Trh s novými auty v Rusku: Červenec znamená další propad – o 58 %

Trh s novými auty v Rusku: Červenec znamená další propad – o 58 %

 
 

Krize ruského trhu s novými automobily zřejmě nedosáhla ještě svého dna. Propad se od začátku roku neustále prohlubuje, v červenci se prodalo o 58 % méně aut než před rokem, zatímco červen v meziročním srovnání znamenal -56 %.

Ze statistik Asociace evropských podniků (AEB) vyplývá, že situace na ruském trhu v červenci kopírovala dosavadní vývoj z prvního pololetí letošního roku. Celkový propad prodejů nových aut je o 58 %, od začátku roku pak 50 %. Ztrácí prakticky všechny značky.

Ve vedení stále zůstává Lada, která v červenci s 32 tisíci prodanými auty držela 28 % trhu. Rusko je ale pro automobilku klíčovým odbytištěm, a tak ji propad prodejů o 42 % způsobuje téměř existenční potíže. Ještě větší jsou ztráty zahraničních automobilek – loni v červenci druhý Hyundai ztratil 78 % a posunul se až na osmé místo. Výrazně ztrácí i Toyota (-75 %), Ford (-72 %), Mazda (-77 %) nebo Volvo (-70 %).

Prodej OA+LUV na ruském trhu - pořadí značek v červenci 2009
-Značka/období7/20097/2008Rozdíl meziročně1-7/20091-7/2008Rozdíl meziročně
1.Lada3242656079-42%212296378731-44%
2.Chevrolet779818831-59%67955144532-53%
3.Renault665411132-40%4326467722-36%
4.GAZ570912447-54%3257481753-60%
5.Ford533319168-72%54390116794-53%
6.Kia51248619-41%3573058300-39%
7.Toyota506920108-75%43084108855-60%
8.Hyundai461120680-78%41706123494-66%
9.Mitsubishi401010499-62%2335369773-67%
10.Nissan389613967-72%4316991514-53%
11.Daewoo36359945-63%3127762470-50%
12.Volkswagen32525040-35%2471925626-4%
13.Opel32438622-62%2506662145-60%
14.Peugeot24584877-50%1937625208-23%
15.UAZ21012968-29%1535230778-50%
16.Suzuki20832906-28%1069924250-56%
17.Škoda20294708-57%2144428658-25%
18.Mazda15256760-77%2239944862-50%
19.Honda14718001-82%1631642927-62%
20.BMW13501683-20%917910596-13%
21.Audi13281454-9%873210114-14%
22.Fiat11423774-70%900715184-41%
23.Geely987365170%51971011414%
24.Ssang Yong9481123-16%46667723-40%
25.Mercedes-Benz8561322-35%59739848-39%
26.Chance8300-12020-
27.Citroën8291244-33%7638614524%
28.Subaru7032340-70%542212427-56%
29.Land Rover5731815-68%547012274-55%
30.Lexus5501566-65%38018919-57%
31.Volvo4001321-70%449813569-67%
32.Lifan357573-38%17412531-31%
33.Volkswagen vans3501001-65%32435662-43%
34.IZH (vč. VAZ 2104)2922398-88%465616160-71%
35.Infiniti290663-56%33523844-13%
36.Chery2391445-83%194911336-83%
37.Great Wall205767-73%17016176-72%
38.Porsche158300-47%7831445-46%
39.Cadillac111168-34%10381073-3%
40.Hummer9637159%849407109%
41.Mercedes-Benz vans92239-62%8251668-51%
42.BYD59550-89%8673507-75%
43.Jaguar58128-55%615981-37%
44.Jeep47291-84%2781863-85%
45.SEAT42221-81%664837-21%
46.Mini4267-37%359564-36%
47.Dodge34551-94%3142806-89%
48.SAAB27108-75%232747-69%
49.Iveco2588-72%262465-44%
50.Chrysler25166-85%168977-83%
51.Alfa Romeo629-79%73201-64%
52.Isuzu50-430-
53.IKCO0145-1781446-88%
-Celkem115483273299-58%8791441760898-50%

Statistikám jednotlivých modelů opět zcela dominují vozy domácí výroby, z prvních deseti aut jich je sedm ruské výroby. V čele je čtveřice modelů značky Lada, vede Priora, která si společně s Kalinou udržuje oblibu zákazníků – z prvních 25 modelů ztratily nejméně. Úspěšnější než loni je momentálně nejprodávanější terénní vůz v Rusku Lada 4x4. Naopak drastické propady prodejů v červenci postihly Mazdu 3 (-93 %), Kiu Spectra (-87 %), Škodu Octavia (-81 %) a Toyotu Corollu (-80 %).

25 nejprodávanějších modelů na ruském trhu - pořadí v červenci 2009
-Model/období7/20097/2008Rozdíl meziročně1-7/20091-7/2008Rozdíl meziročně
1.LADA Priora1034913673-24%5940570303-16%
2.LADA Samara797317176-54%55180105459-48%
3.LADA Kalina61827659-19%3830954208-29%
4.LADA 2105/2107546713300-59%42108101794-59%
5.RENAULT Logan51217687-33%3070248761-37%
6.FORD Focus341410023-66%3268956380-42%
7.OPEL Astra21443970-46%1414225808-45%
8.LADA 4x4204619614%13439129844%
9.DAEWOO Nexia19485764-66%1666831325-47%
10.CHEVROLET Lanos19094115-54%1693629583-43%
11.CHEVROLET Niva18833993-53%1371429215-53%
12.DAEWOO Matiz16874181-60%1460931145-53%
13.CHEVROLET Lacetti16246499-75%1967751488-62%
14.CHEVROLET Aveo16152875-44%1048718733-44%
15.HYUNDAI Getz15742903-46%1258024065-48%
16.MITSUBISHI Lancer15694514-65%1023638439-73%
17.TOYOTA Corolla15697844-80%986833337-70%
18.KIA Cee'd15172450-38%1046215195-31%
19.TOYOTA Camry11083268-66%1066716036-33%
20.NISSAN Qashqai10712796-62%862418336-53%
21.NISSAN Almera7962250-65%753616440-54%
22.HYUNDAI Tucson7162891-75%824712246-33%
23.ŠKODA Octavia5903041-81%742517049-56%
24.KIA Specta5143826-87%746924415-69%
25.MAZDA 32193085-93%1133025459-55%
Spolupracujeme s TipCars.com
Vše zapomenuto, Rusko a Turecko zrušily sankce za sestřelenou stíhačku Vše zapomenuto, Rusko a Turecko zrušily sankce za sestřelenou stíhačku

Rusko a Turecko dnes podepsaly společné prohlášení o…

Ford vyhodil ředitele, automobilka nestíhá sledovat trendy Ford vyhodil ředitele, automobilka nestíhá sledovat trendy

Americká automobilka Ford Motor dnes potvrdila, že…

Ať dozorčí rada schvaluje také investice našich dcer, navrhuje vedení ČEZ Ať dozorčí rada schvaluje také investice našich dcer, navrhuje vedení ČEZ

Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje úpravou…

Praha nepotřebuje druhou Blanku, stačí krátký tunel, tvrdí pražská Trojkoalice Praha nepotřebuje druhou Blanku, stačí krátký tunel, tvrdí pražská Trojkoalice

Pražští zastupitelé za Trojkoalici nesouhlasí s variantou…

 

Štítky Octavia Focus Lada

 







Doporučujeme
Špatné držení volantu vás může přijít draho. Podívejte se, jak je to správně! Špatné držení volantu vás může přijít draho. Podívejte se, jak je to správně!

Správné držení volantu je pro bezpečné řízení automobilu…

Vodík kontra akumulátor: Proč je vodík na ústupu? Vodík kontra akumulátor: Proč je vodík na ústupu?

Ještě před deseti lety byl vodík coby palivo v kurzu.…

 

AutoRevue
Test ojetiny: Peugeot 407 je mechanicky odolný, ale umí i zazlobit Test ojetiny: Peugeot 407 je mechanicky odolný, ale umí i zazlobit

Ojeté Peugeoty 407 pořídíte od 70 tisíc korun. Na co si…

Fanoušci Formule 1 jásají. Do oficiální hry se vrátí historické monoposty Fanoušci Formule 1 jásají. Do oficiální hry se vrátí historické monoposty

Po dlouhých čtyřech letech budou součástí…

 




Video: Nikdy nevíte co Lada odhodí Video: Nikdy nevíte co Lada odhodí

Součástky odpadávající za jízdy z vozu mohou být pro…

Ruský trh v roce 2009: Pořadí značek a modelů Ruský trh v roce 2009: Pořadí značek a modelů

Prodej nových osobních aut v Rusku se loni meziročně…

 



 
Fiat 500L má po faceliftu: Více stylu a konektivity pro retro MPV

Fiat 500L má po faceliftu: Více stylu a konektivity pro retro MPV

Dnes 15:56

Nejprostornější zástupce řady 500 se po pěti letech od premiéry dočkal modernizace. A ta je výrazná, Fiat na inovované 500L použil 40 % nových dílů.




Blesk.cz

Překvapení při opravě Staroměstské radnice: Našli vzkaz kameníků z roku 1888

Překvapení při opravě Staroměstské radnice: Našli…

Vzácný objev učinili restaurátoři ve věži Staroměstské radnice, která nyní prochází rekonstrucí. V arkýři kaple…

Nenalíčená Marta Jandová na kraji světa: Rozbrečela se dojetím

Nenalíčená Marta Jandová na kraji světa: Rozbrečela…

Zpěvačka Marta Jandová (43) vyrazila na dovolenou společně se svojí rodinou. Sympatická hudebnice podnikla túru…

 

iSport.cz

Kaše sleduje bratrův boj o Stanley Cup: Celý dům je vzhůru, o pauze vytuhnu

Kaše sleduje bratrův boj o Stanley Cup: Celý dům je…

Hokejová sezona se po nedělním finále mistrovství světa nachýlila k úplnému konci a kdo ještě v ročníku 2016/17…

Mourinhovo nejbizarnější vystoupení před novináři. Zdržel se 10 sekund

Mourinhovo nejbizarnější vystoupení před novináři.…

José Mourinho je prostě svéráz. Trenér Manchesteru United to znovu potvrdil po posledním ligovém utkání proti…

 

Reflex.cz

Kauza úniků z policejních spisů aneb Ištvanovo vrtění psem

Kauza úniků z policejních spisů aneb Ištvanovo vrtění psem

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci prošetřuje rozsáhlou kauzu úniků z policejních spisů, v níž bylo zatím…

Číňané musí mít vždy něco extra: Postavili obří ruské kolo, které má výšku 145 metrů, na mostě

Číňané musí mít vždy něco extra: Postavili obří…

Číňané v posledních letech velmi často ohromí svět mimořádně originálními a odvážnými stavbami. Další z nich je…