbený trend individualizace, nabízí totiž dvoubarevnou karoserii nebo třeba pakety doplňků, které lehce upravují výraz vozu.

Také kvůli odlišným proporcím peugeot a suzuki nepůsobí ani jako soupeři, natolik se vzájemně svým vzhledem liší. Suzuki se dokonce zdá jako o segment větší auto, přičemž pohled do technických údajů skutečně dokazuje, že je větší než francouzské SUV. Vitara je s délkou 4.175 mm, výškou 1.610 mm a šířkou 1.775 mm o 15 mm delší, o 40 mm vyšší a 36 mm širší. Rozvor má ale delší peugeot, jeho 2.537 mm je o 37 mm štědřejší než u soupeře.

HODNOCENÍ DESIGNUPeugeot 2008Suzuki Vitara
Vnější vzhled88
Vnitřní vzhled97
Zpracování88
Ergonomie68
Konektivita87
Průměr7,807,60

Každý po svém

Pokud bychom měli soudit výhradně podle interiérů, bezpochyby bychom odhadovali, že delší čas na trhu tráví vitara. Řešení její palubní desky a některé detaily (kolíček na přepínání palubního počítače) dnes zkrátka působí poněkud zastarale, a to zvlášť v přímém porovnání s moderně pojatou kabinou konkurenčního peugeotu.

Suzuki uvnitř vsadilo na ryze účelné tvary s jednoduše tvarovanou palubní deskou, kterou v testované verzi vedle stříbrného dekoru zdobí analogový ciferník na vrchu středového panelu mezi výdechy klimatizace. Zvolené plasty jsou sice na omak tvrdé jako kámen, spáry jsou ale minimální, a celek se jeví jako velice bytelný.

Naopak peugeot je extravagantní, a to v některých ohledech až příliš – opravdu bylo potřeba vymýšlet ten podivný tvar ruční brzdy, když konvenční řešení funkci vyhovuje více a zabírá méně místa? Některé ze zvolených plastů jsou sice měkčené a spolu s kvalitním zpracováním vytváří punc naprostého luxusu, laciné, stříbrně lakované plasty ve dveřích ale celkový dojem kazí. Přesto je výsledek na pohled jasně hodnotnější než poněkud strohá kabina vitary. Pomáhá mimo jiné ambientní osvětlení stropu – velmi efektní záležitost!

Koncepce palubní desky i-Cockpit si sice mezi zákazníky Peugeotu našla své fanoušky, je ale nutné si na ni zvykat, což se ne vždy podaří. Právě ve 2008 jsem ze všech dosud testovaných peugeotů měl největší potíže se za volantem srovnat. Celý týden jsem tak sem a tam nastavoval sedačku řidiče, abych se cítil pohodlně a optimálně viděl na vysoko umístěný přístrojový štít. Že bych ale našel ideální pozici, to se říci nedá. Určitý diskomfort jsem navíc pociťoval i kvůli omezenému prostoru pro levou nohu.

Kapitolou samou pro sebe jsou už dnes multimediální systémy. Ten v suzuki sice na první pohled vypadá zastarale, s jeho fungováním jsme ale byli navýsost spokojeni. Jen na to ovládání hlasitosti rádia pomocí slideru na boku displeje jsme si museli zvykat, občas jsme totiž místo rádia omylem ovládali klimatizaci. Některým zákazníkům pak může vadit fakt, že není k dispozici česká lokalizace – posádka si tak při ovládání bude muset procvičit cizí jazyk. To v peugeotu občas pozlobí nepříliš intuitivní ovládání navigace, potěší ale množství dodatečných aplikací.

Výše se sedí ve vitaře, která se v tomto ohledu blíží skutečným terénním vozům. Pozici za volantem jsem si v ní sice našel rychleji než v peugeotu, tím ale chvála končí. Sedadla mně více vyhovovala ve 2008, která v testované verzi nabízí příjemné, sportovně tvarované sedačky s výraznými bočnicemi. Ty ve vitaře tolik opory nenabízí, stejně tak sedák by mohl být delší.

Ani v jednom případě jsem pak nebyl zcela spokojen s volantem. Ten v peugeotu má sice příjemně silný věnec, jenže menší poloměr zvlášť na dlouhých cestách nenadchne, řidič má neustále pocit, že kvůli přímému řízení pořád kroutí volantem. Ve vitaře je sice volant z hlediska poloměru konvenční, chybělo ale tvarování v místě úchopu. V obou případech pak vadila chybějící loketní opěrka mezi předními sedadly (odkládací prostor v peugeotu za opěrku skutečně nelze považovat), mezi malými SUV to ale není nic tak neobvyklého.

Co se týče prostornosti, tak vitara v tomto ohledu těží z větší karoserie. Vpředu je místa dostatek v obou vozech, v peugeotu prostoru pro spolujezdce pomáhá i značně vykousnutá palubní deska. Naopak vzadu je na tom lépe vitara. Do peugeotu se však lépe nastupuje, nástupní prostor je v japonském SUV omezen krátkými dveřmi značně vykrojenými v oblasti zadních podběhů.

Srovnání rozměrů zavazadlových prostorůPeugeot 2008Suzuki Vitara
Objem zavazadelníku min/max [l]360/1194375/1120
Šířka kufru mezi podběhy [mm]10001000
Délka kufru [mm]740750
Výška pod plato [mm]490440-550

V otázce zavazadelníku na papíře vede suzuki, jehož udávaný objem 375 litrů je v segmentu lehce nadprůměrný, třeba etalon segmentu, Renault Captur, nabízí 377 až 455litrový kufr v závislosti na poloze zadní lavice. Náskok 15 litrů suzuki proti konkurenčnímu peugeotu ale v praxi není příliš viditelný, což potvrzuje i přeměření kufru. Základní rozměry jsou více méně shodné, vitara získává litry navíc díky většímu vykrojení za podběhy a díky dvojité podlaze. U testovaného suzuki pak chyběla rezerva, zatímco v peugeotu jsme ji našli.

Ani v jednom autě po sklopení zadních sedadel nevzniká schod. Zatímco v suzuki však ložná plocha zůstává lehce nakloněná, v peugeotu je zcela rovná. Při sklopení zadních sedadel se totiž dolů posouvá i jejich sedák, což zavazadelník vyrovnává. O to víc zamrzí, že Francouz postrádá krycí plato, které by se zvedalo společně s víkem kufru. Zvedat se musí manuálně, což při nakládání rozměrnějších zavazadel není optimální.

HODNOCENÍ INTERIÉRUPeugeot 2008Suzuki Vitara
Prostornost78
Přední sedačky97
Zadní sedačky88
Kufr67
Variabilita78
Průměr7,407,60

Motor, jízdní vlastnosti


Jadrnější, ale silné

Jak bylo v úvodu uvedeno, oba automobily testujeme s vrcholným turbodieselem pod kapotou, což v obou případech znamená šestnáctistovku s výkonem 88 kW. Ani u jednoho z aut to není ta první volba zákazníků – naprostá většina vitar i 2008 se u nás prodá s benzinovým agregátem. S testovanými čtyřválci ale mají oba soupeři k sobě parametrově nejblíže. Navíc nejlépe vystihují potenciál obou aut, jedná se totiž o nejsilnější agregáty v jejich nabídce. Z hlediska výkonu je na tom lépe jen Vitara S vybavená přeplňovanou benzinovou čtrnáctistovkou o výkonu 103 kW.

Testované motory jsou sice šestnáctistovky a mají shodný výkon, tím ale vzájemná podobnost končí. Jestliže francouzský motor vychází z techniky kdysi vyvinuté s Fordem, Suzuki zvolilo italské dílo, použité 1.6 DDiS je totiž ve skutečnosti MultiJet od Fiatu. Výhodou italského srdce je síla 320 N.m už v 1750 otáčkách, což je opravdu hodně, ve srovnání s francouzským konkurentem o 20 N.m více. A co víc, suzuki se díky technice Fiatu na rozdíl od peugeotu obejde bez vstřikování kapaliny AdBlue. Ke splnění normy Euro 6 si vedle filtru pevných částic pomáhá zdvojeným okruhem EGR a zásobníkovým katalyzátorem NOx.

Jiný je i charakter motorů. Ten v peugeotu je typický vznětový. Nejvíce táhne ve středních otáčkách, nejlepší je držet ho v pásmu mezi 1800 a 3500. V nižších otáčkách poměrně duní a ve vyšších už ztrácí dech, alespoň že zátah je lineární, bez citelného kopance. To v suzuki se sice musíte také dostat nad hranici 1800 otáček, jeho jednotka se ale nechá ochotněji vytáčet k omezovači. Navíc ani nízko nad volnoběhem tolik neprotestuje.

Na papíře se sice silový náskok vitary nepotvrzuje, suzuki je dle tabulkových hodnot pomalejší z hlediska akcelerace z 0-100 km/h (12,4 s proti 9,6 s), tak z pohledu maximální rychlosti (180 vs. 190 km/h), v praxi ale Japonec zaujme živějším projevem. Měření dynamiky potvrdilo, že vitara je z hlediska pružného zrychlení podstatně rychlejší než soupeř. Největší rozdíl byl ve zrychlení z 80-120 km/h na pátý převodový stupeň, při němž suzuki bylo o bezmála dvě sekundy rychlejší (8,8 s vs. 10,7 s).

Jestliže v zátahu peugeot na suzuki ztrácí, z hlediska kultivovanosti motoru si oba soupeři nemají co vyčítat. V obou případech se posádka dočká jadrného zvukového doprovodu, který je slyšet obzvlášť v suzuki. Jestli je ale „kadlající“ motor kompenzací za nízkou spotřebu paliva, je to snesitelná oběť. Hlavně vitara je totiž nadmíru úsporným automobilem, jehož nízká spotřeba udivuje.

Dlouhodobý průměr se u suzuki podařilo zastavit na pěti litrech, což je s ohledem hlavně na pohon všech kol perfektní číslo. Spotřeba zůstává na skvělých hodnotách také ve městě, kde jsme dosáhli průměru 5,3 l/100 km, zatímco po dálnici jsme jezdili za 6,2 l/100 km. To s peugeotem jsme se zastavili na průměru 5,9 l/100 kilometrů, městský přesun za 5,5 l/100 km je sice skvělé číslo, na dálnici jsme ale přesáhli sedm litrů.

Nejen motory jsou ale naprosto odlišné, výrazné rozdíly najdeme také v převodovkách. Obě testované vznětové šestnáctistovky jsou sice manuální s šesti stupni, to je ale tak jejich jediná podobnost. Řazení v peugeotu by samo o sobě nebylo až tak špatné, jenže přímé porovnání s tím v suzuki rázem dokazuje jeho dlouhé dráhy a jistý gumový charakter. Ve vitaře jsou dráhy příjemně krátké a naprosto přesné, což spolu s tužším mechanickým chodem dodává řidiči pocit většího propojení s autem. V peugeotu je navíc nutné si zvykat na chod spojkového pedálu, spojka zabírá až u jeho horní polohy, zatímco suzuki je zase naprosto jiné – jeho spojka naopak zabírá už dole.

HODNOCENÍ MOTORUPeugeot 2008Suzuki Vitara
Zrychlení86
Pružnost68
Spotřeba udávaná98
Spotřeba v testu79
Odhlučnění motoru87
Průměr7,607,60

Čtyřkolka proti dvoukolce

V úvodu jsme hovořili o tom, že dnešní soupeři se neliší jen svým vzhledem, ale také pohonem. Jestliže peugeot výhradně sází na pohon předních kol, vitara se nevyhýbá ani čtyřkolce, která je navíc mezi zákazníky značně populární.

Pokud jde o klidnou jízdu za běžných podmínek, nepochybně si vystačíte s pohonem jen jedné nápravy. Když ale dojde na lámání chleba, čtyřkolka se rázem začne hodit. To dokazuje i vitara, která pro pohon všech kol využívá elektromagnetickou spojku. Už při testovací jízdě v lomu se auto projevuje notně zkušeněji než peugeot. Rozjezdy jsou plavnější, a to jsme pohon všech kol ani nemuseli přepínat do jiného režimu. Vedle výchozího módu připojujícího pohon zadních kol samočinně jsou k dispozici i sportovní mód, režim Snow a Lock. První upraví nastavení pohonu všech kol pro obratnější reakce v zatáčkách, druhý usnadní jízdu na kluzkém povrchu a poslední rovnoměrně rozdělí točivý moment motoru mezi obě nápravy.

To Peugeot 2008 si myslí, že obdobné triky zvládne s jedinou poháněnou nápravou. Pohon všech kol má simulovat příplatkový systém Grip Control, který v pěti režimech upraví nastaveníí prokluzu a elektronické kontroly stabilizace, právě podle specifických podmínek aktuálního povrchu pod koly. Pravdou je, že rozdíly mezi jednotlivými nastaveními jsou při jízdě znát. Ve výchozím režimu elektronika řidiče bedlivě kontroluje a nedává mu moc prostoru k hraní, při sebemenším náznaku smyku omezuje výkon. Mód „sníh“ je už benevolentnější a nechá vůz trochu smýknout, zatímco režim „Off“ zásahy elektroniky vypne – ale jen do rychlosti 50 km/h. Výsledkem jsou tak sice účinnější rozjezdy na nezpevněném povrchu, to je ale asi tak všechno, čtyřkolku to rozhodně nenahradí.

Navíc ani čtyřkolka není v terénu všemocná, což ostatně v Suzuki dobře vědí. I proto vitaru dostatečně zvedli, díky čemuž dosáhli slušné světlé výšky 185 mm. Ani peugeot na tom není zcela špatně, jeho světlost 165 mm přesto znamená, že bude bojovat spíš jen s vysokými obrubníky na městských bulvárech.

A co silnice?

Nejvíce času ale budou oba soupeři nepochybně trávit na silnicích. A v tomto případě je milejším společníkem na cestách přece jen peugeot.

O aerodynamickém hluku a horším odhlučnění motoru vitary byla již řeč, suzuki ale zklame také odhlučněním podvozku. Posádka jeho práci zkrátka slyší, zadní torzní náprava a obecně tužší naladění odpružení je v tomto ohledu znát. Řidič se ale rozhodně nemusí obávat toho, že by výtluky s autem něco udělaly. Vitara totiž posádce jasně dává najevo tuhost svojí stavby – jednotlivé nerovnosti posádka sice možná slyší, rány od vozovky se ale ani trochu nepřenáší do karoserie. Bytelnost stavby pak dokazuje třeba i pětice šroubů na každém kole, zatímco peugeot se musí spokojit se čtyřmi.

Dynamické měřeníPeugeot 2008Suzuki Vitara
Pneumatiky205/50 R17215/55 R17
Pružnost na 4. RS(60-100 km/h)/5. (80-120 km/h) [s]8,0/10,77,1/8,8
Otáčky na nejvyšší RS při 130 km/h22502250
Skutečná rychlost při tachometrových 50, 90 a 130 km/h [km/h]48,2/88,5/126,147,4/85,2/123,4
Brzdná dráha ze 100 km/h [s/m]38,742,1

Peugeot je však na silnici určitě pohodlnější. Vedle lepšího odhlučnění se nám líbil i komfortně naladěný podvozek, díky němuž se auto přes jednotlivé nerovnosti plavně přenáší. Práce zadních vlečených ramen spojených torzně poddajnou příčkou je pak odhlučněna lépe než u vitary.

Řízení ale poskytuje násobně více informací od kol v suzuki, vitara navíc působí velice mrštně, a to přestože se podobně jako peugeot v oblouku značně naklání. To u SUV ale není až tak překvapivý poznatek.

Ve srovnání s peugeotem se hbitá vitara zdá mnohem lehčí. Ostatně už samotné dovírání dveří nebo lehké víko zavazadelníku dokazují lehoučkou konstrukci vitary. Přesto je suzuki ve finále těžší než peugeot, udávaná provozní hmotnost 1.325 kg je o půl metráku vyšší. Důvod nepochybně hledejme ve větších rozměrech karoserie a zástavbě pohonu všech kol.

Třeba v otázce brzd se ale lépe projevil peugeot. A nejde jen i námi naměřené metry, vitara se navíc při prudkém brzdění zachovala až nečekaně nervózně.

HODNOCENÍ JÍZDNÍCH VLASTNOSTÍPeugeot 2008Suzuki Vitara
Ovladatelnost78
Komfort odpružení97
Odhlučnění podvozku86
Řízení79
Řazení69
Brzdy97
Průměr7,677,67

Závěr


Závěr

Peugeotu i Suzuki se sázka na malá SUV vyplatila, 2008 i vitaře se prodejně daří, přičemž to rozhodně není jen tím, že by pouze využívaly aktuálního módního trendu. Oba mají své kvality, jejich charakter je ale natolik odlišný, že si ve finále možní ani nekonkurují, přestože spadají do stejného segmentu. Pokud bychom měli hledat příměry ve stereotypech, bude vitara autem pro kluky, zatímco 2008 pro holky.

Suzuki je pro ty zákazníky, kteří si od malého SUV slibují i nějaké ty schopnosti mimo zpevněné cesty. Proto v jeho případě pohon všech kol dává naprostý smysl. Jen je potřeba se smířit s tím, že i kvůli němu není vitara právě levná.

Drsný styl pak možná není tak líbivý, zákazníci ale nepochybně ocení bytelnou konstrukci nebo jednoduché vnější tvary, které jsou praktické při manévrování v omezených prostorech. Velkým plusem je i turbodiesel, který je možná jadrnější, odvděčí se ale mohutnou silou a nízkým apetitem.

To Peugeot sází na naprostou eleganci, které podřídil i svůj charakter. V jeho případě s výlety do terénu opravdu nepočítejte, změna nastavení elektronických asistentů pomocí systému Grip Control vás zachrání jen v lehčích podmínkách. Cílové skupině zákazníků by to ale mohlo postačovat.

Ve výsledku je povaha peugeotu v každodenním životě příjemnější. Ve srovnání s vitarou je přece jen tišší, komfortnější a také levnější. To všechno nakonec 2008 v našem srovnání přineslo vítězství. Jen na ten i-Cockpit jsme si stále nezvykli. Méně extravagance a více účelnosti by totiž občas nezaškodilo.

SHRNUTÍ HODNOCENÍPeugeot 2008Suzuki Vitara
POŘIZOVACÍ NÁKLADY7,006,75
DESIGN7,807,60
INTERIÉR7,407,60
MOTOR7,607,60
JÍZDNÍ VLASTNOSTI7,677,67
CELKOVÝ PRŮMĚR7,497,44

Peugeot 2008 1.6 BlueHDI

Nejlevnější verze modelu320.000 Kč (1.2 PureTech/60 kW Access)
Základ s testovaným motorem430.000 Kč (1.6 BlueHDI/88 kW Active)
Testovaný vůz bez příplatků480.000 Kč (1.6 BlueHDI/88 kW Allure)
Testovaný vůz s výbavou531.000 Kč (1.6 BlueHDI/88 kW Allure)

Plusy

  • Elegantní vzhled
  • Dílenské zpracování
  • Komfort odpružení
  • Nízká cena

Minusy

  • Chybějící pohon všech kol
  • Kompromisní posaz za volantem

Suzuki Vitara

Nejlevnější verze modelu386.700 Kč (1.6 VVT/88 kW Comfort)
Základ s testovaným motorem536.900 Kč (1.6 DDiS/88 kW 4x4 Premium)
Testovaný vůz bez příplatků567.650 Kč (1.6 DDiS/88 kW 4x4 Elegance)
Testovaný vůz s výbavou604.498 Kč (1.6 DDiS/88 kW 4x4 Elegance)

Plusy

  • Pružný motor
  • Perfektní řazení
  • Nízká spotřeba paliva
  • Tuhá karoserie

Minusy

  • Vysoká pořizovací cena
  • Horší odhlučnění podvozku
  • Aerodynamický hluk

Zobrazit celý článek
David Bureš
Diskuze (83)
Model Peugeot 2008 Suzuki Vitara
Cena základní sestavy 480 000 Kč 567 650 Kč
Cena testované sestavy 531 000 Kč 604 498 Kč
Motor
Typ motoru: přeplňovaný vznětový přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1560 1598
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 88 / 3500 88 / 3750
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 300 / 1750 320 / 1750
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 190 180
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 9.6 12.4
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 4.3 / 3.3 / 3.7 4.7 / 4 / 4.2
Emise CO2: 96 111
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 360 / 1194 375 / 1120
Objem nádrže (l): 45 47
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1200 / 355 1250 / 500
Rozměr pneu: 205/50 R17 215/55 R17
Peugeot 2008
Suzuki Vitara
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4159 4175
b) šířka (mm): 1739 1775
c) výška (mm): 1570 1610
d) rozvor (mm): 2537 2500
e) rozchod vpředu (mm): 1482 1535
f) rozchod vzadu (mm): 1492 1505
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 830 / 1100 890 / 1080
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 610 / 805 620 / 830
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1020 1010
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm): 880 930
k) šířka vpředu (mm): 1390 1480
l) šířka vzadu (mm): 1400 1420
délka sedáku vpředu (mm): 510 500
délka sedáku vzadu (mm): 470 490
výška opěradla vpředu (mm): 630 650
výška opěradla vzadu (mm): 580 610
místo vzadu pod předním sedadlem: ano ano
17. 9. 2016 17:35
Re: Režim LOCK
VTD bych do toho nepletl. Tam je, pokud si dobře vzpomínám, i mezinápravový diferenciál (planetový).
17. 9. 2016 17:17
Re: Režim LOCK
Jo, jo. Zřejmě to berou se všemi koly na stejném podkladu. To je stejné jako pohádky o 100 % na "tu druhou" nápravu, respektive na jedno kolo. Většinou jim tam chybí pořádný odstavec pod čarou upřesňující tahle tvrzení.
17. 9. 2016 16:20
Re: Hm,
V tomhle s tebou nesouhlasím. Pro jednoduchost je třeba pominout možnost, že ti po přeřazení příliš spadne výkon, a předpokládat motor s krásně plochým maximem výkonu. Navíc pominu i závislost ztrát v pohonném ústrojí na otáčkách. Jinak se ti může stát, že prodloužení převodu maximální rychlost zmenší, protože přeřadíš později a dostupný výkon na kolech ti spadne pod to, co potřebuješ. Další prodloužení pak může maximální rychlost zase zvětšit, protože zůstaneš na tom předchozím převodu déle.

Relativně malá změna stálého převodu rozdíl neudělá, protože běžná produkce má relativně těžké převody. Zkracováním převodu maximální rychlost nijak neroste, jen se mění, na jaký stupeň a v jakých otáčkách jí dosáhneš. Samozřejmě, jak bys ho zkracoval, časem bys maximální rychlosti dosáhl na nejvyšší stupeň na vrchu pásma maxima výkonu a další zkrácení by už maximální rychlost snížilo.

V tomhle zjednodušeném případě neovlivní moc ani zrychlení. Výsledkem toho zjednodušení je, že je od určité rychlosti dostupný výkon na kolech konstantní. Ta rychlost je daná zpřevodováním jedničky (komplet) a otáčkami, kde pásmo maxima začíná (a právě to zpřevodování jedničky je v tomhle případě jediný efekt změny stálého převodu na zrychlení).

Pointou je, že výkon se zpřevodováním nemění (až na ztráty). A moment na kolech je daný výkonem, rychlostí a efektivním obvodem kola. Z toho tedy plyne, že maximální rychlost je daná jen tím, jak je křivka dostupného výkonu "uspořádaná" vůči křivce jízdních odporů a kde se případně protnou. Pokud se nikde neprotnou, tak je maximální rychlost omezená zpřevodováním (na nejvyšší stupeň narazíš na omezovač). Změna stálého převodu ti bude v podstatě měnit měřítko grafu dostupného výkonu v ose x (rychlost) - budeš ho natahovat, respektive smršťovat. U atmosférického motoru s pěkným zubatým grafem je to zajímavé, protože ti stálý převod určí, kde ty zuby budou. Nelze se však dostat kolem toho, jaký výkon je třeba pro udržení určité rychlosti, což je dané odpory.
Avatar - Ada je zase tady
17. 9. 2016 14:40
Re: Zaujímavé
Tak bylo by zajímavé vědět, kolik majitelů SX4-ky by si bylo schopno koupit rendlíka >:D >:D >:D >:D
Avatar - Ada je zase tady
17. 9. 2016 14:36
Co to je za hloupost?
Ten Francouz není SUV :no: