Trh s novými auty v Rusku: Červenec znamená další propad – o 58 %

Trh s novými auty v Rusku: Červenec znamená další propad – o 58 %

 
 

Krize ruského trhu s novými automobily zřejmě nedosáhla ještě svého dna. Propad se od začátku roku neustále prohlubuje, v červenci se prodalo o 58 % méně aut než před rokem, zatímco červen v meziročním srovnání znamenal -56 %.

Ze statistik Asociace evropských podniků (AEB) vyplývá, že situace na ruském trhu v červenci kopírovala dosavadní vývoj z prvního pololetí letošního roku. Celkový propad prodejů nových aut je o 58 %, od začátku roku pak 50 %. Ztrácí prakticky všechny značky.

Ve vedení stále zůstává Lada, která v červenci s 32 tisíci prodanými auty držela 28 % trhu. Rusko je ale pro automobilku klíčovým odbytištěm, a tak ji propad prodejů o 42 % způsobuje téměř existenční potíže. Ještě větší jsou ztráty zahraničních automobilek – loni v červenci druhý Hyundai ztratil 78 % a posunul se až na osmé místo. Výrazně ztrácí i Toyota (-75 %), Ford (-72 %), Mazda (-77 %) nebo Volvo (-70 %).

Prodej OA+LUV na ruském trhu - pořadí značek v červenci 2009
-Značka/období7/20097/2008Rozdíl meziročně1-7/20091-7/2008Rozdíl meziročně
1.Lada3242656079-42%212296378731-44%
2.Chevrolet779818831-59%67955144532-53%
3.Renault665411132-40%4326467722-36%
4.GAZ570912447-54%3257481753-60%
5.Ford533319168-72%54390116794-53%
6.Kia51248619-41%3573058300-39%
7.Toyota506920108-75%43084108855-60%
8.Hyundai461120680-78%41706123494-66%
9.Mitsubishi401010499-62%2335369773-67%
10.Nissan389613967-72%4316991514-53%
11.Daewoo36359945-63%3127762470-50%
12.Volkswagen32525040-35%2471925626-4%
13.Opel32438622-62%2506662145-60%
14.Peugeot24584877-50%1937625208-23%
15.UAZ21012968-29%1535230778-50%
16.Suzuki20832906-28%1069924250-56%
17.Škoda20294708-57%2144428658-25%
18.Mazda15256760-77%2239944862-50%
19.Honda14718001-82%1631642927-62%
20.BMW13501683-20%917910596-13%
21.Audi13281454-9%873210114-14%
22.Fiat11423774-70%900715184-41%
23.Geely987365170%51971011414%
24.Ssang Yong9481123-16%46667723-40%
25.Mercedes-Benz8561322-35%59739848-39%
26.Chance8300-12020-
27.Citroën8291244-33%7638614524%
28.Subaru7032340-70%542212427-56%
29.Land Rover5731815-68%547012274-55%
30.Lexus5501566-65%38018919-57%
31.Volvo4001321-70%449813569-67%
32.Lifan357573-38%17412531-31%
33.Volkswagen vans3501001-65%32435662-43%
34.IZH (vč. VAZ 2104)2922398-88%465616160-71%
35.Infiniti290663-56%33523844-13%
36.Chery2391445-83%194911336-83%
37.Great Wall205767-73%17016176-72%
38.Porsche158300-47%7831445-46%
39.Cadillac111168-34%10381073-3%
40.Hummer9637159%849407109%
41.Mercedes-Benz vans92239-62%8251668-51%
42.BYD59550-89%8673507-75%
43.Jaguar58128-55%615981-37%
44.Jeep47291-84%2781863-85%
45.SEAT42221-81%664837-21%
46.Mini4267-37%359564-36%
47.Dodge34551-94%3142806-89%
48.SAAB27108-75%232747-69%
49.Iveco2588-72%262465-44%
50.Chrysler25166-85%168977-83%
51.Alfa Romeo629-79%73201-64%
52.Isuzu50-430-
53.IKCO0145-1781446-88%
-Celkem115483273299-58%8791441760898-50%

Statistikám jednotlivých modelů opět zcela dominují vozy domácí výroby, z prvních deseti aut jich je sedm ruské výroby. V čele je čtveřice modelů značky Lada, vede Priora, která si společně s Kalinou udržuje oblibu zákazníků – z prvních 25 modelů ztratily nejméně. Úspěšnější než loni je momentálně nejprodávanější terénní vůz v Rusku Lada 4x4. Naopak drastické propady prodejů v červenci postihly Mazdu 3 (-93 %), Kiu Spectra (-87 %), Škodu Octavia (-81 %) a Toyotu Corollu (-80 %).

25 nejprodávanějších modelů na ruském trhu - pořadí v červenci 2009
-Model/období7/20097/2008Rozdíl meziročně1-7/20091-7/2008Rozdíl meziročně
1.LADA Priora1034913673-24%5940570303-16%
2.LADA Samara797317176-54%55180105459-48%
3.LADA Kalina61827659-19%3830954208-29%
4.LADA 2105/2107546713300-59%42108101794-59%
5.RENAULT Logan51217687-33%3070248761-37%
6.FORD Focus341410023-66%3268956380-42%
7.OPEL Astra21443970-46%1414225808-45%
8.LADA 4x4204619614%13439129844%
9.DAEWOO Nexia19485764-66%1666831325-47%
10.CHEVROLET Lanos19094115-54%1693629583-43%
11.CHEVROLET Niva18833993-53%1371429215-53%
12.DAEWOO Matiz16874181-60%1460931145-53%
13.CHEVROLET Lacetti16246499-75%1967751488-62%
14.CHEVROLET Aveo16152875-44%1048718733-44%
15.HYUNDAI Getz15742903-46%1258024065-48%
16.MITSUBISHI Lancer15694514-65%1023638439-73%
17.TOYOTA Corolla15697844-80%986833337-70%
18.KIA Cee'd15172450-38%1046215195-31%
19.TOYOTA Camry11083268-66%1066716036-33%
20.NISSAN Qashqai10712796-62%862418336-53%
21.NISSAN Almera7962250-65%753616440-54%
22.HYUNDAI Tucson7162891-75%824712246-33%
23.ŠKODA Octavia5903041-81%742517049-56%
24.KIA Specta5143826-87%746924415-69%
25.MAZDA 32193085-93%1133025459-55%
Spolupracujeme s TipCars.com
Akcie, měny & názory: Vodík není žádné terno Akcie, měny & názory: Vodík není žádné terno

Akcie společnosti Plug Power vyrábějící vodíkové palivové…

Čína má rýže pořád málo. Komoditu proto koupí v USA Čína má rýže pořád málo. Komoditu proto koupí v USA

Přestože je největším producentem rýže na světě, nestačí…

Růst mandatorních výdajů je neudržitelný, notoval si Pilný se Zemanem Růst mandatorních výdajů je neudržitelný, notoval si Pilný se Zemanem

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) mluvil v Lánech s…

 

Štítky Octavia Focus Lada

 







Doporučujeme
Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta? Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta?

Policista řídící provoz na křižovatce mnohé řidiče mate.…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Honda Civic se vrátila k poctivé technice. Řidičům se musí líbit Honda Civic se vrátila k poctivé technice. Řidičům se musí líbit

Desátá generace Hondy Civic je pořádný kus auta.…

Nabídka rodinných kombíků se brzy ztenčí. Nyní jich je k mání 16 typů Nabídka rodinných kombíků se brzy ztenčí. Nyní jich je k mání 16 typů

Móda SUV se začíná podepisovat i na šíři nabídky v Česku…

 



Video: Nikdy nevíte co Lada odhodí Video: Nikdy nevíte co Lada odhodí

Součástky odpadávající za jízdy z vozu mohou být pro…

Ruský trh v roce 2009: Pořadí značek a modelů Ruský trh v roce 2009: Pořadí značek a modelů

Prodej nových osobních aut v Rusku se loni meziročně…

 



 
Poznáte, z čeho vznikl nejošklivější roadster na světě? Sedan z NDR byste netipovali!

Poznáte, z čeho vznikl nejošklivější roadster na světě? Sedan z NDR byste netipovali!

Včera

Podivný stroj s retro vzhledem vznikl v Maďarsku. Jeho základ je východoněmecký, pod kapotou ale pracuje motor původem od Renaultu.




Blesk.cz

Dvě známé Češky se vydaly na svatojakubskou pouť: Daly jsme našemu životu sbohem!

Dvě známé Češky se vydaly na svatojakubskou pouť:…

Opustily děti i partnery, práci, domov, koníčky i povinnosti, aby se vydaly na cestu, která jim změní život. Dvě…

Jurečka chce dát ČT 4,5 milionu na dokument s Vágnerem. Probere to vláda

Jurečka chce dát ČT 4,5 milionu na dokument s…

Ministerstvo zemědělství chce zaplatit 4,5 milionu korun České televizi, aby natočila a odvysílala tři díly…

 

iSport.cz

Šťastný Froome po čtvrté výhře: Tahle Tour pro mě byla nejtěžší

Šťastný Froome po čtvrté výhře: Tahle Tour pro mě…

Dokázal to. Britský cyklista Chris Froome potvrdil roli favorita a v letošním ročníku Tour de France udržel…

Generace, která měla na víc. Kde jsou hvězdy stříbrné dvacítky 10 let poté

Generace, která měla na víc. Kde jsou hvězdy…

Fenin, Suchý, Kalouda, Petr, Šimůnek... Do Kanady vyráželi jako parta neznámých zelenáčů, za měsíc se domů…

 

Reflex.cz

Objevte krásy starobylého Íránu. Země s velkým kulturním bohatstvím se otevírá turistům

Objevte krásy starobylého Íránu. Země s velkým…

Kdysi nepřístupný Írán se po normalizaci vztahů se západními zeměmi postupně vrací na turistickou mapu světa.…

Jsem prase, ale většina Čechů taky!

Jsem prase, ale většina Čechů taky!

Uspořádal jsem ve své sociální bublině na Facebooku malý průzkum dodržování elementární hygieny mezi pražskými…