SEAT Ibiza SC 1.4 16V – Hra na sport

SEAT Ibiza SC 1.4 16V – Hra na sport

 
 

Kupé to sice není, ale designem patří k nejvíce sportovním SEATům současné nabídky. Kolik adrenalinu v krvi řidiče ale vygeneruje základní čtyřválec?

Loni představil SEAT novou generaci Ibizy, která nejprve přišla na trh rodinných pětidveřových karoserií, ale nyní chce oslovit i zákazníky s dynamičtějším naturelem. Klíčovým nástrojem jsou tvary třídveřové verze, označené SportCoupé nebo zkráceně SC.

Když se loni v Ženevě představil koncept SportCoupé Bocanegra, všichni příznivci SEATu jásali. Tak dynamický a charakteristický design totiž původní Ibize scházel. Pak se představilo pětidveřové provedení, které mělo stejný styl, ale přišlo o většinu agresivity. V dalších krocích se SEAT postupně vracel k dynamice původní studie. Představila se třídveřová Ibiza SC (Autosalon Londýn 2008) a také silnější Cupra, nejvíce připomínající vzor SportCoupé Bocanegra.

Nová Ibiza je prvním vozem navrženým pod vedením šéfdesignéra Luca Donckerwolka. Nové pojetí jejího designu, označované jako Arrow Design, do značné míry navazuje na současné modely SEATu, zároveň, ale přináší evoluci známých tvarových řešení zavedením ostřeji řezaných hran a přímějších linii. Novinka ovšem nepřichází jen s novým designem. Dostala jako první ze značek koncernu VW i novou platformu, kterou má být vybavena i nová generace Volkswagenu Polo, zatímco Škoda Fabia zůstává věrná starší platformě z konce 90. let.

SEAT Ibiza SC sice za SC ukrývá označení SportCoupé, ovšem na tuto hru jmen se asi nachytá jen málokdo. I prodejcům je jasné, že se zákazníkům musí snažit prodat ne sportovní kupé, ale sportovně střižený třídveřový hatchback.

obrázek [555 x 375]  

Pohled do ceníků odhalí, že zájemce o Ibizu SC může vybírat z šesti pohonných jednotek, z nichž jsou tři zážehové a tři vznětové. Nabídka výbav zahrnuje čtyři stupně, označené Reference, Style, Sport a Ecomotive.

K redakčnímu testu jsme jako prvního zástupce Ibizy SC získali vůz s výbavou Style a zážehovým čtyřválcem 1.4 16V o výkonu 63 kW (85 k), jehož základní ceníková cena je 314.900,-Kč.

Slušivý dres

SEAT Ibiza SC se svým designem řadí k těm nejvíce originálním hatchbackům ve své kategorii. Vzhled proto bude jednou z hlavních zbraní v boji o zákazníky.

Boky jsou stěžejním poznávacím znamením Ibizy SC. Díky jedinému párů dveří a zjednodušeným liniím bočních oken působí třídveřové provedení mnohem sportovnějším dojmem než jeho pětidveřový sourozenec. Záď verze SC se nijak neodlišuje od rodinného pětidveřového modelu. Zaujme především svými kompaktními světly a tím jak výrazně zasahují do víka zavazadlového prostoru.

Testovaný automobil se mohl pochlubit speciálním lakem karoserie nazvaným Galia modrá, za nějž si zájemce připlatí nemilých 15.900,-Kč. Sportovní vzhled pak podporovala především subtilní 17palcová litá kola, která za příplatek 18.900,-Kč nahradila standardní 15palcové ocelové disky.

obrázek [555 x 403]  

Příjemný standard

Testovaný SEAT Ibiza SC byl dodán v prostřední výbavě Style. Dá se říci, že Ibiza SC s touto výbavou obsahuje vše, co očekáváte od malého hatchbacku v třísettisícovém cenovém pásmu.

Nechybí manuální klimatizace, tempomat, rádio s přehrávačem CD i MP3, elektricky ovládána okna i vnější zpětná zrcátka. V testovaném vozy byla za příplatek pouze automatická klimatizace za cenu 8.900,-Kč. Palubní deska je stejná jako u pětidveřového provedení. Svým designem plně odpovídá vnějšímu dynamickému vzhledu vozu. Dílenskému zpracování není co vytknout, zákazník se za své peníze usadí v kvalitně provedeném interiéru. Materiály jsou jednodušší, ale to lze snad marketingově i věcně zdůvodnit sportovně-věcným charakterem značky.

Výtku si zaslouží umístění ovladače výstražných světel před řadicí páku, protože prostě není tam, kde by jej většina řidičů hledala a je nutné si na jeho polohu zvykat a za jízdy dokonce očima chvíli hledat. Jde o oběť, kterou musíte dát za úspory. Ano, jsou za tím jistě náklady. Na přístrojové desce totiž uprostřed nenajdete - s výjimkou zásuvných modulů autorádia a klimatizace – žádné elektronické ovladače. Vše, co jinak bývá na přístrojové desce (včetně spínače varovných světel) je soustředěno do středové konzoly mezi sedadly.

Místa (vpředu) dost

Najít si správnou polohu za volantem je snadné díky standardně výškově i podélně nastavitelnému volantu a výškově nastavitelnému sedadlu řidiče. Výbava Style neobsahuje sportovní sedadla, která jsou standardem pro výbavu Sport, ale i přesto mají sedadla s látkovým čalouněním dobré boční vedení a jsou pohodlná i při delších cestách. Vyzdvihnout je třeba příkladnou délku sedáku a možnost spustit sedačku na dnešní poměry nízko nad podlahu.

Na zadních sedadlech je u Ibizy SC podobná situace jako u pětidveřového provedení. Znamená to, že dva průměrní dospělí cestující se zde pohodlně usadí, zatímco tři už se musí uskromnit. Místa je zde ale přeci jen o něco méně, zejména do výšky. Lehce se svažující strop ubírá prostor nad hlavou nad zadními sedadly, což pocítí především pasažéři s výškou přes 170 cm.

Přístup na zadní sedadla je u verze Style poměrně dobrý díky systému Easy Entry v sedadle spolujezdce. Opěradlo se překlopí vpřed a následně se celé sedadlo může posunout dopředu, což maximálně zvětší prostor pro nastupování. Příjemné je, že se nakonec sedadlo vrátí do původní polohy. Škoda, že stejný systém není použit i u řidičova sedadla, které se musí buď nejprve odsunout a potom překlopit opěradlo, ale pak si musí řidič znovu nastavit vzdálenost od volantu, nebo se jen překlopí opěradlo.

Zavazadlový prostor Ibizy SC je prakticky shodný s pětidveřovým provedením, když disponuje základním objemem 284 l, který je po sklopení sedadel druhé řady možné zvětšit až na 900 l. Při nesložených zadních sedadlech je zavazadlový prostor dlouhý 710 mm a po sklopení sedadel se prodlouží na 1290 mm. Na šířku nabízí zavazadelník 960 mm. Výška po krycí roletu je 580 mm a po strop 810 mm.

Přístupnost není právě ukázková. Po otevření vzhůru výklopného víka vznikne otvor vysoký 750 mm, s nejmenší šířkou 780 mm a největší šířkou 960 mm. Výška od nákladové hrany po podlahu zavazadlového prostoru je 220 mm a od země je tato výška 720 mm. Spodní hrana otevřeného víka zavazadlového prostoru je 1840 mm nad zemí.

obrázek [555 x 436]  

Emocí (v podélném směru) málo

Řeč čísel je k Ibize SC s motorem 1.4 16V o výkonu 63 kW (85 k) poměrně příznivá (zrychlení z 0 na 100 km/h za 11,8 s nebo hmotnost 1000 kg), ale když se vydáme do oblasti subjektivních pocitů, je to už horší. Dynamický design totiž generuje přehnaná očekávání.

Velmi kladné hodnocení platí pro vynikající podvozek, který dělá přesně to, co po něm chcete, účinně eliminuje nedotáčivost, ochotně zatáčí, když to potřebujete a je jistý i ve vysokých rychlostech. Tužší charakteristika je naprosto v pořádku, prospívá přímosti kontaktu řidič-auto-vozovka. Velká kola autu padnou jako ulitá, aniž by člověk za volantem cítil vliv zbytečné nadváhy neodpružených hmot.

Skvělé hodnocení si odnáší brzdy za sebevědomý účinek a snadné dávkování brzdných sil i převodovka za přesnost, snadnost řazení i provedení řadicí páky.

Pohonná jednotka však k očekávanému sportovnímu charakteru nepasuje. Od druhého motoru v pořadí a nejslabšího čtyřválce v nabídce se nedají očekávat zázraky, ale právě tady se projevuje standardnost koncernových motorů a sráží tak jinak zajímavě řešenou Ibizu SC k průměrnosti. Motoru chybí kilowatty, ale ještě více snad ochota šplhat do vysokých otáček a radost v nich, aspoň občas, pobývat.

Kdo chce sportovní náčiní, musí chtě nechtě pustit více než oněch 315 tisíc korun. Zázraky se ani teď nedějí.

obrázek [555 x 298]  

Jestliže se na Ibizu SC díváte jako na hezky střižený třídveřový hatchback pro běžné ježdění, budete asi spokojení. V zatáčkách dokáže být totiž dost rychlý, z jeho řízení máte dostatek radosti, a když na to příjde, umí být v běžném provozu přiměřeně úsporný. Palubní počítač uváděl dlouhodobou průměrnou spotřebu 6,2 l na 100 km. Při jízdě po dálnici ustálenou rychlostí 100 km/h si motor řekne o 5,2 l/100 km a při rychlosti 130 km/h stále přijatelných 7,5 l/100 km. To pak motor točí ještě snesitelných 3600 min-1.

Závěr

Jaký jiný SEAT by už měl být sportovním náčiním, než jediný třídveřový model v nabídce. Dobrou zprávou je, že základní předpoklady jsou splněny. Lehká konstrukce karoserie s velkorysými rozměry má atraktivní tvary a je v ní instalován tuhý podvozek, který řidiči dává to, co po něm chce. Tak sportovní posaz za volantem se v době vertikálně navrhovaných aut vidí jen zřídka. Převodovka, řízení i brzdy odpovídají zcela tomu, co je v této kategorii reálně zaplatitelné, ale současně disponují i určitým sportovním charakterem. Špatnou zprávou je, že motor 1,4 16V (63 kW) zůstává tím, čím je ve Fabii. Tedy základním čtyřválcem s průměrným výkonem, slušnou spotřebou, ale malou radostí ze sportovního života. Zázraky se nedějí. Kdo chce pravé SportCoupé, musí dát za malý hatchback podstatně více než 315 tisíc korun.

obrázek [555 x 320]  

Související články

První cena vozu264.900,- Kč (Ibiza SC Reference, 1.2 12V, 51 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací279.900,- Kč (Ibiza SC Reference, 1.4 16V, 63 kW)
Základní cena testovaného vozu314.900,- Kč (Ibiza SC Style, 1.4 16V, 63 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků358.600,- Kč (Ibiza SC Style, 1.4 16V, 63 kW)

Plusy

 • velmi dobré jízdní vlastnosti
 • přesné řazení a řízení, optimální nastavení posilovače řízení
 • pohodlná sedadla
 • sportovní poloha za volantem
 • pocit jízdy s větším autem

Minusy

 • horší přístup do zavazadlového prostoru
 • menší vertikální prostor nad sedadly vzadu
 • horší čitelnost přístrojů
 • nevhodné umístění spínače varovných světel
 • sedadlo s pamětí nastavení pouze u spolujezdce
 • madlo na výplni dveří umístěno příliš vpředu
 • charakter motoru neodpovídá charakteru vozu
Spolupracujeme s TipCars.com

SEAT Ibiza SC 1.4 16V

Cena v základní výbavě: 314 900 Kč Cena v testované výbavě: 358 600 Kč

Základní výbava:ABS, kotoučové brzdy předních a zadních kol, airbag řidiče a spolujezdce, boční airbagy, signalizace nezapnutých bezpečnostních pásů, tříbodové bezpečnostní pásy na zadních sedadlech, systém „ISOfix“ příprava pro připevnění 2 dětských sedaček na sedadlech vzadu, dojezdové rezervní kolo, SEAT Service® Mobility, elektrohydraulický posilovač řízení, elektrické ovládání oken předních dveří, elektricky ovládaná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, stěrače s intervalovým spínačem, stěrač zadního okna s ostřikovačem, ukazatel venkovní teploty, automatické rozsvěcení světel, multifukční ukazatel MFA (palubní počítač), komfortní blikání (3x na jedno stisknutí), funkce „Coming home“, elektronický imobilizér, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, tempomat, klimatizace, rádio s CD/MP3 přehrávačem + multifunkční ovládání pod volantem + vstup pro externí přehrávač AUX-in, střešní anténa a příprava pro autorádio vč. 6 reproduktorů, výškově a podélně nastavitelný 3paprskový sportovní volant, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, výškově nastavitelné sedadlo spolujezdce, 3 výškově nastavitelné bezpečnostní opěrky hlavy na zadních sedadlech, make up zrcátka u řidiče a spolujezdce, osvětlení zavazadlového prostoru, stropní světlo, 12V zásuvka v interiéru, Easy Entry - sedadlo spolujezdce, dělená zadní sedadla – sklopná, kapsy na zadní straně sedadel, držák nápojů ve střední konzoli, světlomety s dvojitou optikou, přední mlhovky s integrovanou funkcí odbočovacích světel, zadní spoiler s třetím brzdovým světlem, tónovaná skla, nárazníky v barvě vozu, kliky dveří a zpětná zrcátka v barvě vozu, ocelové ráfky 15” (pneu 185/60)

Výbava testovaného vozu:Automatická klimatizace Climatronic (+8.900,-Kč), speciální lak modrá Galia (+15.900,-Kč), ráfky z lehkých slitin - „Saga“ 17“ (pneu 215/40) (+18.900,-Kč)

Američané obvinili Rusku z Petrohradu, měla se vměšovat do blížících se voleb Američané obvinili Rusku z Petrohradu, měla se vměšovat do blížících se voleb

Americké úřady obvinily Rusku žijící v Petrohradu ze…

Vedení ČSSD stojí za Hamáčkem, kritiku sklidila Haškova platforma Vedení ČSSD stojí za Hamáčkem, kritiku sklidila Haškova platforma

Předsednictvo ČSSD v Hradci Králové podpořilo předsedu…

Ukrajina se s MMF dohodla na novém úvěru, dostane téměř 90 miliard korun Ukrajina se s MMF dohodla na novém úvěru, dostane téměř 90 miliard korun

Ukrajina se dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF)…

Daimler varuje před prudkým poklesem zisku, obává se opatření proti dieselům Daimler varuje před prudkým poklesem zisku, obává se opatření proti dieselům

Německá automobilka Daimler dnes varovala, že její…

 

Štítky Seat Malé vozy Testy

Technické údaje
Motor SEAT Ibiza SC 1.4 16V
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1390
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 63 / 5000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 132 / 3800
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 177
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 11.8
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 8.2 / 5.1 / 6.2
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 284 / 900
Objem nádrže (l):45
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1075 / 426
Rozměr pneu:215/40 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4034
b) šířka (mm): 1693
c) výška (mm): 1428
d) rozvor (mm): 2469
e) rozchod vpředu (mm): 1465
f) rozchod vzadu (mm): 1457
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 870 / 1140
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 560 / 820
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1020
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):915
k) šířka vpředu (mm): 1420
l) šířka vzadu (mm): 1440
délka sedáku vpředu (mm): 530
délka sedáku vzadu (mm): 460
výška opěradla vpředu (mm): 630
výška opěradla vzadu (mm): 580
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
Hodnocení SEAT Ibiza SC 1.4 16V
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 8
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 6
Odkládací plochy: 7
Dojem z řízení: 9
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 7
Výkon ve vyšších otáčkách: 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 9
Snadnost řazení: 9
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 9
Jízdní vlastnosti v extrému: 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8
Přenos hnací síly na vozovku: 7
Účinnost brzd: 9
Velikost zavazadlového prostoru: 7
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,08
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Přísná pravidla pro STK se změní. Platila jenom pár týdnů Přísná pravidla pro STK se změní. Platila jenom pár týdnů

Deník E15 tento týden upozornil na velice přísná pravidla…

Je možné opotřebovat motor Tesly Model 3? Takto vypadá po milionu ujetých mil Je možné opotřebovat motor Tesly Model 3? Takto vypadá po milionu ujetých mil

Americká Tesla chce veřejnosti dokázat, že i pohonné…

 Seat Ibiza SC Trophy: Nově s výkonem 200 koní Seat Ibiza SC Trophy: Nově s výkonem 200 koní

Závodní Ibiza pro značkový pohár už se nespokojí se…

SEAT Ibiza SC nyní za 199.900,-Kč, vybavená Ibiza 1,4 (63 kW) za 269.900,-Kč SEAT Ibiza SC nyní za 199.900,-Kč, vybavená Ibiza 1,4 (63 kW) za 269.900,-Kč

SEAT zlevnil vybrané verze modelu Ibiza. Třídveřová Ibiza…

  
Nové Porsche 911 je za dveřmi. Připomeňte si, jak měla originální 911 původně vypadat!

Nové Porsche 911 je za dveřmi. Připomeňte si, jak měla originální 911 původně vypadat!

Včera

Koncepce s motorem vzadu znamená, že už léta má Porsche 911 charakteristický tvar karoserie. A přesto auto původně mělo vypadat hodně jinak...
Blesk.cz

Odborníci Blesku: Důchody, nemocenská, mateřská i ošetřovné! Jak získat peníze od státu?

Odborníci Blesku: Důchody, nemocenská, mateřská i…

POZOR! Už v úterý 23. října můžete volat odborníkům z České správy sociálního zabezpečení. S čím vám můžou…

Babí léto definitivně končí, o víkendu vytáhněte deštníky

Babí léto definitivně končí, o víkendu vytáhněte deštníky

Víkend definitivně ukončí krásné období babího léta s nadprůměrnými teplotami, která nás až na krátké epizody…

 

iSport.cz

Snajpr Bulíř Tygrům nechyběl. Jsme schopni vyhrávat i bez něj, těší Lence

Snajpr Bulíř Tygrům nechyběl. Jsme schopni vyhrávat…

Otázka šlágru 11. kola hokejové Tipsport extraligy byla daná. Jak si povede Liberec v Brně bez svého…

SESTŘIHY: Hradec dál vede extraligu. Liberec bez Bulíře přehrál Kometu 5:2

SESTŘIHY: Hradec dál vede extraligu. Liberec bez…

Návrat zkušeného střelce k výhře nestačil. V dresu třineckých hokejistů se poprvé v této sezoně objevil na ledě…

 

Reflex.cz

Prozrazení tajné mise české armády v Afghánistánu je nezodpovědné a hloupé

Prozrazení tajné mise české armády v Afghánistánu je…

Lidové noviny se před několika dny pochlubily se svým úlovkem – zveřejnily exkluzivní zprávu, že příslušníci…

Na co do kina tento týden: Všude převládá stará dobrá ruční práce

Na co do kina tento týden: Všude převládá stará…

Aktuální várka filmů je „stará“ na nejrůznější způsoby. Buď se jednotlivé tituly odehrávají před mnoha lety,…